Skocz do zawartości

Dyfuzor , absorber czy hybryda ?


tomek4446

Recommended Posts

Panowie nie bijcie. Trochę schrzaniłem. Robiąc poprzednie pomiary REW-em zmieniłem kabel głośnikowy na taśmę Goertza. W oryginale ma ona srebrne widły i takowe zostawiłem z jednej strony, a z drugiej dolutowałem banany. Taśma nie ma oznaczeń kolorami końcówek. Przylutowałem odwrotnie :) Ale precyzja musiała być , bo odwrotnie przylutowałem w obu odcinkach  :) 

Czyli mówiąc krótko poprzednie pomiary robiłem, gdy kolumny grały w przeciw fazie.

Załączam te dobre i proszę o wybaczenie :) Co prawda jak im się przyjrzałem , to podbicia są w tych samych pasmach. Ale ponoć internet jest wieczny ,więc wstawiam poprawne pomiary dla potomnych.

Przy okazji sprawdziłem jak się mają w pomiarach krzywe Dirac live i NAD-a / zdjęcie 2/ . Podczas wstawiania krzywej NAD-a do Diraca widać wyraźne podbicie niższego pasma , pomiar jednak tego nie uwidacznia ?

POMIAR 22.09.24.jpg

NAD + DL.jpg

POMIAR 22.09.24.mdat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek liczę, że Bartek profesjonalnie doradzi. 

Moje przemyślenia możesz potraktować jako bajanie ale ja wybrałbym ładniejsze. To nie apteka.

Kwestią istotną jest ile ich dasz na tą ścianę za kolumny. Ja bym celował przynajmniej w 4 szt.

Pierwsze odbicia? Patrząc na kierunkowość kolumn na tej ścianie to chyba nie pierwsze, bo niby jak? Wraz ze wzrostem częstotliwości poprawia się kierunkowość. Z tyłu kolumn to raczej kolejne odbicia będą, a te całkiem niskie tony tak dookólnie się propagują.

Zatem ważne chyba jak kolumna na Ciebie patrzy i jak już ustalisz to celuj absorberami w okolice tych "drugich" odbić ale może herezje opowiadam więc liczę, że Bartek sprostuje. 

Fajnie by było, gdyby cokolwiek wyjaśnił, który z tych zalinkowanych lepszy w kontekście pomiarów jakie zamieściłeś. Patrząc na "clarity" D50 widać w zakresie od ok. 1kHz do ok. 5kHz taki "zjazd" od linii 100% więc może ten perforowany, mający nieco mniejszą absorpcję powyżej 5kHz lepszy? Mniej przygasi te najwyższe oktawy, dźwięk będzie żywszy, a poprawi D50 w tym środkowym paśmie. 

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...