Skocz do zawartości

Audiofilski switch - czyli jak nabijać ludzi w butelkę.


Recommended Posts

Nie wiem czy Wasze analizy nie idą w złym kierunku. Ekran na skrętce jest potrzebny ale w przypadku gdy sygnał cyfrowy narażony jest na zakłócenia linii w mocnych polach EM lub gdy przewód jest wyjątkowo długi.

Dla połączeń między urządzeniami istotne jest jakie prądy niezrównoważenia płyną przewodem masy. Jeżeli skrętka ma ekran na przewodzie, w gnieździe i na wtyku to pozamiatane bo sprzyja to powstaniu pętli masowej. Różnice potencjałów zrobią swoje i na jakimś etapie pętli masowej sygnały cyfrowe i analogowe zaczną się mieszać ponieważ sygnał audio jest elektrycznym sygnałem przemiennym. Dla sygnałów cyfrowych to nie problem ale dla sygnału przemiennego audio każdy dodatek w ścieżce masowej to potencjalne źródło zakłóceń. 

Warto sobie uświadomić, że zera i jedynki to zmienne napięcie o kształcie prostokąta o zmiennym okresie. Prostokąt mamy w dziedzinie czasu. Jeżeli przyjrzymy się głębiej do dostrzeżemy, że każdy elektryczny prostokąt w dziedzinie czasu jest po rozłożeniu w dziedzinie częstotliwości składową przebiegów sinusoidalnych (harmonicznych). Czemu o tym napisałem? Na pierwszy rzut oka można spodziewać się po sygnałach cyfrowych harmonicznych o bardzo dużej częstotliwości ale struktura sygnału cyfrowego jest zmienna i można zakładać, że częstotliwość tworzona pojedyńczymi bitami to jedno, paczkami bitów to drugie i chyba można założyć, że w widmie pojawią się również składowe o niższych częstotliwościach. Warto by to przeanalizować lub nawet pomierzyć jakimś analizatorem widma. Ja niestety nie dysponuję, a wyszukiwarka nie daje rady ;) 

Dźwięki muzyczne sygnału audio po rozłożeniu na harmoniczne podobnie jak zera i jedynki sygnału cyfrowego mają swoje widmo częstotliwościowe i w sprzyjających warunkach pętli masowej (wspólna masa urządzeń) mogą na siebie oddziaływać w niekorzystny sposób na zasadzie zakłóceń. 

widmo21.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

Typ ekranowania a nie kategoria robi tu różnicę.

Typ ekranowania determinuje właśnie m.in. kategorię. 

Przecież to właśnie w UTP cat5 nie uraczysz ekranu, ten pojawia się w  FTP cat.6 i wyżej.

Przy czym proponowany tutaj żółtek ma ekran główny plus ekranowanie każdej z par, zatem w gąszczu smogu elektromagnetycznego w blokowiskach i nie tylko, może to mieć znaczenie.

Pomijajac marketing takich firm oraz ich wydumki, można poczytać, co w tym  takiego wraz z opiniami użytkowników. 

https://www.gfmod.pl/pl/p/GFmod-Advanced-LAN-MKII-kabel-ethernet-RJ45-do-audio-/385

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Butler napisał:

Odróżniasz skrętki UTP od FTP?

Napisałem wyraźnie w UTP.

Jeszcze raz, może uda i się tym razem przeczytać,  czy utp cat5 ma dzisiaj sens.

https://www.dmtrade.pl/a66,czym-roznia-sie-kable-sieciowe-patchcord-cat-6-cat-6a-cat-7-i-cat-8.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odróżniam. Typ ekranowania nie determinuje kategorii. 5e możesz mieć z ekranowaniem zarówno w całości jak i w parach. A który lepszy... zależy od zastosowań co Ci Mariusz wyartykułował.

23 minuty temu, DiBatonio napisał:

Jeszcze raz, może uda i się tym razem przeczytać,  czy utp cat5 ma dzisiaj sens.

