Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do 18mkw


Recommended Posts

No dobrze a jakby już zostawić te kolumny i ten bas jaki jest .To może zaplikowac chociaż lepsze tweeter  w tych kolumnach aby uzyskać więcej detali szczegółów, informacji z nagrania precyzji.Zanacze się  pasują jedynie głośniki morel ,dynaudio  i scanspeak. Który da więcej informacji wglądu w nagranie?.Bo faktycznie trzeba by cały system przerobić. A pomieszczenie też  małe i ciężko o dobranie lepszych już  kolumn jak ograniczeniem też jest pomieszczenie.

Jak nie ma co znaleźć kolumn o dobrym basie z tym moim wzmacniaczem to ewentualnie poprawić górę i zostawić.No chyba że jednak coś się  ciekawego znajdzie z dużych kolumn to wolę jednak kolumny lepiej grające na basie nie ma co się gubić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja partnerka ma pokój 18m2 i w nim podłogówki nołnejmy z unitrą 303 i gra to zajebiście, bas potęga, ale co ciekawe bez żadnego buczenia i dudnienia jak jest zejście to wibruję, a nie buczy, stopa w ogóle się nie gubi i uderza bardzo mocno i szybko, ale przyjemnie, nigdy jej nie brakuje, wokal nie drze się na mordę, a wysokie są delikatnie i nie walą po uszach jak co druga dzisiejsza kolumna, że się słuchać nie da, kable za grosze, sprawdza się też ten system w kinie, i jak wracam do swojego pokoju 35m2 to niby jakość lepsza, sprzęt klasowo wyprzedza tamten o epokę, ale nie czuje takiej przyjemności z grania, zawsze coś mnie wkurza i irytuję  jak pojadę do salonu posłuchać to taka sama sytuacja, to co sprawdzałem nie radzi sobie z każdą muzyką albo bas z dupy albo męczarnia i igły na górze albo wokalista wbija się w ucho, dudnienie albo pukanie i i to jest ta niby naturalność? Nie słuchałem wszystkiego (może kiedyś trafie na swój dźwięk), ale z tego co sprawdziłem to nie wiem kto słucha niektórych modeli chyba starsze osoby, które mają problemy ze słuchem, że nie przeszkadzają im męczące pasma, ale powtórzę się jak zdarta płyta posłuchaj Jasper 18, używki można dorwać w fajnej kwocie, a grają bardzo obwicie w dolnych rejestrach i ogólnie przyjemnie, góra jest wygładzona wraz z wokalem i cholernie przyjemne. Sam obecnie przenoszę się do 20m2 i mam zamiar pozmieniać trochę w swoim systemie na celowniku do przesłuchania mam nowe monitorowe unitry , proaci dt8, dynaudio czy też jakieś mniej oczywiste konstrukcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Sub do systemu stereo.

W audio wszystkie chwyty dozwolone. My audiofile mamy uszy. A kto ma uszy to wie. A kto wie, to proponuje i zarazem się w tym utwierdza lub na odwrót. 
 

Ja😏odradzam suba do istniejącego zestawu kolumn/monitorów. 
Po pierwsze umiejętności zszycia. Na codzień, trzy przypadki. Słucham i moje uszy mówią, że przejście z basu na wyżej nie jest takie jak trzeba. No coś jest za dużo i zarazem coś brakuje. Ale ja wybredny audiofil.

Po drugie, przy dużym natężeniu, to zawsze dudni. I to mega dudni. Gdy jeszcze do tego „zamknięty” pokój, bez wielkich powierzchni szklanych, otwartej kuchni itp to tragedia na życzenie.
U każdego w innym miejscu/Hz. I tego to ja nie jestem w stanie. Wstaję i wychodzę.

Po trzecie umiejętności przy opanowaniu korekcji cyfrowej. W salonach powiedzą, że to łatwizna. Ale sami już nie pomogą. 

