Skocz do zawartości

Zestaw 50 kPLN


Rokownik

Recommended Posts

Założę tutaj topic. Jako, że się miotam i szukam, to pozwolę sobie na razie nie sugerować co mi wpadło w ucho, a parę zestawów już słuchałem. Ciekawy jestem propozycji, takich sprawdzonych i dostępnych..

1. odsłuch salon 41,5m2 (całość circa ok. 60), ale stanowisko odsłuchowe dużo mniejsze, cały salon nie musi być wypełniony audiofilskim dźwiękiem 🤣

2. akustyka jako tako ogarnięta, dzięki pomocy twórcy mych obecnych kolumn,

3. obecny zestaw Yamaha RN803D, CD Johnson&Mitchel, Audio Academy Hyperion IV - okablowanie chorda (głośniowe Odyssey2),

4. w skład zestawu musi wejść wzmocnienie (z premedytacją nie używam słowa wzmacniacz zintegrowany, bo dzielonka też wchodzi w grę) + Tidal (coś co umożliwi odtwarzanie, czyli AIO, DAC+strumieniowiec) + kolumny podłogowe,

5. muzyka słuchana to rock, rock progresywny, trochę jazzu (80%) i reszta typu S. Zelmani, Schiller itd.

6. oczekiwania to mocny, zróżnicowany i w pełni kontrolowany bas (bez buły i raczej krótszy, niż lejący się), piękna średnica, naturalnie oddająca głosy, wciągające i selektywne, ładnie wybrzmiewające wysokie, bez natarczywości, która zakłócałaby słuchanie.

7. CD i kable na razie zostają, będą zmienione, ale trochę później,

8. mam niski WAŻ (współczynnik akceptacji żony), więc jakiś oldschoolowy vintage nie wchodzi w grę (chociaż mnie się akurat podoba), max co jestem w stanie wynegocjować to rozmiar i wygląd Klipsch IV...

9. tylko nowe sprzęty (dopuszczam jakieś powystawowe sklepowe z pełną gwarancją), żadnych innych używek,

10 nie wykluczam kupna "lepszego" wzmocnienia i nieco odstających in minus kolumn, po to, by za kilka lat, kiedy sprzęt trafi w docelowe miejsce kupić docelowe kolumny (a może zrobić odwrotnie: lepsze kolumny, słabsze wzmocnienie?).

Będę wdzięczny za podpowiedzi. Czas realizacji zakupu te pewnie koniec lutego, początek marca. Tylko błagam nie piszcie, że trzeba posłuchać....WIEM, że trzeba i bez tego absolutnie nic nie kupię. I właśnie dlatego zakładam ten wątek już teraz, by mieć czas na odsłuchy.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację...

No cóż o ile dobrze pamiętam:

1. Kolumny Klipsch Forte IV z 4 wzmakami: Haiku Bright Mk5, Heed Obelisk III, Haiku 6550 i Unison Research Simply Italy - najbliżej tego, czego szukam było Haiku Selene 6550 RC. Dobra scena, przyzwoita seperacja, poukładny bas (adekwatny do nagrania), naturalność na średnicy i w ogóle przyjazna muzykalność. Po prostu dość fajnie się tego słuchało. Brakowało jednak oddechu, masywności natarcia w rocku i wybrzmień. Tu jako źródło robił CD i streamer (nie pamiętam jaki). Odsłuch umówiony a wzmacniacze dobrane przez Q21.

2. Michi X3 - Elac Vela Fs 409, B&W 702 S2 i B&W 804D4 (te ostatnie jako ciekawostka, bo poza budżetem), najbardziej podeszło mi granie 702S2. Szczególnie w jazzie i "głosach" zarówno męskich, jak i kobiecych. Czyli dobra średnica, bardzo dobra góra i bas, że tak powiem - na dokładkę, bo musi być - chudy, bez różnicowania, krótki, nie oddający "ducha" utworu, szczególnie w cięższym rocku. Najgorsze wrażenie pozostawiły po sobie Elaci, na jakoś z tą ala wstęgą moje uszy nie mogą się dogadać.... Odsłuch na spontonie. I ze streamera, no i nie wiem, czy on nie zawalił gdzieś grania. Bo Mich X3 ma zdecydowanie lepszą prasę i nawet nagrania na YT (tak, tak wiem, nie wolno.....), aniżeli to co pokazał na odsłuchach.