Przy większych odległościach 5e nie ma racji bytu bo wyjdzie 100Mb/s. Ale te większe odległości to są rzędu dopiero kilkudziesięciu metrów i wówczas kat 6 czy 7 będzie lepsze. W warunkach domowych na kilkumetrowych kablach bez problemu (sprawdzone osobiście) na 5e idzie 5Gbps. 2,5Gbps zapewnia wręcz QNAP https://www.qnap.com/solution/2.5g/pl-pl/

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wtyczki za 25zł to oczywiście te plastikowe cat5. Całą sieć położyłem w domu sam, cała szpula 300m mi wyszła, oczywiście cat5 bo to 2014 był. Do każdego pokoju po 2 skrętki, wtedy pomysł był taki, że jedna dla internetowych potrzeb a na drugiej chodził mi splitter rozgłaszający uprawnienia Cyfry+. Niektórzy może kojarzą taki domowy multiroom z dekoderami opartymi na systemie Enigma2. Ze 2-3 lata temu to zdechło tzn skomplikowało się trochę i dałem sobie spokój. Tak czy siak wtedy w 2014 trochę bałem się jeszcze WiFi, średnio to wtedy jeszcze działało, czasy neostrady. Teraz jest światłowód, przybyło w domu Smart urządzeń, infrastruktura sieciowa się rozrosła i suma sumarum cieszę się że w podłogach mam te 300m kabla. I też leniwy się robię, tam gdzie się da kupuje gotowy patchcord, nie chce mi się często samemu zaciskać wtyków. Do potrzeb domowego Smart cat 5 zupełnie wystarczy. Speed test spokojnie zakontraktowane 600mbs wyciąga. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Butler napisał:

Ale te większe odległości to są rzędu dopiero kilkudziesięciu metrów i wówczas kat 6 czy 7 będzie lepsze

Nie o odległości chodzi.

"S/FTP to kabel ekranowany całościowo siatką oraz ekranowanymi parami przewodów (FTP). Kabel nieekranowany to najprostsza wersja skrętki komputerowej. Jego wadą jest większa podatność na zakłócenia zewnętrzne"

Znajdziesz zatem kabel Cat.7 ftp nieekranowany, są takie?

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najdłuższy odcinek to 45m kabla cat5 i nie ma z tym żadnego problemu. Skrętkę kupiłem NetSetBox, taką lepszą na tamte czasy, czyli więcej miedzi w miedzi. Kable antenowe skoro miały być zalane w wylewce też nie żałowałem tylko kupiłem podobną szpulę 300m w wersji Triset i to wszystko podpięte do multi switcha, po dwa kable do każdego pokoju pociągnięte - wszystko działa i nie martwię się niczym, temat do zapomnienia. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kat 7 akurat jego kategoria wymusza ekran. Ale w przypadku 5e czy 6, obecność ekranu/ekranów nie definiuje niczego oprócz dopisku przy tej kategorii.

Ja nie będę podważać że 7 to super opcja. Stać Cię to dawaj 8. Ale to przerost formy w warunkach domowych i te same rezultaty jeśli chodzi o ochronę przed zakłóceniami można uzyskać kablem o niższej kategorii, ale z odpowiednim ekranem.

Punkty i tak będą negocjować między sobą kategorię połączenia i choćby kategoria kabla była 10, to i tak połączenie ustawi się maksymalnie do możliwości słabszego z urządzeń.

3 minuty temu, Wito76 napisał:

45m kabla cat5

Ryzykownie dla 1Gbps przy tej długości, trochę loteria.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wito76 napisał:

U mnie najdłuższy odcinek to 45m kabla cat5 i nie ma z tym żadnego problemu

Tego  nie wiesz.

Powtarzam nie o sam przesył i prędkość chodzi.

Przy tej długości Cat.5 hmmmm

 

6 minut temu, Butler napisał:

W przypadku kat 7 akurat jego kategoria wymusza ekran.

 No i właśnie o tym cały czas mówię. 

Do audio powyżej Cat.7 nie trzeba, inna sprawa, że można, ale nie trzeba.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co miałem zrobić? Wykuć dziurę w podłodze i wpiąć się ze switchem? No dobra, może 40m jest, nie chce mi się precyzyjnie mierzyć, ale nie mniej. Jak pisałem, wszystko śmiga, nic nie laguje, speed test wychodzi 600, wszystkie Netflixy, gry online dzieciaków, tidale itd działa bez zarzutu. Wieczorem bywa że wszyscy naraz, jest nas czworo, mocno obciążamy sieć, gdzie ten 45m odcinek jest wąskim gardłem, bo łączy światłowód z routerem, który to dalej rozgłasza i jak mówię bezstresowo jest. 

