Skocz do zawartości

Jak pozbyć się sybilantów


Luk Pl

Recommended Posts

Witam forumowiczów. Mój system składa się z PC -> Topping D10s -> Cambridge CXA60 -> Melodika MDC2400 -> Triangle BOREA BR07, czyli jasna strona mocy. Bardzo lubię takie granie jeśli chodzi o muzykę elektroniczną czy instrumentalna. Jednak w wokalach od czasu do czasu pojawiają się męczące sybilanty. Nie chce zmieniać głównych komponentów systemu. Pomyślałem że dobrym rozwiązaniem było by dołożenie drugiego DAC`a na drodze PC -> wzmacniacz i w razie potrzeby przełączanie się pomiędzy nimi. Pytanie tylko czy DAC da rade cos w tym systemie poprawić, czy są na tyle ciepło, a raczej ciemno grające DAC`ki. Proszę o podpowiedzi, budżet jaki zakładam to maksymalnie 1000zł. Chciałem tu zasięgnąć informacji bo jeśli chodzi o odsłuchy to w salonach w mojej okolicy maja po jeden dwa DAC`ki w ofercie. Wiem że na waszej wiedzy można polegać. Pozdrawiam wszystkich audiomaniaków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Luk Pl napisał:

Witam forumowiczów. Mój system składa się z PC -> Topping D10s -> Cambridge CXA60 -> Melodika MDC2400 -> Triangle BOREA BR07, czyli jasna strona mocy. Bardzo lubię takie granie jeśli chodzi o muzykę elektroniczną czy instrumentalna. Jednak w wokalach od czasu do czasu pojawiają się męczące sybilanty. Nie chce zmieniać głównych komponentów systemu. Pomyślałem że dobrym rozwiązaniem było by dołożenie drugiego DAC`a na drodze PC -> wzmacniacz i w razie potrzeby przełączanie się pomiędzy nimi. Pytanie tylko czy DAC da rade cos w tym systemie poprawić, czy są na tyle ciepło, a raczej ciemno grające DAC`ki. Proszę o podpowiedzi, budżet jaki zakładam to maksymalnie 1000zł. Chciałem tu zasięgnąć informacji bo jeśli chodzi o odsłuchy to w salonach w mojej okolicy maja po jeden dwa DAC`ki w ofercie. Wiem że na waszej wiedzy można polegać. Pozdrawiam wszystkich audiomaniaków.


Jeśli jasna strony mocy, to może zestaw za jasno jednak grający i warto pomyśleć coś o szukaniu mniej "ostrego" wzmaka. Ja miałem Cambridgda CXA 81 przez chwilę, fajnie grał, ale po chwili męczył mnie i robił się denerwująco za jasny (niektórym to może nie przeszkadzać) a u mnie był właściwie połączony z ciemnymi kolumnami, więc powinien się wyrównać dźwięk - choc w moim odczuciu tak nie było.  Druga sprawa to akustyka ... ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomasz S. napisał:

Nic nie napisałeś o akustyce.

Co mogę napisać o akustyce? Ogólnie jest kiepska i nie mam żadnego pola manewru w tej kwestii. Pomieszczenie jest niewielkie, prostokąt ok 15m, miejsce odsłuchu to polowa tego pomieszczenia w kwadracie, kolumny są rozstawione 1,80m między sobą, a od głowy 2m, sama głowa zaraz przy ścianie. Myślałem że akustyka ma znaczenie przy basie, czy scenie, przy wysokich tonach również? Zawsze chętnie posłucham każdej rady, ale jak wspomniałem trudno wprowadzić mi jakieś zmiany, wynajmuje mieszkanie i zakładanie paneli i tym podobne niestety odpada, z samym ustawieniem też już nic nie wymyśle.

2 minuty temu, lukluk71 napisał:

Jeśli jasna strony mocy, to może zestaw za jasno jednak grający i warto pomyśleć coś o szukaniu mniej "ostrego" wzmaka. Ja miałem Cambridgda CXA 81 przez chwilę, fajnie grał, ale po chwili męczył mnie i robił się denerwująco za jasny (niektórym to może nie przeszkadzać) a u mnie był właściwie połączony z ciemnymi kolumnami, więc powinien się wyrównać dźwięk - choc w moim odczuciu tak nie było.  Druga sprawa to akustyka ... ?

Jest to zdecydowanie jasny system, może nawet za jasny, ale jak wspomniałem do elektroniki której słucham najczęściej jest idealny, dlatego nie chce za bardzo tego zmieniać. Miałem nadzieje że dokupienie DAC`a da mi możliwość zmiany barwy dźwięku w razie potrzeby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Myślałem że akustyka ma znaczenie przy basie, czy scenie, przy wysokich tonach również? Zawsze chętnie posłucham każdej rady, ale jak wspomniałem trudno wprowadzić mi jakieś zmiany, wynajmuje mieszkanie i zakładanie paneli i tym podobne niestety odpada, z samym ustawieniem też już nic nie wymyśle.

