Skocz do zawartości

Czy można uzyskać taki sam dźwięk w kolumnach jak ze słuchawek?


S!N!

Recommended Posts

17 minut temu, DiBatonio napisał:

odległości od ścian bocznych

U mnie po lewej nie ma ściany bocznej. Najpierw jest przedpokój, a następnie schody na piętro. I nie wiem jakim cudem, ale nic mi na boki nie skacze.

 

Wiem, kwiatek wygląda jakby umierał, ale on ma tak od 20 lat, że umrzeć nie może. 

Od świąt nie odkurzałem, bo dzieciaki za UK się zwaliły i inne priorytety miałem niż bieganie z odkurzaczem. 20240409_120136.jpg.787d03093563b9b48b2afcc8e8103b2d.jpg

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S!N! napisał:

U mnie ewidentnie leci na lewo, aż dziwnie to brzmi. 

Zacznijmy może od tego by sprawdzić na odpowiednuch utworach np. Watersa, czy pies szczeka z odpowiedniej strony.  Jest tu pewien użytkownik z sprzetem opartym o lampy i wysokoskuteczne kolumny (o ile mnie pamięć nie myli), który właśnie na tych utworach zauważył że ma odwrotnie podłączone kolumny. Gdzies tu na forum jest temat o tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zacznijmy może od tego by sprawdzić na odpowiednuch utworach np. Watersa, czy pies szczeka z odpowiedniej strony.  Jest tu pewien użytkownik z sprzetem opartym o lampy i wysokoskuteczne kolumny (o ile mnie pamięć nie myli), który właśnie na tych utworach zauważył że ma odwrotnie podłączone kolumny. Gdzies tu na forum jest temat o tym.

Do tego to najlepiej sprawdzała się płyta True Stereo Naim Label z książeczka, gdzie do każdego utworu były piktogramy, gdzie jaki instrument powinien być ulokowany na scenie.

Ta zbajerowaba płyta Watersa, to już legenda legend, moim zdaniem średnio się nadaje , bo to efekciarska płyta z efektami przeciwgazowymi.

A jeśli chodzi o pieska, to tak na prawdę słychać tam dwa pieski, jeden jeszcze bardziej w oddali za tym o którym mowa. Ciekawe, co? 😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Przecież zostaje jeszcze Kino Nocne.

Okna na zdjęciu wychodzi na południe. Na wprost TV są podwójne drzwi tarasowe na zachód. Niestety, mecze ligi mistrzów czy inne produkcje są oglądane również w innych godzinach niż nocne. Na takim Oledzie pewnie nic bym w tych warunkach nie zobaczył.

Już wiem, że jak TV tutaj to najlepszy byłby Samsung The Frame z jego matrycą. Tylko to już takie koszty, że pewnie ekran i rzutnik odpowiednie prędzej wjadą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S!N! napisał:

Dokładnie o tym mowa, nawet próbowałem przemieniać kolumny oraz wchodzić między nimi i zawsze słyszalne jest to, iż  ten wokal ucieka w lewo( jest mocniejszy ) jakbym krzywo siedział :) Pierwsza myśl tak jak podkreśliłeś: akustyka no chyba, że wzmacniacz tak dziwnie generuje scenę. 

Właśnie sprawdziłem sobie ten utwór i wokal żeński mam na środku, jak bym nie usiadł 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

Jakie masz odległości od bocznych względem tylnej ściany?

Od ściany bocznej jakieś 75cm, tylna 30cm, baza 2,44 cm, zaś siedzę w odległości 3,80, nie wiem o co chodzi sprawdzałem właśnie u mojej partnerki tylko, że ona ma bardzo słabe kolumny, nie grają szeroko to wokal jest ulokowany na środku i co najlepsze kolumny byle jak ustawione  - u mnie przechyla się siła wokalu w lewą stronę (ustawiałem z miarkami co do milimetra) pokombinuję jeszcze z miejscem odsłuchowym ( może nierówny pokój i mimo, iż wydaje mi się, że siedzę na wprost to jestem jakoś lekko skrzywiony i tutaj piez pogrzebany) zmienię zwężenie bazy na 2,40, kolumny przemieniałem , kable również, więc wykluczam @Chyba Miro 84No właśnie nie, zależy od numeru, czasami coś tam z lewej potrafi bardziej być słyszalne jak w tym tracku wokal nagle bardziej dobija się z lewej.
@michaudioByłoby zbyt pięknie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, S!N! napisał:

Pomijając już bas, który w słuchawkach jest ideałem tak samo jak wspaniałe efekty stereo zwróciłem ostatnio uwagę na inne kwestie, mianowicie zdarzają się tracki w których wokal potrafi uciec na lewą kolumnę i ma się wrażenie jakby druga kolumna nie domagała, nie jest ulokowany na środku, zdecydowanie po lewej stronie jest mocniejszy( oczywiście wyprzedzam, że sprzęt gra prawidłowo oraz kolumny są odmierzone i skręcone w tych samych proporcjach ) zakładając słuchawki nie otrzymujemy tego zabiegu tylko właśnie nie ma dziury pomiędzy, a wokal jest wypleniony od lewej do prawej z podbitkami słyszalnym na lewym uchu, możecie sobie sprawdzić na numerze poniżej jak to u was wybrzmiewa  

„Jarecki - Mogę z Tobą” i od 2:28 wlatuje Pani ze swoim repertuarem.

Miałem kiedyś taki przypadek jak opisujesz. W nowym kabelku XLR we wtyczce było kiepskie połączenie. Efekt był taki, że sygnał był niezbalansowany na jednym kanale przez co drugi grał głośniej i faktycznie wokal ściągało w jedną stronę. Gdy we wtyczce zaczynało prawidłowo łączyć wszystko było ok. I tak sobie pływało co jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S!N! napisał:

Od ściany bocznej jakieś 75cm, tylna 30cm, baza 2,44 cm, zaś siedzę w odległości 3,80, nie wiem o co chodzi sprawdzałem właśnie u mojej partnerki tylko, że ona ma bardzo słabe kolumny, nie grają szeroko to wokal jest ulokowany na środku i co najlepsze kolumny byle jak ustawione  - u mnie przechyla się siła wokalu w lewą stronę (ustawiałem z miarkami co do milimetra) pokombinuję jeszcze z miejscem odsłuchowym ( może nierówny pokój i mimo, iż wydaje mi się, że siedzę na wprost to jestem jakoś lekko skrzywiony i tutaj piez pogrzebany) zmienię zwężenie bazy na 2,40, kolumny przemieniałem , kable również, więc wykluczam @Chyba Miro 84No właśnie nie, zależy od numeru, czasami coś tam z lewej potrafi bardziej być słyszalne jak w tym tracku wokal nagle bardziej dobija się z lewej.

W takim wypadku, gdybym był na Twoim miejscu, porzuciłbym wszelkie miary i poprawnosci ustawień co do milimetra. Zaopatrzyłbym sie w nagranie mono za pomoca którego (jeżdżąc kolumnami) niezaleznie od siebie, ustawilbym baze dźwięku perfekcyjnie na wprost, nawet jesli sie okaze ze kolumny nie sa symetrycznie ustawione (liczy sie by wokal był centralnie w mono). To i tak lepsze niż poprawne ustawienie i niezadowolenie z odsłuchu.

Pozdr. 

Akustyka to wredna bestia, jesli faktycznie to ona a nie jak zaproponował @mariol - problem z kablem.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S!N! napisał:

Od ściany bocznej jakieś 75cm, tylna 30cm, baza 2,44 cm, zaś siedzę w odległości 3,80, nie wiem o co chodzi sprawdzałem właśnie u mojej partnerki tylko, że ona ma bardzo słabe kolumny, nie grają szeroko to wokal jest ulokowany na środku i co najlepsze kolumny byle jak ustawione  - u mnie przechyla się siła wokalu w lewą stronę (ustawiałem z miarkami co do milimetra) pokombinuję jeszcze z miejscem odsłuchowym ( może nierówny pokój i mimo, iż wydaje mi się, że siedzę na wprost to jestem jakoś lekko skrzywiony i tutaj piez pogrzebany) zmienię zwężenie bazy na 2,40, kolumny przemieniałem , kable również, więc wykluczam @Chyba Miro 84No właśnie nie, zależy od numeru, czasami coś tam z lewej potrafi bardziej być słyszalne jak w tym tracku wokal nagle bardziej dobija się z lewej.
@michaudioByłoby zbyt pięknie :)

Trochę od czapy te ustawienia kolumn i punktu odsłuchu.

