Skocz do zawartości

Monitory do 10 tys.


Karmelowy

Recommended Posts

Hej. Potrzebuję waszej porady w temacie wyboru monitorów do niewielkiego pokoju, do którego musiałem przenieść swoje klamoty. Stare podłogówki niestety duszą się w nim. Zniknęła cała przestrzeń, bas zdominował wszystko i być może fan hip-hopu czy EDM mialby frajdę z takiego obrotu spraw, no ale ja za tymi gatunkami średnio przepadam.

Ale do rzeczy: pokój nie tylko jest mały - 12m2 , to jeszcze dość niski - 2,20m. Ma jednak niepodważalną zaletę - jest piętro niżej niż reszta domowników i nie muszę kręcić gałką w lewo, żeby czasem komuś nie było za głośno ;). Szukam czegoś w budżecie ok. 10 tys. zł. 

Po lekturze dziesiątek różnych opinii , testów itd. wstępną selekcję przeszły: PMC twenty 21i, ATC SCM 11 ( lub 7 ), Buchardt S400 MK II, ELAC Vela 403, Spendor A1, Harbeth P3ESR, Dali Rubicon 2. 

Oczywiście jestem otwarty na na inne propozycje, za które będę wdzięczny, ale najbardziej zależy mi na opiniach tych których pomieszczenie odsłuchowe jest równie mikre, lub prznajmniej mają praktyczną wiedzę na ten temat. Za wszelką cenę chciałbym uniknąć wzbudzania się basu.

Od zestawu oczekiwalbym w miarę równego grania, bez kłucia w uszy, z jak najlepszym środkiem i przynajmniej poprawnym niskim skrajem pasma. Fajnie też jakby nowe głośniki miały "dar znikania". 

Reszta toru to Rega Aethos + Blusound Node 2i, którego koślawego daca zastępuje w tej roli VMV D1 se. 

Z góry pięknie dziękuję! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd pomysł, że dopiero zagraja monitory w cenie 10tys?

W 12 m spróbowałbym Usher s520 Jarek @Kraftpewno podzieli tę opinię, nie słuchałem wielu monitorów , ale te w całkiem dużym salonie audio z  NADem zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Xaviany, ATC, ale niekoniecznie 11, myślę że 7ki wystarcza do 12m.

Takie pytanie postawię, a jak z adaptacja akustyczna, bo w 12m może wystarczyłoby z kilka sztuk paneli na PT80 i bas trochę za ryj powinen być trzymany.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Pardon, źle się wyraziłem. Cena zestawu to max ok 10 tys. Oczywiście im taniej tym lepiej ;). 

Dzięki za podpowiedź, Ushery dopisuję do listy do ew. odsłuchu.

W pomieszczeniu jest spory dywan i kanapa, które wyeliminowały pogłos. Do tego biurko i regał. Zastanawiam się nad zasłonami zamiast żaluzji, i  to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o jakąkolwiek adaptację akustyczną. Aha, ustawiłem pożyczone 2 panele domowej roboty ( Isover w obszytej drewnianej ramie ) bezpośrednio za obecnymi kolumnami i żadnej zmiany nie usłyszałem. Dużo większa zaszła po odsunięciu kolumn od ściany ( ok 80 cm ) i skręceniu ich lekko do siebie. Być może, panele powinienem powiesić na ścianie naprzeciwko kolumn, ale przyszło mi to do głowy dopiero po zwrocie ich wlaścicielowi. Niestety, moja wiedza w tym temacie jest kiepska. Za wskazówki również będę wdzięczny. Zaznaczę tylko że boczne ściany odpadają,  jeśli chodzi o montaż tam czegokolwiek ze wzgl. na drzwi + regał na jednej, oraz okno + grzejnik pod nim, na drugiej ze ścian.   

Edytowano przez Karmelowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Karmelowy, jak znam życie, to propozycji będzie tyle, ile osób udzielających się w temacie. 

Ja, z wymienionych przez Ciebie kolumn, sam mam w domu 2 pary. Kilka innych słuchałem. Jeśli masz dużo czasu - wypożyczaj po kolei wszystko co przyjdzie Ci do głowy, i kup to, co Ci będzie najbardziej odpowiadać. A jeśli nie boisz się używek to możesz kupować na portalach aukcyjnych. Ja tak robiłem, i udało mi się odsłuchać naprawdę pokaźną ilość kolumn. Pomocni mogą być też forumowiczów koledzy, u których możesz zapoznać się z różnymi konstrukcjami.