3. McIntosh MA 7200 z Monitor Audio Gold 5G 300 i Focalami Aria 936 - od razu zaznaczę odsłuch na "żywca" bez umawiania. Monitor Audio to w ogóle nie moje granie, znowu ta ala wstęga. Bez wyrazu, bez sceny, grubo, lejący się dźwięk, syczenie, brak wybrzmień. Bas spory, ale męczący z zakusami na dominację. Średnica nijaka. Za to Focala zagrały całkiem, całkiem. Oczywiście MA 7200 robił z nimi co chciał, ale ich się przyjemnie słuchało. Wygrzany MAK dociążył brzmienie, bas był krótki, zwarty, zróżnicowany, ale nie nazbyt głęboki. Średnica bardzo dobra, góra przyzwoita. Bardzo przyjemne w słuchaniu kolumny. Pozostał niedosyt związany z możliwościami McIntosha, zapewne można sporo więcej.

4. Michi X5 z B&W 705S3 (jedyne podstawki w teście, ale tylko takie z nowej serii były do odsłuchu) - mój zestaw nr 1, póki co. Niebywale wciągające granie, super wybrzmienia, selektywność, naturalność głosów (średnicy), rytm, szybkość, bezpośredniość, scena. Oczywiście bas w utworach typu Phill Collins "In the air", czy PF nie miał kopa i obfitości. Nie zatrząsł "jelitami", ale za to był zróżnicowany i szybki. Struny kontrabasu to struny, pudło to pudło. Odsłuch z Rose 150. Czekam na wygrzanie w Łodzi B&W 702 S3 i umawiam się na odsłuchy...

5. Naim Uniti - Focal Spectral 40Th i SF Sonetto V. Focale porażka, bas, bas i jeszcze raz bas. Kolumna jak dla mnie w tym połączeniu do zapomnienia. SF - akurat ten odsłuch - dał asumpt do odsłuchu nr 6... o czym niżej. Samo urządzenie AIO kompletnie przestrzelone finansowo IMHO. Słabe wzmocnienie, w ogóle trudno cokolwiek dobrego powiedzieć.

6. Marantz PM-12SE i kolumny SF Sonetto V oraz ponownie Focal Aria 936, odsłuch umówiony z własnych płyt CD. Bardzo przyjemne i muzykalne połączenie wzmaka i Focali. Można słuchać godzinami. Ale też nic nadzwyczajnego, wszystko jedynie poprawnie. Bas chudy, ale pod kontrolą, w kiepskim akustycznie pomieszczeniu, o dziwo, się nie wzbudzał i nie lał po podłodze. Ciche granie oddawało detale i smaczki utworów. Wysokie poprawne, bez blasku, ale też nie wycofane, takie nijakie-na swoim miejscu. Średnica dobra. Natomiast SF ewidentnie potrzebują bardziej wydajnego prądowo i mocniejszego wzmacniacza. Bas wzbudzony, bez kontroli, w bardzo kiepsko nagranych utworach (Collage "Living in the moonschine") pulpiasty i buczący. Piękna średnica i wyborne wysokie. Kolumna z wielką klasą, która nie miala po prostu odpowiedniej amplifikacji. Czuć w niej ogromny potencjał.

 

To tyle. Prośba o nie kontestowanie w czambuł odsłuchów i doborów. Po pierwsze szukam, po drugie jestem (pewnie jak większość) dość zapracowany, po trzecie sklepy w Łodzi i okolicach mają, to, co mają. Na odsłuch Kanta 2 i McIntosha czekam od września..... Stąd chwilami dość przypadkowe wybory, bardziej by w ogóle wyrobić sobie zdanie, aniżeli podjąć wiążącą decyzję. Więc te odsłuchu to nie są odsłuchy marzeń, ale rzeczywistość....

No to, teraz słucham sugestii. Będę naprawdę wdzięczny.

pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Michi, moim zdaniem to raczej nie zmieni on specjalnie charakteru kolumn. On jest mocno neutralny powiedziałbym, pytanie tylko czy tego właśnie szukasz. Jeśli go sparujesz z jasnymi kolumnami, a nie lubisz takiego grania, to one zostaną jasne i raczej nie polubisz tego połączenia i tak mogło być w przypadku Twojego odsłuchu :) Jeśli będziesz miał ciemne kolumny to i one takie zostaną z Michi. Jeśli kolumna ma "wykop" ale bas się z niej nie leje i nie bumi, to na pewno mocy, kontroli i spręzystości nie zabraknie itp. Mi akurat bardzo pasuje połączenie X3 z Focal Aria 948. Jest dużo góry i środka, ale nie męczy, a bas jest mocno odczuwalny, ale taki jak lubię, tzn szybki i sprężysty, nie leje się i nie buczy choć potrafi uderzyć gdzie trzeba.

