Skocz do zawartości

Unitra ZGB-401 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

5 godzin temu, Marcinos89 napisał:
Dnia 14.08.2024 o 08:49, S!N! napisał:

nie wiem czy jednak marantz to dobry kompan dla nich, może być trochę za sucho

W punkt👌

20 godzin temu, Artur Brol napisał:

Kazdy sprzet ktory podlaczysz bedzie gral . Zeby sie efekt podobal nie trzeba nie wiem czego - co to w ogole za ocenianie sprzetu na podstawie ceny? 

Bo znam 8006...

W pustych ścianach jak na zdjęciu z Bowersami większość wzmacniaczy zagra "sucho", chyba że ma zrolowane pasmo od góry szybciej lub inne walory np. podbity bas lub coś co przykryje niedoskonałości suchego grania np. kolumny o mniej wyeksponowanej górze. Bowersy do takich nie należą chyba. 

"Suchość" jest często przypisywana wzmacniaczom ale czy na pewno one za to odpowiadają? Rzadko kiedy opiniotwórczy użytkownicy chwalą się w jakich warunkach akustycznych i na jakich kolumnach słuchali. Tak się przekuwa subiektywne wrażenia w mity o wzmacniaczach.

Pozostaje kwestia samej "suchości". Dla mnie jest synonimem chłodu, kąśliwości, czegoś co kłuje po uszach. Dajcie 8006 do dobrze zaadoptowanego akustycznie pomieszczenia, podepnijcie Unitrę ZGB, a suchość pryśnie niczym złe wspomnienie ;) 

Pozdrawiam. M

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcinos89 napisał:

Sufit mam obniżony na 10 cm i wypełniony wełną, Panele od Vicoacustik już jadą na ścianę frontową za kolumny oraz 5 cm dyfuzory dębowe między szafką a tv... W następnym miesiącu będą pułapki basowe w narożniki... 

Ciekawe rozwiązanie z sufitem. Będą jakieś pomiary przed i po? Zachęcam do podzielenia się doświadczeniami w tej materii w odpowiedniej zakładce. Może jakiś test kolumn z opisem wrażeń? Byłoby fajnie poczytać nawet test tych samych kolumn ale w innych warunkach środowiskowych na innym sprzęcie towarzyszącym ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MariuszZ napisał:

Dajcie 8006 do dobrze zaadoptowanego akustycznie pomieszczenia, podepnijcie Unitrę ZGB, a suchość pryśnie niczym złe wspomnienie

Słuchałem w zaadoptowanej salce odsłuchowej i nawet tam mnie ten wzmak męczył tak samo jak niższe serie, nie dało się czerpać przyjemności z tego, zdecydowanie coś kuło mnie na wysokich i wokalu, nie wiem jasność...? Nie znam się na tym, ale jakbym miał określić to grało to właśnie sucho i bas słabiutki, wtedy pamiętam, że też podłączałem 1600ne to dał o wiele więcej przyjemności ze słuchania i przynajmniej miał lepszego kopa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Skoro już zostały przywołane, to pociągnijmy temat zastosowanych w ZGB-401 przetworników. Te są więcej niż przyzwoite.

Unitra12.png.6ed4bfcf616a7a415f084bb5595809f8.png

Na górze gra głośnik norweskiego SEAS-a z serii Prestige, model 27TBCD/GB-DXT. Jego aluminiowo-magnezowa kopułka osadzona jest w małej tubce/soczewce akustycznej DXT, która ma za zadanie redukować problemy kontroli kierunkowości i dyfrakcji fal na przedniej ściance. Głośnik charakteryzuje się bardzo dobrą kierunkowością, bardzo małymi zniekształceniami harmonicznymi i niską kompresją dynamiczną. Kosztuje w detalu 540 zł, czyli wcale nie tak mało.

