Skocz do zawartości

Przestrzenne i detaliczne kolumny do Cyrus Mono X/Cairn Mea


enak

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

nosze się z zamiarem wymiany kolumn Melodika BL40 mk3 na coś, co zagra bardziej przestrzennie i detalicznie.

Kolumny będą napędzane zamiennie końcówkami Cyrus Mono X i Cairn Mea.

Źródło to głównie YouTube i Spotify, czasem FLAC/WAV a nawet MP3.

Za przetworzenie sygnału obecnie odpowiada S.M.S.L SU-8, który pracuje u mnie również jako przedwzmacniacz. Docelowo: Cyrus DAC X lub XP.

Interkonekty DIY XLR na kablu Neotech i wtykach/gniazdach Neutrik.

Kable - do wyboru: Kimber 8pr + zwykłe złocone wtyki "nakamichi" (taki mój podstawowy kabelek), B&W CDC16T na wtykach WBT0645, Chord Rumour na oryginalnej konfekcji, Jantzen solid  i "nakamichi", Taga Harmony AZURE 12/14...

Gatunki muzyczne: totalnie wszystko, przeplataniec popu, metalu, rocka, elektroniki, czasem jazzu i muzyki klasycznej, a nawet opery. Masakra.

Pomieszczenie 20m2, na razie średnio zaadaptowane akustycznie, kolumny będą stały od siebie około 2,1m, od ścian po około 50 cm i będą wysunięte do przodu.

Chciałbym coś podłogowego, na pewno wciągającego, nie męczącego, detalicznego i przestrzennego. Właśnie detali i przestrzeni brakuje mi w Melodikach.

W sypialni mam stare podłogowe Ruark Templar i tuningowane monitory Mosscade 502. Ruark grają dla mnie przepięknie, bardzo przestrzennie i odpowiednio detalicznie praktycznie w każdym rodzaju muzyki, Mosscade, cóż, zależnie od gatunku - od prawie wniebowzięcia, po lekkie zmęczenie charakterystyką i dołkiem zwrotnic. Ale ja tu nie o tym 🙂

Słuchałem Monitor Audio Silver, chyba 100 - ok, ale trochę dudniło, może kwestia pomieszczenia. Jednak ogólnie dla mnie nic nadzwyczajnego.

Słuchałem ogromnego zestawu na Klipsh Synergy - kompletnie nie moja bajka. Na pewno odpadają kolumny o ostrej górze. Ma być naturalnie.

Generalnie zadowoli mnie taka przestrzenniejsza i detaliczniejsza Melodika 😉

Myslałem o Heco Aurora, może coś od Dali lub Dynaudio. Mogą to być używki, ale mogą być i nowe.

Najlepiej 5000-6000 PLN, maksymalnie 7000-8000 PLN...

 

I tu prośba do Was, czcigodni forumowicze - co polecacie pod granie jak wyżej?

 

enak

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Aby zrobić rzeczywisty, bardzo odczuwalny przeskok raczej trzeba będzie celować w budżet 7-8 tysięcy.
Monitor Audio z serii Silver to dobry trop! Możesz jeszcze rzucić okiem na coś od Pylona - wchodząc w lepsze kolumny zachowasz energię i muzykalność, ale też zyskasz na detalach. Na myśli mamy Diamond 28 oraz Jasper monitor :D 
Jasper monitor nawet w dużych pomieszczeniach grają masywnym dźwiękiem, nie ma co się martwić o nasycenie.
Nie naginając budżetu, sprawdź jeszcze Focale Chora 826 - poniżej 6k, jaśniejsze i detaliczne kolumny ;) 

Zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naturalnie to dobra opcja to Dynaudio faktycznie, Heco ale Revolution oraz https://www.q21.pl/manufacturer/amphion/amphion-argon3ls-full-white-outlet.html

Focal z serii Chora daleko od neutralności. Bedzie jaśniej niż w Synergy.

