Skocz do zawartości

Kolumny z mocnym basem


Recommended Posts

35 minut temu, Tomek Szymański napisał:

Chodzi o miejsce, jakby się okazały za słabe na basie a pewnie by tak było za jakiś czas to już by mi sub nie wszedł. 

Ja bym sie nie pitolił i brał r700 !! 4x20cm na basie !! Moze by sub nie byl potrzebny.A jak cos zawsze idzie upchac cos przestawic i wejdzie.Duza membrana to podstawa ! Bas z malych membran brzmi kiepsko !! Takie kolumny tylko udaja ze graja basem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ufo27Zrobiłbym tak samo i nawet bym się nie zastanawiał nad R700 i jeśli w planach miałby być sub (choć ja tam preferuje granie bez niego, swój nawet sprzedałem, nie ma to jak dwie dobre kolumienki) to jakby się dołożyło to byłoby jeszcze lepiej, niż w R600, poza tym ta seria ma swój dedykowany model.

Summa summarum jestem zdziwiony decyzją bo jednak nie było potrzeba, aż tak spektakularnego basu jak był opisywany, ale ważne, że autor zadowolony to teraz @Tomek Szymański daj znaka jak się wygrzeje i jak to finalnie gra:)

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, S!N! napisał:

@ufo27Zrobiłbym tak samo i nawet bym się nie zastanawiał nad R700 i jeśli w planach miałby być sub (choć ja tam preferuje granie bez niego, swój nawet sprzedałem, nie ma to jak dwie dobre kolumienki) to jakby się dołożyło to byłoby jeszcze lepiej, niż w R600, poza tym ta seria ma swój dedykowany model.

Summa summarum jestem zdziwiony decyzją bo jednak nie było potrzeba, aż tak spektakularnego basu jak był opisywany, ale ważne, że autor zadowolony to teraz @Tomek Szymański daj znaka jak się wygrzeje i jak to finalnie gra:)

Od momentu założenia tego tematu zmieniło się kilka okoliczności towarzyszących. Myślę że bas r600+sub będzie jednak większy niż w samych r700 w których po za tym, że było go czuć to nie koniecznie bardzo słychać. To nie jest dla mnie sprzęt na całe życie. Za jakiś czas może coś się zmieni w wystroju i będę mógł bardziej po szaleć. Nie mniej jadą do mnie kolumny, za jakiś czas sub, a potem streamer

Niestety nie wszystko na raz bo budżet się skurczył co też nie było mi obojętne przy wyborze kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ciekawe uogólnienie. Niedorzeczne , ale ciekawe.

No prosze Cie fizyki nie oszukasz chyba ze lubisz sluchac jak gra obudowa.Sluchalem wiele kolumn z malymi glosniczkami to to wogole nie ma zejscia !!! Wywalone 100hz zeby walilo i dawalo wrażenie mocnego basu i tyle.Nie mowie o glosnikach 16cm bo te juz cos tam przepompuja ale o mniejszych.

7 godzin temu, audiowit napisał:

Tomek, ludzie czytają bzdury na forach i powtarzają.

Tak bo ja wyrobiłem sobie opinie tylko przez czytanie 👍  tak mocno zakorzeniło sie to w mojej głowie ze wszedzie to bez opamietania pisze ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ufo27 napisał:

.Sluchalem wiele kolumn z malymi glosniczkami to to wogole nie ma zejscia !!!

W jakiej kubaturze , zaadaptowane , czy nie ?

4 minuty temu, ufo27 napisał:

Nie mowie o glosnikach 16cm bo te juz cos tam przepompuja ale o mniejszych.

To po co uogólniasz. Napisz jakich kolumn słuchałeś w jak dużym pomieszczeniu , to będzie jakiś obraz. A walisz 

 

21 godzin temu, ufo27 napisał:

Bas z malych membran brzmi kiepsko !! Takie kolumny tylko udaja ze graja basem.

Jasne , ze są różnice. Występują tak w podłogówkach jak i monitorach. Mam Ushery 520 , ProAci Response one SC , QLN ONE . Dwie pierwsze do max . 16 m2 i basu nie zabraknie , QLN-y spokojnie do 30m2. Rockportami ,czy Wilson Aleksją stadionu też nie nagłośnisz. Mam 23m2 , miałem kupić podłogowe QLN Prestige three , przekonano mnie i słusznie do monitorów QLN ONE. Przy trójkach bas był za potężny do mojego pomieszczenia. Trzeba trochę poeksperymentować. A co do fizyki to moje Alteci mają 30 cm przetwornik na basie , QLN-y 16 cm. I nie ma spektakularnej różnicy w basie :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do listy testowaj dopisałbym ProAc Response DT8 chciałbym sprawdzić te kolumny, może ktoś posiada? Przyznam, iż jak na współczesne brzydale one prezentują się zacnie.

