Skocz do zawartości

Jakość dźwięku - wifi / bluetooth


PetroniuszPio

Recommended Posts

Wybieram między NAD C-368 z modułem BluOs 2i (dzwięk z wifi) a Cambridge CXA80 (dzwięk z bluetooth)

Głośniki: Heco Aurora 700,  do słuchania głownie elektronika. 

Mam jednak dylemat, bo głównym źródłem dźwięku będzie streaming ze spotify, ew soundcloud. 

Może głupie pytanie, ale czy Wy oceniacie jakość brzmienia poszczególnych zestawów tylko z kabla czy też np z bluetooth?

Czy w przypadku plików o lepszej jakości różnica dźwięku idącego z bluetooth a z wifi jest zauważalna? 

W przypadku NAD argumentami na NIE to oprócz większej ceny jest coś co przeczytałem: ten wzmacniacz nie wybacza mniej profesjonalnego masteringu. Co o tym myślicie? 

 

Będe bardzo wdzięczny za informacje, bo im blizej decyzji, tym większy mętlik w głowie :))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk ze streamera (po wifi) powinien być zdecydowanie wyższych lotów niż ten po bluetooth. Różnica będzie do wyłapania bez problemu.

Bluetooth to tylko dodatek. Tak naprawdę ten sposób transmisji danych nie został wynaleziony w celu przesyłania muzyki.

Z wpisu wnioskuję, że ze wzmacniaczem nadal się wahasz? Najlepiej wypożyczyć sprzęt lub kupić z opcją zwrotu i osłuchać w warunkach domowych przed finalnym wyborem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lpomis napisał:

Dźwięk ze streamera (po wifi) powinien być zdecydowanie wyższych lotów niż ten po bluetooth. 

Ale właściwie dlaczego? Apt-X to kodowanie z przepustowością 345 kbps, apt-X HD 576 kbps, LDAC 990 kbps, lepiej (lub znacznie lepiej) niż popularne mp3 320 kbps, a jak wykazał nasz forumowy ślepy test, mp3 320 kbps jest nie do odróżnienia od bezstratnego FLAC-a.

15 minut temu, lpomis napisał:

Bluetooth to tylko dodatek. Tak naprawdę ten sposób transmisji danych nie został wynaleziony w celu przesyłania muzyki.

Kodek apt-x, który stosowany jest obecnie w transmisji BT, został wymyślony właśnie do transmisji muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na kolumnach aktywnych Tidal po bluetooth nie da sie słuchać (tak kiepsko to brzmi),a po wifi jest super. Ale jak to ma być spotify to może i będzie ok.Z czasem do Cambridga możesz dokupić streamer i będzie ok.

Na ebayu widziałem fajny używany zestawik CXA 80 + CXN +kolumny Canton Vento 890,2DC za 2 tysiące euro(wszystko w super stanie), sam się zastanawiałem czy sobie nie kupić jako zastępczy zestawik zagranicą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Ale właściwie dlaczego?

Bo to wszystko to totalnie bzdury i te blutowe cyferki o niczym nie świadczą. Kiedyś robiłem duże porównanie z kilkoma źródłami wysyłającymi dane w standardzie aptX i aptX HD. Kilka telefonów jak Oneplus 7t, Oneplus 7 Pro, Galaxy S20, któraś Xperia i do kompletu nadajnik bluetooth aptX HD LL do PC. I w skrócie - co producent to inne brzmienie. I tak - po wyrównaniu poziomów głośności. Po wyłączeniu wszystkich dźwiękowych upiększaczy. A najlepiej zagrał iPhone 8 i 12 z teoretycznie najsłabszym technicznie kodekiem AAC. Kiedyś już opisywałem sprawozdanie z tego testu na forum w którymś wątku, ale nie mogę się dokopać. O ile jeśli chodzi o duży nakład finansowy na streamery to jestem bardzo sceptyczny (uważam, że tanio można naprawdę dobrze i drogi odtwarzacz strumieniowy =/= lepszy), tak w przypadku bluetooth to jest totalna loteria.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kraft napisał:

Subiektywne wrażenia z odsłuchu

Nie wyciągaj wybiórczych informacji z postów Jarek. Nie chodzi mi o to co podobało się bardziej, a co mniej. Telefon marki X wysyłający sygnał kodekiem aptX zrobił to inaczej niż telefon marki Y wysyłający sygnał również z aptX. Sprzęt grający z tymi źródłami powinien odezwać się w ten sam sposób. Zagrał jednak inaczej.

Mi to wystarczy żeby uznać podniecanie się cyferkami w przypadku bluetooth za totalny bezsens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojego WXC-50 nie ma nawet o czym pisać.

BT w porównaniu ze streamingiem to kaszana. To, tak jaki pisał @lpomis, taki dodatek, który u mnie np. wykorzystują synowie, gdy wpadną do rodziców w gości i chcą zaprezentować jakiś nowy kawałek.

Do normalnego, stałego, częstego słuchania się nie nadaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Palmos napisał:

Dzięki kolego @Kraft. Czyli może być tak (w zależności od sprzętu) że się nie słyszy dużych różnic między bt a WiFi. Jak kiedyś tak napisałem w innym wątku to mnie chcieli zlinczować - łącznie z wpisami żebym zmienił hobby z audio.