Poszukaj i poczytaj trochę o prawidłowym ustawieniu głośników, akustyce itp.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DiBatonio napisał:

Trochę od czapy te ustawienia kolumn i punktu odsłuchu.

Poszukaj i poczytaj trochę o prawidłowym ustawieniu głośników, akustyce itp.

 

Z tym ze jesli mamy doczynienia z niesymetrycznym pokojem, wówczas można również pominąć perfekcje w ustawieniu oraz wszelkie prawidła internetowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z tym ze jesli mamy doczynienia z niesymetrycznym pokojem, wówczas można również pominąć perfekcje w ustawieniu oraz wszelkie prawidła internetowe.

To nie są prawidła internetowe niestety.

Owszem można troszkę nagiąć, ale przy bazie między głośnikami 2,44m wyznaczanie punktu odsłuchu w odległości od tej bazy 3,80m jest dość dużym naginaniem.

Lepiej też by za kolumnami było więcej jak 30cm, można chociaż na czas odsłuchów wysuwać, kolumny to ważniejsza odległość niż od bocznych ścian dla lokalizacji źródeł pozornych.

Przy 30cm trochę trudno o dobrą lokalizację w głąb sceny.

Pomijając powyższe, spojrzałbym na terminale głośnikowe, połączenia wzmacniacz-kolumny, może zwory w terminalach, jeśli takie mają miejsce.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonioNo właśnie rzecz w ty, że te wszystkie poradniki są trochę od czapy do nieregularnego umeblowania, dzisiaj będę walczył z przestawianiem i popróbuje trochę kombinacji, jeśli masz jakąś propozycje co do bazy na odległość słuchacza 3,85  od kolumn to możesz podać, chętnie przetestuje:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie do bazy między głośnikami, a do odległości od niej, tę powinieneś skrócić.

Chyba, że możesz te bazę poszerzyć, ale 3m nie ma co przekraczać.

Takie ABC ustawień masz w linku, ale możesz też wygooglać coś o ustawieniu kolumn, czy akustyce pomieszczeń.

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-rodzaje.php

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-ocena-pokoju.php

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. A to jesli @S!N! ma możliwość poruszania sie dowolnie w przestrzeni to "nie było tematu". Myślałem ze trudne pomieszczenie, ustawienie nie do ruszenia, wtedy mozna kombinować, np. Jedna z kolumn dać np. Blizej co wyrówna wokal z lewej bardziej na środek. Chociaż myślę ze coś w systemie tez moze być uszkodzone czyt, kabel wzmacniacz. 

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Owszem można troszkę nagiąć, ale przy bazie między głośnikami 2,44m wyznaczanie punktu odsłuchu w odległości od tej bazy 3,80m jest dość dużym naginaniem

No jest troche z daleko.

@S!N! a skieruj mocno kolumny do wewnatrz (zmniejszenie pierwszego odbicia), usiądź w trojkacie np. Na taborecie blizej np. W odleglosci ok 2.5m lub blizej (doswiadczenie tymczadowe) i włącz raz jeszcze ten utwór czy znów słyszysz ze wokal ucieka w lewo. Powinno w takim ukladzie sie znaczaco poprawić i wokal byc raczej w centrum bazy 

Jesli znów powędruje podobnie w lewo, stawiam bardziej na problem z sprzetem a nie akustyką

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2024 o 13:13, AudioTube napisał:

a nie łatwiej sweet spot przybliżyć? I

Nie wysunę kanapy tak, aby uzyskać trójkąt równoboczny bo wtedy musiałbym wyjechać z nią na środek pokoju i tak samo jest z kolumnami (no dość duży pokój co zrobić), ale trochę udało mi się przybliżyć kanapę tyle, ile mogłem oraz zawęziłem bazę do 2:38 i jest o wiele lepiej.

 

Dnia 10.04.2024 o 14:08, Chyba Miro 84 napisał:

 a skieruj mocno kolumny do wewnatrz (

Właśnie testuję różne warianty i jak Panowie wiecie jest to mega uciążliwe jak człowiek musi wszystko odmierzać , żeby poprawić skręt o 5cm, a Jasper jest dość długi i jeszcze do tego ciężki.

A jak u was wygląda odgięcie? Widzicie ścianki boczne kolumn?  Głośniki skierowane prosto na uszy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...