Diamond 28 na pewno neutralny nei jest ale to fajna opcja. Podobnie jak Silver 100. Powinieneś je sprawdzić w domu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to co masz jako jednostki do napędzania to powinieneś celować w coś przystającego do tych elementów i tutaj żadne Silver 100, ani Heco Aurora nie załatwią sprawy (nie są to złe kolumny, ale nie do tego systemu), a patrząc jeszcze na kierunek rozbudowy, to nie szukasz rozwiązania po to żeby było i stało na półce. Jeżeli chciałbyś coś z Monitor Audio to dopiero Gold 100, z kolumn podłogowych powinieneś bardziej spojrzeć w stronę Dali Opticon 6 i będą to propozycje może nie idealne, ale dobre do tego zestawu, aczkolwiek wg mnie to powinieneś raczej spoglądać w stronę Audiovector R1, Opera Seconda jeżeli chcesz zostać z tym systemem na trochę dłużej i być zadowolonym :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Dnia 20.07.2022 o 14:52, Q21 napisał:

(...) Jasper monitor (...)
(...) Focale Chora 826 (...)

U mnie monitory odpadają - z obawy o uszkodzenie. Szukam podłogówek.

Słyszałem kiedyś Focale, nie wiem jakie, i grały bardzo jasno, dlatego nie brałem tej firmy pod uwagę. Ale skoro Chora mogą się sprawdzić, to je sprawdzę 🙂 

Są jakies ciemniejsze Focale?

 

Dnia 20.07.2022 o 17:57, lysyrafal napisał:

Fyne Audio F501

Tannoy Revolution XT 6F

Nigdy nie miałem do czynienia z produktami od Tannoy., tym bardziej Fyne Jakich różnic mogę się spodziewać w porównaniu do BL40?

 

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Jak naturalnie to dobra opcja to Dynaudio faktycznie, Heco ale Revolution oraz https://www.q21.pl/manufacturer/amphion/amphion-argon3ls-full-white-outlet.html

Znajomy zachwalał mi Dynaudio, podobno bardzo neutralne i naturalne granie. W jego opinii. Niestety tych kolumn już nie ma, więc nie posłuchałem.

Oczywiście sprawdzę Celany, bo chyba je kiedyś słyszałem i chyba mi się podobało 🙂 Dzięki.

Co do Amphionów, to raczej szukam czegoś 2,5-3 drożnego.

 

12 godzin temu, S4Home napisał:

(...) Monitor Audio gold 100 (...)

(...) Dali Opticon 6 (...) 

(...) powinieneś raczej spoglądać w stronę Audiovector R1, Opera Seconda jeżeli chcesz zostać z tym systemem na trochę dłużej i być zadowolonym  

Podstawkowe modele odpadają, potrzebuję podłogówek. Kolumny stoją w miejscu, w którym nie mogę postawić 

Chciałbym czegoś na dłużej, ale bez przesady - wolę tu technikę średnich kroków. I łatwiej też wtedy przekonać drugą połówkę 😄 Na operę może jeszcze przyjdzie pora...

Chciałbym właśnie posłuchać Dali i Dynaudio w zestawieniu z tą elektroniką. I Celanów.

Melodiki kupiłem u Was, słuchałem ich w porównaniu z Polk, które były strasznie suche i nijakie, oraz z Indiana Line Tesi, które grały bardzo podobnie do Melodiki. 

Wtedy wybrałem BL40, bo bardziej podobały się żonie, a mi odpowiadały dźwiękiem. I nie zawiodłem się - zacząłem słuchać wszystkiego od nowa, z uśmiechem.

Jednak z biegiem czasu i porównań z m.in. wspomnianymi Ruark, oraz zupełnie innymi systemami doszedłem do wniosku, że Melodika grywa bardzo wąsko, i nie aż tak głęboko. Stereofonia powala, ale scena wydaje się być ściśnięta, źródła pozorne często nakładają się na siebie, w niektórych repertuarach wszystko gra z samego środka sceny, i nic a nic po bokach. Z mikrodetalami tez bywa różnie.  Stąd pomysł na zmianę. Stąd poszukiwania. Jak wspomniałem - na dłużej, ale bez przesady. Przytaczając zdanie wieńczące album Antichrist Superstar "When all of your wishes are granted, many of your dreams will be destroyed..." 😉

 Czy jakieś starsze serie Dali/Dynaudio również będa tu pasowały? Może Icon?

 

enak

Edytowano przez enak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, enak napisał:

Słyszałem kiedyś Focale, nie wiem jakie, i grały bardzo jasno, dlatego nie brałem tej firmy pod uwagę. Ale skoro Chora mogą się sprawdzić, to je sprawdzę 🙂 

Są jakies ciemniejsze Focale?

Arie grają nieco ciemniej, ale i tak jasno. Chora będzie momentami bardzo jaskrawa.

9 godzin temu, enak napisał:

Nigdy nie miałem do czynienia z produktami od Tannoy., tym bardziej Fyne Jakich różnic mogę się spodziewać w porównaniu do BL40?

