Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

19 minut temu, DiBatonio napisał:

Jednak tak łopatologicznie patrząc,  to myślę, że mała membrana musi się bardziej wychylić niż ta duża 30cm, żeby wygenerować tak samo niski bas, dajmy na to 40Hz.

Już było. Za częstotliwość generowanej fali nie odpowiada wartość wychylenia membrany. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Muszę, nie muszę. Eksperymentuję. Bez suba też słucham. Nawet więcej. 

Niesamowita dyplomacja. Naprawdę podziwiam!

2 godziny temu, Kraft napisał:

Niby dlaczego? Dobrze nie wróży też bardzo duży rozmiar membrany. To bardziej skomplikowane zagadnienie. 

Duże wychylenie membrany nie jest pożądane bez względu na wielkość przetwornika.

Życzę Miłego Wieczoru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysy napisał:

Nie z brakiem, ale na pewno duży skok nie wróży nic dobrego, jeśli ma być dobra jakość.

W tym przypadku moje doświadczenie jest odwrotne. Na Atollu in200 membrany moich kolumn miały bardzo mały skok, te same kolumny pod końcówką mocy Audio GD "latały jak opętane" i jeśli chodzi o sam bas w drugim przypadku był dla mnie zdecydowanie lepszy. 

U Seby w jego kolumnach ATC SCM7 nawet przy niezbyt głośnym odsłuchu membrana ma spory skok a bas brzmi świetnie. 

Ale ja jeszcze mało słyszałem więc nie sugerujcie się moją opinią. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KrólKiczu napisał:

To może inaczej. Ręka w górę, kto ma u siebie dobry bas, z jakiego sprzętu go uzyskuje i na jakich utworach. 3,2,1, start. 

Obecnie KEF 107 i jestem zadowolony  - bo są dość uniwersalne. 

Ale.... do metalowej muzyki najlepsze jakie w życiu słyszałem (i mam) to B&W DM 16. 

Wiem, jestem boomerem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedziemy.

Katie Melua z płyty.

Piece by piece

The Walls of the world

If you were a sailboat

Nine milion bicycles

The One i love is gone

 

Chris Jones bluetooth 

Long afternoon you gone choć w zasadzie każdy utwór z płyty Moonstruck zawiera niskie tony więcej lub mniej

 

Boże Scags bluetooth 

Thank you

 

Cambridge CXC

Gato Audio DIA250s

Pylon Audio Diamond 25

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Już było. Za częstotliwość generowanej fali nie odpowiada wartość wychylenia membrany. 

Być może nie...

Natomiast im większe wychylenie to większą szansa na zniekształcenia. 

To poczytaj:

"jakie znaczenie ma wychylenie Xmax?
Xmax to maksymalne wychylenie liniowe glosnika a w zasadzie mozliwosc cewki, dokaldnie roznica miedzy dlugoscia cewki a wysokoscia nabiegunnika. Glosniki niskotonowe zeby przetwarzac najnizsze tony z duzym natezeniem musza miec duze wychylenia mambran wiec jest im potrzebne wysokie Xmax. Jednak wysokie Xmax to nizsza efektywnosc bo wieksza czesc cewki wystaje poza pole magnetyczne wiec tracimy na efektywnosci. Xmax to zawsze kompromis bo ubytek niskich tonow nie jest tak dokuczliwy jak brak efektywnosci."

Oraz to:

"Xmax/Xmech - to skrót dla pojęcia „maksymalnego wychylenia linearnego”. Gdy cewka zaczyna wysuwać się ze szczeliny magnetycznej, wtedy praca głośnika staje się nieliniowa. Choć przyczyną powstawania nieliniowości w sygnale wyjściowym może być też samo zawieszenie, to generalnie gdy liczba zwojów cewki w szczelinie magnetycznej zaczyna maleć (patrz BL), wówczas zwiększają się zniekształcenia. Xmax to wysokość cewki pomniejszona o grubość jej czoła, dzielona przez dwa. Natomiast Xmech oblicza się mnożąc przez dwa najniższy z wyników pomiarów zdarzeń potencjalnie szkodliwych dla głośnika: zderzanie się resoru dolnego z górną powierzchnią magnesu i/lub zderzanie się krawędzi cewki z tylną powierzchnią magnesu, wyskakiwanie cewki ze szczeliny powyżej rdzenia magnesu, fizyczne ograniczenia membrany. Z tego wyliczenia uzyskujemy wynik informujący nas o maksymalnym dystansie ruchu membrany."