Akustyka ma znaczenie dla całego pasma.

Może zamiast zmieniać sprzęt,  kup parę pianek na ściany,  takie co nie zepsują za bardzo wystroju.

Możesz jeszcze spróbować stłumić wysokie RCA i SP od Melodiki, one dość mocno wygładzają górę. 

Zobacz co wyjdzie taniej.

Najmniej Ciebie będzie "kosztować" ustawienie kolumn, miejsca odsluchu, tak byś nie siedział przy samej ścianie sprawdź to, zanim wydasz pieniądze na cokolwiek.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Przetwornikiem wprowadzisz pewne zmiany ale masz tutaj jasno brzmiący wzmacniacz oraz przejrzyste kolumny więc zdecydowanie więcej zyskałbyś wymieniając albo kolumny albo wzmacniacz. 

Możesz oczywiście spróbować z łagodniejszym DACiem typu iFi Audio Zen DAC V2 czy Musical Fidelity V90 DAC. Jeśli to nie pomoże to niestety będziesz musiał rozważyć ewentualną wymianę 2 najdroższych elementów :( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Luk Pl napisał:

Mój system składa się z PC -> Topping D10s -> Cambridge CXA60 -> Melodika MDC2400 -> Triangle BOREA BR07, czyli jasna strona mocy.

Czyli muza z komputera leci? Jakim programem odtwarzasz?

 Na moje oko pobaw się korektorem ( EQ ) w tym programie i dopieść sobie dwie/trzy nastawy dźwięku...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gienas napisał:

Czyli muza z komputera leci? Jakim programem odtwarzasz?

 Na moje oko pobaw się korektorem ( EQ ) w tym programie i dopieść sobie dwie/trzy nastawy dźwięku...

Głównie Aimp, lubię go bo mam kontrole z aplikacji na telefonie. EQ się bawiłem i udało mi się zminimalizować sybilanty, ale jednak całokształt dźwięku na tym mocno ucierpiał, a bawić się w zmiany przy każdej zmianie gatunku trochę mija się z celem, ale fakt że EQ dal mi najlepszą poprawę ze wszystkich rzeczy których próbowałem wiec Twoja porada w punkt. Zakładając temat miałem nadzieje że da się to poprawić DAC`iem, ale z tego co czytam chyba czeka mnie zmiana wzmacniacza.

8 godzin temu, J4Z napisał:

Dla środka i wysokich ma też spore znaczenie kąt dogięcia kolumn. Ustaw je szerzej.

Na tylnej ścianie jak dasz absorbcję to przygasi Ci brzmienie. 

Na pewno spróbuje, to mnie nic nie kosztuje, tylko ta absorbcja, mógłbyś sprecyzować, rozumiem że chodzi o jakieś pianki za kolumnami?

 

8 godzin temu, J4Z napisał:

Czytając jednak wrażenia użytkowników tych kolumn można pomyśleć ze to nie zbyt udane połączenie z CXA60.

Ktoś na tym forum polecił mi BR08 wiec wziąłem BR07 w ciemno i okazało się za jasno :) Nie jest źle, gra to super, tylko niektóre utwory, no ciężko się tego słucha po czasie. Teraz wiem że CXA60 to wybredny wzmacniacz, super gra, ale dobrać do niego parę to wyzwanie. Czas na zmianę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jest to zdecydowanie jasny system, może nawet za jasny, ale jak wspomniałem do elektroniki której słucham najczęściej jest idealny, dlatego nie chce za bardzo tego zmieniać. Miałem nadzieje że dokupienie DAC`a da mi możliwość zmiany barwy dźwięku w razie potrzeby.

@Luk Pl
Nikoniecznie to się sprawdza. Ja słucham baaardzo dużo elektronicznej. 
Jean Micheal Jarre, Marek Bilinski, Krafwerk itp itp. 
Sporo Synthu typu: Lazerhawk
Leci też D&B czasami.

No i powiem Ci kolego, że testując jasne głośniki , nie dało się wytrzymać przy takiej muzyce, też pojawiały się sybilanty, dla mnie było z jasno i dla mnie za ostro - na początku WOW dla kogoś kto pewnie usiądzie na 5 minut zrobi wrażenie, ale wg. mnie na dłuższą mete zamęczy ucho. Wg. mnie to błędne myślenie że do muzyki elektronicznej musi być jasny system. Dla mnie właśnie do elektronicznej ma być neutralny system, z fajną podstawą basową, z dobrą średnicą i dużą sceną.