No to udało się bez reklamy i propozycji. 
@Radek Kostrzewski namawiam do odrobiny akceptacji i radości z tego co już dostałeś/brzmienie. A jak już mocno swędzi, to wpraszaj się do kolegów. Wymieniajcie się kolumnami, ot tak do odsłuchu. Daj sobie roczek, dwa i na pewno zbierzesz tyle „osłuchania”, że będziesz wiedział czego w brzmieniu tak naprawdę potrzebujesz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AudioTube napisał:

Ja😏odradzam suba do istniejącego zestawu kolumn/monitorów. 

Ja też - są utwory w których to brzmi naprawdę fenomenalnie, ale właśnie często zamiast precyzyjnego basu i idealnego zszycia pojawia się dudnienie,buczenie, zwał jak zwał trzeba chyba mieć idealnie wygłuszony pokój ( chociaż w kinie też potrafi dudnić )  no na pewno trzeba poświęcić przy tym mnóstwo czasu, energii oraz cierpliwości aby to idealnie ustawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Radek Kostrzewski odradzam samodzielnego  grzebania przy wymianie driverów. Morele, srele czy skany. Nie idź tą drogą. Jeśli brak, a brak Tobie doświadczenia, bardzo po stokroć odradzam. 
Tylko się domyślam, że oprócz zdrowego „basu” brakuje ci informacji w brzmieniu. Masz czas pogłosu godny pozazdroszczenia. Warto byłoby wykorzystać braki w maskowaniu pokoju w tym obszarze. 
Ale jeszcze raz. Nie „projektuj” sam kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a jakby już zostawić te kolumny i ten bas jaki jest .To może zaplikowac chociaż lepsze tweeter  w tych kolumnach aby uzyskać więcej detali szczegółów, informacji z nagrania precyzji.Zanacze się  pasują jedynie głośniki morel ,dynaudio  i scanspeak. Który da więcej informacji wglądu w nagranie?.Bo faktycznie trzeba by cały system przerobić. A pomieszczenie też  małe i ciężko o dobranie lepszych już  kolumn jak ograniczeniem też jest pomieszczenie.

 Z tej serii  są większe kolumny. Dali.Pozostaje pytanie czy wzmacniacz uciągnie.... i czy wpasują się z dźwiękiem do pomieszczenia. No ale żadna poprawa/chyba ten sam sort/   Bo przy tej kwocie  6000zł  kurcze mać ! powinienem już znaleźć porządne kolumny. A tu bardzo ciężko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Z tej serii  są większe kolumny. Dali.Pozostaje pytanie czy wzmacniacz uciągnie.... i czy wpasują się z dźwiękiem do pomieszczenia. No ale żadna poprawa/chyba ten sam sort/   Bo przy tej kwocie  6000zł  kurcze mać ! powinienem już znaleźć porządne kolumny. A tu bardzo ciężko. 

Na spokojnie udaj się na odsłuch do salonu i po prostu słuchaj :) Sprawdź kilka opcji, zobaczysz, czy jakiś kierunek brzmieniowy bardziej Ci odpowiada i będzie można podejmować dalsze decyzje ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Q21 napisał:

udaj się na odsłuch do salonu i po prostu słuchaj

Posłużę się niejakim Einsteinem. Jak coś to do niego proszę.

”Nie możemy rozwiązywać problemów, używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”

Co na to Audiofile? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

No dobrze a jakby już zostawić te kolumny i ten bas jaki jest .To może zaplikowac chociaż lepsze tweeter 

przetestuj kolumny trójdrożne, może dlatego masz braki i niedosyt w brzmieniu.

Dnia 25.07.2024 o 08:50, Q21 napisał:

A czemu nie? :) 

już chyba nie muszę komentować 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, AudioTube napisał:

”Nie możemy rozwiązywać problemów, używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”

Co na to Audiofile? 

Dudni, rezonanse pomieszczenia, że głowa boli - standardowy schemat myślenia - DSP, absorbery wielkości szafy ubraniowej, pułapki basowe. 

alternatywny - zmiana kolumn - dopasuj kolumny do pomieszczenia - sprawdź gdzie rozonuje w paśmie przenoszenia i dobierz takie by rolowały pasmo przed rezonansem, nachylenie "opadania" 6dB czy 12dB na oktawę uzyskasz wybierając między OZ lub BR. Ostatecznie można zaprojektować kolumny pod pomieszczenie.