Szkoda, że nie masz możliwości przesłuchania Focal Kanta 2 lub 3 z Michi x3 lub X5, jestem sam bardzo ciekawy takiej kombinacji choć może za jakiś czas się uda. Chyba że najpierw zakupisz Kanty jeśli Ci się spodobają po odsłuchu i wtedy dopiero będziesz szukał wzmacniacza pożyczając go w domu, wtedy pewnie warto by pożyczyć też Michi i kilka innych i zobaczyć jaka kombinacja jest dla Ciebie najlepsza. Wtedy najlepiej byłoby potestować w swoich warunkach, na swoim repretuarze i co najważniejsze w swojej akustyce, no ale musiałbyś zacząć chyba od znalezienia kolumn jakie Ci wstępnie pasują i takowe zakupić. Chyba, że te sklepy dają też możliwość potestowania całego zestawu w domu, ale o ile pożyczenie wzmacniacza za kaucją jest dość łatwe to nie wiem jak to wygląda z kolumnami ze względu choćby na rozmiary i transport...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzi się w tym miejscu szczerze skomplementować sklep z Łodzi.

https://www.salonydenon.pl/audio-forum?gclid=EAIaIQobChMIx7zM-_WX-wIVkh4YCh3XsAk-EAAYASAAEgKmr_D_BwE

Pełna życzliwość, wyrozumiałość, empatia i być może uda się nawet ściągnąć Kanty 2....

Focal Aria 948 akurat nie mieli, więc nie słuchałem. A chętnie bym ich posłuchał z rzeczonymi Michi i to X3 i X5, ale także z McIntoshem 7200. Podobnie MAKA posłuchałbym z B&W 702S3..... jak czytają mnie dystrybutorzy, to chyba wiecie co chcę powiedzieć....?🤨 Ja wiem, że niby można wypożyczyć, ale mało kto ma furmankę wolnych pesos, wieczne wakacje, sprawnego Żuka i obłęd audiofilski w oczach.....🥺

Jako, że "chodzą" mi po głowie również inne zestawy to, jakby ktoś znał, słyszał, mógł coś skrobnąć...

  • Musical Fidelity M6x DAC (jako DAC i Pre) + M8s-500s + Triangle Signature Delta
  • Klipsch Forte IV + Lucarto Ferro IA40 + Lucarto Albero ProDac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Rokownik napisał:
  • Musical Fidelity M6x DAC (jako DAC i Pre) + M8s-500s + Triangle Signature Delta

Tu pewnie podpowie branża, a dokładnie @rms.pl

W przypadku odsłuchiwanych przez Ciebie kolumn B&W w salonie Top, warto posłuchać ich w innymi wzmacniaczami np.

AVM Evolution A 5.2

Devialet 140 Pro

Dnia 31.10.2022 o 10:34, Rokownik napisał:

10 nie wykluczam kupna "lepszego" wzmocnienia i nieco odstających in minus kolumn, po to, by za kilka lat, kiedy sprzęt trafi w docelowe miejsce kupić docelowe kolumny (a może zrobić odwrotnie: lepsze kolumny, słabsze wzmocnienie?).

Na ten temat są zdania podzielone, a najważniejsza jest synergia lub po prostu wybieramy ten zestaw, który przypadł nam do gustu.

15 godzin temu, Rokownik napisał:

4. Michi X5 z B&W 705S3 (jedyne podstawki w teście, ale tylko takie z nowej serii były do odsłuchu) - mój zestaw nr 1, póki co. Niebywale wciągające granie, super wybrzmienia, selektywność, naturalność głosów (średnicy), rytm, szybkość, bezpośredniość, scena. Oczywiście bas w utworach typu Phill Collins "In the air", czy PF nie miał kopa i obfitości. Nie zatrząsł "jelitami", ale za to był zróżnicowany i szybki. Struny kontrabasu to struny, pudło to pudło. Odsłuch z Rose 150. Czekam na wygrzanie w Łodzi B&W 702 S3 i umawiam się na odsłuchy...