Jeśli mieszkasz w okolicach Lublina, serdecznie zapraszam. Nie mam co prawda tak wypasionego wzmacniacza jak Twój, ale wygodną kanapę, smaczną kawę a i dobra nalewka się znajdzie 😉

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karmelowy napisał:

pokój nie tylko jest mały - 12m2 , to jeszcze dość niski - 2,20m. (...) Buchardt S400 MK II,

Buchardty raczej do skreślenia w tym metrażu.

Nakręcałem się kiedyś na Twój wzmacniacz. Napiszesz parę słów jak gra Rega Aethos i z czym ją porównywałeś przez zakupem? Ona podobno nie przepada za niskimi impedancjami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na największych wystawach audio na świecie (ale i nasz dystrybutor Q21) często  łączy się Aethos z serią Classic od Spendora. Może Classic 4/5 ? Jest też tańsza seria A od Spendora ale ta w stosunku do serii Classic podbarwia średnicę. Jest wybór , co kto woli. 

Za około tydzień, dwa mam zamiar trochę napisać o monitorach Neat Petite Classic i Davis Acoustics Courbet No 3. Już teraz zapraszam  Cię do działu - Nasze testy. Zawłaszcza, że mam taki sam metraż jak Ty. 

Gratki pięknego piecyka. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

Kolego @Karmelowy, jak znam życie, to propozycji będzie tyle, ile osób udzielających się w temacie. 

Ja, z wymienionych przez Ciebie kolumn, sam mam w domu 2 pary. Kilka innych słuchałem. Jeśli masz dużo czasu - wypożyczaj po kolei wszystko co przyjdzie Ci do głowy, i kup to, co Ci będzie najbardziej odpowiadać. A jeśli nie boisz się używek to możesz kupować na portalach aukcyjnych. Ja tak robiłem, i udało mi się odsłuchać naprawdę pokaźną ilość kolumn. Pomocni mogą być też forumowiczów koledzy, u których możesz zapoznać się z różnymi konstrukcjami.

Jeśli mieszkasz w okolicach Lublina, serdecznie zapraszam. Nie mam co prawda tak wypasionego wzmacniacza jak Twój, ale wygodną kanapę, smaczną kawę a i dobra nalewka się znajdzie 😉

Pozdrawiam 

Dzięki @seba3002. Tak,wiem. Dlatego  najbardziej zależy mi na opinii / poradach ludzi, którzy mają podobny do mojego metraż i praktyczne doświadczenie w ogarnięciu w nim dźwięku. Mój wolny czas niestety ma swój limit, stąd próba obcięcia listy sprzętu do odsłuchów do minimum. Jakbyś mial chwilkę wolnego czasu to prośba o krótki opis tych 2 posiadanych zestawów z mojej listy. Może być na priv, po to żeby uniknąć wszczynania niepotrzebnych wojenek ;). 

Do Lublina niestety mam kawalek z Łodzi ale bardzo dziękuję za zaproszenie. Tym bardziej, że sam wkręciłem się niedawno w produkcję nalewek. Można by upiec 2 pieczenie na jednym ogniu i potestować coś więcej niż kolumny ;). 

 

15 minut temu, Rafał S napisał:

Buchardty raczej do skreślenia w tym metrażu.

Nakręcałem się kiedyś na Twój wzmacniacz. Napiszesz parę słów jak gra Rega Aethos i z czym ją porównywałeś przez zakupem? Ona podobno nie przepada za niskimi impedancjami?

Nie mam specjalnie długiej listy sprzętów, które kiedyś tam posiadałem czy odsłuchiwalem więc siłą rzeczy będzie krótko :)

Przed zakupem Aethosa, miałem okazję dłużej słuchać Roksana K3 i  Gato DIA 250s. Brałbym tego Roksana bo Gato poza wyglądem nie podszedł mi zupełnie, a Roksan z moimi KEF Q750 bardzo. No ale dziwnym zbiegiem okoliczności trafiłem do człowieka, który posiadał ledwie wygrzenego Aethosa i PMC twenty 21. Po 5 minutach słuchania, zestaw zauroczył mnie bardzo mocno, choć jego cena wykluczyła zakup. No ale jak tu nie wierzyć w zrządzenia losu. Trafiła się prawie natychmiast okazja za 4 cyfrową kwotę nówka sztuka i poszło. Zanim wzmaciacz dojechał zacząlem już planować zmianę kolumn. Tyle, że po podpięciu pod KEFy ...zdanie zmieniłem. Ciężko się zdziwiłem co ten wzmacniacz potrafi zrobić z budżetowymi w sumie kolumnami. I tak to sobie przyjemnie grało do momentu wyprowadzki do obecnej klitki, gdzie Q750 to zdecydowanie za dużo. 

