Skocz do zawartości

Monitory do 10 tys.


Karmelowy

Recommended Posts

22 godziny temu, Karmelowy napisał:

Widzę, że temat poszedł w dość nieoczekiwaną stronę :) . 

A poniżej podrzucam jeszcze temat do poczytania:

https://forum.audio.com.pl/topic/77887-zestaw-stereo-do-salonu-na-przykładzie-r-n303d-nova-8/

21 godzin temu, Na Temat Audio napisał:

Nie wiem o jakim wątku Pan pisze i w jakim kontekście mielibyśmy lekceważyć problem impedancji.

Chodzi o jeden z tematów na Forum. Jak znajdę czas to poszukam i podrzucę.

22 godziny temu, Kraft napisał:

Teraz to ja nie rozumiem. Pomiar w Audio jest przy 8 i 4 omach. Dla wszystkich wzmacniaczy taki sam. To, że jakiś wzmacniacz ma zabezpieczenia przed przeciążeniem, to tego tak wysoko ustawione - 100W to nie przelewki, nie oznacza, że nie ma "zdolność obsługi kolumn o niższej impedancji". Ma. 

Nawet jeżeli sam producent zakazuje oraz nie ma tego w specyfikacji?

Ja wiem, że to będzie grało jak podłączymy, ale czy to nie jest naginanie pewnych wytycznych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lysyrafal napisał:

Nawet jeżeli sam producent zakazuje oraz nie ma tego w specyfikacji?

Ja wiem, że to będzie grało jak podłączymy, ale czy to nie jest naginanie pewnych wytycznych?

Nic nie naginamy. Wiele kolumn schodzi do 2-3 omów i co? Nie będziemy ich podpinać do wzmacniaczy, których producenci podają specyfikację tylko dla 8 i 4 omów? Będziemy szukać takiego, który ma w instrukcji podaną moc dla 2 omów? Bzdura. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fantomas Naprawdę, polubienie dla poniższego posta Jarka?

19 godzin temu, Kraft napisał:

Nic nie naginamy. Wiele kolumn schodzi do 2-3 omów i co? Nie będziemy ich podpinać do wzmacniaczy, których producenci podają specyfikację tylko dla 8 i 4 omów? Będziemy szukać takiego, który ma w instrukcji podaną moc dla 2 omów? Bzdura. 

@Fantomas Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności Twoje oferty na sprzedaż ( wzmacniacze, amplitunery ) zawierały informacje, że są uszkodzone, czyżby przypadek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Na Temat Audio Już mam temat w którym Państwu wspominałem:

https://forum.audio.com.pl/topic/82545-nota550x-problem-z-glosnikiem-niskotonowym/?tab=comments#comment-432213

image.thumb.png.1e29f6600b61954fb8c9658fc7bec193.pngimage.png.a7046a1d3ed056301d2046579d0fa0dd.png

Czy kolumny, które proponowaliście do w/w amplitunera są dobre pod względem impedancji?

Kolumny Audiosympton i6 oraz i8 w specyfikacji 6 Ω a pewnie schodzą niżej tj. okolice 4 Ω

Test amplitunera Yamaha R-N303D

https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2927-r-n303d

Cyt.

Przy zaciskach widnieje oznaczenie "8 ohm", w instrukcji doczytamy, że podłączenie kolumn 4-omowych może doprowadzić do przegrzania urządzenia... a wszystko to w sumie oznacza, że można podłączyć 4 Ω.

Kolejna informacja, że można, a jednak nie można.

O co chodzi, wytłumaczy ktoś?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.12.2022 o 15:44, seba3002 napisał:

No chyba nie do końca. Czy przeczytałeś z jakimi poziomami głośności były słuchane kolumny napędzane przez Cyrusa?

Jeszcze jedna uwaga mi się nasunęła odnośnie Cyrus One kontra Rega Aethos. Różnice w brzmieniu z kolumnami Kef Q750 zapewne słychać na każdym poziomie głośności, nie tylko przy łojeniu, ale przy spokojnym graniu również.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Podbiję temat w celach edukacyjnych. Niech mój przypadek będzie przykładem na to, że warto jednak czasem otworzyć głowę i spróbować zrobić coś wbrew logice. Z gory przepraszam za przynudzanie. 