 

Mam pytanie do znawców, wszelkie pogłosy na wokalu, echa czy też delay, chorus itp to efekty umiejscowione na średnicy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, S!N! napisał:

Do listy testowaj dopisałbym ProAc Response DT8 chciałbym sprawdzić te kolumny, może ktoś posiada? Przyznam, iż jak na współczesne brzydale one prezentują się zacnie.

 

Mam pytanie do znawców, wszelkie pogłosy na wokalu, echa czy też delay, chorus itp to efekty umiejscowione na średnicy?

Sprawdzisz je w Top HiFi. Tylko.

Bo jest na ProAC selekcja dystrybucji.

No nie bo pogłos, echo to także inne pasma.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No nie bo pogłos, echo to także inne pasma.

Ale mi chodzi o efekty samego wokal to nie jest tylko średnica? Kurczę przyznam, iż mam z tym problem, nie wiem jak to odseparować co jest dokładnie czym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma czego odseparować. To efekty mogące działać na wszystkich dźwiękach. Echo czy pogłos może dotyczyć wszystkiego albo poszczególnych instrumentów. Mogą to być dzwoneczki, wokal czy gitara basowa. To nie tylko średnica.

Na echo składają się minimum dwa elementy. Ilość powtórzeń i delay, czyli czas pomiędzy powtórzeniami. Mogą do tego dochodzić zmiany w głośności kolejnych powtórzeń. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S!N! napisał:

Do listy testowaj dopisałbym ProAc Response DT8 chciałbym sprawdzić te kolumny, może ktoś posiada? Przyznam, iż jak na współczesne brzydale one prezentują się zacnie.

 

Mam pytanie do znawców, wszelkie pogłosy na wokalu, echa czy też delay, chorus itp to efekty umiejscowione na średnicy?

Zależy od zamierzeń realizatora. Kreowanie przestrzeni to m.in. połączenie efektów pogłosowych z panoramą. Reveerby mają szereg ustawień w tym filtry HP i LP więc można nałożyć pogłos na przykład od 1500 Hz w górę lub tylko na 250 Hz w dół. Cuda na kiju ;)

8 godzin temu, S!N! napisał:

Ale mi chodzi o efekty samego wokal to nie jest tylko średnica? Kurczę przyznam, iż mam z tym problem, nie wiem jak to odseparować co jest dokładnie czym. 

Całe pasmo, ale każdy instrument, w tym wokal ma swój "core". Dla wokali przyjmuje się, że jest to średnica, ale tak na prawdę każdy fragment pasma odpowiada za coś innego. W tym sensie, że jak ktoś obrabia wokale to używa EQ w taki sposób żeby wokal wysunąć, oddalić, ocieplić, dodać mu wyrazistości albo przyciąć coś na górze. Oczywiście EQ to tylko jeden z elementów w tzw. "vocal chain". Zwykle jeden z kilkunastu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2024 o 06:41, S!N! napisał:

Mam pytanie do znawców, wszelkie pogłosy na wokalu, echa czy też delay, chorus itp to efekty umiejscowione na średnicy?

Potrzebujesz zatem „wiedzy”.

Jesli nikt i nic „mądrego” nie napisze, to zachęcam Cię do kontaktu z Przemak z AS. 
Gdybym miał potrzebę takiej wiedzy zacząłbym od reżyserów dźwięku, gości od miksów, nagrań. Wiarygodne info to pewność i gwarancja spokoju. 
Powodzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że nie trzeba tak głęboko sięgać. Mamy efekty gitarowe, które mogą pracować w podobnym zakresie tonów co wokal, na który już nie będą te efekty nałożone. Dla gitary basowej te same efekty będą już na nizszych częstotliwościach. Dorzućmy do tego loopery, które pozwolą nam na tej samej ścieżce gitary mieć linię melodyczną z efektem i kolejne ścieżki z zupełnie innymi efektami, albo bez efektów. Do konsoli mikserskiej trafi to jako jedna ścieżka z loopera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wracając do tematu...