Kolumny podstawkowe nie będą oferowały takiej skali dźwięku jak podłogówki, ale przy wyżej odsłuchiwanym zestawie z kolumn podstawkowych wyciągnąłeś maksimum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michi X3 - bardzo fajny uniwersalny brzmieniowo wzmacniacz. Z Focalami Kanta 3 stworzyłby prawdopodobnie wyjątkowo uniwersalny zestaw do niemal każdej muzyki. Alternatywnie posłuchałbym zestawienia Michi X3 z włoskimi kolumnami Sonus Faber Sonetto VIII. Oczywiście dużą rolę grają indywidualne preferencje oraz uzyskane  brzmienie w konkretnych warunkach akustycznych. :)

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Tu pewnie podpowie branża, a dokładnie @rms.pl

 

Hm...branża mówisz...no zobaczymy. 🤔

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Na ten temat są zdania podzielone, a najważniejsza jest synergia lub po prostu wybieramy ten zestaw, który przypadł nam do gustu.

Wiem i sam jestem "rozdarty". Kupno najpierw wzmacniacza otwiera pewne możliwości. Jak chociażby wzięcie go pod pachę i wyjazd do YB Audio, by posłuchać Hurracanów.

 

2 godziny temu, greg235 napisał:

 Z Focalami Kanta 3

Khem, khem....to jakby krzynę za drogie kolumny, chyba że czegoś nie wiem.

 

2 godziny temu, greg235 napisał:

Sonus Faber Sonetto VIII.

A jaka jest różnica między V a VIII? Tak w skrócie?

 

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Na mnie ostatnio bardzo duże wrażenie zrobiły Audiovector QR7 ,

Kolejny raz słyszę dobre oceny tych konkretnych kolumn, tyle tylko, że to to znowu wstęga. Ale mam je dopisane do odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rokownik napisał:

Wiem i sam jestem "rozdarty". Kupno najpierw wzmacniacza otwiera pewne możliwości. Jak chociażby wzięcie go pod pachę i wyjazd do YB Audio, by posłuchać Hurracanów.

Jak gdzieś nie ma danej kombinacji to pożycz np Michi z THF i wjedź z nim do salonu na odsłuch z kolumnami jakie chciałeś posłuchać np z Focalem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Endymion123 napisał:

Jak gdzieś nie ma danej kombinacji to pożycz np Michi z THF i wjedź z nim do salonu na odsłuch z kolumnami jakie chciałeś posłuchać np z Focalem :)

Szczerze mówiąc to właśnie ostatnio to sobie "wyobrażałem". Dlaczego wyobrażałem? Ano bo akurat w Łodzi sklepy THF i Audio Forum dzieli jakieś.....500 metrów....

Jakiś wózeczek i naprzód. 🤣  Bo z parkowaniem samochodu słabo w tych okolicach. Już widzę minę tych ludzi z obu sklepów. Gościu pakuje 40 kg kloca za 20-28 KPLN na wózek i jedzie przez park. Za dwie godziny wraca. 🤢

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie? :) W sumie możesz nawet powiedzieć, że owszem, mocno się zastanawiasz nad Michi, ale chcesz je usłyszeć z takimi a takimi kolumnami, których THF nie ma. To samo w drugim salonie, że myślisz o tych kolumnach, ale chcesz je usłyszeć ze wzmacniaczem jaki ma tylko THF i że taki byś przyniósł. I dla jednych i dla drugich jest to przecież potencjalnie szansa na sprzedaż wzmacniacza lub kolumn więc wręcz powinni zachęcać do czegoś takiego jeśli nie do końca pasują Ci tylko kombinacje kolumny/wzmak jakie ma dany sklep.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rokownik napisał:

 

A jaka jest różnica między V a VIII? Tak w skrócie?

Tak w największym skrócie - Sonetto VIII mają trzy głośniki basowe 18cm, a Sonetto V dwa i mniejsze 15cm. W efekcie Sonetto VIII mają wyższe obudowy o większej objętości przy okazji są ok. 10 kg cięższe. Nie trzeba chyba dodawać jak to wpływa na dźwięk zwłaszcza w zakresie basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, greg235 napisał:

Nie trzeba chyba dodawać jak to wpływa na dźwięk zwłaszcza w zakresie basu.

Boję się, że jednak trzeba......🥴 bo...

