Skocz do zawartości

Źródło czy kolumny? Co ważniejsze?


Recommended Posts

3 minuty temu, marcinmarcin napisał:

I jednocześnie nie słyszą "istotnych" dla promocji szajsu parametrów 😁

Niezdolnosc do uslyszenia wielu mierzalnych zjawisk jest naturalnym odzwierciedleniem ulomnosci ludzkiego sluchu. Nawet nietoperze potrafia to czasem pojac.

5 minut temu, marcinmarcin napisał:

Jeżeli coś sie dobrze mierzy, a nie gra to może pora przemyśleć jak się mierzy i czemu się to robi źle 👍

I tak moze byc. Obieranie ziemniakow czy bieganie z umikiem nie wyczerpuja tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kraft napisał:

Michał, to po co Ci mikrofon pomiarowy???

Do ustawienia kolumn i miejsca odsluchowego Jarku. Tylko i  wyłącznie. Prawidłowe ich ustawienie gwarantuje swietne odsluchy. I tu jest słowo klucz: "SWIETNE ODSLUCHY".Nie oglądanie wykresu.

Sam przecież na zlotach "bardzo mocno sluchasz". Nie sprawdzasz przecież wykresow tylko przymykasz oczy i słuchasz. Widziałem to przecież nie raz. 

Kilka osób tutaj, bardzo propaguje sens wyboru sprzętu pod kątem poprawności wykresow, odczytów, technologii wykonania itp. Ale przecież nieraz nie dwa te poprawnie wykonane elementy toru audio (nazwijmy je chińczyki) nie zdają kompletnie egzaminu pod kątem poprawności dźwiękowej jako całość. Owszem, mają swietne brzmienie, ale na papierze. 

Kolega poniżej podał dobry przykład. Cos fajnie brzmi, ale nie ma idealnych pomiarów  więc oddajemy to?  I na odwrót, cos ma idealne parametry ale brzmi szaro, bez barwy i przestrzeni. I co? Taki element zostawimy sobie w domku? Przejdziemy poprawnie proces autosugestii i będziemy zadowoleni? 

 

55 minut temu, Artur Brol napisał:

Czyli mam rozumieć że słuchając muzyki w sklepie, bedac zadowolonym z tego co słyszy,  ba zaskoczonym z jakosci za chwilę spojzy taki na wykresy i numerki i powie ee sorki nie ma dobrych pomiarów i pójdzie dalej szukać?

Na to by wychodzilo

12 minut temu, Adi777 napisał:

Właśnie, że nie. Sprzęt się mierzy, a muzyki się SŁUCHA

To co ty biedny zrobisz jak zagra swietnie a pomiar będzie ..ujowy??? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to i tak jest kwestia upodobań.

Pomiar obiektywnie pokazuje, że urządzenie przekazuje dane z bardzo małymi zniekształceniami, więc w teorii jest to rzetelne i dokładne przekazanie materiału. Obiektywnie "bliższe prawdzie". Ale niekoniecznie każdemu to będzie odpowiadać.

Natomiast czym innym jest zwyczajnie gust odbiorcy. Przecież jest masa ludzi, którzy po prostu lubią chociażby zniekształcenia harmoniczne, stąd słuchają sprzętu na wzmacniaczach lampowych, lubią trzaski vinyli. I tu też należy stwierdzić, że obiektywnie takie urządzenie koloryzuje, nie jest w pełni "rzetelne" w obrazowaniu muzyki. Ale może się podobać.

W dodatku dochodzi chociażby charakter np. kolumn. Ktoś lubi Vkę, ale nie lubi zniekształceń harmonicznych. a lubi szybki, precyzyjny dźwięk o dużym natężeniu. To mu to nie zagra to z lampą mimo, że charakter kolumn będzie w guście słuchającego. I na odwrót. I wiele innych możliwości krzyżowych.

Dlatego gadanie w stylu "coś się mierzy, ale nie gra" niewielki ma sens. Nie gra dla kogo? Dla jednego będzie to grało cudownie, a innemu nie zagra, bo będzie wolał ciepłe, lampowe, zniekształcone brzmienie. Jedni lubią charakterystykę płaską jak stół, a inni trochę podbarwioną. Mój kolega w ogóle lubi Vkę i tak mi kazał u siebie podkręcić wysokie, że mi uszy odpadały. A on mówi, że mu to teraz dobrze brzmi.

