Skocz do zawartości

Bass refleks - teoria


TOMtor

Recommended Posts

Witajcie

Wstałem dzisiaj w nastroju, żeby spróbować różnych ustawień podstawkowych głośników z bass refleksem z tyłu.

Chcę uzyskać jak najwięcej basu.

Nie pytajcie co dla mnie znaczy więcej (więcej to po prostu więcej. ma schodzić niżej. falować nogawkami spodni)

Do obiadu "jeździłem" z kolumnami (i z miarką w ręku ) a to parę centymetrów do przodu a to parę centymetrów do tyłu ( żona zaczęła się już wymownie stukać w głowę 😁)

I teraz słyszę, że już nic nie słyszę 🙃

Co mówi teoria (tak uogólniając) - więcej basu z tylnego bass refleksu będzie jak głośniki stoją bliżej ściany czy dalej ?

Jakie się dla poprawy basu przyjmuje tzw. minimum (cm) odsunięcia głośników od ściany (u mnie jest zakres "ruchu" tylnej ścianki kolumny do ściany od ok. 15 do 25 cm)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TOMtor napisał:

Co mówi teoria (tak uogólniając) - więcej basu z tylnego bass refleksu będzie jak głośniki stoją bliżej ściany czy dalej ?

Teoria mówi, że umiejscowienie BR nie ma znaczenia. Niskie częstotliwości rozchodzą się wszechkierunkowo.

Przysunięcie kolumn do ściany ogólnie podbija niskie częstotliwości, ale też może powodować, że pewne częstotliwości zostaną osłabione, bo nałoży się fala bezpośrednia z jej odbiciem od ściany i się anulują.

why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-13-1024.jpg.d08d36b958af8895e4614ec92d491d49.jpg

why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-12-1024.jpg.35179bd970e5271bcd1450bd2ac53ac4.jpg

why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-15-1024.jpg.a60f2066ef1b38c3c9f104250705d8ef.jpg

why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-16-1024.jpg.d0ddb9a2e87a28e70cd59cc5b1297d70.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witajcie

To "teorii" ciąg dalszy :)

Na jaką odległość powinny być rozstawione głośniki ?

Co mówi na ten temat teoria ?

Tak, czytałem o zasadzie trójkąta równobocznego , ale co mówi na ten temat teoria ?

Im więcej czym lepiej ?

U mnie są rozsunięte na 2 metry.

Na ile rozsunąć, żeby (jak to niektórzy potrafią ładnie opisać, ja niestety nie potrafię tego robić) dźwięk "odrywał" się od głośników , "wypełniał" przestrzeń , i ogólnie żeby stereo było największe.

Czy są jakieś zasady ogólne tak jak w przypadku bass reflexu ?

 

Edytowano przez TOMtor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
1 godzinę temu, AudioTube napisał:

 

Koledzy, kolega @TOMtor chciałby „bas” poczuć, nie usłyszeć.

 

W takich sytuacjach najlepiej jest doposażyć system w pożądany subwoofer aktywny lub nawet kilka subwooferów. 

Z reguły po jakimś czasie może juz minąć chęć na "niszczycielską moc" to tez wyłączamy i nie używamy "potwora" majac tym samym znów "nieprzesadzony" system.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, J4Z napisał:
44 minuty temu, gienas napisał:

Tylko kolumny zamknięte.

Czy Twoim zdaniem kolumny zamnietę dadzą najwięcej basu? Dobrze rozumiem?

To zależy jakiego basu. Mam jedne zamknięte (to stara konstrukcja)  i nie schodzą nisko ale boksują klatę jak Mike Tyson. To mega punktowy / sprężysty / czytelny bass i świetny do metalowej muzyki.

Do falowania portkami i 'imprezowania'  jednak lepszy bass reflex. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, J4Z napisał:

Czy Twoim zdaniem kolumny zamnietę dadzą najwięcej basu? Dobrze rozumiem?

Subiektywnie ;) moim zdaniem tak.

 Przypomiałem tu sobie o Tonsilach ZG40 - zamknięte z bierną i jak pamiętam przy odsłuchu drgania powodowały że szkło z półek zjeżdżało :)

 Potem wymieniłem je na Altusy 110 ( bo 110 W :) ) - i te, przy tym samym amplitunerze i szpulowcu, nie powodowały wyjazdu szkła z półek.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bebop napisał:

To zależy jakiego basu.

Gdybym miał zaczarowaną różdżkę, to chciałbym „basu” takiego jak w nagraniu/realizacji.

Ale słyszę, że mamy różne gusta/potrzeby.

I …różne pomieszczenia.

Fajnie byłoby ten „bas” zobaczyć, jak on wyglada, jak on tak sobie hula po tych naszych pokojach. Ale zaraz, zaraz, czy faktycznie nie można go „obejrzeć”?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, gienas napisał:

Subiektywnie ;) moim zdaniem tak.

 Przypomiałem tu sobie o Tonsilach ZG40 - zamknięte z bierną i jak pamiętam przy odsłuchu drgania powodowały że szkło z półek zjeżdżało :)

 Potem wymieniłem je na Altusy 110 ( bo 110 W :) ) - i te, przy tym samym amplitunerze i szpulowcu, nie powodowały wyjazdu szkła z półek.

 

Aha, czyli jednak dzwoniące kryształki i szklanki, to wyznacznik "dobrego" basu?

🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2023 o 17:48, Kraft napisał:

pewne częstotliwości zostaną osłabione, bo nałoży się fala bezpośrednia z jej odbiciem od ściany i się anulują.

A nie znoszą? 

 

Przed chwilą, gienas napisał:

ale wiesz że dźwięk to drgania? I albo są albo ich nie ma.

Drgania powietrza, fakt. Czyli fala... blablabla.

Nadal chciałbym wiedzieć, czy jak dzwoni szkło na półkach to jest to wyznacznik "dobrego" basu?

Bo mnie się zdaje, że raczej nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Bo mnie się zdaje, że raczej nie.

No przeca tak samo napisałem ;) -> że mnie się zdaje.

 

@Bebop źle napisałem:

Bass reflex traktuję jako obudowę otwartą, bierna robi to samo - ale ja traktuję ją jako zamkniętą.

Edytowano przez gienas
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...