Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyeliminowaniu najsłabszego ogniwa z zestawu Nad326 + Zensor5


Mirosław

Recommended Posts

Witam się z Państwem serdecznie. To moje pierwsze tego typu zapytanie w sieci.

Mam zestaw taki jak w temacie i wyjaśniam w czym mam problem: Otóż nie zadawala mnie to co słyszę w w\w zestawie. Moje wrażenia opiszę bez znajomości fachowej terminologii: dźwięk jest dla mnie nijaki, płaski, nudny, mało dynamiczny, szczególnie w muzyce rockowej a przede wszystkim męczący przy dłuższych sesjach odsłuchowych. Bardzo brakuje mi też basu. O ile w kinie domowym sprawa nie wygląda źle to w muzyce daje się to we znaki. Jest go niewiele (nawet po podkręceniu na wzmacniaczu). Jest dla mnie głuchy, płaski, kartonowy, jeśli się już pojawia to zbyt szybko wybrzmiewa. Na plus dodam, że przynajmniej nie jest dudniący i nie ma drażniącego pogłosu z czym się borykałem w poprzednim mieszkaniu.

Ostatnimi czasy najwięcej muzyki słucham na słuchawkach, stąd być może moje przyzwyczajenie do namacalnej obecności partii basowych.

Chciałbym zmienić coś w tym zestawie. Najchętniej kolumny, które kupiłem zresztą pod inne mieszkanie niż obecne. Nie szukam koniecznie brzmienia neutralnego, naturalnego. Chciałbym cieszyć się przyjemnym graniem, w miarę możliwości detalicznym a na pewno dynamicznym. Aby muzyka nie męczyła przy dłuższym słuchaniu i jak już wspomniałem chciałbym więcej basu. Może być to brzmienie bardziej "efekciarskie" ale nie "tandetne", aby jednak zachować jakąś kulturę brzmienia.

Muzyka: metal, gothic rock, klasyczna, elektronika (np. Jarre, Biliński, Kebu, Katod), muzyka z gier, polska muzyka pop-rozrywkowa 70s-90s. Na kinie domowym mi nie zależy.

Miejsce: pokój z aneksem kuchennym ma około 27m2 ale część pokojowa jest oddzielona od kuchni pół-ścianką o wysokości 1,2m więc tak naprawdę faktyczne miejsce odsłuchowe ma wymiary 280x430. Kolumny stoją na krótszej ścianie w odległości 1,5 metra od siebie. Nie ma już możliwości przebudowy.

Sprzęt: mogą być monitory z podstawkami lub bez, mogą być kolumny podłogowe o ile metraż nie jest zbyt mały.

Budżet: około 2tys - 2,5tys, jeśli się znajdzie jakaś dobra propozycja to jakiś bonus się znajdzie.

Poprzedni sprzęt: Denon DM39, HK MAS 101

Mój pierwszy luźny typ na początku drogi to B&W CM1 / S2

Pozdrawiam,

Mirek

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój z kuchnią tworzy ogólnie otwartą przestrzeń ale tak jak wspomniałem w pierwszym poście, jest 1,2 metrowa ścianka oddzielająca aneks kuchenny. Całość ma kształt kwadratu jednak przestrzeń "odsłuchowa" to prostokąt o wymiarach 280x430. Kolumny stoją na krótkiej ścianie. Pomiędzy nimi w przestrzeni 1,5m odległości jest niski stolik rtv ze wzmacniaczem i telewizor na uchwycie ściennym. Odległość pleców kolumn od ściany to 20cm. Po zewnętrznych bokach kolumn pojedyncze elementy meblościanki z zachowaniem około 10cm luzu. Na prawej ścianie od kolumn duże okno. Na lewo kanapa (miejscem odsłuchowym jest fotel) Z tyłu okno balkonowe. Podłoga panelowa. W tej chwili brak dywanu, chodnika. Ozdoby to dwupiętrowa półeczka z kwieciem. Na meblościance głównie książki. W oknach firanki bez zasłon. Tak naprawdę dodatków nie ma zbyt wielu.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że u ciebie główny problem to akustyka i nawet jak powymieniasz sprzęt to nie będziesz usatysfakcjonowany. Miałem Zensory 5 i byłem z nich zadowolony. Grały mi w pokoju 21,5m2 ,najpierw z Marantzem MCR612 ,którego kupiłem w Niemczech ,żeby mieć wogle na czym tam słuchać. Gdy kupiłem Arcama SA30 to dopiero on pokazał że Zensor 5 potrafią grać naprawdę ok. Ale też miałem największe problemy z basem i nawet gdy  stały na wąskiej ścianie(360cm) nie pomogła korekcja pomieszczenia Dirac Live. Gdy przeniosłem sprzęt na dłuższą trochę nieregularną ścianę(560cm),to nawet bez Diraca sprzęt zaczął grać inaczej ,dużo lepiej i nie było (z Zensor5) najmniejszych problemów z basem. W poprzednim ustawieniu były mody i one powodowały że bas ginął. Teraz kolumny(już inne) z miejscem odsłuchowym mam ustawione w trójkącie równobocznym mniej więcej wszystko w odległości 210-220 cm od siebie. Kolumny stoją odsunięte od tylnej ściany około 50cm.Pokój nie był specjalnie adaptowany akustycznie, ale mam dużo obrazów i półek z książkami na ścianach i po obu bokach kolum grube welurowe zasłony(jedne zasłaniają okno,drugie wejście do pokoju),na podłodze dość gruby dywan.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

nie znam tego odbiornika BT. Ale obstawiał bym w takim razie:

1. Akustyka

2. Źrodło / Kolumny.

