Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie

  1. Ostatnia godzina
  2. Teraz już się nie dziwię czemu audiofilskie kable tyle kosztują. A nawet uważam, że powinny być jeszcze droższe. Ile tam trzeba włożyć pracy, zaawansowanych technologii, jakiego parku maszynowego potrzeba, wybitnych naukowców z różnych dziedzin nauki, żeby na końcu zaoferować kabelek z tak precyzyjnym opisem cech brzmienia jakie wnosi do systemu (a przecież najpierw jest planowanie jakie cechy brzmienia wniesie dany model kabla). Szacun dla producentów kabli.
  3. Mam sr7001, jak można zrobić jaśniej wyświetlacz? Mam ustawione na min ledwo co widać;)
  4. Today
  5. Dzisiaj już 5 minut po otwarciu firmy przyszedł klient i mnie wkurzył / powinienem jednak zamykać te drzwi za sobą /. A że dobrze działam na adrenalinie to naszła mnie taka refleksja. Wybory prezydenckie , czy parlamentarne zaczynają mi przypominać derby . Miasto jest podzielone , dzielnice mają swoje sympatie klubowe , są emocje , ludziska się modlą aby " nasi " wygrali. Ci drudzy to wróg śmiertelny , irracjonalny , ale wróg i tyle , nikt się w temat nie zagłębia dlaczego. Schemat bardzo przypomina podział polityczny Polaków. Nikt nie bierze pod uwagę , że to piłkarze , jak i politycy biorą kasę za ten " mecz" , a nie my. A w przypadku porażki , sukcesu , to tak naprawdę nic nam się w życiu nie zmienia , po za faktem krótkiej satysfakcji bądź wściekłości w zależności, czy ' nasi " wygrali czy nie. Granie na emocjach mas jest stare jak świat. Jak biorą górę emocje , kończy się myślenie.
  6. Cześć wszystkim! Przymierzam się do zakupu sprzętu audio i zastanawiam się nad takim zestawem: * Wzmacniacz: Emotiva BasX A2 * Streamer: WiiM Ultra * Głośniki: Klipsch RP-600M II Czy Waszym zdaniem takie połączenie będzie dobrze grało? Może ktoś z Was ma doświadczenie z którymś z tych komponentów lub podobną konfiguracją? Chętnie poczytam Wasze opinie i sugestie. Z góry dzięki za pomoc! #audio #hifi #stereo #emotiva #wiim #klipsch #pytanie
  7. W skrócie: nasza percepcja bywa (każdy człowiek jest inny) świetna w pewnych aspektach i słaba w innych. Kable (przynajmniej interkonekty) prawie na pewno nie wpływają na charakterystykę SPL i prawdopodobnie (nie ma na razie przesłanek) nie wpływają też na zniekształcenia harmoniczne. Zależą od nich natomiast zniekształcenia w dziedzinie czasu tzn. taki "ogonek" / wybranych częstotliwości, który nasze ucho interpretuje jako "ocieplenie" tego fragmentu pasma i - pośrednio - jako jego podbicie na tle częstotliwości, gdzie to zjawisko nie występuje, bądź występuje w mniejszym stopniu. Okazuje się, że jesteśmy (przynajmniej niektórzy) bardzo wyczuleni na to, być może bardziej niż na znacznie większe zmiany SPL. Milind N. Kunchur, The human auditory system and audio, Applied Acoustics, Volume 211, 2023, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003682X23003055
  8. Beggs to nietuzinkowy basista. Nawet w Kajagoogoo miejscami wymiatał. Posłuchajcie tego kawałka.
  9. Zespół nieznany, muzycy ponoć znani (m.in. Steven Willson, Steve Hackett, Fish, Pendragon, a nawet Kajagoogoo - kto pamięta Limahla!!!???), natomiast muzyka taka, jaką zapowiada okładka - bez kompromisów. No warto i chyba trzeba będzie miejsce na półeczce zrobić. Nagrali co najmniej 2 płyty, więcej nie znalazłem.
  10. W razie pytań proszę pisać na priw https://www.olx.pl/d/oferta/denon-ceol-rcdn12-dab-2-5-roku-gwarancji-stan-niemal-sklepowy-CID99-ID15ObCf.html?bs=olx_pro_listing
  11. Czy żadne? W domowych warunkach mierzymy tylko wybrane aspekty. Można znacznie więcej. Bo mamy taki a nie inny próg wrażliwości. A do tego, jak pisał kolega @michaudio, wkracza psychofizjologia słyszenia, dla której sygnał docierający do uszu jest tylko punktem wyjścia do rozważań o odbieranym dźwięku.
  12. Nasz mózg wprowadza nie do końca uświadomione korekty, i szybko przyjmuje nowy dźwięk jako "swój", dowodem na to są między innymi powtarzające się anegdoty producentów muzycznych. Zdarzało się nie raz, że artyści żądali więcej np. wysokich tonów. Realizator podkręcał gałkę aż artysta powiedział że teraz jest ok, a po zakończeniu odsłuchu okazywało się że urządzenie na którym dokładano sopranów było wyłączone. Słuchamy uszami, ale słyszymy mózgami, które czasem płatają figle nawet muzykom, czy zawodowcom od dźwięku. Dlatego uszy + mózg nie są miarodajne. Bo czasem mózg sam sobie koryguje to i owo. Szczególnie kiedy widzimy tą pozorną korektę na własne oczy.