Zatem membrana dużego głośnika nie potrzebuje wysokiego wychylenia zawieszenia/resoru żeby wygenerować określoną częstotliwość, co za tym idzie jest mniej podatna na nieliniowość i niepożądane rezonanse-zakłócenia. 

Z małymi pierdziawkami jest trochę inaczej, a każde max wychylenie to zniekształcenia dla takiej membranki, patrz wyżej co dzieje się z cewką.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DiBatonio napisał:

Gdy cewka zaczyna wysuwać się ze szczeliny magnetycznej, wtedy praca głośnika staje się nieliniowa

Małe membrany w moich kolumnach nie poruszają się w widoczny sposób. Myślę, że przy średnich poziomach głośności problem jest pomijalny. Potwierdzają to pomiary. Ale jak ktoś chce w pokoju osiągnąć 100 dB, to tak - zniekształcenia mogą wówczas wzrosnąć lawinowo.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Małe membrany w moich kolumnach nie poruszają się w widoczny sposób. Myślę, że przy średnich poziomach głośności problem jest pomijalny. Potwierdzają to pomiary. Ale jak ktoś chce w pokoju osiągnąć 100 dB, to tak - zniekształcenia mogą wówczas wzrosnąć lawinowo.

Nikt nie mówi o takich poziomach, tylko o normalnym poziomie głośności u mnie to pokrętło na ok godz 9.

No i nie chodzi o te parametry w zabudowanym głośniku, a o częstotliwość rezonansową głośnika w wolnej przestrzeni, czyli niezabudowanego. Zatem o jakich pomiarach Ty mówisz, bo chyba nie tych laboratoryjnych, a raczej umikiem w Twoim środowisku. 

Natomiast wychylenie owszem można u siebie sprawdzić na ponizszym przykładzie sygnału. 

Włącz 10Hz i zobaczysz, czy się nie poruszają w widoczny sposób. 

Polecam od 30s.

https://youtu.be/ukQ6OSs3dWo

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Nikt nie mówi o takich poziomach, tylko o normalnym poziomie głośności

No to możemy spać spokojnie. Wykres zniekształceń dla monitora z jedną 18-tką (linie w dolnej części - dla 100, 95, 90 i 85 dB). Dla głośności 85 dB (i tak głośniej niż słucham) wykres zniekształceń (czarna linia) nie załapuje się nawet na rysunek.

uy.png.617eef139e84201a6f46e07f990f88dc.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kraft napisał:

No to możemy spać spokojnie. Wykres zniekształceń dla monitora z jedną 18-tką (linie w dolnej części - dla 100, 95, 90 i 85 dB). Dla głośności 85 dB (i tak głośniej niż słucham) wykres zniekształceń (czarna linia) nie załapuje się nawet na rysunek.

No dobrze, bardzo fajnie, ale to przykład Eposów z jedną 17ką.

Zielona linia powyżej 75dB jest cacy?

Ja też nie słucham głośniej niż 80dB.

Chodzi o fakt, że takie właściwości nieliniowe zachodzą w określonych warunkach i tyle, to że my słuchamy powiedzmy średnio głośno nie oznacza, że inni taż tak słuchają. 

Sprawdzałeś wychylenie swoich membran przy 10Hz, sprawdź proszę 😉

Nie wierzę, że wychylenie będzie znikome, niezauważalne. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Tylko po co? To poza zakresem specyfikacji CD. Nie mam potrzeby odtwarzania takiej częstotliwości. 

Jakim zakresem specyfikacji CD? 🙂

Nigdy nie miałeś w ręce płyty testowej z pasmem od np 5Hz?

Po to, żeby sprawdzić wychylenie membran, bo twierdzisz, że nie poruszają się w widoczny sposób. 

Podałem link do YT, sprawa jest prosta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

Zakładam, że Ty już wszystko  słyszałeś...

