Skocz do zawartości

Krok w otchłań dźwięku - pomoc w doborze sprzętu do 12 tys.


PoJohnDny

Recommended Posts

Dnia 14.04.2023 o 16:32, Q21 napisał:

Podstawki się aż tak łatwo nie przewracają :) Dobre standy i nie powinno być problemu, o ile nie masz wielkiego kota ;) 

Ale chyba tylko jeśli podstawka ma szeroką podstawę a kolumny są do nich przykręcane. W innej sytuacji nie ryzykowałbym. Ale to moje skromne zdanie. Obojętnie ile bym na podstawkowe wydał nie chciałbym patrzeć jak spadają. Ja nawet kiedy szukałem kolumn podstawowych nie brałem pod uwagę tych których nie można było przykręcić do podstawek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PoJohnDny napisał:

Wracam do was z garstką informacji, jeżdżąc dzisiaj po mieście postanowiłem wstąpić do jednego z lokalnych salonów audio w celu krótkiej pogawędki (na starcie powiem, że odsłuchów jeszcze nie było). Wizualnie od razu oczami zjadłem Monitor Audio Gold 100 - bardzo ładna paczka. Mała dygresja dla potomnych, dla których wygląd też ma znaczenie - może to "najoczywistsza oczywistość", ale jak oglądacie sprzęt na zdjęciach czy filmikach to nie skreślajcie go z góry, na żywo wszystkie kolumny robią znacznie inne wrażenie, nagle ze zdjęć, na których wyglądają jak paczka zapałek robi się duży kawał w większości ładnie wykonanych pudeł. Oczywiście działa to w obie strony, np. KEF w wersji orzechowej na zdjęciach jest bardziej orzechowo-miedziany niż w rzeczywistości (to może być subiektywne odczucie). Pan do większości kolumn proponował zesparowanie z różnymi modelami Marantza, często z ust padał model PM7000N - tu pojawia się pierwsze moje pytanie - skoro nikt tu nie wspomniał o tym producencie to coś jest z tym sprzętem nie tak? 

Przechodząc do Monitor Audio Gold 100 - z czym warto jest podłączyć, w miarę rozsądnej cenie, powiedzmy w okolicach 4 tys.? Czy jako w miarę zadowalające rozwiązanie na jakiś czas sprawdzi się Cyrus One/Magnat MA900? Czy w ogóle te kolumny mogą się wpisać w mój typ dźwięku?

Z rozwiązań podłogowych wizualnie podpasował mi Monitor Audio Silver 300 ładny, odchudzony i zgrabniejszy od swojego starszego brata, basu prawdopodobnie nie będę potrzebował więcej niż będzie miała do zaoferowania ta chudzinka. @Piotr Sonido polecałeś połączyć MA Silver 500 z Magnatem MA900, czy w przypadku wersji 300, Magnat też będzie dobrym kompanem? Coś innego też może się fajnie zgrać?

W fajnej cenie są wzmacniacze od Musical Fidelity, z czym warto je posłuchać poza wspomnianymi Trianglami? To samo pytanie mam jeśli chodzi o Cambridge Audio CXA81 / CXA61, jest coś co może się dobrze zgrać poza zaproponowanymi Polk R600? Odbiegając od kwestii muzyczne, CXA wydaje się ciekawym wzmacniaczem, ale w mojej przyłysawej główce ciężko mi znaleźć argument, dlaczego producent ograniczył się do jednego koloru.

Z dodatkowych informacji, wykluczyłem z rozważań Cambridge Audio Evo 150 - mimo, że oferuje wszystko w jednym i sporo przydatnych mi wejść/wyjść to jednak nie odpowiada mi znaczna przewaga ceny wzmacniacza do ceny kolumn.

Salon, który odwiedziłem ma w ofercie Triangle Comete EZ, jednak nie mają ich na miejscu - lokalnie odsłuch tym kolumn chyba będzie ciężki do zrealizowania, ale będę szukał dalej.

 

Miłego weekendu!

Witam.

Co do koloru CXA niedawno Cambridge poinformowało że można je w czerni kupić.

Co do Gold 100 5G.

Słuchałem i porównałem z Sonus Faber  i Diamond 25 od Pylon i jak dla mnie graja trochę ciemniejszym dzwiekiem - nie gorszym - innym .

Może się wciąż podobać.

CXA81 jest naprawdę dobrym wzmacniaczem. Miałem go i złego słowa nie dam powiedzieć o nim.

Moim zdaniem zagra z wszystkim co do niego podłączysz jeśli dźwięk nie będzie Ci pasował to będzie chyba wina kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Skąd Ty to wytrzasnąłeś?