Więc to czy "się mierzy i nie gra" czy "się mierzy i gra" to już kwestia indywidualnych upodobań.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

No i masz, trzeba najpierw "se pomierzyc"

Do jednego worka wrzucasz pomiary urządzeń i pomiar odpowiedzi akustycznej pomieszczenia?

Możesz przestać to robić. Przecież wszyscy wiemy że aż takim ignorantem nie jesteś. Bardziej przebija się tu złośliwość, a to cecha raczej kobiet, co?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mikelas76 napisał:

Do jednego worka wrzucasz pomiary urządzeń i pomiar odpowiedzi akustycznej pomieszczenia?

Możesz przestać to robić. Przecież wszyscy wiemy że aż takim ignorantem nie jesteś. Bardziej przebija się tu złośliwość, a to cecha raczej kobiet, co?

Mam daleko bardziej idace rozroznienia w kwestii pomiarow, na swoj wlasny uzytek, niz tylko tak prozaiczne. Pomyliles mnie z specjalista, co jitter przez pomiary akustyki chcial oceniac.

Ale skoro nic ponadto nie masz tu do napisania, doceniam przyznanie, ze bywa, ze i od pomiarow warto zaczac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zauważyłem że większość zanim kupi patrzy na opinie, to co koledzy napiszą czy też wykresy, chociażby w naszym Audio :) 

Gdzie zauważyłeś, jaka większość?  

Możesz się nie wypowiadać za innych?

Też w szczeniackim wieku podniecałem się wykresami i tabelkami, czy tabliczkami znamionowymi.

Na szczęście ktoś mnie z tego wyleczył i miał rację,  pomiary nie grają niestety.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

bo tego się na odsłuch idąc oczekuje ,że usłyszy się jak wybrany zestaw brzmi

Arturze, chciałbym, żeby tak było. By można było ten zestaw usłyszeć. 
A przecież zawsze jest „zestaw plus”

plus pomieszczenie, plus dyspozycja dnia, plus poziom głośności, plus kolumny …dzielonka, pre, patefon itp zepsute wzmaki, grube kable …

Co tak naprawdę słuchamy i słyszymy?

Ja to bardzo lubię „spoglądać” na mój wewnętrzny sensor, który mierzy taki oto parametr - przyjemność😃

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zolt napisał:

Pomiar obiektywnie pokazuje, że urządzenie przekazuje dane z bardzo małymi zniekształceniami, więc w teorii jest to rzetelne i dokładne przekazanie materiału. Obiektywnie "bliższe prawdzie". Ale niekoniecznie każdemu to będzie odpowiadać.

Właśnie to jest powtarzana bzdura w którą trzeba koniecznie uwierzyć 😁 to, że płaska charakterystyka i nisko sinad nie znaczy że ten dźwięk bedzie prawdziwy i naturalny. Nie znaczy też że dobrze to z Vką i harmonicznymi. Mdłe, sztuczne, plastikowe i nienaturalnie granie, nie stanie się dla mnie dobrym bo Amir tak zmierzył i powiedział że to jest referencja. Po prostu brak kryteriów pomiarowych dla istoty rzeczy.... moim zdaniem.  Wiem jak brzmią instrumenty i wokal ludzki  - na pewno nie udało mi się uzyskać tego efektu ze świetnym pomiarowo D90, a było wręcz przeciwnie... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinmarcin napisał:

Właśnie to jest powtarzana bzdura w którą trzeba koniecznie uwierzyć 😁 to, że płaska charakterystyka i nisko sinad nie znaczy że ten dźwięk bedzie prawdziwy i naturalny. Nie znaczy też że dobrze to z Vką i harmonicznymi. Mdłe, sztuczne, plastikowe i nienaturalnie granie, nie stanie się dla mnie dobrym bo Amir tak zmierzył i powiedział że to jest referencja. Po prostu brak kryteriów pomiarowych dla istoty rzeczy.... moim zdaniem.  Wiem jak brzmią instrumenty i wokal ludzki  - na pewno nie udało mi się uzyskać tego efektu ze świetnym pomiarowo D90, a było wręcz przeciwnie... 

Mam wrażenie, że Ty nie do końca chyba zrozumiałeś, co ja napisałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, zolt napisał:

Przecież jest masa ludzi, którzy po prostu lubią chociażby zniekształcenia harmoniczne, stąd słuchają sprzętu na wzmacniaczach lampowych

Zgadzam się z Tobą.


Moje doświadczenie podpowiada mi, że każdy lubi „harmoniczne”. 
Nie każdy ma/miał okazję ich doświadczyć. Tak na swojej „skórze” i z opaską na oczach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...