Dnia 5.11.2022 o 20:26, Rokownik napisał:

6. Marantz PM-12SE i kolumny SF Sonetto V (...) SF ewidentnie potrzebują bardziej wydajnego prądowo i mocniejszego wzmacniacza. Bas wzbudzony, bez kontroli, w bardzo kiepsko nagranych utworach (Collage "Living in the moonschine") pulpiasty i buczący.

Jeśli za tymi zmianami konstrukcyjnymi idzie lepsza kontra niskich tonów, większe zróżnicowanie, szybkość i ich skrócenie to warto posłuchać. Jeśli bas ma być jeszcze bardziej masywny, niżej schodzący i jeszcze bardziej podatny (w gorszych warunkach akustycznych) na podbicie, to chyba nie moja droga.

Dzięki za info, pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisze tylko krótko bo iwdze że wiesz czego szukasz.

Skoro Bowersy Ci się podobały to sprawdź Heco New statement. Albo La Diva

łagodniejsze brzmienie sprawdź Spendory D7 albo 1/2

Albo pomiedzy nimi PMC Twenty 5 26i. Słuchałem ich w 35m? Coś takiego. Nie wiem czy 60 nie będzie dla nich za dużo.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ja napisze tylko krótko bo iwdze że wiesz czego szukasz.

Skoro Bowersy Ci się podobały to sprawdź Heco New statement. Albo La Diva

łagodniejsze brzmienie sprawdź Spendory D7 albo 1/2

Albo pomiedzy nimi PMC Twenty 5 26i. Słuchałem ich w 35m? Coś takiego. Nie wiem czy 60 nie będzie dla nich za dużo.

Piotr

 

Imienniku....😎

Z Twoją wiedzą i doświadczeniem, kiedy pytam o zestawy podpowiadasz mi tylko kolumny?  "Szejm on ju" 🙃

Znasz MF, napisz coś o wrzuconym przeze mnie zestawie.

pzdr

PS. Mam nadzieję, że masz poczucie humoru. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rokownik napisał:

Boję się, że jednak trzeba......🥴 bo...

Jeśli za tymi zmianami konstrukcyjnymi idzie lepsza kontra niskich tonów, większe zróżnicowanie, szybkość i ich skrócenie to warto posłuchać. Jeśli bas ma być jeszcze bardziej masywny, niżej schodzący i jeszcze bardziej podatny (w gorszych warunkach akustycznych) na podbicie, to chyba nie moja droga.

Dzięki za info, pzdr

Ja bym się w zestawieniu ze wzmacniaczem Michi X3 nie obawiał buczących "przepompowanych" basów. Wzmacniacze ze stajni Rotela charakteryzują się świetną kontrolą basu, a kolumny od Sonus Faber też charakteryzują się dość zrównoważonym brzmieniem. Dlatego zasugerowałem sprawdzenie właśnie takiego zestawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rokownik napisał:

Imienniku

No to jest nas już trzech 😃

12 godzin temu, Rokownik napisał:

. Jeśli bas ma być jeszcze bardziej masywny, niżej schodzący i jeszcze bardziej podatny (w gorszych warunkach akustycznych) na podbicie, to chyba nie moja droga.

Referencyjny bas, to nie głośniczki 15 czy 18 cm. Tu potrzeba czegoś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Rokownik napisał:

Jeśli za tymi zmianami konstrukcyjnymi idzie lepsza kontra niskich tonów, większe zróżnicowanie, szybkość i ich skrócenie to warto posłuchać.

Dobrą kontrolę niskich  tonów, można uzyskać z odpowiednimi piecami. Trzeba szukać wzmacniaczy z wysokim współczynnikiem tłumienia.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Miałem końcówkę Rotela RB 1070 o chyba jednym z największych DF jakie mozna sobie wyobrazić. I co ? - i gó... za przeproszeniem. Bas miałki, suchy, słaby i wręcz zły. Moze ja jestem głuchy, ale uwazam, że  DF o NICZYM nie świadczy jesli chodzi o jakość basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Rokownik napisał:

Imienniku....😎

Z Twoją wiedzą i doświadczeniem, kiedy pytam o zestawy podpowiadasz mi tylko kolumny?  "Szejm on ju" 🙃

Znasz MF, napisz coś o wrzuconym przeze mnie zestawie.

pzdr

PS. Mam nadzieję, że masz poczucie humoru. 😉

Mam :) Nie bój żaby.

I nie jestem fanem Musicala. Dlatego nie zawsze się do niego odnosze.

:P

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...