Skocz do zawartości

Krok w otchłań dźwięku - pomoc w doborze sprzętu do 12 tys.


PoJohnDny

Recommended Posts

15 minut temu, Kraft napisał:

Jak mam poważnie traktować np. recenzje kolumn robione przez redaktora Pacułę? Jego miesięcznik jest dla mnie całkowicie niewiarygodny jako źródło informacji o walorach sonicznych sprzętów. Nie kupuję go. "Audio" tak. 

Ok., magazyn AUDIO wydaje się najbardziej trzeźwy z obecnych na naszym rynku ( na szczęście brak u nich kupowania przez dystrybutorów abonamentu na półroczne bycie HiEndem itp.) chociaż... w niektórych reckach też idzie wyczuć, że dany sprzęt czy głośniki wyjątkowo siadły autorowi testu i lekko odpłynął w swoich uczuciach....

Druga sprawa, uważam że AUDIO ma równą dla wszystkich zlecających testy zasadę, że zamieszcza jedno, dwa zdania, które chce widzieć w teście zlecający. I to bym zmienił!

Takie moje wnioski, można się nie zgadzać. 

@PoJohnDny przepraszam, że trochę nie na temat. Czekam na Twoje odsłuchy i wnioski.

No nic tu już więcej nie pomożemy, musisz sam wybrać a że wybór ogromny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, marcinmarcin napisał:

A może pójdziesz kroczek dalej - wszystkie kolumny grają tak samo 😀

Twoja uwaga nasunęła mi inną myśl. Z lektury forumowych porad wynika, że nie należy parować sprzętów o podobnej sygnaturze - jasnych z jasnymi, ciemnych z ciemnymi, tylko na krzyż - jasne z ciemnymi, ciemne z jasnymi. Skora tak, to po udanym przeprowadzeniu takiego synergicznego parowania, takie systemy powinny grać... tak samo.

A mnie się czepiacie;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, PoJohnDny napisał:

Słyszałem opinię, że Hegel to sprzęt, który nie ma neutralnej opinii, tylko skrajne, prawda to? Poza tym szukanie dobrego

Nie wiem jakie ma opinie, ale uważam modele x90 za bardzo udane konstrukcje, które pasują i fajnie się zgrywają z dosyć szeroką gamą modeli kolumn. Oczywiście jest to tylko moje zdanie, warto sobie wyrobić swoje jeśli będziesz miał okazję. 

Powodzenia 😈

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dedal75 napisał:

Chyba H

X to masz archiwum 

Zgrywają się , zależy kto słucha  🤷 

 



Chodziło mi o to, że "X" oznacza pierwszą cyfrę, ponieważ masz: H190, 390, 590, aczkolwiek pisane na szybko i faktycznie.. 

Uważam, że jeśli wzmacniacz nie polubi się z kolumnami (podstawa), to nie ma znaczenia, kto słucha, ponieważ na takim sprzęcie najzwyczajniej nie da się słuchać muzyki i to słychać ewidentnie, niezależnie od preferencji, pomieszczenia, półki cenowej, źródła, okablowania itd. 



 

Edytowano przez Loney
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Loney napisał:

Nie wiem jakie ma opinie, ale uważam modele x90 za bardzo udane konstrukcje, które pasują i fajnie się zgrywają z dosyć szeroką gamą modeli kolumn. Oczywiście jest to tylko moje zdanie, warto sobie wyrobić swoje jeśli będziesz miał okazję. 

Powodzenia 😈

 

Może i się zgrywają ale modele wzwyż od H190 kompletnie nie opłaca się kupować.

W tej cenach masz już o wiele lepszy wybór.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdą firmę ponosi z cenami i to juz długo. 

Nie istnieje tak wielka różnica w brzmieniu by cos nagle było kilka tysiecy  lub o zgrozo kilkadziesiat więcej  warte w porownaniu do innego modelu tej samej firmy czy innej.

Już ktoś gdzieś na tym forum napisał że to już jest dojrzała technologia i to od dawna. 

Co mogą zmienić inne materiały czy wymyślne konstrukcje ? To w końcu tylko prąd. 

Nie mówię że nie ma różnic ‐ Naim Unity starszy model, NAD 368, Cambridge CXA81 i Gato Audio DIA 250s każdy grał inaczej ale nie mogłem powiedzieć że jeden był lepszy od drugiego czy trzeciego.

Ktoś powie ze bzdury mówię- proszę bardzo - ale tak jest.

