Skocz do zawartości

Krok w otchłań dźwięku - pomoc w doborze sprzętu do 12 tys.


PoJohnDny

Recommended Posts

15 minut temu, AudioTube napisał:

@Kraft pogłos Szymon zaakceptował.

15 godzin temu, PoJohnDny napisał:

nie chcę wieszać na ścianach 10 centymetrowych paneli.

Za „bas” trzymajmy kciuki😉

Miejsce odsłuchowe znajduje się na powierzchni na oko ok 12mtr kw, 3 ściany. O ile jest na to „zgoda”, to czy to coś wnosi nowego do tematu?

 Chłopaki, bardzo doceniam chęć pomocy, a jeszcze bardziej bym docenił, gdyby pod tym wątkiem nie dochodziło do niepotrzebnych starć i sporów :D Tak jak pisałem na wstępie - zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest akustyka, ale w pełni świadomie, na ten moment nie chcę akustycznie dostosowywać pomieszczenia pod sprzęt, a powodów jest co najmniej kilka :) To chyba też jest kwestia, do której trzeba dojrzeć. No i nie wydaje mi się, żeby moje ucho było znakomitym odbiornikiem fal akustycznych, po prostu lubię jak czasem zaskoczy mnie wrażenie, że zza pleców zbliża się do mnie meksykanin z gitarą :) Dodatkowo moje doświadczenie w audio też nie jest ogromne, ten zakup chce traktować jako coś, co pomoże mi się upewnić w tym co lubię w dźwięku i co ten dźwięk dla mnie znaczy, jeśli okaże się strzałem w 10tke to zostanie ze mną na długo, jeśli po czasie wyjdzie, że mój gust się zmienia, a sam sprzęt przestaje mi dawać taką radość jak wcześniej, to o ile życie pozwoli prawdopodobnie zmienie tor na przysłowiową półkę wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PoJohnDny, potraktuj KEF LS50 jako poważną propozycję do pierwszego odsłuchu. Będziesz miał już jakiś punkt wyjścia.

Co do pogłosu… moim zdaniem jest trudniejszy do zniwelowania niż dudnienie. WIdziałeś na pewno zdjęcia przygotowane do oglądania przez okulary 3D: poszczególne warstwy kolorów kompletnie rozjechane. Tak będziesz słyszał swoją muzykę od średnicy w górę.

Podejrzewam też, że kolumna w rogu będzie grała inaczej ale przede wszystkim głośniej od tej „na wylocie” po lewej (od punktu siedzenia).

Sprawdź, napisz.

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PoJohnDny napisał:

Wielkie dzięki @sonique! Tak jak pisałem na początku nie jestem fanem zalewającego mnie z każdej strony basu więc pewnie odrzucę podłogowe konstrukcje od Monitor Audio

Szymon, podłogówka podłogówce nierówna. MA Silver 200 zagrałyby już znacznie delikatniej na basie. Ale i tak celowałbym w monitory. Postawione na wysokich standach nie będą tak podatne na wpływ szafki RTV pomiędzy nimi (problem odległości od ścian oczywiście pozostanie).  Tzn. zakładam, ze to szafka RTV i że jest dość niska. :) 

Ma Silver 100 wciąż mają sporo basu, a ich charakter mógłby się też sprawdzić przy oglądaniu filmów. 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko się wtrącę i przypomnę oczekiwania Autora tematu.

„Czego oczekuję od dźwięku przede wszystkim? Fajnej,wyrazistej góry i średnicy, raczej jestem po zimnolubnej stronie mocy, nie oczekuje dudniącego basu, fajnieżeby był zwarty i nie rozlewał się zbyt mocno, średnie tony najlepiej żeby nie były wycofane, ale też żeby nie były zbyt natarczywe i najważniejsze to właśnie ciekawie i mocno grająca góra, która czasem może dać pstryczka w ucho”

A tu wjeżdżają takie propozycje takie jak KEF R3, Monitor Audio Silver 500, Atoll IN200… 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kaczadupa napisał:

Popieram, te monitory idealnie wpisują się w opis poszukiwanego brzmienia.

Też byś je sparował z Musical Fidelity m3si czy może masz jakąś alternatywną propozycję?

 

6 minut temu, sonique napisał:

@PoJohnDny, potraktuj KEF LS50 jako poważną propozycję do pierwszego odsłuchu. Będziesz miał już jakiś punkt wyjścia.

Co do pogłosu… moim zdaniem jest trudniejszy do zniwelowania niż dudnienie. WIdziałeś na pewno zdjęcia przygotowane do oglądania przez okulary 3D: poszczególne warstwy kolorów kompletnie rozjechane. Tak będziesz słyszał swoją muzykę od średnicy w górę.

Podejrzewam też, że kolumna w rogu będzie grała inaczej ale przede wszystkim głośniej od tej „na wylocie” po lewej (od punktu siedzenia).

Sprawdź, napisz.

Po poleceniach na pewno je przesłucham!