Nawet ekogroszek na PGG mi się udało kupić :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, eMBe napisał:

Tu nie chodzi o prędkość internetu lub maksymalne pasmo danego kabla. Tu chodzi o szumy :>>>>>

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Powtarzam nie o sam przesył i prędkość chodzi.

Ciężko widzę Wam zrozumieć że ani zakócenia ani szumy ani "prędkość internetu" nie mają wpływu na zmiany w cyfrowym przesyle sygnału. Kabel może być nawet kupiony od NASA czy przywieziony z ISS...

Wszystko co ściągamy/oglądamy/słuchamy czyli stream, obrazki, tekst, dźwięk, cyfrowo jest ZAWSZE przesyłany, umownie mówiąc, "paczkami" i żaden switch/kabel/router nie jest w stanie zmienić zawartośći "paczki".

Zmiany można wprowadzić jedynie po odbiorze rozpakowując/pakując "paczkę" ponownie/

 Wszystko to co jesteście w w stanie usłyszeć w dźwięku, czy w całym torze audio, jest już zakóceniem toru analogowego.

 

 

@Butler w NASA pobito rekord ( chyba rok temu czytałem ) przesyłu - coś koło 90 GB/s... gdyby tak jeden kabelek mieć w domu :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Bahzell napisał:

DiBatonio jak Wito76 mówi, że wie to wie. Jeśli mamy szanować, że ty słyszysz kable, to szanuj Wito76 jak mówi ze nie słyszy swojej skrętki. 

Ja nie o tym.

Ale, żeby mógł to ocenić musiałby zastąpić swoja skretke UTP Cat.5 np. takim żółtkiem cat.7, wtedy może ocenić słyszę/nie słyszę. 

Na razie mówi tylko o przesyle i nie zrywaniu połączeń internetowych.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gienas napisał:

 Wszystko to co jesteście w w stanie usłyszeć w dźwięku, czy w całym torze audio, jest już zakóceniem toru analogowego.

I tylko problem masy mi przychodzi do głowy jakoby coś miało inaczej brzmieć po zmianie kabelków. Zwykła, najzwyklejsza masa która sieje po analogu aż miło. A na koniec może się okazać że zwykła 5E U/UTP będzie najlepsza bo masy po prostu nie ma :D

14 minut temu, gienas napisał:

NASA pobito rekord ( chyba rok temu czytałem ) przesyłu - coś koło 90 GB/s... gdyby tak jeden kabelek mieć w domu :D

Rekord prędkości transmisji danych na poziomie prawie 320 Tb/s (terabitów na sekundę) został uzyskany w Japonii z wykorzystaniem światłowodów o łącznej długości infrastruktury ponad 3 tysięcy kilometrów. A jeśli mowa o prędkości przy wykorzystaniu skrętki, 90Gb/s spoko wynik :D

W sieci domowej to niespecjalnie mi zależy by przekroczyć osiągalne i realne 10Gb/s. Ale jakby sieć dostawcy była wydajniejsza jak maksymalne w mojej lokacji 1Gb/s, do tego serwisy VOD były by w stanie podnieść bitrate filmów bym mógł posłuchać w końcu porządny Atmos, to już byłbym realnie zadowolony.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Butler napisał:

I tylko problem masy mi przychodzi do głowy jakoby coś miało inaczej brzmieć po zmianie kabelków. Zwykła, najzwyklejsza masa która sieje po analogu aż miło.

Może coś w tym jest. 

Rozkminiali ten temat trochę lat temu na AS...

https://www.audiostereo.pl/topic/134025-wpływ-na-dźwięk-elementów-sieci-lan/?do=findComment&comment=5367999

Długie rozważania o okablowaniu wszelkiej maści, niektórzy mogą nie przebrnąć przez to wszystko, ale warto luknąć. 

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/3398-wszystko-o-kablach-audio

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Butler napisał:

W sieci domowej to niespecjalnie mi zależy by przekroczyć osiągalne i realne 10Gb/s.

;) No ja myślę:

siedzi syn przy kompie i gra w CoD-a zamiast lekcje odrabiać

-wchodzisz do niego

-on błyskawicznie kasuje CoD-a i jak gbyby nic robi lekcje

- widzisz lekcje i jest ok

-wychodzisz

-syn ściąga CoD i znów gra

:D  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GF Mody wychodzą z takim hasłem:

"Nie wiesz jak sprawdzi się z Twoim sprzętem?