To jeśli chodzi o wartość jeśli chodzi o cenę.

Oczywiście niektórzy kupują sprzęt tylko z powodu że im się podoba. Też tak można i nie ma w tym niż złego ale - moim zdaniem - pisanie że jeden zjada na śniadanie drugiego albo jak piszą niektórzy dzień do nocy to są dla mnie bzdury.

W ciągu dwóch lat chyba przetestowałem kilka kolumn, wzmacniaczy, odtwarzaczy i słuchawek. I z tych testów bierze się moje zdanie na to wszystko co się w Hifi świecie dzieje.

I to tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Loney napisał:

Wszystko zależy od konfiguracji, chociaż teraz tak patrzę i faktycznie  poniosło ich z cenami. 

I to zdrowo. Ja swojego h190 wymieniłem na Primare pre32 plus dwie końcówki A34.2. Oba zestawy były w podobnym budżecie. 

Wzmacniacz Hegla słabiutko przy tym wypadł przy Primare, oj słabiutko. Na tym etapie skończyłem z firmą Hegel, zresztą nie tylko z nią. 😉

34 minuty temu, Artur Brol napisał:

Co mogą zmienić inne materiały czy wymyślne konstrukcje ?

Chyba nie czytałeś jeszcze bajeru związanego z nowym Rotelem michi S2. 🤣 Ponoć wymienili 100 elementów względem pierwszej wersji. 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kiki2010 napisał:

I to zdrowo. Ja swojego h190 wymieniłem na Primare pre32 plus dwie końcówki A34.2. Oba zestawy były w podobnym budżecie. 

Wzmacniacz Hegla słabiutko przy tym wypadł przy Primare, oj słabiutko. Na tym etapie skończyłem z firmą Hegel, zresztą nie tylko z nią. 😉

Chyba nie czytałeś jeszcze bajeru związanego z nowym Rotelem michi S2. 🤣 Ponoć wymienili 100 elementów względem pierwszej wersji. 😀

Jakie masz paczki pod secik Primare podłączone?. Nie ukrywam, że mam sentyment do tej firmy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2023 o 10:28, Q21 napisał:

Z tym się w pełni zgadzam :) Im dłużej teoretyzujemy, tym dłużej wybieramy, a koniec końców i tak ciężko się zdecydować :) 

Czasem to te propozycje czy porady to są już tak odmienne od oczekiwań potencjalnego nabywcy że wątek żyje własnym życiem.

Dnia 14.04.2023 o 12:40, PoJohnDny napisał:

Będę zdawał relację jak już dojdzie do odsłuchów, ale nie spodziewajcie się barwnych opisów, sam czytając niektóre wypowiedzi nie rozumiem "audiofilskiej grypsery", nie czuje się więc kompetenty żeby w ten sposób opisywać przyszłe wrażenia - przynajmniej na ten moment. Ale kto wie, może zamknięcie w pokoju obitym pianką i dyfuzorami potrwa dłużej niż się spodziewam i nauczę się tego branżowego slangu :D

Nam to nie potrzebne. Mowie o barwnych opisach. To Twoj system będzie.

Dnia 15.04.2023 o 18:19, PoJohnDny napisał:

Marantza, często z ust padał model PM7000N - tu pojawia się pierwsze moje pytanie - skoro nikt tu nie wspomniał o tym producencie to coś jest z tym sprzętem nie tak? 

Nie nic. Ale to zwykły model, z zwykłym modułem sieciowym. Nie ma szału nie ma dramatu.

:)

Kwestia ceny.

Dnia 15.04.2023 o 18:19, PoJohnDny napisał:

@Piotr Sonido polecałeś połączyć MA Silver 500 z Magnatem MA900, czy w przypadku wersji 300, Magnat też będzie dobrym kompanem? Coś innego też może się fajnie zgrać?

Tak do 300 też ten Magnat będzie ok. Ale do Gold 100 wybrał bym już coś innego.

Dnia 15.04.2023 o 18:49, Adi777 napisał:

 

Panie Piotrze, nie przesadza Pan odrobinę? 😉

No właśnie. Przeczytaj bo to nie moje słowa :D Sam jestem zmieszany tym co tu czytam.

Dnia 15.04.2023 o 19:13, Rafał S napisał:

Piszesz bzdury świeżemu forumowiczowi. Ty podbudujesz sobie ego kolejnym wpisem, a ktoś kiedyś dokona nietrafionego zakupu pod Twoim wpływem. To zwyczajnie nieetyczne i powinieneś się wstydzić.