  13. To tak nie działa. Uszu mamy parę, więc „pomiar” się uśrednia. Różnica jest mniejsza.
  14. Teraz rozumiem. Pobawię się tym, jak będę miał więcej czasu. Dzięki za wyjaśnienie tomek72.
  15. Po drugiej stronie jest oczywiście kanapa 🛋️, komoda na ponad 2 metry, oraz spora ława. Przepraszam bo może się mylę ale wg mnie dudnienie a buczenie to jak dla mnie dwa różne zjawiska? 🤔 Uważasz mimo wszystko że nie może być tak że ten NAD nie wyrabia jednak na niskim basie i że potrafi zabuczeć?
  16. Wczoraj
  17. Bez napinki. Z mojej strony czysta ciekawość, dociekliwość i chęć zrozumienia tematu Dlaczego często słyszymy to, czego nie są w stanie zarejestrować żadne pomiary? I w drugą stronę, dlaczego nie słyszymy tego, co pomiary ewidentnie pokazują?
  18. Oto nowy pomysł na audio mebel: fotel z uchwytem na głowę. 😁 Gwarancja zawsze tej samej pozycji odsłuchu. Proponuję trochę więcej luzu, skupienia się na ścieżce dźwiękowej filmu, czy muzyce z koncertu. Bo ta ciągła drobiazgową pogoń za wzorcem, technicznym absolutem, zaczyna się momentami ocierać o absurd. Gdzieś zatraca się rzecz najważniejsza, że kino to w zamyśle jego twórców rozrywka. Ma nas relaksować, a nie powodować piramidalne komplikacje techniczne, odciągające nas od sedna, czyli zabawy.
  19. Analogowe equalizery graficzne zawsze masakrowały dźwięk fazowym rozjazdem częstotliwości, miały sztywno dobrane częstotliwości i dobroć filtrów. I wydatnie podnosiły poziom analogowego szumu w torze sygnałowym, redukując dynamikę. W pracującym w domenie cyfrowej dsp mamy prawie dowolną regulację częstotliwości, dobroci, kształtu zbocza filtra, w efekcie możesz dokonać dowolnej, szeroko czy wąsko pasmowej, bardzo precyzyjnej korekcji, bez dodatkowego szumu. I jeśli opanujemy tylko dudnienie basu, to poprawi się odbiór całości, bo reszta pasma będzie bardziej czytelna. Obsługa dsp bywa trudniejsza, w zamian efekt może być całościowo lepszy, o ile kogoś za bardzo nie poniesie. Dsp praktycznie zawsze daje się lepiej dostosować do realnych potrzeb od dowolnego equalizera. Reasumując dsp stosowane umiejętnie i z umiarem może faktycznie pomóc. Natomiast equalizer graficzny to zawsze większy szum, przypadkowe sztywne parametry filtracji, demolka spójności fazowej dźwięku i spadek dynamiki.
  20. Gdzie poszli soliści? Może jeszcze pracują 😎
  21. https://wyborcza.pl/7,75968,31934079,hipoktyzja-pis-sami-potajemnie-wyslali-w-ukraine-polskich-saperow.html
  22. "Pierwsze recenzje" chyba można pod to podciągnąć zapowiedź testu monitora Pylona Jaspera by Erin'sAudioCorner. Ciekaw jestem jak wrażenia, co wyjdzie w pomiarach.
  23. No dobra. To mamy na razie tak: - pomiary SPL dwóch inaczej "grających" przewodów różnią się w nieznaczny sposób, mimo że dźwięk ewidentnie się zmienia - przesunięcie mikrofonu o 2-3cm powoduje znaczne zmiany w pomiarach na wyższych częstotliwościach, wykresy mogą się sporo różnić - dwie różne pary kolumn mierzyły się niemal identycznie, ale grały całkowicie inaczej - pomiary tej samej konfiguracji sprzętowej potrafią odstawać od siebie Kto da więcej? "Słuchanie muzyki, nie jest zbyt poważnym zajęciem, aby się tym faktem tak mocno przejmować." @MMarek
  24. Dokładnie szedłbym w tym kierunku.
  25. Niekoniecznie... miałem kiedyś Audium Comp które mierzyły się prawie identycznie jak Focale kolegi - a grały całkowicie inaczej. SPL nie mówi za dużo o systemie wbrew pozorom. Zmiany (wzmacniacza, daca, kabli, ustawień streamera itp) u mnie które jak wiesz są z zakresu od pierońskiego jazgotu do całkiem dociążonego grania są totalnie "niewidoczne" dla pomiarów... wykres zawsze wychodzi ten sam.
  1. Załaduj więcej aktywności


×
×
  • Utwórz nowe...