Uniwersalnym rozwiązaniem na dudniący bas jest dobranie kolumn o konstrukcji zamkniętej lub z ograniczonym pasmem przenoszenia basu np. jakieś monitorki, których kilka modeli zachwalano na forum wielokrotnie. 

Oczywiście pasmo przenoszenia basu w okolicach 50Hz (-6dB) to kompromis ale tylko na papierze. Jeżeli rezonans w pomieszczeniu 14m2 jest na 50Hz to takie kolumienki na pewno nie spowodują bólu głowy i dadzą mnóstwo frajdy ze słuchania. Sprawdziłem i mógłbym z nimi zostać. 

Ostatecznie mam OZ i bez DSP, bez pułapek basowych zapomniałem o problemie. 

Zejście basu? Ja nie słucham techno itp, a cello to chyba najniżej do ok. 65Hz schodzi. Prawie wszystkie monitorki sobie poradzą z takim zejściem, nawet do 40Hz 😉

Można jeszcze inaczej jak ktoś nie chce kompromisów żadnych. Pozbyć się uprzedzeń i zainwestować w dobry tor słuchawkowy. Zauważyłem, że wielu hobbystów audio, ja też, porównuje jakość, detale i smaczki w nagraniu słuchając najpierw w słuchawkach, później w otwartej przestrzeni z kolumn. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Uniwersalnym rozwiązaniem na dudniący bas jest dobranie kolumn o konstrukcji zamkniętej lub z ograniczonym pasmem przenoszenia basu np. jakieś monitorki,

Wielkie kolumny z ogromnym wooferem też mogą mieć wczesny spadek w niskich częstotliwościach (np. Altec) i dzięki temu niwelować dudnienie.

18 minut temu, MariuszZ napisał:

nachylenie "opadania" 6dB czy 12dB na oktawę uzyskasz wybierając między OZ lub BR.

BR też da się nastroić na łagodne opadanie. Warto przyglądać się każdej kolumnie indywidualnie.

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Oczywiście pasmo przenoszenia basu w okolicach 50Hz (-6dB)

Tu też jest pułapka. Bardziej od usytuowania słynnego punktu (- 6 dB) liczy się kształt charakterystyki częstotliwościowej. Dwie kolumny z tym samym katalogowym "zejściem" - 6 dB mogą w rzeczywistości sięgać basem w inne rejony.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MariuszZ napisał:

alternatywny - zmiana kolumn - dopasuj kolumny do pomieszczenia

To Nasza „codzienność”. Nic nowego. A co jeśli audiofilem zostaję po 50tce? Mało czasu😳

A jakby wybić w ścianach drzwi i okna? Czyż to nie przestrzeń, spokój, a nawet pustka czyli to co nieuchwytne decydują o przydatności?

25 minut temu, MariuszZ napisał:

zainwestować w dobry tor słuchawkowy

 

Poszczęściło mi się i posiadam. Ubogaciło mnie i zadziwia za każdym razem, gdy zakładam pałąki na uszy. Zachwyca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kraft napisał:

Wielkie kolumny z ogromnym wooferem też mogą mieć wczesny spadek w niskich częstotliwościach (np. Altec) i dzięki temu niwelować dudnienie.

Oczywiście. Wstaw je do 14m2 Będzie Pan zadowolony ;) 

23 minuty temu, Kraft napisał:

BR też da się nastroić na łagodne opadanie. Warto przyglądać się każdej kolumnie indywidualnie.

Tak. Można BR "rozstroić" i wtedy będzie łagodnie ale chyba poprzez rozstrojenie pełni szczęścia nie osiągniemy. Rolowanie OZ vs BR to 12dB vs 24dB/octave. Wcześniej trochę przekoloryzowałem z tą łagodnością. Nie będę już tam poprawiał ;) 

44 minuty temu, Kraft napisał:

Tu też jest pułapka. Bardziej od usytuowania słynnego punktu (- 6 dB) liczy się kształt charakterystyki częstotliwościowej.

