Skocz do zawartości

Stereo do 10k


ciaptak

Recommended Posts

14 godzin temu, ciaptak napisał:

@seba3002 @kaczadupa

Panowie, jakże rozbieżne opinie na temat tych samych kolumn🧐

Dobrze że jedna pod drugą :)

Przy takim ustawieniu odsłuch w domu to mus.

13 godzin temu, seba3002 napisał:

bo inwestowanie 10k w akustykę nie mając o niej pojęcia, jest dość ryzykowne. 

I może wręcz zepsuć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że mnie poważnie zniechęciliście. Faktycznie średnio uśmiecha mi się położyć 10k i nie być zadowolonym.

Warunki brzegowe są jakie i są i z tym nie bardzo da się coś zrobić. Ciekawe bo wczoraj trochę poczytałem na angl jezycznych stronach i tam często zalecają dosunięcie bliżej ściany w przypadku gdy nie da się uzyskać optymalnego 90cm (licząc od lica membrany). Rzekomo wtedy jest mniejsze nałożenie się odbitych fal. 
 

Bez odsłuchów w domu faktycznie mogę nieźle wtopić.

Problem tylko w tym, że sporo pracuje w delegacji:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciaptak Nie zapomnij że znaczenie ma także miejsce odsłuchowe. Głowa blisko np. tylnej ściany podbija bas. Tu nawet przesunięcie się o pół metra da znaczną różnicę.

25 minut temu, ciaptak napisał:

angl jezycznych stronach i tam często zalecają dosunięcie bliżej ściany w przypadku gdy nie da się uzyskać optymalnego 90cm (licząc od lica membrany).

Tutaj to już jest różnie. Np. w kolumnach System Audio Saxo 60 z tego co pamiętam dla osiągnięcia optymalnego basu producent zaleca ustawienie ich blisko ściany...😶

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seba3002 napisał:

Nie każda żona jest fanką audio a tym bardziej nie każda musi być fanką aranżacji akustycznych. Wiem, są na forum osoby, które twierdzą, że w takim przypadku należy zmienić żonę ale to bardzo radykalna zmiana. Ja mimo wszystko spróbowałbym wypożyczyć coś od branży, bo inwestowanie 10k w akustykę nie mając o niej pojęcia, jest dość ryzykowne. 

Pozdrawiam  

Błąd rozumowania. Inwestycja w akustykę z pomiarami akustyka tylko i wyłącznie. Zrobienia tego porządnie. Czy trzeba wam pisać o co chodzi? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

...Jak kolega chce monitory do hangaru to powinien zrobić akustykę...

image.png.b30c744446c10be065b72909996c291f.png

 

To jest faktycznie taki Hangar?? Głośniki stoją na szafce (jej góra na około ~60cm), która w realu kończy się 25cm przed oknem.

Jakoś nieszczególnie zależy na super nagłośnieniu kuchni...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ciaptak napisał:

Warunki brzegowe są jakie i są i z tym nie bardzo da się coś zrobić. Ciekawe bo wczoraj trochę poczytałem na angl jezycznych stronach i tam często zalecają dosunięcie bliżej ściany w przypadku gdy nie da się uzyskać optymalnego 90cm (licząc od lica membrany). Rzekomo wtedy jest mniejsze nałożenie się odbitych fal. 

To zalezy od konkretnych kolumn. Ale znam takie dla ktorych bliskość ściany nie robi wrażenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten układ aż tak bardzo nie liczyłbym tej przestrzeni, która idzie na wnękę jako w pełni "odsłuchową".
Po pierwsze kolumny blisko ściany - masz podbicie basu. Jedna w rogu, więc tu też trochę z tej strony na tym kanale pewnie swoje wniesie. Po drugie siedzisko pod ścianą - kolejne podbicie basu.

Więc wbrew pozorom z takiego APC3 może trochę tego basu być tak, by Cię zadowoliło. Jeżeli nie, to próbować z KEF R3. One jak na monitor podstawkowy mają trochę tej masy, ale są też większe. To kolumna trójdrożna mimo wszystko. 
Jeżeli się to nie sprawdzi to spróbować z bass reflexem z przodu ewentualnie.
Generalnie nie masz jakichś dużych wymagań co do masywności tego basu.

Ustawienie jest jakie jest. Cudów nie będzie. Sam musisz sprawdzić czy Ci to będzie leżeć i czy warto wydać na to kasę.
Ewentualnie pójść w R3, nawet jeżeli by się okazało, że zbyt mocno "basują" w takim układzie, możesz pomyśleć potem nad DSP, wykonać pomiary i skorygować te kwestie. To bardzo dużo daje, kiedy akustyka zawodzi.

Nikt tu nie powie jak to zagra, jak Ty to odbierzesz. Musisz sam spróbować i ocenić. Na pewno nie licz na nadzwyczajną przestrzeń i stereofonię.

Możesz też zainteresować się takim sprzętem jak np. Lyngdorf FR-1, wieszając je na ścianę. Pod to są skonstruowane.
Potem w przyszłości kupujesz Lyngdorfa TDAI-1120 i masz gotowy sprzęt z dobrym DSP, który wyrówna Ci kanały, charakterystykę częstotliwościową i ogólnie z dużymi możliwościami konfiguracji. ;)

Jest kilka opcji.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2023 o 16:04, zolt napisał:

Możesz też zainteresować się takim sprzętem jak np. Lyngdorf FR-1, wieszając je na ścianę. Pod to są skonstruowane.
Potem w przyszłości kupujesz Lyngdorfa TDAI-1120 i masz gotowy sprzęt z dobrym DSP, który wyrówna Ci kanały, charakterystykę częstotliwościową i ogólnie z dużymi możliwościami konfiguracji. ;)

Jest kilka opcji.