Do Aethosa były podpinane jeszcze Bowersy 606 S2 i monitory Focala ( nie pamiętam modelu ale raczej średnio-niska półka), gdzie wlaściciele powyższych wychodzili z odsłuchów z gęsią skórką :). No i to tyle jeśłi chodzi o porównania. 

Rega na moje ucho gra dość prezyzyjnie ale i baaardzo dynamicznie. Mam wrażenie, że jej dużym atutem jest wydajność prądowa i możliwość prawidłowego wysterowania każdych kolumn. Z "suchotników" Focala, Aethos wydobył calkiem krzepkie brzmienie. Dźwięk ma trochę angielski sznyt i raczej unikałbym łączenia jej z kolumnami mającymi ewidentne braki w górze. Już w tych moich Q750 troszkę brakuje mi tego "cyknięcia". Poza tym środek bajka i pięknie schodzący, ale trzymany za mordę bas. Dośc powiedzieć że membrany KEFów trzepały się jak szalone na wyższych poziomach głośności jak jeszcze ich "głównym dowodzącym" byl Cyrus One. Przy Roksanie i Gato też było widać że się nie nudzą. Podpięte do Regi prawie nie drgną. A grają o klasę przyjemniej w czym też zasługa basu. To wszystko na tanich kolumnach, które ponoć potrafią zejśc w okolice 3ohm. 

Bardzo polecam ten wzmacniacz do odsłuchu jeśli ktoś celuje w ten zakres cenowy. 

No ale wróćmy do tematu. Buchardy skreślam. Dzięki za radę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karmelowy Najmniejsze Herbatniki grają u mojej córeczki. Dayens Menuetto i Node jako źródło. Pokoik 3.5 x 2.85 i wys 2.65.

Z basem problemu nie ma, wiadomo dlaczego😉 

Jeśli słuchasz skrzypek, trąbki, wokali, utworów, gdzie nie występuje kontrabas, stopa, fortepian/najniższa oktawa, to będziesz zadowolony. Fajne do nauki języków.
U córeczki czas pogłosu 0.30ms w całym paśmie/regały pod sufit z książkami, zasłony i 6cm panele. Ilość detali oszałamiająca, bez kłucia i tego typu. 
Dopiero w moim salonie 23-24 mtr „znikają”, gdy na 1mtr od ściany. Łączyłem je ze wszystkim co sie dało. Końcówka A Accu, mocne D klasowe, monobloki lampowe, AB integry różniste.

Z małymi różnicami w brzmieniu.

Jednego nie przeskoczyłem. To co dla mnie w brzmieniu ważne - fundament basowy w herbatnikach małych nie istnieje, gdy raz posłuchałem całego pasma z „dołem” to mózg zapisał i nie ma zmiłuj się.


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Karmelowy napisał:

Do Lublina niestety mam kawalek z Łodzi ale bardzo dziękuję za zaproszenie.

@Karmelowy Wy z Łodzi jesteście ? Ja też.

2 godziny temu, Karmelowy napisał:

Dzięki za podpowiedź, Ushery dopisuję do listy do ew. odsłuchu.

Jak byś chciał posłuchać Usherów S520 to tak się śmiesznie składa , że posiadam. Po za tym możesz się przekonać jak grają ProAc Response One SC. Zapraszam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Karmelowy napisał:

Hej. Potrzebuję waszej porady w temacie wyboru monitorów do niewielkiego pokoju, do którego musiałem przenieść swoje klamoty. Stare podłogówki niestety duszą się w nim. Zniknęła cała przestrzeń, bas zdominował wszystko i być może fan hip-hopu czy EDM mialby frajdę z takiego obrotu spraw, no ale ja za tymi gatunkami średnio przepadam.

Ale do rzeczy: pokój nie tylko jest mały - 12m2 , to jeszcze dość niski - 2,20m. Ma jednak niepodważalną zaletę - jest piętro niżej niż reszta domowników i nie muszę kręcić gałką w lewo, żeby czasem komuś nie było za głośno ;). Szukam czegoś w budżecie ok. 10 tys. zł. 