 

I to po tylu latach na forum.

Przykre

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

za jasne kolumny

A co to ma do rzeczy?  Starsze modele Primare tak jak a32 czy 33.2 to nic jak tylko drut ze wzmocnieniem na końcu. 

Ono nie dodaje i nie zabiera nic od siebie i do siebie. Te starsze wersje Primare poprostu takie były. Dlatego pod nie możesz podłączać każde kolumny i to one będą grały pierwsze skrzypce.

Oczywiście część ludzi może poczuć się zawiedziona. Wydać hajs i nie poczuć praktycznie żadnej różnicy. 

No ale jest jak jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tak mówia o różnych sprzetach a potem dwa nic nie dające od siebie grają jednak inaczej. Znam sprawdzałem takowych wiele.

Ale to był mój błąd bo myslałem wtedy że Arie zostaną na dłuzej. A to była chwilowa przygoda.

A okazja na Primare poszła sobie.

No ale nie ma co wspominać.

Fajny sprzecik tak czy siak.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2023 o 12:36, PoJohnDny napisał:

Wszystkim dziękuję za sensowne odpowiedzi! Te mniej zostawię bez komentarza :D 

 

Niespodziewanie długo to trwało, ale stało się - padło słowo, które niczym jak imię Voldemort nie powinno być wypowiadane. Odrzućmy temat miedzi, proszę?

 

Słyszałem opinię, że Hegel to sprzęt, który nie ma neutralnej opinii, tylko skrajne, prawda to? Poza tym szukanie dobrego egzemplarza w mojej okolicy może być zbyt czasochłonne :/ Zgodnie z tytułem na ten moment chciałbym zrobić krok, nie odbyć podróż życia po wszystkich województwach - nie z tym budżetem :D Oczywiście jeśli w najbliższym czasie nadarzy się okazja to posłucham. Dzięki za propozycję! 

 

Ciemny dźwięk trochę mnie zniechęca, ale jak są na miejscu to posłucham.

 

W kwestii wzmacniacza. Przed pierwszymi odsłuchami Bowersów myślałem, że ja jako totalny laik z przeświadczeniem, że mój narząd słuchu nie jest wybitny, a nawet przeciętny sceptycznie podchodziłem do wzmacniaczy - jednak różnice usłyszałem, nawet w tworach tego samego producenta. Dlatego, nie chcę się skupić tylko na kolumnach, oczywiście po przemyśleniach własnych i na podstawie tego co przeczytałem chce się głównie skupić na kolumnach, które w założeniu pochłoną więcej niż 50% założonej kwoty. Dlaczego? Umyśliłem sobie, że na ten moment chce dobre paczki, z gorszą tańszą elekronikę. Dlaczego? Chcę znaleźć dobrze skrojone pod moje wymagania paczki, które zostaną ze mną na długo, a ewentualną dalszą zabawę skierować w poszukiwanie wzmacniacza. Dlaczego? Wydaje mi się, że może być łatwiej szukać nowego życia w starej kolumnie, niż mieć dobry wzmacniacz, którego żal będzie wymienić i pod niego szukać poprawionej sygnatury dźwięku starego zestawu znów przeczesując gąszcz produktów. Dodatkowo chyba więcej nowinek technologicznych i ciekawych rozwiązań pojawia się w elektronice, aniżeli w przetwornikach. No i w sensie gabarytowym łatwiej pożyczyć do domu wzmacniacz niż kolumny.

 

Abstrachując, czasem mam wrażenie, że najłatwiej by było wziąć pierwszy zestaw, który poleci sprzedawca. Prosta sprawa - nie masz porównania to nie będziesz czuł się zawiedziony swoim wyborem. Ile to czasu byśmy oszczędzili na poszukiwanie swojego ideału.

Hm tansza elektronika nie oznacza gorszego brzmienia. 

Ale nie otym chcialem.

i jak poszukiwania ? Zakonczone?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Artur Brol napisał:

i jak poszukiwania ? Zakonczone?

Na dobrą sprawę to jeszcze nie zaczęte :D Jak tylko ruszę z tematem to na pewno będę informował!

