Skocz do zawartości

Źródło czy kolumny? Co ważniejsze?


Recommended Posts

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

I dasz sobie za to jaja uciąć? 😁

Ze nie uslyszysz roznicy ktora ja zarejestruje sprzetem? Owszem.

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

To nie jest argumentacja, to stawianie pseudonaukowych tez, bez poparcia w odsłuchach 😁

Szczegolnie tych odsluchow, ktore przestaja dzialac, gdy sluchaczowi nie dane jest wiedziec, czego slucha :)

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zauważyłem że chyba wszyscy wokoło

Raczej nie wszyscy

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kontrargumenty są nawet... mile  widziane by dojść do "właściwych" wniosków

A jakie to są te wlasciwe wnioski? 

Wszystkie wzmaki graja tak samo? Transporty i zasilacze nie mają wpływu na brzmienie? A może kable "nie grajo"? 

Kilka osob z tego forum, które tak właśnie uważa, predestynuje się od jakiegoś czasu do bycia "doświadczonymi". 

Przeciez wystarczy ogarnąć kilka stron w stylu ASR, wrzucić kilka postów, wykresow, posluchac przez kilka lat muzyki, et voila mamy doświadczonego znafce eksperta. Na sąsiednim forum jest dużo ciekawych i wartych poswieconego czasu informacji, pisanych przez ludzi z wielkim doświadczeniem. Tutaj próbuje się wstrzymać takie informacje, dyskredytując je w zarodku.

Tak więc, czy to właśnie nie zrobiło się wasze zamknięte forum? Z jedynymi słusznymi wnioskami? 

Na to właśnie wygląda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Czy to ja zaproponowalem ktoremus z was, by zalozyl sobie wlasny klub zamkniety, czy mnie to zaproponowano?

Nie mam obsesji na twoim punkcie i nie sledze twoich postów. 

Jesli nie zrozumiałeś to może powiem DUZYMI literami: To forum ma w sobie zalążek forum zamkniętego, gdzie pojawia się jedyna słuszna droga, wykluczająca inny punk widzenia. Często właściwy bo poparty doświadczeniami ludzi z duzo większą wiedzą niż choćby Ty. 

I dla jasności nie mówię tu o sobie. Tak próżny nie jestem. 

Gdzie pojawia się jedyny słuszny punkt widzenia, nie ma miejsca dla demokracji, wymiany wiedzy i informacji. 

To forum wchodzi powoli na równie pochyłą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Jezeli sa slyszalne, to i sa mierzalne.

To zdanie nic nie znaczy, dopóki nie zdefiniujesz, co rozumiesz przez "mierzalne". Możliwe do zmierzenia - ale przez kogo i za pomocą czego? Co z tego, że coś jest mierzalne, jeśli w praktyce nikt tego nie mierzy, bo albo nie ma sprzętu, albo nie umie, albo nawet nie wie, że powinien? Mierzalne a faktycznie mierzone i to mierzone dokładnie to dwie różne sprawy.

Z mojego doświadczenia: to, że ktoś jest ograniczony intelektualnie bywa czasem łatwiej słyszalne niż mierzalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Nie mam obsesji na twoim punkcie i nie sledze twoich postów. 

Jesli nie zrozumiałeś to może powiem DUZYMI literami: To forum ma w sobie zalążek forum zamkniętego, gdzie pojawia się jedyna słuszna droga, wykluczająca inny punk widzenia. Często właściwy bo poparty doświadczeniami ludzi z duzo większą wiedzą niż choćby Ty. 

I dla jasności nie mówię tu o sobie. Tak próżny nie jestem. 

Gdzie pojawia się jedyny słuszny punkt widzenia, nie ma miejsca dla demokracji, wymiany wiedzy i informacji. 

To forum wchodzi powoli na równie pochyłą.

Wielkimi, owe litery zwie sie wielkimi.

Moj punkt widzenia nie wyklucza innych. Maja sie one jak latwo zauwazyc zupelnie dobrze.

Obserwuje nawiazania do magii i promocje ezoteryki. Jesli to ta "wlasciwa" reprezentacja, to grzecznie podziekuje i poprzestane na wlasnej argumentacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Bo ja wiem. A nasze YB? Po co telepią się kilometry do wynajętej za gruby szmal komory, żeby mierzyć swoje projekty? Nie wystarczy im, że posłuchają? Przecież to ich wizja dźwięku. Nikt ich nie będzie z tego rozliczał. A jednak to robią.