Narazie drugi tydzień wygrzewam kolumny i jeszcze nie kupiłem suba. Początkowo bieda straszna na basie i bez szału w całym paśmie,ale teraz muszę przyznać że jestem miło nimi zaskoczony. Bardzo ładna jakość i bas jest całkiem przyzwoity, co prawda w niektórych utworach troche go brakuje, ale nawet żona stwierdziła że nie odczuwa tak mocno braku subwoofera. Myślę że po zakupie suba będzie mega potężnie

Co najważniejsze, często słuchamy cicho i te kolumny bardzo fajnie grają przy cichym słuchaniu. Basik mruczy, jedyna wada to trzeba siedzieć na przeciwko, bo magia ginie jak odsluchejmy ich w tle podczas obowiązków domowych. Do tego najbardziej potrzebny będzie sub żeby mruczał w całym domu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek SzymańskiChyba miałeś jakiegoś cambridga z tego co pamiętam do tych kolumn jak tak to według mnie on może być słaby na basie (ale są różne gusta) już lepiej by Ci lutnął 1600ne , jak kiedyś podłączysz coś lepszego basowo lub droższego lub lepszą elektrownię to Ci wtedy dopiero rozrusza te kolumny i myślę, iż nawet sub będzie zbędny u mnie dopiero powyżej dychy zaczęło grać tylko, ze ja mam 4 revelatory do pchnięcia i teraz wiem, że najlepszym rozwiązaniem do nich byłby wzmak jeszcze droższy najlepiej taki za 20 i wyżej, ale nerki nie oddam. Dodatkowo sub zagra lepiej z lepszym wzmakiem - jak podłączyłem i testowałem przed sprzedażą rela t9x do najwyższego modelu denka to ja pie*** różnica była znaczna. A co do wygrzewania kolumn to mega irytujący proces, czasami coś podoba mi się lepiej niewygrzane, a po zmianach zaczyna drażnić. na tyle, że nie mogę żyć z takimi kolumnami lub wzmacniaczem.

W których wałkach brakuje Ci basu? Możesz podać jakiś przykład?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, S!N! napisał:

@Tomek SzymańskiChyba miałeś jakiegoś cambridga z tego co pamiętam do tych kolumn jak tak to według mnie on może być słaby na basie (ale są różne gusta) już lepiej by Ci lutnął 1600ne , jak kiedyś podłączysz coś lepszego basowo lub droższego lub lepszą elektrownię to Ci wtedy dopiero rozrusza te kolumny i myślę, iż nawet sub będzie zbędny u mnie dopiero powyżej dychy zaczęło grać tylko, ze ja mam 4 revelatory do pchnięcia i teraz wiem, że najlepszym rozwiązaniem do nich byłby wzmak jeszcze droższy najlepiej taki za 20 i wyżej, ale nerki nie oddam. Dodatkowo sub zagra lepiej z lepszym wzmakiem - jak podłączyłem i testowałem przed sprzedażą rela t9x do najwyższego modelu denka to ja pie*** różnica była znaczna. A co do wygrzewania kolumn to mega irytujący proces, czasami coś podoba mi się lepiej niewygrzane, a po zmianach zaczyna drażnić. na tyle, że nie mogę żyć z takimi kolumnami lub wzmacniaczem.

W których wałkach brakuje Ci basu? Możesz podać jakiś przykład?

No nie koniecznie trzeba aż tyle wydać na wzmaka który ma świetnie kontrolowany i mocny bas. Można o takim przeczytać w temacie @Chmarskiego Jaki wzmacniacz do Qudral Platinum +Seven, tak od 12 czy 13 strony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz KluczynskiQuadral to totalnie nie ta półka cenowa, inne granie i nie na revelatorach, które są mocno prądożerne o czym sam się przekonałem (w recenzjach mieli rację, iż nie gra to z byle czym i trzeba sięgnąć do portfela) no i w moim wypadku dochodzi jeszcze to, żeby wzmak nie dodawał nienaturalnie od siebie góry lub nie wypychał wokalu na twarz co brzmi, wręcz pokracznie i karykaturalnie, ale tak masz racje i zgadzam się, że są wzmacniacze z dobrą kontrolą basu w niższych cenach i grają dobrze z kolumnami z takiego pułapu. Obecnie jeśli się kiedyś uda to chciałbym dorwać na testa Leema Tucana II , coś od Accuphase lub jakiegoś McIntosha :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...