Po lekturze dziesiątek różnych opinii , testów itd. wstępną selekcję przeszły: PMC twenty 21i, ATC SCM 11 ( lub 7 ), Buchardt S400 MK II, ELAC Vela 403, Spendor A1, Harbeth P3ESR, Dali Rubicon 2. 

Oczywiście jestem otwarty na na inne propozycje, za które będę wdzięczny, ale najbardziej zależy mi na opiniach tych których pomieszczenie odsłuchowe jest równie mikre, lub prznajmniej mają praktyczną wiedzę na ten temat. Za wszelką cenę chciałbym uniknąć wzbudzania się basu.

Od zestawu oczekiwalbym w miarę równego grania, bez kłucia w uszy, z jak najlepszym środkiem i przynajmniej poprawnym niskim skrajem pasma. Fajnie też jakby nowe głośniki miały "dar znikania". 

Reszta toru to Rega Aethos + Blusound Node 2i, którego koślawego daca zastępuje w tej roli VMV D1 se. 

Z góry pięknie dziękuję! 

Z mojego doświadczenia i odsłuchów, napiszę jakie ostatnio odsłuchiwałem. Buchardt S400 MK II mogą Ci zamulić w takim pomieszczeniu.

Elaci vela 403 możesz spróbować, przy takim metrażu mogą fajnie zagrać.  

Ja na Twoim miejscu celowałbym w Stronę LS50 meta + jakiś mały subik.
 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaczadupa

Spendor jest dość wysoko na liście. Tym bardziej cieszę się z tego co napisałeś. Na pewno będę chciał spróbować Classiców. No i czekam teraz na te 2 recenzje :), tym bardziej, że mnie - laikowi, te marki są zupełnie obce. Nie powtrzymam się z pytaniem - co u ciebie gra w tym metrażu ? :). 

@AudioTube

No właśnie, tego trochę się obawiam w Harbetach.  Za dużo basu- źle, ale jego całkowity brak - też niedobrze. Dzięki za wpis. 

@tomek4446

No proszę :). Chętnie przyjmę zaproszenie. Odezwę się na priv jak już trochę ogarnę się z czasem.

@lukluk71

Buchardy, tak jak już wcześniej napisałem odkładam na bok. Elaki zostawiam w wyścigu. No i fajnie że napisałeś o LS50 meta + sub, bo taki pomysł też mi się w głowie urodził. 

Edytowano przez Karmelowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2022 o 03:02, Karmelowy napisał:

Po lekturze dziesiątek różnych opinii , testów itd. wstępną selekcję przeszły: PMC twenty 21i, ATC SCM 11 ( lub 7 ), Buchardt S400 MK II, ELAC Vela 403, Spendor A1, Harbeth P3ESR, Dali Rubicon 2. 

Trzeba wziąć pod uwagę, jak będą ustawione. Półka? Jak daleko od ściany? I pod to ustawienie dobierać charakterystykę grania, np. te z podbitym basem przy ścianie będą dudnić. 

Ushery S520 ustawione przy ścianie coś tracą. Dali Menuet, czy KEF LS50 Meta czują się tam znacznie lepiej. Czasem mniej znaczy więcej. Szczególnie jeśli mowa o niskich tonach.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Dali Menuet, czy KEF LS50 Meta czują się tam znacznie lepiej. 

Nie wiem jak mają się mety do zwykłych ls50, ale u mnie te kolumny ustawione 30 cm od ściany, licząc od tylnej ścianki kolumny, niestety wzbudzały się. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku większości większych monitorów z bas reflexem. Problem zniknął dopiero przy mikrusach atc czy pmc, które dodatkowo nie są kolumnami z BR. 

Dlatego drogi autorze wątku, jeśli nie masz hektarów wokół kolumn, warto zastanowić się nad mniejszym monitorem, z którego uzyskasz zapewne mniejszą ilość basu, ale jest duże prawdopodobieństwo, że nic złego z nim się nie będzie działo. 

Z kolumn, które znam, a które nie sprawiały mi kłopotów z najniższymi tonami są moje obecne ATC SCM7 i PMC 25.21, a z tych które gościły u mnie krócej: audiovector qr1, Audio physic classic 3, Jean Marie Reynold Lucia i dynaudio excite x14. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wpisy. 