Odsłuchy trochę przeciągną się w czasie, nie sądziłem, że przeprowadzka zajmuje tyle czasu :( Przewiozłem stary sprzęt na nową lokalizację i jutro będę prowadził "badania" na co zwrócić uwagę przy doborze nowych grajków. Z dobrych informacji to po wrzuceniu kanapy, dywanu, stołu i innych klamotów udało się zniwelować efekt drażniącego pogłosu. Niestety w parze z dobrą jest też zła informacja - puszczając muzykę z głośnika przenośnego, już przy tak niewielkim urządzeniu jak Bose Revolve+ nie sądziłem, że usłyszę dudnienie... ale ma to też swoją dobrą stronę - do końca zdałem sobie sprawę, że odsłuch w warunkach domowych to jest konieczność. Powoli również się przekonuje, że może jednak warto będzie "oszpecić" pomieszczenie ustrojem akustycznym 🤔 To tylko początkowe wrażenie, jutro posłucham, pokombinuje z ustawieniem i postaram się zdać relacje :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PoJohnDny napisał:

Na dobrą sprawę to jeszcze nie zaczęte :D Jak tylko ruszę z tematem to na pewno będę informował!

Odsłuchy trochę przeciągną się w czasie, nie sądziłem, że przeprowadzka zajmuje tyle czasu :( Przewiozłem stary sprzęt na nową lokalizację i jutro będę prowadził "badania" na co zwrócić uwagę przy doborze nowych grajków. Z dobrych informacji to po wrzuceniu kanapy, dywanu, stołu i innych klamotów udało się zniwelować efekt drażniącego pogłosu. Niestety w parze z dobrą jest też zła informacja - puszczając muzykę z głośnika przenośnego, już przy tak niewielkim urządzeniu jak Bose Revolve+ nie sądziłem, że usłyszę dudnienie... ale ma to też swoją dobrą stronę - do końca zdałem sobie sprawę, że odsłuch w warunkach domowych to jest konieczność. Powoli również się przekonuje, że może jednak warto będzie "oszpecić" pomieszczenie ustrojem akustycznym 🤔 To tylko początkowe wrażenie, jutro posłucham, pokombinuje z ustawieniem i postaram się zdać relacje :D 

Przeprowadzka trwa nic nie da sie zrobić.

Dudnienie?

Z tego co ja mam I przeczytałem wynika że jeśli wstawisz meble, dywan lub chodnik, zasłony i odsuniesz kolumny na rozsądną odległość od ścian dudnienie nie powinno być.

Na marginesie te przenośne głośniki chyba mają baś wzmocniony więc raczej dobre kolumny zabrzmieć inaczej powinny.

Niestety odsłuch w domu inaczej się nie da.

Ja właśnie na Gato Audio FM 30 mam ochotę - w zasadzie już na nie wybór padł  - tylko coś mnie blokuje.

Może po części cena albo właśnie fakt że wzmacniacz np zapakujesz i odsyłasz a już 2ie 30 kilogramowe kolumny dostarczane na palecie już tak łatwo nie.

Cóż spokojnie. Szukaj, wybieraj i odsłuchuj. Przy odrobinie szczęścia kupisz i będziesz zadowolony - ja też kupiłem i w trakcie poszukiwań  się okazało że pomimo że nie mam jakiegoś high endu to co wybrałem jest naprawdę wysokiej jakości zestawem. Choć niektóre osoby pewnie by się nie zgodziły.😊

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Cześć!

Wracam do was z małą porcją doświadczeń i informacji. W końcu udało mi się coś posłuchać więc temat znów jest żywy. Miałem dziś przyjemność posłuchać. Co prawda nie było tego dużo, ale już mam pewne wnioski i przemyślenia, a więc pokuszę się o mały opis.

Tak jak wspomniałem konfiguracji nie było dużo, a i tak udało się wprowadzić totalny mętlik w mojej głowie.

1. Naim Uniti Atom + KEF R3

Zacznę od tego, że nie spodziewałem się takiego grania z takiego małego klocuszka, jednak to technika, a nie rozmiar ma znaczenie :D Na pewno wielkim plusem był dość ciekawy i dynamiczny bas, może momentami trochę rozmyty, ale za to w moim odczuciu schodzący dość nisko. Bardzo ciekawe doświadczenie biorąc pod uwagę, że tak jak wspominałem we wcześniejszych wpisach nie jestem osobą, którą nie interesuje tak bardzo dolny zakres, przynajmniej tak mi się wydawało do tej pory! Scena również wydawała mi się dość szeroka (nie piszę pewnie, że taka była bo jestem za mało osłuchany, w pełni subiektywny opis od osoby bez doświadczenia). Z minusów to brak tego pstryczka w ucho, średnia jak dla mnie poprawna. Czy to był dźwięk, który z początku precyzowałem, że chce uzyskać? Na pewno nie. Czy byłbym w stanie kupić taki zestaw? Tak, pod warunkiem, że bas w moim pomieszczeniu byłby podobny do tego w sali odsłuchowej, a niestety moje 4 kąty mają tendencje do dudnienia i tu są moje obawy. Kolejną obawą jest, że to jednak wzmacniacz+streamer w jednym co trochę ogranicza możliwość późniejszej zabawy. Jednak tę pozycję poważnie biorę pod uwagę przy dalszej eksploracji tytułowej otchłani.