1590923411_122.jpg.4f844432a10a9b94b2a8dae715739521.jpg

Za średnie i niskie tony odpowiada głośnik z katalogu SB Acoustics: SB17CAC35-4/6". Ma on 6 calową membranę ceramiczno-aluminiową, która ma dobry stosunek sztywności do masy i nieco lepsze tłumienie wewnętrzne niż typowe membrany metalowe. Driver ma nowoczesną konstrukcję z odlewanym koszem i miękkim górnym zawieszeniem. Według pomiarów powinien grać niesamowicie czysto w zakresie średniotonowym. Jego cena w detalu to 470 zł. Niby nie bardzo drogo, ale SBA znane jest z ponadprzeciętnego stosunku ceny do jakości, więc odpowiadający mu klasą przetwornik od któregoś z renomowanych producentów skandynawskich byłby z pewnością parę stówek droższy.

SB17CAC35-4.jpg.f1290a5370a9ad2e79e1cfb624ae672a.jpgsb17cac35-4-1.jpg.86c3733abf6ca36f8898deb0899c3aa2.jpg

Technika głośnikowa zastosowana w monitorach Unitry wydaje się być wielce obiecująca. Dobrze mierzące i cieszące się dobrą renomą drivery zaostrzają apety na bardzo dobre brzmienie.

CDN 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kraft napisał:

Dobrze mierzące i cieszące się dobrą renomą drivery zaostrzają apety

Pytanie jest takie. Czemu wszyscy producenci głośników mając taki sam dostęp do najnowszych i wg pomiarów najlepszych przetworników nie dają nam super głośników? Czego tu może jeszcze brakować, że tylko nielicznym udaje się stworzyć wybitne konstrukcje. :)

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat się nad tym głowię. I nie wiem. Nie widzę w tym żadnej logiki. Mogą tanie głośniki zabrzmieć bardzo dobrze. mogą drogie zabrzmieć tak sobie. Mogą producenci z dużym zapleczem stworzyć dobrą kolumnę, ale mogą tak samo dobrze brzmiącą zbudować firmy "jednoosobowe". Oczywiście i jedni i drudzy mogą też spartaczyć robotę. Jak żyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaczadupa  Dają nam głośniki, to ludzi opinie robią z nich wybitne konstrukcje lub grzebią niepochlebnymi opiniami.

Bardzo często na wyrost w obydwie strony.

Jak mowisz , mają dostęp do wszystkiego co człowiek wymyślił i stworzył,  wiedzą jak kolumnę zbudować,  i wciąż potrafią stwierdzić że " pracowaliśmy nad modelem x 10 lat" . To nikogo nie dziwi?

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Od lat się nad tym głowię. I nie wiem. Nie widzę w tym żadnej logiki.

Na pewno jest. Wg mnie to sztuka kompromisów. Na wagę kładziesz "target", koszt i całą masę parametrów technicznych, które muszą się komponować w składną całość. Te wybitne przetworniki nie zawsze pasują do układanki bo efektywność za mała, cone breakup za szybko się ujawnia, Qts za wysoki albo za niski itd.

Moje spostrzeżenia jako amatora. W tym przypadku wybrano przetworniki ze średniej półki ale o dobrej efektywności, z niskimi zniekształceniami, cone breakup wooferka zaczyna się od 4kHz, częstotliwość podziału 2,4kHz czyli trochę za wysoko wg mnie, tym bardziej że tweeter to tubka. Może w trakcie pomiarów wyszły jakieś problemy przy niższym podziale stąd też może III rząd zwrotnicy. Widać podbicie na średnim basie dla efektu Wow. 

Trochę te paczki rozstrojono w zakresie basu. Z dostępnych charakterystyk widzę, że BR strojony jest na ok. 50Hz, a wg sztuki powinien na ok. 40 co dałoby bardziej liniową odpowiedź. Taki bump na basie dostarczy trochę więcej zniekształceń, będzie barwniej. Widzę, że dają zatyczkę do BR, która wyrównuje odpowiedź dając to co można było osiągnąć niższym strojeniem basu. 

Na screenie sim obudowy ok.10,5L z tym przetwornikiem dla dwóch strojeń. Czerwony SPL dla BR strojonego na 39,7Hz i zielony dla 50Hz.