Jak masz równo, w miarę "szybko" z dobrą dynamiką i dobrą sceną, średnie które są dość dobre wyraźne ale nie za mocne, do tego góra która wypełni całość dobrą jakością (nie syczeniem) i do tego bas który robi fundament w takiej muzyce. Siadasz, słuchasz elektroniki i odpływasz.

To moje osobiste zdanie. Dla mnie taka muzyka jak wymieniłem, słuchanie na dość jasnych systemach to jak dostawanie plaskiem w twarz, uderzenie dzwięków zawsze będzie "szczypało". 
Pomyśl po prostu o wyrównaniu tego, akustyka? może pomóc troszkę, ale tak jak @Piotr Sonido napisał, dalej będziesz miał jasno, a to może po prostu nie Twój klimat - bezsensu sugerować się stereotypami typu że MUSZĘ MIEĆ JASNY SPRZĘT bo tak pisali że to do elektronicznej. Ma się Tobie podobać - a piszesz że niby się podoba, ale z drugiej strony Cię irytuję, jedno trochę wyklucza drugie. Z drugiej strony pamiętając żeby nie wpakować się w zamulone głośniki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesny problem wielu konstrukcji  - źródło, kolumny i mamy jazgot czy też zmęczenie słuchu spowodowane, iż brakuje w dźwięku tej ciepłoty. W zamian dostajemy dźwięk bardzo szczegółowy - fajny na 5 minut ale w dłuższej perspektywie nie da się tego słuchać. 

Zmieniłbym DAC z konstrukcji delta sigma na coś starszego R2R (PCM63, PCM58,...). Od razu zrobi się milej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukluk71 napisał:

nie dało się wytrzymać przy takiej muzyce, też pojawiały się sybilanty

Sybilanty w muzyce elektronicznej? Gdzie? U mnie takie zjawisko w muzyce elektronicznej czy instrumentalnej nie występuje, pojawia się jedynie w wokalach i to nie we wszystkich nagraniach, jednak pojawia się i tylko to mnie irytuje.

 

7 godzin temu, lukluk71 napisał:

bezsensu sugerować się stereotypami typu że MUSZĘ MIEĆ JASNY SPRZĘT bo tak pisali że to do elektronicznej

Nigdzie nie napisałem że "musze mieć jasny sprzęt bo tak pisali". Nigdy nigdzie nie przeczytałem takiego zdania, nie znałem nawet takiej zależności wiec wyssałeś to kompletnie z palca...

 

7 godzin temu, lukluk71 napisał:

a piszesz że niby się podoba, ale z drugiej strony Cię irytuję, jedno trochę wyklucza drugie.

Proszę czytać ze zrozumieniem. Jedna rzecz mnie irytuje, tak jak napisałem w temacie chodzi o sybilanty. Czytałem że to pojęcie dotyczy "syczących" spółgłosek "s, t, sz, c, ś" występujących w wokalu w zbyt jasnych systemach, nie wiem jak to zjawisko ma się do muzyki elektronicznej, ale to już są dywagacje. Mam nadzieje że wyjaśniłem wyżej. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Sybilanty w muzyce elektronicznej? Gdzie? U mnie takie zjawisko w muzyce elektronicznej czy instrumentalnej nie występuje, pojawia się jedynie w wokalach i to nie we wszystkich nagraniach, jednak pojawia się i tylko to mnie irytuje.

 

Nigdzie nie napisałem że "musze mieć jasny sprzęt bo tak pisali". Nigdy nigdzie nie przeczytałem takiego zdania, nie znałem nawet takiej zależności wiec wyssałeś to kompletnie z palca...

 

Proszę czytać ze zrozumieniem. Jedna rzecz mnie irytuje, tak jak napisałem w temacie chodzi o sybilanty. Czytałem że to pojęcie dotyczy "syczących" spółgłosek "s, t, sz, c, ś" występujących w wokalu w zbyt jasnych systemach, nie wiem jak to zjawisko ma się do muzyki elektronicznej, ale to już są dywagacje. Mam nadzieje że wyjaśniłem wyżej. Pozdrawiam

Przecież w muzyce elektronicznej też masz wokale. :] 

Nie pisałem o Tobię, ogólnie jak szukałem sprzętu (początki) to dużo osób mi właśnie polecało jasne wzmaki, jasne kolumny. 

Wyluzuj.   🙈

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukluk71 napisał:

Przecież w muzyce elektronicznej też masz wokale. :] 

To słuchamy zupełnie innej muzyki elektronicznej.

Wyluzuj? nie spiąłem się nawet na sekundę wiec co najmniej dziwna prośba, starałem się jedynie dokładnie wyjaśnić o co mi chodziło, ale widocznie nie dokładnie zrozumiałem o co Tobie chodziło.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Luk Pl napisał:

To słuchamy zupełnie innej muzyki elektronicznej.