Sporych. Otworzy się góra pasma a środek nabierze kolorytu. To inna klasa kolumn.

9 godzin temu, enak napisał:

Chciałbym właśnie posłuchać Dali i Dynaudio w zestawieniu z tą elektroniką. I Celanów.

Dali Opticon to bardzo jasne kolumny. Im bardzo daleko do neutralności. To kolumny do idealnie nagranych materiałów. Starszy rock wręcz męczy.

9 godzin temu, enak napisał:

Czy jakieś starsze serie Dali/Dynaudio również będa tu pasowały? Może Icon?

Icon jest jasną kolumną. Tak samo jak Opticon lub nawet bardziej.

Z Dynaudio masz

https://allegro.pl/oferta/kolumny-podlogowe-dynaudio-emit-30-walnut-para-10959076243

no i moje porpozycje

https://www.muziker.pl/heco-celan-revolution-7-white-satin

https://highfidelity.pl/@main-4135&lang=

XT6F moga być już niedostępne ze względu na problemy Tanonya. Ale F501 warto odsłuchać.

Tu masz dobrą cenę

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kolumna-fyne-audio-f501-ciemny-dab?gclid=Cj0KCQjw8uOWBhDXARIsAOxKJ2G0GD08LNTzBZilLaK7r-zBnTulWSWl-8f1NXx2Gi0N67Bo2IiSoloaAhrTEALw_wcB

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, enak napisał:

Nigdy nie miałem do czynienia z produktami od Tannoy., tym bardziej Fyne Jakich różnic mogę się spodziewać w porównaniu do BL40?

Już właściwie kolega wyżej za mnie odpowiedział i mogę tylko przytaknąć. Będzie to granie lżejsze i bardziej przestrzenne, ale duże znaczenie ma tu też reszta toru oraz sama akustyka pomieszczenia

15 godzin temu, enak napisał:

Znajomy zachwalał mi Dynaudio, podobno bardzo neutralne i naturalne granie. W jego opinii. Niestety tych kolumn już nie ma, więc nie posłuchałem.

To się zgadza, ale przestrzeń i detaliczność to nie ten kierunek poszukiwań. Może być po prostu za spokojnie według mnie, mając na uwadze czego szukasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć ponownie.

Jeszcze nie słuchałem, ale przygotowując się do odsłuchów trochę czytałem...

Zdecydowanie chciałbym sprawdzić kolumny z układem koncentrycznym.

Co generalnie lepsze: Fyne 501 czy Tannoy XT 6f? Czytałem bardzo różne opinie.

501/6f nie będą za małe do uzyskania prawdziwie niskich rejestrów?

Czytałem też o Precision 6.2/6.2 LE - to prawda, że nie są uniwersalne, tylko przeznaczone głównie do jazzu/klasyki?

Gdybym podniósł budżet do góra 10000pln, to czy znajdę coś jeszcze lepszego? Oczywiście nadal przestrzennego, neutralnego, detalicznego acz nie męczącego, i oczywiście  wciągającego. 

 

enak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, enak napisał:

Co generalnie lepsze: Fyne 501 czy Tannoy XT 6f? Czytałem bardzo różne opinie.

Inne granie.

Tannoy obecnie dużo droższy bo to kolumny na wykończeniu. Weź to pod uwagę.

11 godzin temu, enak napisał:

Czytałem też o Precision 6.2/6.2 LE - to prawda, że nie są uniwersalne, tylko przeznaczone głównie do jazzu/klasyki?

nie prawda.

11 godzin temu, enak napisał:

Gdybym podniósł budżet do góra 10000pln, to czy znajdę coś jeszcze lepszego? Oczywiście nadal przestrzennego, neutralnego, detalicznego acz nie męczącego, i oczywiście  wciągającego. 

W tym budzecie to ja bym polował na Precision 6.4. Ale one nie sa już do dostania.

Faktycznie ten budżet skłania do Audio physic, Monitor Audio Silver 500, to na prawdę świetne kolumny w swojej cenie, Heco Revolution 7.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj coś z Thieli.

https://m.olx.pl/d/oferta/kolumny-thiel-cs-2-4-CID99-IDJ0UOf.html

Bardzo dobra cena. Kolumny wybitne. Hi-end. Mogą się skończyć Twoje poszukiwania.