Być może testowałeś już kable RJ45 Supra, Wireworld, JCAT, Audioquest, Synergistic Research czy inne?
Skorzystaj z opcji wypożyczenia kabla GFmod i sprawdź sam. Gwarantowana satysfakcja lub zwrot pieniędzy".

Może by tak sprawdzić? jak nie będzie satysfakcji zwrot pieniędzy nie jest problemem. 😁

Źródło:

https://www.gfmod.pl/pl/p/GFmod-Advanced-LAN-MKII-kabel-ethernet-RJ45-do-audio-/385

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GFmod Advanced LAN MKII Ethernet

Kabel ethernet LAN RJ45 dedykowany do wysokich wymagań audio.
Pod Streamer, serwer muzyczny, serwer plików NAS, Switch, streaming i pliki lokalne FLAC. ...dla osób, które cenią naturalną barwę dźwięku, wypełnienie i swobodę dynamiczną. Bez wyostrzania, konturowania i sztucznych efektów.

Yyy... Serio? Nie no, ja pasuję. I znowu się osmarkałem ze śmiechu. 😂

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Butler napisał:

GFmod Advanced LAN MKII Ethernet

Kabel ethernet LAN RJ45 dedykowany do wysokich wymagań audio.
Pod Streamer, serwer muzyczny, serwer plików NAS, Switch, streaming i pliki lokalne FLAC. ...dla osób, które cenią naturalną barwę dźwięku, wypełnienie i swobodę dynamiczną. Bez wyostrzania, konturowania i sztucznych efektów.

Yyy... Serio? Nie no, ja pasuję. I znowu się osmarkałem ze śmiechu. 😂

Nie miałeś czytać  marketingowego bełkotu 😁

Czytaj opinie, czytaj o geometrii, bawełnie i innych takich, masz pomiary dielektrykow, możesz za kaucja wziąć ten za niecałe 600zl, później oddasz i zwrot kasy dostaniesz.

Zresztą, dlaczego nie miało by być różnic tam, gdzie ich ponoć nie ma, a jakoś  miedzy wzmacniaczami niektórzy słyszą różnice, a ponoć ich tam też nie ma. 🙂

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DiBatonio napisał:

Nie miałeś czytać  marketingowego bełkotu 😁

Czytaj opinie,

Ok...

Cytat

 

Dzień dobry,

Dziękuję bardzo za możliwość przetestowania przewodu LAN.
Rzeczywiście pod wieloma względami jest bardzo dobrym przewodem. Brzmienie staje się gęste, szczegółowe.
Najbardziej podobało mi się przykuwające uwagę podkreślone wykończenie instrumentów dętych i strun gitarowych
wraz z piękną, naturalną średnicą w wokalistyce i w "spokojnych" gatunkach muzycznych. Przewód pozbawiony
całkowicie natarczywości. W zakresie basu schodzi nisko i bas ma swoją potęgę to jest jednak coś co odbieram
jako spowolnienie motoryki brzmienia a niestety mój system jest w tym aspekcie "na granicy". Jeśli w związku ze
zmianą któregoś z komponentów nastąpi lekkie spowolnienie to przekłada się na wyraźne obniżenie radości z
odsłuchu. Tak było w przypadku Pana przewodu. Gratuluję świetnego przewodu, bo zmiana jest duża w stosunku do wielu innych.

Pozdrawiam serdecznie,
Robert

 

I banię mam jeszcze bardziej zrytą. 🤣

Aa... Ktoś jeszcze dopisał niżej że na wizji trochę dogrzewa kolory, ale audio jest klasa :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

A na koniec może się okazać że zwykła 5E U/UTP będzie najlepsza bo masy po prostu nie ma :D

Ja takiego właśnie używam 😉👍

Jeśli jest nawet jakaś różnica po odpięciu go od streamera, to jest znikoma... na tyle mała, że nie chce mi się już dalej walczyć. Odcięcie od routera switchem, w moim odczuciu dało za to spory progres... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to my gadaliśmy o słyszeniu kabli? ;). Myślałem że tak sobie po prostu pitolimy i chwalimy się kto ile kilometrów skrętki ma w domu. Jeszcze chyba sporo czasu minie, zanim napiszę, że słyszę skrętkę, ale nigdy nie mów nigdy. Nie mam oporu by dać Cat7 do streamera i zrobię to dla higieny psychicznej. 

Ale gdybym dał 1k za audiofilski patchcord to pewnie też miałbym syndrom sztokholmski i pisał że zaje "gra". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...