Wyluzuj? nie spiąłem się nawet na sekundę wiec co najmniej dziwna prośba, starałem się jedynie dokładnie wyjaśnić o co mi chodziło, ale widocznie nie dokładnie zrozumiałem o co Tobie chodziło.

Pozdrawiam

Napisałem dość wyraźnie jakiej muzyki elektronicznej słucham. Przecież nikt nie przyszedł Cię tu atakować. Poprosiłeś o pomoc i padło sporo propozycji. I fakt może Cie nie zrozumiałem, bo dziwne że tylko na wokalach pojawia się taki efekt, bo przeważnie wokale przekładają się też szerokie spektrum innych dźwięków. Nie znam może Twojego doświadczenia, ale sam miałem dość podobnie i za wokalami leciało w tym kierunku wiele innych rzeczy. Problem został rozwiązany przez zmianę głośników. Po prostu był jasny wzmacniacz + jasne kolumny. 

 

Pzdr.

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukluk71 napisał:

Napisałem dość wyraźnie jakiej muzyki elektronicznej słucham. Przecież nikt nie przyszedł Cię tu atakować. Poprosiłeś o pomoc i padło sporo propozycji. I fakt może Cie nie zrozumiałem, bo dziwne że tylko na wokalach pojawia się taki efekt, bo przeważnie wokale przekładają się też szerokie spektrum innych dźwięków. Nie znam może Twojego doświadczenia, ale sam miałem dość podobnie i za wokalami leciało w tym kierunku wiele innych rzeczy. Problem został rozwiązany przez zmianę głośników. 

Ja już sam nie wiem o co chodzi z tymi sybilantami. Słucham wielu utworów w których pojawiają się te spółgłoski, ale jak wspominałem wyżej nie w każdym one syczą. Może to sposób nagrania utworu, czy albumu, może w niektórych są podkręcone wysokie, w innych stonowane

Jestem wdzięczny za każdą opinie, Twoją również. Czasami tak jest, że tekstem nie można dobrze się wyrazić i może tak teraz było. Ja zawsze powtarzam że muzyka powinna nas łączyć, nigdy dzielić. Wszystkiego dobrego!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, elektron6 napisał:

Współczesny problem wielu konstrukcji  - źródło, kolumny i mamy jazgot czy też zmęczenie słuchu spowodowane, iż brakuje w dźwięku tej ciepłoty. W zamian dostajemy dźwięk bardzo szczegółowy - fajny na 5 minut ale w dłuższej perspektywie nie da się tego słuchać. 

Zmieniłbym DAC z konstrukcji delta sigma na coś starszego R2R (PCM63, PCM58,...). Od razu zrobi się milej.

Dokładnie tak. To wyniki z tego że klienci coraz mniej przywiązują uwagę do odsłuchów (poznania sprzetu). Coraz więcej do badań lab i pierwszego wrażenia. A takie jasniejsze systemy wypadają w pomiarach lepiej i robia lepsze 5 minutowe wrażenie.

Ja słuchałem od nastolatka tyle muzyki elektronicznej że już chyba nawet myślę cyfrowo :)

To tak dla rozluźnienia atmosfery.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Luk Pl napisał:

Ja już sam nie wiem o co chodzi z tymi sybilantami. Słucham wielu utworów w których pojawiają się te spółgłoski, ale jak wspominałem wyżej nie w każdym one syczą. Może to sposób nagrania utworu, czy albumu, może w niektórych są podkręcone wysokie, w innych stonowane

Jestem wdzięczny za każdą opinie, Twoją również. Czasami tak jest, że tekstem nie można dobrze się wyrazić i może tak teraz było. Ja zawsze powtarzam że muzyka powinna nas łączyć, nigdy dzielić. Wszystkiego dobrego!

Okej ✌️

Może faktycznie realizacja dzwiękowa w danym utworze. Może bardziej to odbierasz niż inni, sprzęt i odbiór muzyki to mega subiektywna spraw, jednym może coś takiego przeszkadzać drugi wcale tego nie zauważy - dlatego na forum ciężko takie coś ogarnąć i tu zaczyna się tego co ja nie lubię, wypożyczanie sprzętu, przepinanie, podpianianie, zamiast słuchania muzyki to analizowanie co z czym i gdzie. No ale chyba to jedyne wyjście z sytuacji.  Ja jestem ciekawy czy można sobie wypożyczać panele akustyczne, przed kupnem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

Udało mi się pozbyć sybilantów raz na zawsze. Mało tego, rozwiązanie które znalazłem polecam każdemu kto używa komputera jako źródła. mianowicie znalazłem program Voice Meter. To co ten program robi z dźwiękiem to coś niesamowitego. Jeszcze do końca go nie rozpracowałem, ale już udało mi się poprawić dźwięk tak że znowu słuchanie muzyki sprawia mi przyjemność :)  

Zrzut ekranu 2022-12-13 110630.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...