Źle zakładasz 🤭

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

Jednak tak łopatologicznie patrząc,  to myślę, że mała membrana musi się bardziej wychylić niż ta duża 30cm, żeby wygenerować tak samo niski bas, dajmy na to 40Hz.

Jak daleko wychyli sie membrana, nie ma nic wspólnego z częstotliwością, raczej ilość tych wychyleń na sekundę. 

6 godzin temu, Kraft napisał:

Już było. Za częstotliwość generowanej fali nie odpowiada wartość wychylenia membrany. 

O i tez kolega potwierdził!

5 godzin temu, KrólKiczu napisał:

To może inaczej. Ręka w górę, kto ma u siebie dobry bas, z jakiego sprzętu go uzyskuje i na jakich utworach. 3,2,1, start. 

Raczej nikt nie bedzie pisał ze ma naj, bo znając życie, zaraz ktoś się "przyczepi" o to ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, DiBatonio napisał:

Być może nie...

Natomiast im większe wychylenie to większą szansa na zniekształcenia. 

To poczytaj:

"jakie znaczenie ma wychylenie Xmax?
Xmax to maksymalne wychylenie liniowe glosnika a w zasadzie mozliwosc cewki, dokaldnie roznica miedzy dlugoscia cewki a wysokoscia nabiegunnika. Glosniki niskotonowe zeby przetwarzac najnizsze tony z duzym natezeniem musza miec duze wychylenia mambran wiec jest im potrzebne wysokie Xmax. Jednak wysokie Xmax to nizsza efektywnosc bo wieksza czesc cewki wystaje poza pole magnetyczne wiec tracimy na efektywnosci. Xmax to zawsze kompromis bo ubytek niskich tonow nie jest tak dokuczliwy jak brak efektywnosci."

Oraz to:

"Xmax/Xmech - to skrót dla pojęcia „maksymalnego wychylenia linearnego”. Gdy cewka zaczyna wysuwać się ze szczeliny magnetycznej, wtedy praca głośnika staje się nieliniowa. Choć przyczyną powstawania nieliniowości w sygnale wyjściowym może być też samo zawieszenie, to generalnie gdy liczba zwojów cewki w szczelinie magnetycznej zaczyna maleć (patrz BL), wówczas zwiększają się zniekształcenia. Xmax to wysokość cewki pomniejszona o grubość jej czoła, dzielona przez dwa. Natomiast Xmech oblicza się mnożąc przez dwa najniższy z wyników pomiarów zdarzeń potencjalnie szkodliwych dla głośnika: zderzanie się resoru dolnego z górną powierzchnią magnesu i/lub zderzanie się krawędzi cewki z tylną powierzchnią magnesu, wyskakiwanie cewki ze szczeliny powyżej rdzenia magnesu, fizyczne ograniczenia membrany. Z tego wyliczenia uzyskujemy wynik informujący nas o maksymalnym dystansie ruchu membrany."

Zatem membrana dużego głośnika nie potrzebuje wysokiego wychylenia zawieszenia/resoru żeby wygenerować określoną częstotliwość, co za tym idzie jest mniej podatna na nieliniowość i niepożądane rezonanse-zakłócenia. 

Z małymi pierdziawkami jest trochę inaczej, a każde max wychylenie to zniekształcenia dla takiej membranki, patrz wyżej co dzieje się z cewką.

To poczytaj:

https://www.jlaudio.com/pages/dma-optimized-dynamic-motor-analysis

https://www.jlaudio.com/pages/w-cone

https://www.jlaudio.com/pages/floating-cone-attach-method-fcam™

https://www.jlaudio.com/pages/radially-cross-drilled-pole-piece

To tak apropo obecnie stosowanej technologii w przetwornikach z dużym skokiem membrany i poprawą liniowosci.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Napisałem przecież, że nie neguję Twojego przypadku z JL Audio.

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jak daleko wychyli sie membrana, nie ma nic wspólnego z częstotliwością, raczej ilość tych wychyleń na sekundę. 

Pewno, że nie. Ale żeby wygenerować ciśnienie akustyczne na tym samym poziomie już chyba tak.

52 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Raczej nikt nie bedzie pisał ze ma naj, bo znając życie, zaraz ktoś się "przyczepi" o to

Jak to?

Już kilka osób napisało, że taki ma, zresztą Ty też.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...