Możesz zapytać na forum AS może ktoś będzie ze Śląska. Jedź posłuchać. Link poniżej.

https://www.audiostereo.pl/topic/117117-klub-kolumn-thiel/page/8/#comment-5589061

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli szukasz czegoś co

Dnia 19.07.2022 o 23:14, enak napisał:

zagra bardziej przestrzennie i detalicznie.

i masz Cyrusa koniecznie posłuchaj Audio Physic. Z obecnych serii Classic 5 lub jeszcze lepiej Classic 8. Ewentualnie z rynku wtórnego też spokojnie ogarniesz w tej cenie podłogówki od nich. Z Cyrusem to świetne połączenie.

Wspominasz o Dali, możesz zainteresować się serią Opticon, to bardziej basowe granie od Audio Physic, są one też trochę mniej przestrzenne. Jakby co mój klient ma Opticony 6 mk1 w idealnym stanie za dobre pieniądze. 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2022 o 21:30, J4Z napisał:

Jeśli przestrzennie i detalicznie to Audio Physic 🙆‍♂️

Z takim budżetem to już zaszalejesz w używkach 👍

Używki też biorę pod uwagę. Z pewnego źródła - czemu nie?

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

W tym budzecie to ja bym polował na Precision 6.4. Ale one nie sa już do dostania.

Faktycznie ten budżet skłania do Audio physic, Monitor Audio Silver 500, to na prawdę świetne kolumny w swojej cenie, Heco Revolution 7.

 

Wezmę zatem wszystko pod uwagę 🙂

 

8 godzin temu, 1Ender napisał:

Poszukaj coś z Thieli.

https://m.olx.pl/d/oferta/kolumny-thiel-cs-2-4-CID99-IDJ0UOf.html

Bardzo dobra cena. Kolumny wybitne. Hi-end. Mogą się skończyć Twoje poszukiwania.

Możesz zapytać na forum AS może ktoś będzie ze Śląska. Jedź posłuchać. Link poniżej.

https://www.audiostereo.pl/topic/117117-klub-kolumn-thiel/page/8/#comment-5589061

Pozdrawiam 

 

 

Bardzo ciekawe.

Jeśli jakiś posiadacz Thiel ze śląska (najlepiej cieszyńskiego) to czyta, to proszę o pm.

 

8 godzin temu, lysyrafal napisał:

Są wyższe modele z większymi przetwornikami niskotonowymi:

Fyne Audio F502

Tannoy Revolution XT 8F

Nie wiem czy nie będą za duże do Twojego pomieszczenia?

Wiem, dlatego się zastanawiam. Ponoć jest różnica w dźwięku na korzyść mniejszych z tych modeli kolumn. 

7 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy Twoj pokój to ok ~6.5x3?

Nie, raczej 5,9x3,5.

 

6 godzin temu, Na Temat Audio napisał:

masz Cyrusa koniecznie posłuchaj Audio Physic. Z obecnych serii Classic 5 lub jeszcze lepiej Classic 8. Ewentualnie z rynku wtórnego też spokojnie ogarniesz w tej cenie podłogówki od nich. Z Cyrusem to świetne połączenie.

Kolejny głos za Audio Physic - dzięki. Musze ich posłuchać

 

20 minut temu, Dedal75 napisał:

Te FLAC i to Twoje czy z neta ciągnięte ?

Czy nikt nie zauważył tego ? Pzdr

Moje...

 

21 minut temu, J4Z napisał:

Z taką kasą na używki to chyba lepiej starsze wyższe serie, niż classic.

Musisz kolego czegoś posłuchać, bo po melodikach to wszystko pewnie będzie dla Ciebie bardziej rozdzielcze. Kwestia tego czy Ci starczy.

No właśnie dlatego założyłem wątek - nie jestem aż tak osłuchany, i boję się, że po Melodikach większość kolumn za 5k para zagra... lepiej.

I nie chciałbym się wpakować w coś, co na dłuższą metę mnie zmęczy. Słuchałem zestawów z ostrą górą, i kompletnie mnie odrzucało. Tego mam zamiar unikać.

Dźwięk z Melodiki jest fajny, ale brak tego czegoś. Słuchałem ich ponad rok z Teac A-H 500i + Muse TDA1543x4, SMSL Sanskrit i SMSL Sanskrit-Pro, później dwa lata z Cairn Mea i SU-8, teraz od pół roku lecą z Cyrusami i SU-8.