Żeby moje przewrócić, trzeba by się mocno postarać, a nie są ani przykręcane, ani na jakieś lepiki, czy inne gluty klejące. 

Z nikąd. MAM Pylony Diamond 25 i już 4 dziury w ścianie.

Ok są wąskie i na szpikulcach ale wciąż chyba podstawkowe jest latwiej przewrócić. 

To jest oczywiście moje podejście i to zależy od kilku rzeczy. Wielkości podstawy, waga i stabilność samej podstawki i może kształt i waga samej kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Artur Brol napisał:

To jest oczywiście moje podejście i to zależy od kilku rzeczy. Wielkości podstawy, waga i stabilność samej podstawki i może kształt i waga samej kolumny.

Oczywiście,  tylko podstawa/platforma standu pod kolumnę u mnie mniejsza niż boki głośników. 

P.S.

Jak można przewrócić kolumnę podłogową? 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Oczywiście,  tylko podstawa/platforma standu pod kolumnę u mnie mniejsza niż boki głośników. 

 

 

Spoko każdy kupuje to co mu odpowiada.

Jak wspomniałem to jest moje podejście. Może zbyt rygorystyczne ale moje. Zaplakalbym się jak by mi ktoś ulubione kolumny z piedestału zrzucił. 😭

Przed chwilą, Artur Brol napisał:

Spoko każdy kupuje to co mu odpowiada.

Jak wspomniałem to jest moje podejście. Może zbyt rygorystyczne ale moje. Zaplakalbym się jak by mi ktoś ulubione kolumny z piedestału zrzucił. 😭

Jak można podłogówkę przewrócić- łatwo - tyłkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kiki2010 napisał:

I tak i nie. Czasami warto wiedzieć co jest w środku, w ten sposób można trochę zaoszczędzić lub też przesunąć środki w trochę inną stronę.

Zdaję sobie z tego sprawę. Tylko pytanie w którą stronę i jakie środki przesunąć? Jak długo szukać? Gdybym miał jakiś sprzęt w domu to mógłbym poczekać, dozbierać itp., itd. 

Masz jakieś propozycje dla kolegi z tego wątku? Budżet ma taki sam jak ja miałem. Ja trochę dołożyłem, bo po tym jak zagrał ten Synthesis to nie chciałem brać do domu wzmacniacza, o którym wiem, że nie napędza tych kolumn tak jak powinny być napędzone.

Brać sprzęt z założeniem, że raczej stracę na odsprzedaży i wiedzieć od początku, że dalej muszę szukać? Czy może jednak wziąć to co mi bardzo podeszło brzmieniowo? Wybrałem opcję, która pozwala mi się cieszyć sprzętem już dzisiaj bez kombinowania na co i kiedy zmienić. Nawet jeżeli siedzą tam tańsze układy, to jednak one spowodowały, że te kolumny się otworzyły.

Swój przykład podrzuciłem tylko dlatego, że Kraft napisał by się wzmacniaczem tak nie przejmować. Myślę, że warto mimo wszystko spróbować dać szansę chociaż na przetestowanie mocniejszego wzmacniacza by się dowiedzieć jak wybrane kolumny mogą zagrać w przyszłości po upgradzie źródła.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie boisz się używek (w idealnym stanie), to warto (gdyby była okazja) posłuchać połączenia Hagela H120 (ok. 7000 zł, ale masz wzmacniacz, streamer + bardzo dobry DAC, na którym Ci zależało) z Audio Physic Classic 10 (ok. 4000-4500 zł), bo uważam, że do Twojego pomieszczenia i preferencji takie zestawienie może zdać egzamin. Bardzo dobre w tym połączeniu będą również KEF R3, aczkolwiek w tym przypadku możesz mieć problem z nadmierną ilością basu + do ceny musiałbyś doliczyć jakieś porządne standy. 

Pamiętaj, ze najważniejsza jest synergia, bo bez niej nawet najlepszy sprzęt (co się bardzo często zdarza na AV Show) będzie brzmiał jak g...no, także warto się nie śpieszyć i dobrze sobie wszystko przemyśleć przed dokonaniem wyboru. 

Z fartem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do synergii

Cytat

Podstawowym problemem nastręczającym się w związku z badaniem zjawiska synergii jest jej nieuchwytność. Synergia bowiem jest jak miłość. Niemierzalna, nie dająca zamknąć się w ramach, kapryśna i nieprzewidywalna. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy się pojawia, i czy w ogóle ma miejsce. Trudno ją badać, ponieważ dodatkowym utrudnieniem jest to, iż w każdej sytuacji i grupie ludzi zjawisko to może wyglądać nieco inaczej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyczytałem w naszym magazynie AUDIO, że jeżeli coś gra tak samo to tego nie testują. 

