Skocz do zawartości

Zejście basu. Realnie hz w muzyce.


Recommended Posts

Do jakich wartości w hz schodzą wasze systemy?

Jakiego niskiego zejścia potrzeba by mówić o wiernej jakości w odtwarzaniu muzyki?

Jeżeli zestaw schodzi np. Do 30 hz ze spadkiem 6db na oktawę to jak u was słuchać te 30 hz ( krótki opis brzmienia ) 

Jak słychać na waszych zestawach niskie  dzwieki, które są odtwarzanie poniżej 6db od średniej? Oczywiście same te najniższe dźwięki bo wiadomo, że górą są przykryje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na pomiary. Wykonane w ARTA. Pomiar tego nie pokazuje, ponieważ na 20Hz jest mod, który fałszuje wynik. Można przyjąć, że od 20Hz. 
W REW nie mam pomiarów, ponieważ on w ogóle nie umożliwia pomiaru bramkowanego.

 

To włączam, gdy chcę się współsłuchającym pochwalić. Nie mój smak, ale przy 85-90dB czuję to na ciele.

844F0058-8B56-4A6E-A9D4-86D8979767A2.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Jakiego niskiego zejścia potrzeba by mówić o wiernej jakości w odtwarzaniu muzyki?

Różnice w odtwarzaniu występują już przy minus 3dB.

Moim zdaniem kolumny powinny przenosić już 20Hz, żeby dźwięk nie tracił charakteru, sceny stereo, głębi itd.

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Jak słychać na waszych zestawach niskie  dzwieki, które są odtwarzanie poniżej 6db od średniej? Oczywiście same te najniższe

-6dB to już wiele nie słyszysz, zmienia charakter nagranie. Słuchać więcej średnicy i góry, a wycięte niskie mogą powodować różnego rodzaju wibracje czy zniekształcenia /dudnienie/, gdy kolumna / głośnik / nie może przetworzyć tych częstotliwości.

Oprócz kolumn ważna jest jakość nagrania, najlepiej słuchać w analogu, cyfrowy zapis dużo wycina niskich tonów i  tła podczas zapisu /bitów/, dźwięk staje się suchy i płaski w porównaniu z analogiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Różnice w odtwarzaniu występują już przy minus 3dB.

Moim zdaniem kolumny powinny przenosić już 20Hz, żeby dźwięk nie tracił charakteru, sceny stereo, głębi itd.

-6dB to już wiele nie słyszysz, zmienia charakter nagranie. Słuchać więcej średnicy i góry, a wycięte niskie mogą powodować różnego rodzaju wibracje czy zniekształcenia /dudnienie/, gdy kolumna / głośnik / nie może przetworzyć tych częstotliwości.

Oprócz kolumn ważna jest jakość nagrania, najlepiej słuchać w analogu, cyfrowy zapis dużo wycina niskich tonów i  tła podczas zapisu /bitów/, dźwięk staje się suchy i płaski w porównaniu z analogiem.

 

Dziękuję za odpowiedź 

Jesteśmy w stanie wyłapać nałożenie głośniejszych hz na niższe do -6db. Niżej już nam umyka. Stąd te 6db.

Zakładając Pana twierdzenie, że kolumny powinny przenosić już od 20hz w zasadzie bez spadku to większość kolumn na rynku nie spalenia tego wymagania. 

Co do analogu czy cyfry to się nie wypowiem gdyż to jest rozmowa o wyższości świąt bożego Narodzenia nad świętami wielkanocnymi.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2023 o 05:01, Nie wszystko wiedzący napisał:

Do jakich wartości w hz schodzą wasze systemy?

Czy da się to zmierzyć bez umika albo innego miarodajnego mikrofonu? A może zupełnie inaczej to mierzycie?

Dnia 11.07.2023 o 05:01, Nie wszystko wiedzący napisał:

Jakiego niskiego zejścia potrzeba by mówić o wiernej jakości w odtwarzaniu muzyki?

To chyba każdy sam określa swoim uchem? 

 

Dnia 11.07.2023 o 07:19, AudioTube napisał:

A tu moja codzienność i kontakt z niskimi. Absolutnie coś mega fajnego. Zróżnicowanie i barwa, jestem pod wrażeniem zawsze, gdy słucham. Pokój oddycha.