Załączam też dwie charakterystyki z moim zaznaczeniem strojenia BR 50Hz i podbitym basem. 

Ciekawe jak opiszesz ich prezentację w muzyce. Mam nadzieję, że wszystkie zabiegi inżynierskie miały jakiś cel chociaż czytając opis techniczny czuje niedosyt, jak producent pisze o łatwej i przyjemnej impedancji, a widzę min 3,5R i spore kąty fazowe ;) 

źródło charakterystyk

Design tool Tonsil.jpg

Tonsil imp.jpg

Tonsil SPL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale w zakresie basu niewiele się zmieni bo propagacja fal jak wiesz ma kierunkowość zależna od funkcji częstotliwości.

Kierunkowość mierzy się na pewno powyżej częstotliwości Szredera bo wraz z jej wzrostem dzieje się więcej. 

Bas jest kreowany wymiarami obudowy, pomieszczenia i parametrami TS przetwornika. Oczywiście dużo zależy od konstrukcji obudowy i zastosowanych topologii, OB, BR, OZ.

W tym przypadku BR nie spodziewałbym się zmian na basie przy zmianie kąta patrzenia kolumny ale spróbuj pokręcić w osi słuchając, może coś mi umknęło 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ napisał:

W tym przypadku BR nie spodziewałbym się zmian na basie przy zmianie kąta patrzenia kolumny ale spróbuj pokręcić w osi słuchając, może coś mi umknęło 😉

A proporcje? Jeśli zmieni się jeden zakres pasma, to wpłynie on na odbiór innych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko, że kręcąc kolumną poza oś bump na basie zostanie, a opadną wysokie tony co jeszcze bardziej uwydatni niski zakres. Myślałem, że raczej dążymy do wyrównania balansu tonalnego ale jest tak jak napisałeś. 

Czasami warto pokręcić kolumną w osi by ten balans dobrać pod swoje oczekiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jak już sobie tak teoretyzujemy. Nawet wykres charakterystyki basu nie mówi nam wcale tak wiele o tym, co usłyszymy. Duże kolumny stroi się zazwyczaj na ustawienie z dala od ściany. Małe odwrotnie. Jeśli ustawimy je zgodnie z założeniami konstruktora, to ich bezechowe charakterystyki, bardzo się na wykresie różniące, w realnym odsłuchu upodobnią się do siebie. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wysokotonowiec lubię. Jest stary, ale jak widać broni sie ta konstrukcja.

Br jest strojony po to zeby rozciagnać i wyrownać pasmo w monitorach profesjonalnych. W amatorskich zeby cos ukryć, podbić lub wlasnie dla efektu wow. No chyba, ze producent naprawdę stara się zrobić w miarę wyrownane kolumny.

Źle to wróży.

No i pytanie. Kto jest targetem tych kolumn. Sentyment? Chyba nie za 11kzł. Bo napewno nie dźwięk, gdzie w czasach istnienia Unitry powstawały na zachodzie i Jp doskonałe konstrukcje.

Też uwazam, że powinni zaczać od zdecydowanie nizszej półki cenowej. Napewno unitra z hiendem się nie kojarzy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sprzęt unitry też kosztował kilka wypłat. Problem w tym że chłopaki przeoczyli jedną istotną zmianę, w poprzednim ustroju nie mieli na rynku realnej konkurencji. A teraz mają potężną, ale najwyraźniej próbują jej nie dostrzegać. Też sądzę, że powinni zacząć  odbudowywać markę od poziomu budżetowego. Lub jednocześnie budżetówka plus droższe pozycje. Na samym sentymencie przy tych cenach daleko nie dojadą. Choć oczywiście życzę im jak najlepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem, nie oceniam. Niecierpliwie czekam na Twój opis i wnioski na tle innych kolumn.

A co do sentymentu, to mimo że firma ma różnie ocenianą tradycję, to tak naprawdę zaczyna od zera. W tej sytuacji ich podejście do wyceny swoich wyrobów uznaję wstępnie za wysoce optymistyczne. Oby się nie przeliczyli, i przekonali do siebie jak najwięcej klientów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...