Pogłos - przyznam się szczerze, że nie pomyślałem o tym w ten sposób, dzięki za przedstawienie tego w dość obrazowy sposób. Na pewno posprawdzam jak się zachowuje dźwięk. Nie pisałem o tym wcześniej, bo nie wydawało mi się to istotne, ale coś tam sobie brzdąkało z niewielkiego Bose Revolve+ przy skręcaniu mebli i to co odczułem to nie tyle dudnienie, ale głębszy bas, a jeśli da się to usłyszeć przy małym przenośnym głośniku to podejrzewam, że przy większych konstrukcjach to się właśnie może zamienić w dudnienie. Jednak jeszcze nie czas na osąd, bo do pomieszczenia dojdzie sporo gratów, które mam nadzieję (złudną?) złapią trochę niskie tony za lejce. W korytarzu też będzie trochę paneli tapicerowanych i lameli na filcu więc po cichu liczę, że to wystarczy żeby pogłos nie był tak dotkliwy jak teraz.

 

Pytanie poza tematem: Macie jakieś sprawdzone sposoby na wyciszenie drzwi wejściowych do mieszkania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Q21 napisał:

Tu bym się nie zgodził. KEF LS50 Meta lubią potężniejsze wzmaki, spokojnie można tu myśleć nad czymś pokroju Atolla IN200 nawet lub po prostu końcówki na Hypexie. 

Oczywiście, można je lubić, gdy nie są zasilone w pełni, ale to inne brzmienie. 

ile to jest potężne tak z ciekawosci? Bo ja tam miedzy 60W a 200W tego samego producenta, to podejrzewam ze bez patrzenia na wzmaki bym nie byl wstanie roznic wskazac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sonique napisał:

Podejrzewam też, że kolumna w rogu będzie grała inaczej ale przede wszystkim głośniej od tej „na wylocie” po lewej (od punktu siedzenia).

Może tak być. Dlatego autor kupując wzmacniacz powinien wybrać taki, który ma pokrętło balansu. O dziwo, coraz częściej producenci rezygnują z tej przydatnej funkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kraft napisał:

Dlatego autor kupując wzmacniacz powinien wybrać taki, który ma pokrętło balansu. O dziwo, coraz częściej producenci rezygnują z tej przydatnej funkcji.

Jeśli rzeczywiście problem będzie duży, to samo wyrównanie balansem nie wystarczy. To mało subtelny sposób, jeśli wielkość różnic zależy od częstotliwości. Myślę, że balans odchodzi do lamusa wraz ze wzrostem popularności DSP.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

A mają balans? 

Przeczytaj uważnie czego oczekuje autor tematu (wszystkie wpisy w tym wątku). Dla ułatwienia dodam, że ww autorem nie jest Kraft. 

A to, że zawsze jako jedyny na forum masz rację i wszyscy powinniśmy słuchać tylko Ciebie... więc już nie przeszkadzam i zmykam. ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Kraft napisał:

A mają balans? 

Na pewno dodam to do notatniczka na co warto zwrócić uwagę, ale też chętnie przyjmę propozycje wzmacniaczy bez takiej funkcji. Myślę, że warto będzie popróbować i znaleźć ten mityczny złoty środek :) 

 

45 minut temu, kaczadupa napisał:

Przeczytaj uważnie czego oczekuje autor tematu (wszystkie wpisy w tym wątku). Dla ułatwienia dodam, że ww autorem nie jest Kraft. 

A to, że zawsze jako jedyny na forum masz rację i wszyscy powinniśmy słuchać tylko Ciebie... więc już nie przeszkadzam i zmykam. ;)

Nie zmuszam, ale jednak zachęcam żebyś jednak został w wątku :D Nie mam wyrobionych forumowych autorytetów, każda propozycja jest u mnie mile widziana!

 

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

Chciałbym być pewnym, że zrozumiałem.

Chciałbyś „wyciszyć” drzwi?

Czy może, zmniejszyć pogłos przed drzwiami na zewnątrz?

Wybacz, znowu ten pogłos😊😃

Coś czuje, że ten pogłos będzie moją tutejszą zmorą 😂 Najprościej ujmując to chciałbym nie słyszeć o czym rozmawiają sąsiedzi na klatce, ani żeby oni nie słyszeli na klatce o czym ja rozmawiam w mieszkaniu :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zebrałem sobie dane zestawy, któryś salon audio będzie miał ze mną spory kłopot :D Więc może żeby zaoszczędzić bólu głowy sprzedawcom jeszcze raz przyjrzycie się zestawom i wrzucicie parę słów komentarza, mogą być argumenty za, a mogą być przeciw - każda Twoja myśl, może mnie nakierować na co warto zwrócić uwagę. Oczywiście podane konfiguracje są orientacyjne, nie wykluczam spróbowania danego wzmacniacza z inną kolumną.