Diękuję bardzo, to jest świetne 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Bebop napisał:

Czy da się to zmierzyć bez umika albo innego miarodajnego mikrofonu? A może zupełnie inaczej to mierzycie?

No a ja jestem ciekaw czy taki test z YT może być wiarygodny. Wydaje mi się że nie do końca bo wyraźnie słyszę Hz od samego początku których nie powinienem bo 5Hz jest poza granicą percepcji. No chyba że moje suby faktycznie tak głęboko schodzą a ja mam ucho nietoperza :D

 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bas jest problemem, ale zależnie od utworu. Czasem jest super, czasem niekoniecznie. Te kolumny mają inne zalety, ale na niskich jest akceptowalne. Może nie jest to pełne pasmo po piekielne dno, co nie znaczy że się słuchać nie da. Miewałem lepszy bas u siebie ale nie głębszy niż tu. Mody pomieszczenia z resztą sporo psują...

Ess_Heil_AMT-10_b-Daten.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

No a ja jestem ciekaw czy taki test z YT może być wiarygodny. Wydaje mi się że nie do końca bo wyraźnie słyszę Hz od samego początku których nie powinienem bo 5Hz jest poza granicą percepcji. No chyba że moje suby faktycznie tak głęboko schodzą a ja mam ucho nietoperza :D

 

 

To jest dobry test ale trzeba wiedzieć jak go interpretować ponieważ słyszymy dźwięki maksymalnie -6db do nałożenia innych głośniejszych dźwięków. W filmie czy muzyce pojedynczy ton prawie że nie występuje.

 

Jeżeli w ramach testu odsłuchowego np 60 hz jest sporo głośniejsze od 30hz to tych 30 hz w muzyce nie będzie dobrze słuchać bo głośniejsze dźwięki je przykryją. Dlatego podaje się w parametrach kolumn z jakim spadkiem występuje zejście. 

Przykład jeżeli odtwarzamy muzykę i mamy w niej bas 60 hz i 30 hz a spadek względem 60 do 30 wynosi -10 db to tych 30 hz nie usłyszmy bo 60 hz je przyryje.

Dobry zestaw odtworzy na tym samym poziomie głośności 20 hz jak i 125 hz w miejscu odsłuchowym. Jeżeli występują znacze różnice głośności to świadczy to o tym, że nie ma się dobrego basu z różnych przyczyn czy to kalibracji, złej akustyki czy po prostu słabego sprzętu.

24 minuty temu, Wing0 napisał:

U mnie bas jest problemem, ale zależnie od utworu. Czasem jest super, czasem niekoniecznie. Te kolumny mają inne zalety, ale na niskich jest akceptowalne. Może nie jest to pełne pasmo po piekielne dno, co nie znaczy że się słuchać nie da. Miewałem lepszy bas u siebie ale nie głębszy niż tu. Mody pomieszczenia z resztą sporo psują...

Ess_Heil_AMT-10_b-Daten.jpg

Jeżeli parametry są prawdziwe to jak na zestawy pasywne to mają dobre zejście. Mało który dzisiejszy producent podaje pasmo + - 3db. Również często spotykam sam zakres bez spadu w broszurach a taką informację to mogą sobie wsadzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli organami można burzyć ściany,  aż dziw że te wszystkie katedry i kościoły jeszcze stoją i mają się dobrze.

Żeby było jeszcze zabawniej dodam coś jeszcze, taki OT 😉

"Częstotliwości drgań własnych większości narządów człowieka wahają się w granicach 2 - 25 Hz, np.: często- tliwości drgań własnych głowy wynoszą 5 Hz i 25 Hz, szczęki 6 - 8 Hz, narządów klatki piersiowej 5 - 8 Hz, kończyn górnych 3 Hz, narządów jamy brzusznej 4,5 - 10 Hz, pęcherza moczowego 10 - 18 Hz, kończyn dolnych ..."

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2023 o 08:16, AudioTube napisał:

To włączam, gdy chcę się współsłuchającym pochwalić. Nie mój smak, ale przy 85-90dB czuję to na ciele.

844F0058-8B56-4A6E-A9D4-86D8979767A2.jpeg

U mnie z lampą i JBL jest NISKO. A z tranzystorem i KEF 107 to moge gabinet masażu otwierać😉. Przyjmuję zapisy do kolejki. Kurde, trzeba by było kontrakt z NFZetem podpisac. Może zarobiłbym na coś nowego🤣

To też niezłe

 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...