Czlonkostwo w pewnym klubie ma wymog deklaratywnego slyszenia tego i owego, acz niektorzy lubia podnosic poprzeczke.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Hej wszystkim. Wojtek z tej strony. Dorzucę swoje trzy groszę.

3 lata temu kolega kupil glosnik zew bezprzewodowy. Taki za wtedy 8-9k. Czyli raczej z tych drozszych dla zwyklych zjadaczy chleba (delikatnie ujmując)  Okrągły, takie zolte jajo. Spory i ciezki. 

Sluchalismy z niego muzyki w duzym pomieszczeniu (4-5m wys). Po wi-fi.

Z ciekawosci robilismy testy i podpinalismy sie do niego przez bt i puszczalismy muzyke ze spotify. Ten sam utwor. Ja wtedy mialem samsung gal note 10.

Roznica na niekorzysc bt byla tak duza, ze nie byla to kwestia dyskusji tylko szoku, ze jest tak zle. Nie pytajcie co dokladnie bylo ustawione w spotify, czego sluchalismy. Za dawno to bylo. Wrazenie nasze bylo takie, ze wifi to inna jakosc. 

Nie jestesmy audiofilami, nie zajmujemy sie muzyką zawodowo. Roznica byla zauwazalna od pierwszych sekund.

To oczywiscie nie dowod, bardziej anegdota...moze w 2023 sa lepsze kodeki, moze kewstia ustawien ale na pewno jest tak ze out of the box wifi bedzie mialo prawie idealny dzwiek (jezeli zrodlo bedzie odpowiednie) a z bt moze byc roznie. sie muzyką zawodowo. Roznica byla zauwazalna od pierwszych sekund.

Glosnik, doszukalem, to byl jakis model firmy Devialet...

Edytowano przez Wojtek Rojek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wojtek Rojek napisał:

Hej wszystkim. Wojtek z tej strony. Dorzucę swoje trzy groszę.

3 lata temu kolega kupil glosnik zew bezprzewodowy. Taki za wtedy 8-9k. Czyli raczej z tych drozszych dla zwyklych zjadaczy chleba (delikatnie ujmując)  Okrągły, takie zolte jajo. Spory i ciezki. 

Sluchalismy z niego muzyki w duzym pomieszczeniu (4-5m wys). Po wi-fi.

Z ciekawosci robilismy testy i podpinalismy sie do niego przez bt i puszczalismy muzyke ze spotify. Ten sam utwor. Ja wtedy mialem samsung gal note 10.

Roznica na niekorzysc bt byla tak duza, ze nie byla to kwestia dyskusji tylko szoku, ze jest tak zle. Nie pytajcie co dokladnie bylo ustawione w spotify, czego sluchalismy. Za dawno to bylo. Wrazenie nasze bylo takie, ze wifi to inna jakosc. 

Nie jestesmy audiofilami, nie zajmujemy sie muzyką zawodowo. Roznica byla zauwazalna od pierwszych sekund.

To oczywiscie nie dowod, bardziej anegdota...moze w 2023 sa lepsze kodeki, moze kewstia ustawien ale na pewno jest tak ze out of the box wifi bedzie mialo prawie idealny dzwiek (jezeli zrodlo bedzie odpowiednie) a z bt moze byc roznie. sie muzyką zawodowo. Roznica byla zauwazalna od pierwszych sekund.

Glosnik, doszukalem, to byl jakis model firmy Devialet...

Ja już w przypadku paru różnych sprzętów, które miały możliwość odtwarzać po wifi i bt ,stwierdziłem że to zupełnie co inne go i w przypadsku porównania po wifi jest super a po bt tragedia. Możliwe że jest zupełnie inaczej w sprzętach gdzie muzę możemy odtwarzać tylko po bt wtedy producenci się starają i aplikują porządne układy i wtedy to gra super, porównywalnie do tego  jak te sprzęty ,które mają i to i to, grają po wifi.Jednak po tym co do tej pory słyszałem, to nie zdecydował bym się kupić na przykład kolumn aktywnych, które grają tylko po bt.Podobnie gdy słucham muzy z fona to jednak jak dla mnie nawet na dobrych słuchawkach po bt, nie brzmi tak jak po kablu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, marcinmarcin napisał:

w miarę dobrze z bt gra mi tylko w aucie ;) 

To ja jestem do tyłu,moje auto ma słabe te systemy i nie daję rady puszczać muzy z servisów.Myślę nad zmianą auta.

A ja używam bluetooth tylko w nocy jak oglądam tv i nie chcę przeszkadzać sąsiadom( nie jestem pewny czy dobrze napisałem te słowo, a słownik daje mi dziwne podpowiedzi) to zakładam słuchawki BT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2023 o 13:23, Kostku napisał:

Podpisuję się pod pierwszym wpisem Pana Krafta. Jeśli urządzenie obsługuje co najmniej kodek aptX, to będzie dobrze. Tylko pamiętaj, żeby w Spotify ustawić maksymalną jakość.

Tak z ciekawości spytam. Gdzie w Spotify ustawia się jakość dźwięku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...