Bo mi ten opis też nie pasuje do wzmacniacza.

Mając takie pomieszczenie zaczał bym chyba od proby zmiany kolumn tak czy siak.

W cenie 2,5K znajdziesz lepsze kolumny używane.

Piotr

http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?t=33681

Bardzo dokładny opis poprzedniego modelu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mirosław napisał:

Przesyłam muzykę przez bluetooth za pomocą wpiętego do wzmacniacza odbiornika Advance Acoustic WTX-700.

Ten odbiornik jest bardzo dobry, mam WTX-500 i złego słowa nie mogę powiedzieć. Fakt, używam rzadko ale porównując z innymi BT daje radę. Możesz dla świętego spokoju podłączyć jakieś CD i sprawdzić czy jest lepiej ale jednak akustyka chyba robi najwięcej złego. Spróbuj jeszcze pojeździć na próbę kolumnami po salonie i zobaczyć jaki to będzie miało wpływ na dźwięk. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik jest w porządku i nie szukałbym tutaj problemu. W mojej ocenie problemem na pewno są kolumny, które są małe i grają szczupło. Drugim problemem może być akustyka ale na pewno musisz pokusić się o wymianę kolumn. 

Potężniejsze brzmienie uzyskasz na Heco Aurora 700, które w połączeniu z NADem zagrają muzykalnie z mocniejszym dołem. Bardziej szczegółowe brzmienie uzyskasz podłączając Pylon Audio Sapphire 25. 

Jeśli byłaby taka możliwość to zapraszam do naszego salonu ze wzmacniaczem i postaramy się znaleźć rozwiązanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym metrażu kolumny takie jak Zensor 5 mają dość trudne zadanie do wykonania, więc one tutaj będą najsłabszym ogniwem, poza tym układ również nie pomaga jeżeli tak jak piszesz stoją od siebie oddalone o 1,5m. Do tego jeszcze dochodzą gatunki jak metal, czy gothic rock, które często mają nieco słabsze realizacje i właściwie to dopóki nie jest to Fields Of The Nephilim, czy Dimmu Borgir, lub nowszy Satyricon, to ciężko o audiofilskie realizacje ;) 

Propozycje na jakie warto rzucić okiem to wspomniane Aurory, ewentualnie Polk Audio S55E, lub JBL Stage A180 (nieco droższe).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję zatem jeszcze pokombinować z dodatkami w pokoju. Wydaje mi się, że pomimo kiepskiego układu pomieszczenia i tak akustyka jest najlepsza z dotychczasowych miejsc zamieszkania gdzie np. bas dudnił, wibrował a pogłos wędrował gdzieś po umeblowaniu a wysokie ostro syczały. Jeśli nic się nie poprawi to jeśli będzie możliwość wybiorę się sprawdzić któreś z wymienionych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mirosław napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję zatem jeszcze pokombinować z dodatkami w pokoju. Wydaje mi się, że pomimo kiepskiego układu pomieszczenia i tak akustyka jest najlepsza z dotychczasowych miejsc zamieszkania gdzie np. bas dudnił, wibrował a pogłos wędrował gdzieś po umeblowaniu a wysokie ostro syczały. Jeśli nic się nie poprawi to jeśli będzie możliwość wybiorę się sprawdzić któreś z wymienionych kolumn.

Zdecydowanie kolumny Zensory nie maja dynamicznego basu a rym bardziej jego dużo, kolumny w pierwszej kolejności w tym przedziale cenowym to dobry trop ale warto wypożyczyć lub posłuchać jak u Ciebie beda grały 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2022 o 20:40, Mirosław napisał:

Ostatnimi czasy najwięcej muzyki słucham na słuchawkach, stąd być może moje przyzwyczajenie do namacalnej obecności partii basowych.

No to jest mały problem ;)

Po słuchawkach, próba odwzorowania dobrego basu na stacjonarnym hi-fi nie należy do najłatwiejszych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Zawsze różnica będzie.

Ale żeby być zadowolonym to co innego. No dążyć trzeba.

Za 2,5 chcesz nowe czy moga być uzywane kolumny?

Piotr

Mogą być używane, jak najbardziej.

Dnia 25.09.2022 o 08:19, hlary napisał:

Może laryngolog ? Bo jednak nasz słuch to najsłabsze ogniwo 😁

Co prawda to prawda. Dzięki za poprawę humoru : )

Dnia 25.09.2022 o 05:47, Alden1224 napisał:

Zdecydowanie kolumny Zensory nie maja dynamicznego basu a rym bardziej jego dużo, kolumny w pierwszej kolejności w tym przedziale cenowym to dobry trop ale warto wypożyczyć lub posłuchać jak u Ciebie beda grały 

Tak też od początku ku temu się skłaniałem, ale postanowiłem nie być narwanym i zasięgnąć opinii.

***

Dzisiaj załatwiałem coś niedaleko salonu audio więc zajrzałem przy okazji aby dopytać o możliwości odsłuchu. Zapytałem też sprzedawcę o propozycję i z jego typów wspomnę o Monitor Audio Monitor 300. Myślę też o posłuchaniu wspomnianych tutaj JBL A180. Większa 190 ma dobrą prasę w testach i na forach ale mniej jest informacji o 180-tce.

Nie wspomniałem o tym w opisowym poście ale mile widziany byłby też nie nazbyt drastyczny spadek dynamiki przy cichszym słuchaniu (czytając wątki tutaj wiem, że w tym względzie nie ma co liczyć na cuda ale jeśli będzie przynajmniej lepiej niż teraz to i tak będę się cieszył).

Edytowano przez Mirosław
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...