Nie mogę u nich znaleźć testów kabli itp.  Może wszystkie grają tak samo?  

@Kraft a to chyba specjalnie dla Ciebie napisali :)

https://audio.com.pl/testy/stereo/przedwzmacniacz-koncowka-mocy/3648-musical-fidelity-m8spre-m8s500s

Screenshot_2023-04-15-18-56-35-82_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzenie magazynu audio to stąpanie po kruchym lodzie. Wiadomo - reklamy potrzebne. Nie możemy zbyt wielu kategorii sprzętu w testach pomijać. Z drugiej strony testy komponentów w oczywisty sposób nie grających podważają zaufanie do redakcji i zmniejszają siłę oddziaływania tekstów o komponentach grających. Jak mam poważnie traktować np. recenzje kolumn robione przez redaktora Pacułę? Jego miesięcznik jest dla mnie całkowicie niewiarygodny jako źródło informacji o walorach sonicznych sprzętów. Nie kupuję go. "Audio" tak. 

2 minuty temu, marcinmarcin napisał:

A może pójdziesz kroczek dalej - wszystkie kolumny grają tak samo 😀

Nie mogę. Ja nie kłamię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim dziękuję za sensowne odpowiedzi! Te mniej zostawię bez komentarza :D 

 

14 minut temu, kaczadupa napisał:

Nie mogę u nich znaleźć testów kabli itp.  Może wszystkie grają tak samo?  

Niespodziewanie długo to trwało, ale stało się - padło słowo, które niczym jak imię Voldemort nie powinno być wypowiadane. Odrzućmy temat miedzi, proszę?

 

1 godzinę temu, Loney napisał:

Jeśli nie boisz się używek (w idealnym stanie), to warto (gdyby była okazja) posłuchać połączenia Hagela H120

Słyszałem opinię, że Hegel to sprzęt, który nie ma neutralnej opinii, tylko skrajne, prawda to? Poza tym szukanie dobrego egzemplarza w mojej okolicy może być zbyt czasochłonne :/ Zgodnie z tytułem na ten moment chciałbym zrobić krok, nie odbyć podróż życia po wszystkich województwach - nie z tym budżetem :D Oczywiście jeśli w najbliższym czasie nadarzy się okazja to posłucham. Dzięki za propozycję! 

 

13 godzin temu, Artur Brol napisał:

Słuchałem i porównałem z Sonus Faber  i Diamond 25 od Pylon i jak dla mnie graja trochę ciemniejszym dzwiekiem - nie gorszym - innym .

Ciemny dźwięk trochę mnie zniechęca, ale jak są na miejscu to posłucham.

 

W kwestii wzmacniacza. Przed pierwszymi odsłuchami Bowersów myślałem, że ja jako totalny laik z przeświadczeniem, że mój narząd słuchu nie jest wybitny, a nawet przeciętny sceptycznie podchodziłem do wzmacniaczy - jednak różnice usłyszałem, nawet w tworach tego samego producenta. Dlatego, nie chcę się skupić tylko na kolumnach, oczywiście po przemyśleniach własnych i na podstawie tego co przeczytałem chce się głównie skupić na kolumnach, które w założeniu pochłoną więcej niż 50% założonej kwoty. Dlaczego? Umyśliłem sobie, że na ten moment chce dobre paczki, z gorszą tańszą elekronikę. Dlaczego? Chcę znaleźć dobrze skrojone pod moje wymagania paczki, które zostaną ze mną na długo, a ewentualną dalszą zabawę skierować w poszukiwanie wzmacniacza. Dlaczego? Wydaje mi się, że może być łatwiej szukać nowego życia w starej kolumnie, niż mieć dobry wzmacniacz, którego żal będzie wymienić i pod niego szukać poprawionej sygnatury dźwięku starego zestawu znów przeczesując gąszcz produktów. Dodatkowo chyba więcej nowinek technologicznych i ciekawych rozwiązań pojawia się w elektronice, aniżeli w przetwornikach. No i w sensie gabarytowym łatwiej pożyczyć do domu wzmacniacz niż kolumny.

 

Abstrachując, czasem mam wrażenie, że najłatwiej by było wziąć pierwszy zestaw, który poleci sprzedawca. Prosta sprawa - nie masz porównania to nie będziesz czuł się zawiedziony swoim wyborem. Ile to czasu byśmy oszczędzili na poszukiwanie swojego ideału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...