Wpadł do mnie dziś na chwilę człowiek z "nieco" większym doświadczeniem w audio. Obejrzał pomieszczenie, posłuchał i coś tam doradził. Potwierdził, że problemem z którym najciężej będzie sobie poradzić jest dość niski sufit, który może powodować dziwne zniekształcenia, niezależnie od kolumn, które tam wstawię. Z tego powodu kategorycznie odradził mi kupowanie na podstawie odsłuchu u kogoś / w salonie, co w sumie jest zrozumiałe i logiczne. Jakimś tam rozwiązaniem była by porządna adaptacja akustyczna, ale tu zasugerował fachowca czyli też pewnie niemałe koszty. 

Tak jak @marcinmarcin - zasugerował mi ewentualność w postaci monitorów bliskiego pola. Ale jeśli była by to jedyna opcja to prostu zabiorę graty z powrotem na piętro. Nie zawsze będę mógł sobie posłuchać kiedy chcę i jak głośno chcę, ale w chwilach swobody będę miał przynajmniej frajdę jak przed przeprowadzką.  

Na razie się nie poddaję i na pierwszy ogień pójdą sugerowane prze kilkoro z was LS50 meta. Jeśli się nie sprawdzą, to będę myślał co dalej. 

No ale zacząć muszę w ogóle od znalezienia sklepu, który zgodzi się na wypożyczenie. 

@Kraft - Miejsca mam max ok. 80 cm od ściany tylnej i po 50 cm z obu boków. Zestaw zamierzam postawić po bożemu - na podstawkach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2022 o 11:57, Karmelowy napisał:

Mam wrażenie, że jej dużym atutem jest wydajność prądowa i możliwość prawidłowego wysterowania każdych kolumn.

Dosyć odważna teza, albowiem w specyfikacji producent nie podaje mocy od 4 Ω tylko od 6 Ω i rodzi się pytanie dlaczego?

Czyżby bał się podłączenia naprawdę wymagających kolumn?

Dnia 27.11.2022 o 11:57, Karmelowy napisał:

Tyle, że po podpięciu pod KEFy ...zdanie zmieniłem. Ciężko się zdziwiłem co ten wzmacniacz potrafi zrobić z budżetowymi w sumie kolumnami. I tak to sobie przyjemnie grało do momentu wyprowadzki do obecnej klitki, gdzie Q750 to zdecydowanie za dużo.

To akurat nic dziwnego, że te kolumny dobrze zagrały w takiej konfiguracji. Z budżetowym wzmacniaczem można pomarzyć o takim brzmieniu.

Dnia 27.11.2022 o 11:57, Karmelowy napisał:

Podpięte do Regi prawie nie drgną. A grają o klasę przyjemniej w czym też zasługa basu. To wszystko na tanich kolumnach, które ponoć potrafią zejśc w okolice 3ohm. 

Nie schodzą tak nisko z impedancją, także nie są tak aż wymagające jak mogłoby się wydawać. Są kolumny dużo bardziej wymagające od wzmacniacza.

Poniżej dołączam informację z którą się kompletnie nie zgadzam, ale każdy niech oceni sam. Później się dziwić, że coś nie gra, bo wzmacniacz nie daje rady.

https://audio.com.pl/vademecum/faq/audio-wspolpraca-zespolow-glosnikowych-ze-wzmacniaczami/18318-dlaczego-nie-mozna-podlaczac-kolumn-4-omowych-do-wzmacniaczy-8-omowych?utm_source=porady&utm_medium=mailing&utm_campaign=22112022

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Karmelowy napisał:

Tak jak @marcinmarcin - zasugerował mi ewentualność w postaci monitorów bliskiego pola. Ale jeśli była by to jedyna opcja to prostu zabiorę graty z powrotem na piętro.

Nie sugeruj się tym że będzie gorzej i że to kompromis... miałem u siebie przez jakiś czas A7X i uwierz mi że bardzo przyzwoite Audium comp 5.2 z Cyrusem 8.2 były od nich trochę lepsze, ale przepaści nie było. Mógłbym je mieć bez narzekania. Nowy model seria V ma okrojony wzmacniacz i konwersję ad da, ale X to naprawde dobre granie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2022 o 03:02, Karmelowy napisał:

Za wszelką cenę chciałbym uniknąć wzbudzania się basu.

Od zestawu oczekiwalbym w miarę równego grania, bez kłucia w uszy, z jak najlepszym środkiem i przynajmniej poprawnym niskim skrajem pasma. Fajnie też jakby nowe głośniki miały "dar znikania". 

 

Cześć,

moim zdaniem powinieneś dopisać do listy Audio Physic Step 35. Grają w bardzo zbliżony sposób do opisanego przez Ciebie, mają również tę ogromną zaletę znikania w pomieszczeniu.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...