KEF LS50 Meta + ??
KEF R3 + Cambridge EVO 150 / Primare I15
Magnat MA 900 + Monitor Audio Silver 100/200/500
Spróbuję posłuchać MA Gold 100 - może budżet to w jakiś sposób udźwignie
Bowers Wilkins 706 s3 + Rotel A14 mk II
Polk R600 + CA CXA81
Pylon Audio Diamond 25/28 + ???
Triangle Comete Ez + Musical Fidelity m3si

 

6 minut temu, J4Z napisał:

Porządne drzwi = problem z głowy

Bardzo dziękuję za tą wspaniałą myśl! Czy jak coś nie gra z akustyką w pomieszczeniu to zmieniasz miejsce zamieszkania? Myślę, że te słowa mogą mieć analogiczne przełożenie na każdy aspekt życia, zacznie mi przeciekać wąż od kranu - wymienię całą instalację, w samochodzie coś będzie stukać? Szkoda czasu na szukanie przyczyny, kupi się nowy. Boli biodro? Wymieni się :D To tak w formie żartu, a na poważnie to byłoby miło bez sykliwych nic nie wnoszących komentarzy, siedząc na tym forum od kilku ładnych tygodni zauważyłem, że środowisko bywa toksyczne, dlatego może czasem uszczypnijmy się w język i albo powstrzymajmy się od komentowania, albo napiszmy to w sposób mniej nonszalancki, natarczywie i w niemiły sposób wytykający błędy. Dlatego błagam, próbujmy się otaczać jakąś pozytywną aurą, dzielimy wspólne zainteresowanie i cieszmy się nim! Głupi przykład z drzwiami, o ile przyjemniejszy wydźwięk miałby komentarz napisany w ten sposób: ,,temat drzwi może być ciężki do rozwikłania, czasem najlepszą opcją na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na dziwne systemy może być wymiana drzwi" lub "nie da rady psze pana, to je amelinium, tego nie uszczelnisz".

Dalekie zejście od tematu, dlatego proszę go nie kontynuować, dziękuje i pozdrawiam :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PoJohnDny napisał:

Macie jakieś sprawdzone sposoby na wyciszenie drzwi wejściowych do mieszkania?

Możesz nakleić jakiś styrodur czy cóś , ale estetyka raczej siądzie i jest jeszcze aspekt techniczny. Takie naklejenie powoduje , że zawiasy są nierówno obciążone i jak są kiepskie ,to za moment będziesz miał problem z zamkiem , bo skrzydło będzie się opuszczać.

Jak pomyślisz o wymianie i chcesz być pewien wytłumienia to szukaj firm które mają badania na Rw. Rzadko która firma robi je dla drzwi wewnątrz klatkowych , z tych które znam w normalnych cenach i mogę polecić to :

https://www.drzwi.pl/files/Producer_Files/uck42oq09k4evg/n1mkr6c0djm9ha/fort_2015_wysylka(1).pdf

jest jeszcze 

https://entra.pl/produkt/gradara-rc4f/

ale tu jest ten problem , że musisz dopasować otwór do wymiarów drzwi. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, J4Z napisał:

Chcesz to sobie połóż kilka warstw czegoś twardego, albo jak kiedyś się obijało. Jak dwrzi są nieszczelne to nic nie da. 

O coś takiego mi chodziło, nie znam się na drzwiach, a że forum to skupisko ludzi z różnych branż to zawsze warto spytać i dowiedzieć się czy problemem to tylko kwestia uszczelnienia, może samo skrzydło, a może coś w ościeżnicy. Ale to temat poboczny, jednak skupmy się na audio jako sprzęcie :D Może miałbyś jakąś godną zainteresowania propozycję lub opinię na temat już wcześniej wymienionych kombinacji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kaczadupa napisał:

Do kosmosu jeszcze daleko ale dobrze  pasują w opis szukanej "otchłani".

Chociaż kto tam wie co autor ostatecznie wybierze i czy wogóle.

Coś w końcu wybierze, za bardzo się napalił żeby odpuścić :D przywołując was chłopaki @kaczadupa @mateolo2 czy z triangla coś stojącego na podłodze dla porównania z tymi Cometami możecie polecić? Czy w tym budżecie to jedyna interesująca pozycja tego producenta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, 

Ode mnie Dayens Menuetto, Bluesound Node 2i na zasilaniu liniowym i Harbeth 7 ES-3.

Może zmieścisz się w budżecie. Jesteś melomanem, będziesz zatem ocierał łzy z radości.

Wszystko używane. Trochę szukania, cierpliwości zwłaszcza  jeśli chodzi o szukanie Herbatników. 
Ty zbierzesz doświadczenie, może coś kliknie i pojawi się uczucie, a jeśli nie, to bez żadnej straty i szybko się tego pozbędziesz. 
Wiem, że napisałeś, że używane w ostateczności.
Dzięki, że mogłem udzielić się w Twoim wątku. Proszę o podzielenie się z nami obserwacjami po zakupie zestawu. Ja chciałbym się cieszyć z Tobą. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...