Wiadomo. Mi chodziło o takie kolumny "poprawnie zaprojektowane" z liniową charakterystyką przenoszenia ;) 

35 minut temu, AudioTube napisał:

To Nasza „codzienność”. Nic nowego. A co jeśli audiofilem zostaję po 50tce? Mało czasu😳

Nie narzekaj. Jako 56-cio latek coś o tym wiem. Audio interesuję się od ok. 5-ciu lat dopiero ;) 

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

Wielkie kolumny z ogromnym wooferem też mogą mieć wczesny spadek w niskich częstotliwościach (np. Altec) i dzięki temu niwelować dudnienie.

źródłem dudnienia są słabe kolumny, mam kolumny z małym wooferem 8" i nic🙂, piękny bas schodzący do 24Hz, jak i pozostałe pasmo bez zastrzeżeń. Oczywiście nie można przesadzać z mocą w małych pokojach.

O cenę proszę nie pytać🫢

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S!N! napisał:

Ja też - są utwory w których to brzmi naprawdę fenomenalnie, ale właśnie często zamiast precyzyjnego basu i idealnego zszycia pojawia się dudnienie,buczenie, zwał jak zwał trzeba chyba mieć idealnie wygłuszony pokój ( chociaż w kinie też potrafi dudnić )  no na pewno trzeba poświęcić przy tym mnóstwo czasu, energii oraz cierpliwości aby to idealnie ustawić.

Zwracam tylko uwagę, że jak się wstawi (za) duże kolumny do 18m2, zwłaszcza z bass refleksem, to ryzyko dudnienia/buczenia jest niewspółmiernie wyższe, niż przy dobrze dobranym, jakościowym subie w obudowie zamkniętej, który można odpowiednio dostroić i do kolumn i do pomieszczenia. Łatwe to nie jest, ale da się moim zdaniem. Jeszcze raz, duże kolumny w niedużym pokoju to zazwyczaj proszenie się o kłopoty z basem. 

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Można jeszcze inaczej jak ktoś nie chce kompromisów żadnych. Pozbyć się uprzedzeń i zainwestować w dobry tor słuchawkowy. Zauważyłem, że wielu hobbystów audio, ja też, porównuje jakość, detale i smaczki w nagraniu słuchając najpierw w słuchawkach, później w otwartej przestrzeni z kolumn. 

W tej dyscyplinie (detale i smaczki) kolumny nie mają niestety żadnych szans, przynajmniej w tzw. normalnym pokoju Kowalskiego.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 stron i raptem ze 3 propozycje. Jak ktoś nastawił się na zmianę kolumn i ja to rozumiem, to i tak odrzuci wszystkie dobre rady o subach, DSP i pułapkach basowych, Może jednak lepiej doradzić koledze jakieś modele kolumn? Audio physic classic 5 ? Diamond 25 MK2 ? 

@Kraft- masz na koncie tyle testów, podrzuć jakieś pomysły. Sam chętnie poczytam

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MariuszZ napisał:

nie słucham techno itp, a cello to chyba najniżej do ok. 65Hz schodzi. Prawie wszystkie monitorki sobie poradzą z takim zejściem, nawet do 40Hz 😉

A ja za to słucham rapu, elektroniki i wszelakich pochodnych i muszę przyznać, że coś w tym jest co napisałeś, mianowicie o wiele lepiej słucha mi się właśnie jakiś takich małych monitorów od choćby wieżyczki, nie ma tam nocnego zejścia i buczenia, ale za to jest kop, detal basu i lekkość wybrzmienia, fajnie słychać pogłosy, uderzenie  bez ociężałego zejścia, drive i szybkość  -  na zwykłych słuchawkach od iPhona jest dosłownie taka sama charakterystyka, sama przyjemność z odsłuchu, ważne tylko, żeby nie było podbarwienia, podkręcenia wysokich czy też wokalu, sam przeglądam jakie monitory mógłbym przesłuchać :)

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

mam kolumny z małym wooferem 8

Jaki model jeśli można wiedzieć ? :)

@

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomasz1w napisał:

Zwracam tylko uwagę, że jak się wstawi (za) duże kolumny do 18m2,

miałem Zero-6 w pokoju 9m2, żadnych efektów ubocznych, były też w innych nie przystosowanych pokojach i też nie słyszałem buczenia/dudnienia. Dodam były podłączone do tego samego wzm. JA-S77, lampy się zmieniały, ale na żadnej nie usłyszałem dudnienia tylko niskie tony, żadnego dudnienia.