Uważam, że pomiar wykonywany przed producenta dla własnych (wewnętrznych) celów jest zdecydowanie cenniejszy, niż pomiar, o którym wiadomo, że jego wyniki będą stosowane w celach marketingowych.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rafał S napisał:

Uważam, że pomiar wykonywany przed producenta dla własnych celów jest zdecydowanie cenniejszy, niż pomiar, o którym wiadomo, że jego wyniki będą stosowane w celach marketingowych.

Uważam, że pomiar wykonany przez dowolnego producenta, a który to nie wyglada zbyt korzystnie, nie jest raczej wykorzystywany w celach marketingowych 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zolt napisał:

Pomiar obiektywnie pokazuje, że urządzenie przekazuje dane z bardzo małymi zniekształceniami, więc w teorii jest to rzetelne i dokładne przekazanie materiału.

Moim zdaniem to dość naiwna opinia, szczególnie w odniesieniu do chińskich projektantów. Jeśli jakieś wskaźniki mają charakter opiniotwórczy i wpływają na sprzedaż, to będą rozwijane metody ich lewarowania. I można być pewnym, że Chińczycy będą w tych metodach celować. Jeśli Amir konsekwentnie podaje sinusoidę na wejściu daka i daje wysokie noty za niski szum i zniekształcenia, to co zrobi Chińczyk? Chińczyk zadba o to, żeby identyczna sinusoida była na wyjściu. I zrobi to wszelkimi dostępnymi środkami. A czy będzie to szło w parze z dobrym dźwiękiem, to już zależy od tego, czy Chińczyk uzna śrubowanie szeroko rozumianej jakości dźwięku za równie istotne, co śrubowanie kilku z góry znanych parametrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Rafał S napisał:

co zrobi Chińczyk? Chińczyk zadba o to, żeby identyczna sinusoida była na wyjściu. I zrobi to wszelkimi dostępnymi środkami. A czy będzie to szło w parze z dobrym dźwiękiem, to już zależy od tego, czy Chińczyk uzna śrubowanie szeroko rozumianej jakości dźwięku za równie istotne, co śrubowanie kilku z góry znanych parametrów.

bardzo trafne rozumowanie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Rafał S napisał:

Moim zdaniem to dość naiwna opinia, szczególnie w odniesieniu do chińskich projektantów. Jeśli jakieś wskaźniki mają charakter opiniotwórczy i wpływają na sprzedaż, to będą rozwijane metody ich lewarowania. I można być pewnym, że Chińczycy będą w tych metodach celować. Jeśli Amir konsekwentnie podaje sinusoidę na wejściu daka i daje wysokie noty za niski szum i zniekształcenia, to co zrobi Chińczyk? Chińczyk zadba o to, żeby identyczna sinusoida była na wyjściu. I zrobi to wszelkimi dostępnymi środkami. A czy będzie to szło w parze z dobrym dźwiękiem, to już zależy od tego, czy Chińczyk uzna śrubowanie szeroko rozumianej jakości dźwięku za równie istotne, co śrubowanie kilku z góry znanych parametrów.

Skoro to naiwna opinia to napisz co nieco.
Jakie to są te chińskie metody, którymi to zrobi?
Opisz cały proces, bo bardzo mnie zaciekawiłeś jakie to metody ma chińczyk, który "zrobi pomiary śrubując".
I jak się odnosi tą zależność pomiędzy jakością dźwięku, a śrubowanymi parametrami? Jakiś wzór, pomiar tego czy jak to wygląda? Ciekawi mnie jak wygląda proces śrubowania tych parametrów. :)
Zwłaszcza jako osobę pracującą w pomiarach przez dobrych kilka lat. Ciekawe zagadnienie z tego punktu widzenia.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zmienić pasmo pomiaru tzw. BW. 

Link Treść tłumaczy o co chodzi.

W skrócie. Przy BW 22kHz mierząc THD jakiegoś wzmaka dla np. 6kHz pomiar pokaże wagę tylko 3 harmonicznych. Przy paśmie pomiaru BW 45kHz dla 7 harmonicznych. Wynik przy węższym paśmie będzie lepszy. Pomimo, że na słuch wynik się nie zmieni, bo to tylko pomiar to cyfra Total THD będzie inna.

Przyklady mozna mnożyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MariuszZ napisał:

Wystarczy zmienić pasmo pomiaru tzw. BW.

Mariusz, dzięki, chociaż to co piszesz dotyczy sytuacji, gdzie wynikami manipuluje sam pomiarowiec. Mnie chodziło o inny scenariusz (i o to dopytuje @zolt). Otóż obstawiam, że wiedząc z góry jakie pomiary przeprowadza np. Amir (i w jaki sposób) można zaprojektować sprzęt, który lepiej w nich wypadnie, choć niekoniecznie przełoży się to na dźwięk odbierany przez większość jako lepszy.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rafał S napisał:

Otóż obstawiam, że wiedząc z góry jakie pomiary przeprowadza np. Amir (i w jaki sposób) można zaprojektować sprzęt, który lepiej w nich wypadnie, choć niekoniecznie przełoży się to na dźwięk odbierany przez większość jako lepszy.