Ale muszę to napisać. Niech to będzie pokuta ;). 

Po kombinacjach z EQ i mozolnym ustawianiem KEFów, udało mi się doprowadzić system do stanu, w ktorym słuchanie muzyki stało się znośne a bas przestał otwierać wrota piekieł, choć nadal bylo to zbyt ciemne granie z ograniczoną sceną.  Poza tym EQ sprawdzało się w jednym rodzaju muzyki a w innym już nie. 

Postanowiłem odkurzyć starenkiego CD Technicsa SL P770 i podpiąć go w jakiejś naiwnej nadziei że może zmiana źródła wniesie coś extra. Wypiąłem interkonekty z DAC, bo oczywiście nie było pod ręką zapasowych "czinczy", przewody wpiąłem w CD, odpaliłem i...spodziewane w sumie rozczarowanie. Dodam jeszcze że RCA którymi był spięty DAC ze wzmacniaczem po przeprowadzce to jakieś przypadkowe kabelki za jakieś 30zł., które akurat walały się się w pobliskiej szufladzie. Przecież "kable nie grają" prawda?. Prawda ?

Skoro już jednak podpiąłem CDka, który przy okazji ładnie wypełnił puste miejsce w szafce ze sprzętem, to ruszyłem na piętro w poszukiwaniu starych interkonektów, którymi DAC byl spięty z Regą jeszcze przed przeprowadzką. To samoróbki na kablu Mogami z końcówkami Amphenola, które dał mi kiedyś dawno znajomy, który lubi babrać się w DYI. Podłączylem kabelki do DAC i tyle. Nawet nie włączyłem sprzętu. Czułem się zniechęcony. Czekałem w sumie aż w końcu znajdę czas na odbdzwonienie salonów i odsłuchy nowych kolumn. Anyway....

W końcu po ubraniu choinki, ulepieniu dziesiątek pierogów i upieczeniu piernika, usiadłem, włączylem jakiś randomowy streaming  i ....szok.  Wróciła scena, przestrzeń, ktoś zdjął koc z KEFów. Parę dobrych minut z opadniętą szczęką zastanawialem się co się stało. Nie przestawiałem już kolumn, nie grzebalem w filtrach DACa ani w EQ Roona. Przecież od czasu próby z CD nawet nie włączyłem sprzętu. W końcu przypomniałem sobie że jedyne co zrobiłem to podpiąłem stary interkonekt. Szybka przepinka i bingo! - znów jest buła.  Nie trzeba się nawet wsłuchiwać, pół-gluchy by usłyszał. 

Przyznaję, że z definicji nie wierzyłem, że kawałek drutu może zmieniać coś w brzmieniu. Ot taka forma snobizmu. Przecież pomary nie pokazują różnic...

No i teraz posypuję głowę popiołem. 

Mam przed sobą pudło wszelkiej maści kabli, ktore przytargał mi do przetestowania kolega z biura - audiofil, po wysłuchaniu mojej opowiastki. Boję się jak to się skończy. ;) 

Nadal będę szukał nowych kolumn bo umówmy się, że Aethos mimo wszystko trochę się marnuje z tymi KEFami a one same są i tak zbyt duże w tym metrażu.

Dzięki koledze @RoRo i jego znajomemu prawie zdecydowałem się na Amphiony 3. Posłuchałem wersji 3S i spodobało mi się, ale mimo wszystko chcę odsłuchać jeszcze conajmniej kilka modeli.  @tomek4446 - ta opcja z odsłuchem ProAców u ciebie wciąż aktualna ? :) . 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 28.12.2022 o 22:23, Karmelowy napisał:

Odezwę się już w 2023. Opuszczam nasze piękne miasto na kilka dni ;)

Odkopię temat;) Na czym ostatecznie stanęło? Aethos został jak mniemam, ale co z kolumnami? Zdecydowałeś się na coś? Napisz 2 słowa proszę. 

Pozdrawiam z Białegostoku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...