Czuję i słyszę różnice, generalnie z Cyrusami jest najlepiej, dźwięk jest wyraźniejszy niż z końcówkami Cairn, ale wiele zależy od źródła. Cairn gra inaczej, i lepiej sobie radzi z gorszym jakościowo materiałem. Ale mniejsza o to...

Niestety szukam czegoś uniwersalnego, do szerokiego spektrum gatunków muzycznych. Tu mam opcję zmiany końcówek - mogę się w każdej chwili przepiąć z Cyrusa na Cairna, i odwrotnie. Nie mam miejsca na dwa komplety kolumn - próbowałem z Melodiką i Ruarkami, oraz Mosscade na standach, i albo drugie kolumny musiałyby stać bliżej siebie, albo za blisko ścian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, enak napisał:

Wiem, dlatego się zastanawiam. Ponoć jest różnica w dźwięku na korzyść mniejszych z tych modeli kolumn. 

Zalezy co kto uważa za korzyść.

Faktycznie źródło musiał byś zmienić. W sensie MP3, FLAC, WAVE i Spotify ok. Ale Youtube to tak różnie. Często go słuchasz?

To kwestia wygody? Chęć oglądania teledysków?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Zalezy co kto uważa za korzyść.

Podobno te mniejsze są właśnie przestrzenniejsze. Ale tez jed i chwalili pod tym kątem bardziej Tannoye, innie Fyne...

Co do źródła:

YouTube to wygoda i... przyzwyczajenie żony 🙂 Moje z resztą juzżteż. Muzyka nam towarzyszy każdego dnia - rano, przed pracą, po południu, wieczorem...

Jeśli ja chcę czegoś posłuchać, tak na poważnie, to odpalam Spotify albo Foobara i siadam odpowiednio względem kolumn. Ale to najczęściej w weekendy. Pozostaje 5 dni z YouTube.

Mam też gramofon i trochę winyli, ale korzystam z nich baaaardzo rzadko - integra z pre jest w sypialni, a tam nie mam juz miejsca na dodatkowe graty. Docelowo będzie pre gramofonowy pod końcówki, żeby od święta sycić uszy prawdziwym analogiem. Kiedyś będzie i jakaś mała lampa., i lepszy gramofon. Póki co szukam czegoś do przyjemnego słuchania również w codziennym biegu, ale budującego sporą głębię i przestrzeń przy właściwym odsłuchu. Tego brakuje Melodice.

I tu właśnie zaczynam się bać Thieli - podobno pokazują wszystkie słabości złego materiału, a tego na YouTube bez liku...

Chętnie ich posłucham, ale obawiam się, że nie sprawdzą się do takich materiałów.

Na tą chwilę kolumny muszą być uniwersalne. Przestrzenne, wciągające, detaliczne ale nie męczące.

 

enak

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo one brzmią inaczej. I jedni wolą te drudzy te.

Tannoy jest szybszy, jaśniejszy bardziej rozdzielczy. Fyne ma całe pasmo przesunięte delikatnie w dół.

5 minut temu, enak napisał:

Jeśli ja chcę czegoś posłuchać, tak na poważnie, to odpalam Spotify albo Foobara i siadam odpowiednio względem kolumn. Ale to najczęściej w weekendy. Pozostaje 5 dni z YouTube.

No bo do tego albo musi mieć włączony telewizor albo telefon i puszczać optykiem, chromecastem, BT dlatego pytam. Bo Spotify jest dla mnie wygodniejsze.

6 minut temu, enak napisał:

I tu właśnie zaczynam się bać Thieli - podobno pokazują wszystkie słabości złego materiału, a tego na YouTube bez liku...

Tak to kolumny do dobrych nagrań.

7 minut temu, enak napisał:

Na tą chwilę kolumny muszą być uniwersalne. Przestrzenne, wciągające, detaliczne ale nie męczące.

Monitor audio. Jak Silver 500 za duże to Silver 300. Magnat Quantum 755, Audio Physici.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thieli nie ma się co bać. A odsłuchać powinieneś.

Sam też myślałem tak jak Ty, że zbyt detaliczny dźwięk, zła jakość nagrań popsuje odbiór. Mój błąd. Żałuję, że od razu nie kupiłem np. daca w wersji limitowanej. 

Ja nie bawię się już w drogę na okrętkę. Po pierwsze już mi się nie chce, po drugie nie mam na to czasu. Od zakupu kolumn bardzo rzadko coś zmieniam. A jak zmienić to na najlepsze na jakie mnie stać.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...