Poczytałem, poszukałem i chyba ten Lyngdorf będzie czymś dla mnie. Spełnia wszystkie kryteria all in one, do tego system korekcji który na pewno by pomógł przy kulawej akustyce (mógłbym ustawić 2 focus point przy stole lub w kuchni).

Niestety ale nie znalazłem kompletnie nic na temat tych głośników…

Z czym polecacie sparować Lyngdorfa 1120?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ciaptak napisał:

Poczytałem, poszukałem i chyba ten Lyngdorf będzie czymś dla mnie. Spełnia wszystkie kryteria all in one, do tego system korekcji który na pewno by pomógł przy kulawej akustyce (mógłbym ustawić 2 focus point przy stole lub w kuchni).

Niestety ale nie znalazłem kompletnie nic na temat tych głośników…

Z czym polecacie sparować Lyngdorfa 1120?

W zasadzie przy Lyngdorfie (jeżeli interesuje Cię wzmacniacz) to wbrew pozorom dobrze by było, byś nawet w swoim pomieszczeniu dobierając kolumny basowo przedobrzył. Lyngdorf nawet w swoich zaleceniach pisze o tym, by lepiej było więcej i mocniej i bliżej ściany, bo z zasady w korekcji akustyki pomieszczenia i wyrównaniu odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia lepiej jest ująć niż dodawać. I dlatego w zasadzie u Ciebie byłoby to jak najbardziej ok.
Więc jeżeli byłbyś zainteresowany Lyngdorfem to nawet jakieś większe podstawkowce jak R3. byłby ok nawet ustawione blisko ściany. One mają sporo basu, ale po korekcji akustyki jakiekolwiek wzbudzenia zostaną ogarnięte plus wiele innych problemów akustycznych, bo od tego jest RoomPerfect. To dość zaawansowane pomiary i analizy, więc dźwiękowo zobaczysz zdecydowane różnice. Dodatkowo potem możesz sobie sam korygować i tworzyć własne profile dźwiękowe wedle własnych upodobań bez straty jakości, bo odbywa się to cyfrowo, a nie przez jakieś pokrętła analogowe.
Sam posiadam Lyngdorfa i nie zamieniłbym go za żadnego klocka za 50k, który po prostu jest klockiem samym w sobie w klasie A pozycjonowanym jako nie wiadomo jaki HI-END. ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zolt napisał:

W zasadzie przy Lyngdorfie (jeżeli interesuje Cię wzmacniacz) to wbrew pozorom dobrze by było, byś nawet w swoim pomieszczeniu dobierając kolumny basowo przedobrzył. Lyngdorf nawet w swoich zaleceniach pisze o tym, by lepiej było więcej i mocniej i bliżej ściany, bo z zasady w korekcji akustyki pomieszczenia i wyrównaniu odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia lepiej jest ująć niż dodawać.

 

Możesz poczęstować jakimś odnośnikiem? Natknąłem się na podobne opinie natomiast nigdzie w materiałach producenta nic takiego nie znalazłem.

Dla takich R3 faktycznie byłoby to u mnie jakieś 7cm od ściany, dla Focal Aria 906 całe 12cm także problem jest całkiem spory:( Cała nadzieja, że ten magiczny RoomPerfect zadziała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„With a RoomPerfectTM calibration, you can place the speakers up against the wall without negative effects to the sound. If your speakers have a bass-reflex port on the back, you should allow for a 5cm/2in clearance to the wall. This will ensure there is no disruption to the functionality of the port.”

Czyli marketingowo piszą, że można (dopuszcza się) to zrobić ale nigdzie nie ma że to jest wskazana praktyka.

Niemniej zapewne coś w tym jest co piszecie, że łatwiej ściąć niż podbijać. Zostaje kwestia głębi, sceny, itd…

Edytowano przez ciaptak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, J4Z napisał:

Oczywiście że tak, ale to:

Jest przegięciem. Pamiętajmy że producenci też lubią koloryzować i przesadzać.

Odległość od ściany oprócz spl ma też wpływ np na scenę. 

Dodatkowo obawiam się że taka korekcja ubija charakter kolumn i innych elementów systemu. Wspominał już o tym jakiś użytkownik. Ja niestety miałem tylko u siebie ypao w kinowej yamasze. Wiem że to nie porówanienie do klocka z tematu, ale ten system ubijał nawet głębokość sceny. 

PS Ale dla kolegi ciaptaka, który nie może odstawić kolumn od ściany, może być to fajne rozwiązanie. 

Ale zaraz, zaraz.
Trzymajmy się tematu i koncepcji tego pokoju.
Kolega wyraźnie napisał i pokazał jak będzie wyglądać pokój odsłuchowy.
Czyli kolumny POD ŚCIANĄ i miejsce odsłuchowe POD ŚCIANĄ.
Do tego kolega, jak go poinformowaliśmy, wie, że tym ustawieniem nie osiągnie ogromnej sceny.
Więc kompromisowo takie rozwiązanie jest najlepszym moim zdaniem. Super sceny  i głębi nie osiągnie, ale zrównoważone pasmo tak.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...