2. Cambridge Audio + KEF R3

Tu opis będzie mniej rozwinięty. Wszystkiego mniej i bardziej sucho i nie chodzi tu o bardziej szczegółową górę, była dla mnie ciekawsza i mocniejsza, ale po prostu czegoś mi w tym zestawieniu brakowało. Scena w porządku, bas nieco inny od Naim'a, również fajny, ale nie tak dynamiczny.

3. Cambridge Audio + Monitor Audio Gold 100

Tutaj możemy się zatrzymać na dłużej jeśli chodzi o kolumny, średnica i góra zdecydowanie bardziej wpasowała się w moje gusta, mogło by być jeszcze chłodniej, ale chyba po przesłuchaniu paru utworów stwierdzam, że to bardzo przyjemny dźwięk do dłuższych odsłuchów, ale... no właśnie jest to ale, gdzie się podział niski rejestr w stosunku do KEF'a? Trochę mało w nich szaleństwa, które rzuciłoby na kolana, dla niektórych to będzie dobra cecha, a dla mnie? Nie wiem, ogólna charakterystyka kolumn mnie w sumie.. urzekła. Cambridge natomiast tu mnie troszkę zawiódł, a na starcie bardzo się nastawiałem na tego klocka, ale porównanie będzie w następnym podpunkcie żeby mieć punkt odniesienia. Żeby nie było, że jest całkowicie zły to muszę przyznać, że dość dobrze prowadzi niski rejestr. Dalej jest to wzmacniacz, który biorę pod uwagę bo ma swoje dobre strony, góra bardziej "moja" niż w Naimie, jednak z mniejsza dynamiką, mniej basu, ale za to czasem mniej rozmyty.

4. Marantz PM7000N + Monitor Audio Gold 100

Kolumny już z grubsza opisane więc tu więcej o wzmacniaczach. W moim odczuciu CA wyszedł dość chudo, nie mówię, że źle, pewnie jakbym brał w ciemno to byłbym zadowolony. Może KEF R3 i MA Gold 100 to nie są kolumny stworzone dla niego. Wracając do zestawienia z podpunktu - Marantz dodał pewnego uroku, było trochę cieplej, dźwięk dostał więcej ogłady. Jest to jednocześnie pozytywna i negatywna cecha, ponieważ ugrzecznia już i tak grzeczne Goldy - to może się podobać i tak też było w moim przypadku! W samych Goldach jest odczuwalnie mniej płytko schodzącego basu niż w KEF'ach co jest bezpieczniejszym wyborem.

Pytania do forumowiczów:

1. Czy zestawienie Goldów z Marantzem PM8006 wniesie znaczące różnice w stosunku do PM7000N? 

2. Jaki wzmacniacz w okolicach 5 tys. warto podpiąć pod Goldy?

3. Czy po tym wpisie Wasze sugestie co do zestawu mogą się różnić względem poprzednich?

4. Co tu jeszcze warto posłuchać?

 

Słowem zakończenia - posłuchałem zestawów, które nie wpisują się w pełni w początkowe założenia i pozwoliło mi to zrozumieć, że patrząc obiektywnie, którego zestawu bym nie wziął to byłbym względnie zadowolony, przez co trudność w dokonaniu wyboru jest jeszcze większa. Obawiam się, że tak może być z każdym następnym przesłuchanym zestawem... W skrócie - po odsłuchach jestem głupszy niż byłem i dalej jestem zdania, że gdybym mógł cofnąć czas to wybrałbym pierwszy osłuchany zestaw bez porównywania do innych, niestety z obecnym doświadczeniem już nie mogę tego zrobić :D

 

Liczę, że po miesięcznej przerwie temat się ożywi i macie jeszcze chęć ze mną podyskutować :) Jeśli słuchaliście powyższych konfiguracji to chętnie poczytam wasze spostrzeżenia!

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...