Miałem na testach różne kolumny w tym docelowym pokoju i tu już występowało to zjawisko dudnienia w zależności od modelu kolumn.

Wszystko zależy niestety od kolumn, pomieszczenie ma drugorzędny wpływ na to zjawisko a nawet wcale, duży wpływ ma też jakość nagrania.

2 godziny temu, S!N! napisał:

Jaki model jeśli można wiedzieć ? :)

to jest produkcja z przed 40 lat STRATOS P-20🙂, użytkuje je od ponad 35lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Karol64208 napisał:

pomieszczenie ma drugorzędny wpływ na to zjawisko a nawet wcale

To dobra wiadomość dla autora wątku.

@Karol64208 zaproponuj proszę 2-3 konkretne modele dla kolegi Radka w budżecie. 
Pytam dlatego, że  jestem zainteresowany doświadczeniem. Poszukam, spróbuję wypożyczyć, ewentualnie na odsłuch tylko. Korcić mnie będzie, by ustawić mikrofon, ale pal licho pomiary. Na ucho będzie. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jedno jest pewne dali 450 grały przed zrobieniem adaptacji poprostu fatalnie i to bardzo. Teraz da się słychać i jest dobrze. Ale na mój gust może basoluba chcę słuchać z mocniejszym basem.Dla kogoś kto by powiedział ze o ranny!! .Przecież dali 450 to potęga na basie.Tak jest potęga. Dla mnie trochę więcej potrzeba potęgi. I ktoś powie, że, no że z gustami się nie dyskutuje .No i wtedy trzeba mu przyznać za rację nieprawdaż?

A faktycznie trochę rozrzutu propozycji jest mało. Monitory itp nie nie to kolumny przynajmniej żeby minimum miały 90db i więcej. Bo mi to nie spasuje ze wzmacniaczem i zapasem .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Monitory itp nie nie to kolumny przynajmniej żeby minimum miały 90db i więcej. Bo mi to nie spasuje ze wzmacniaczem i zapasem .

Efektywność kolumn pod lampę jest małoistotna pod warunkiem, że nie będziesz słuchał z koncertową głośnością. Ośmielę się nawet napisać, że teza obstawiająca, że do lampek to tylko wysokoskuteczne kolumny to mit.

Za tą tezą przemawia jedynie fakt, iż przy mniejszych mocach wzmacniacze lampowe w większości mają mniejsze THD ale czy wybierając lampki nie oczekiwaliśmy tych zniekształceń eufonicznych dodających muzyce ciepła, energii, wyrazistości wyrażanej barwą?

Mam osłuchane kombo 3W SET na duotriodach i Bifrosty o efektywności 84dB/1W/1m. Ten słaby wzmacniacz lampowy nie ma żadnych problemów z Bifrostami. Bifrosty mają korzystną impedancję. Upraszczając gwarantują bezpieczne 8 om bez niespodzianek fazowych. 

Mam porównanie Bifrostow z wysokoskutecznymi Heresami III 99dB/2,83V/1m i szczerze te pierwsze biorąc pod uwagę jakość muzyki nie ustępują w wielu kwestiach. Po prostu grają ciszej przy takim samym położeniu gałki Volume.

W twoim przypadku niskoskuteczne kolumny mogą być strzałem w 10tkę ponieważ wzmacniacz PP na EL34 żeby odkrył lampowe brzmienie powinien mieć podkręconą głośność mocniej. Więcej mocy = więcej THD czyli więcej barwy. 

Przy wysokoefektywnych kolumnach PP będzie co najwyżej namiastkę dobrego tranzystora. Będzie pracował w zakresie niskich mocy czyli tam gdzie soku z lampy jest najmniej 😉

To oczywiście rozważania czysto teoretyczne i nie zastąpią odsłuchu. Mimo to zachęcam do poszukania kolumn z całego asortymentu, nie tylko wśród wysokoefektywnych. 

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...