Już pisałem - wysokie sprzężenie zwrotne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafał S napisał:

Moim zdaniem to dość naiwna opinia, szczególnie w odniesieniu do chińskich projektantów. Jeśli jakieś wskaźniki mają charakter opiniotwórczy i wpływają na sprzedaż, to będą rozwijane metody ich lewarowania. I można być pewnym, że Chińczycy będą w tych metodach celować. Jeśli Amir konsekwentnie podaje sinusoidę na wejściu daka i daje wysokie noty za niski szum i zniekształcenia, to co zrobi Chińczyk? Chińczyk zadba o to, żeby identyczna sinusoida była na wyjściu. I zrobi to wszelkimi dostępnymi środkami. A czy będzie to szło w parze z dobrym dźwiękiem, to już zależy od tego, czy Chińczyk uzna śrubowanie szeroko rozumianej jakości dźwięku za równie istotne, co śrubowanie kilku z góry znanych parametrów.

Mogloby tak byc, ale ani Amir nie jest jedynym, ktory mierzy DACe, ani tez nie robi tego nieznanymi gdzies indziej sposobami. Nawet gdy traktuje rzecz po macoszemu, sa inni, ktorzy podchodza do tematu bardziej drobiazgowo, a co za tym idzie rozbieznosci wyszlyby na jaw. Sa takowe przypadki?

Bo moze sie rownie dobrze okazac, ze mowa o wlasciwie skonstruowanych produktach, ktore pozwalaja na wysoce wierna reprodukcje dzwieku co tez znajduje odzwierciedlenie w pomiarach, a to, ze transparentnosc niektorym sie nie podoba, jest ich personalnym jedynie problemem.

14 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Nauka, argumentacja, oświecenie - a tak naprawdę  bzdury, mania wyższości i trolling 😁👍

Jakkolwiek to nazwiesz wole swoja argumentacje, niz wciskanie magii w audio.

14 godzin temu, Rafał S napisał:

To zdanie nic nie znaczy, dopóki nie zdefiniujesz, co rozumiesz przez "mierzalne". Możliwe do zmierzenia - ale przez kogo i za pomocą czego? Co z tego, że coś jest mierzalne, jeśli w praktyce nikt tego nie mierzy, bo albo nie ma sprzętu, albo nie umie, albo nawet nie wie, że powinien? Mierzalne a faktycznie mierzone i to mierzone dokładnie to dwie różne sprawy.

Z mojego doświadczenia: to, że ktoś jest ograniczony intelektualnie bywa czasem łatwiej słyszalne niż mierzalne.

Zdefiniuje to analogicznie do "slyszalne" = mozliwe do zmierzenia / uslyszenia, w obu przypadkach z udzialem czlowieka. Cos, co jest mozliwe do uslyszenia jest tez mozliwe do zmierzenia z tej przyczyny, iz sprzet pomiarowy jest czulszy od ludzkiego zmyslu sluchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2023 o 17:34, zolt napisał:
Dnia 20.06.2023 o 17:25, marcinmarcin napisał:

Właśnie to jest powtarzana bzdura w którą trzeba koniecznie uwierzyć 😁 to, że płaska charakterystyka i nisko sinad nie znaczy że ten dźwięk bedzie prawdziwy i naturalny. Nie znaczy też że dobrze to z Vką i harmonicznymi. Mdłe, sztuczne, plastikowe i nienaturalnie granie, nie stanie się dla mnie dobrym bo Amir tak zmierzył i powiedział że to jest referencja. Po prostu brak kryteriów pomiarowych dla istoty rzeczy.... moim zdaniem.  Wiem jak brzmią instrumenty i wokal ludzki  - na pewno nie udało mi się uzyskać tego efektu ze świetnym pomiarowo D90, a było wręcz przeciwnie... 

Mam wrażenie, że Ty nie do końca chyba zrozumiałeś, co ja napisałem.

Czytam to wszystko i rzeczywiście, Marcin mało, że nie zrozumiał, to jeszcze napisał jakby zaprzeczał sobie. Podwójne zaprzeczenie albo ja nie rozumiem takiej składni. 

Inni zaś z premedytacją i  celowym niezrozumieniem (modelu flagowego)  zrobili Cię twarzą thermomixu. Może jakiś hajs będzie z reklam 😉

 

To co wreszcie jest ważniejsze? Źródło, czy kolumny w tym komediowym wątku? 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...