Skocz do zawartości

Czego słuchasz??


karp

Recommended Posts

Muzyka Erika Satie sprawdza się również jako ścieżka dźwiękowa. Spotkałem go w kilku filmach ale szczególnie pasował mi tutaj, gdzie jakieś 83 lata po swojej śmierci użyczył reżyserce swoje piękne Gnossienne 3 oraz Gnosienne 4;)

IMG_1410.jpeg.de3d320814b350bddb5247ef47f6a475.jpeg

 

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maxredaktor Lubię Billy Childsa. To dla mnie świetny przykład trochę niedocenionego (przynajmniej u nas) amerykańskiego zawodowca z górnej półki. Są giganci, a zaraz za nimi są tacy muzycy jak Billy, którzy grają z pazurem i do tego mają w małym palcu całą tradycję gatunku. Zdecydowanie wolę ich od niektórych rozmamłanych, smęcących Europejczyków. ;)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał S Ja o nim nie słyszałem aż do wczoraj, kiedy jego twórczość zaprezentował Marek Napiórkowski w swojej audycji radiowej. Trochę też o nim poopowiadał (np. to, że był bardzo uzdolnionym dzieckiem, grał świetnie na fortepianie już w wieku sześciu lat).

W zasadzie każdy utwór, który wczoraj usłyszałem, bardzo mi się podobał: The Great Western Loop, Midland, Theme From Chinatown czy też jego wersję Ain't No Sunshine.

I teraz, jak tylko znajdę chwilę, staram się coś z jego twórczości poznać.

Edytowano przez maxredaktor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, maxredaktor napisał:

@Rafał S Ja o nim nie słyszałem aż do wczoraj, kiedy jego twórczość zaprezentował Marek Napiórkowski

Ja go kojarzyłem od czasu płyty "Return of the Headhunters!". Mam go też na albumach Dianne Reeves i Lizz Wright i pewnie jeszcze gdzieś, ale nie pamiętam. Jak trafię jakiś jego album w dobrej cenie, to dokupię. :)

Dzięki, że mi o nim przypomniałeś. :) Zawsze się cieszę, jak widzę w tej zakładce rasowy współczesny amerykański jazz, a nie tylko klasykę gatunku, lub ECM. ;) 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta całkiem całkiem. Niestety nie znalazłem w serwisach streamingowych a z YouTube nie lubię. Obecny na niej Ralph Towner jest ostatnio dość często wywoływany na scenę w moim domu za sprawą płyty Batik, którą popełnił 45 lat temu, a która jest moją płytą obecnego tygodnia. Na basie gra tam Eddie Gomez. Gra co prawda na ogólnodostępnym kontrabasie a nie takim customowym jak Eberhard Weber, ale momentami ich gra jest bardzo podobna. Oczywiście brzmienie kontrabasu Gomeza dość standardowe, czyli żylaste, nieco suchawe a weberowe zupełnie inne - rozwodnione jak akwarela, śpiewne, mniej synkopowe. Ale pomimo tego, podobieństwa w grze obu dżentelmenów dość wyraźne. A taki bas to ja lubię. Całość dopełnia - bo to trio - Jack DeJohnette.

Warto się zanurzyć i chwilę popływać wśród tych dźwięków bo to piękna i wyjątkowo spójna płyta.

Ralph Towner - Batik (1978)

IMG_1427.jpeg.3fa6c13d72f9f1b7eb3de6583b412468.jpeg

 

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za powielanie postu ale kiedy ostatnio to wkleiłem nie miałem czasu napisać czegokolwiek. 

Ostatnie dni jestem odurzony tą muzyką i nie mogę się nasłuchać. Chwilami przypomina mi Black Country New Road, jednak jest coś nowego w tym dla mnie. Nie mam zbyt dużo informacji o bandzie Qiyan, wiem tyle, że to (chyba) jazz band z Węgier. 

RoonShareImage-638194334185915559.png.6b29446dd86096dfec330997f2ff3473.png

 

Nie mogłem nigdzie znaleźć CD więc kupiłem pliki. Ponieważ cena DSD (tego albumu) nie była jakaś kosmiczna (w porównaniu do FLAC nawet przystępna) zdecydowałem się na ten format. Proszę nie komentować złośliwie, nie jestem wytwornym fanem DSD, nie mam zbyt wielkiej kolekcji ale coś tam jest. Ot tak, żeby mieć pojęcie i odniesienie. 

Jeśli komuś się podoba i chce mieć:

FLAC z Bandcapm https://qiyan.bandcamp.com/album/qiyan

DSD z Native DSD  https://www.nativedsd.com/product/hres2006-qiyan/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adi777 napisał:
1 godzinę temu, Bebop napisał:

Chwilami przypomina mi Black Country New Road,

Teraz to mnie całkowicie przekonałeś :D

Posłuchaj całości i daj znać czy masz podobne spostrzeżenia redaktorze. Jeśli masz inne wrażenia, też chętnie poznam. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bebop napisał:

Posłuchaj całości i daj znać czy masz podobne spostrzeżenia redaktorze. Jeśli masz inne wrażenia, też chętnie poznam. 

Rzeczywiście, też miałem skojarzenia z BC, NR. Chyba przez brzmienie saksofonów. Podobało mi się. Bardzo lubię wtręty etniczne w muzyce, nie ważne, w którym gatunku. Momentami dość "frywolne" granie, ale w każdym utworze jest melodyjnie. Na pewno wrócę do tego albumu :)

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bebop napisał:

Nie mogłem nigdzie znaleźć CD

Płytę można zamówić na Węgrzech, wysyłają za granicę, aczkolwiek uwzględniając koszt dostawy i wymóg płatności przez PayPal cena zakupu może się zamknąć w okolicach 140 zł.

https://rockdiszkont.hu/cd-magyar/q/qiyan-qiyan-cd

Tam też jest dość dużo informacji na temat zespołu i jego członków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Highlander_now, nigdy tych koncertów nie słuchałem. Już zaznaczyłem w TIDALu na kolejną sesję. Jak się spodobają to zakupię nośnik. Płyty CD się pojawiają choć interesujące mnie wydania niezbyt liczne. Ciekaw jestem ogromnie co też ten Keith wówczas zagrał… jakby nie było to jedynie dwa lata przed The Köln Concert więc teoretycznie styl powinien być w pewnych aspektach podobny… A Ty jak oceniasz to wydawnictwo?

PS. Zazdroszczę Ci tego analoga…;)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Profi napisał:

Płytę można zamówić na Węgrzech, wysyłają za granicę, aczkolwiek uwzględniając koszt dostawy i wymóg płatności przez PayPal cena zakupu może się zamknąć w okolicach 140 zł.

https://rockdiszkont.hu/cd-magyar/q/qiyan-qiyan-cd

Tam też jest dość dużo informacji na temat zespołu i jego członków.

Są inne sposoby na pozyskanie materiału dźwiękowego.

pyta.JPG.4f4837a5f90cd7e414687ec20ff33376.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

Są inne sposoby na pozyskanie materiału dźwiękowego.

Bogusław, ja bym tak bardzo nie ufał Qobuz. Sam mam ten serwis i moim zdaniem jest najlepszy ze wszystkich. Jednak nie pobieram żadnych plików z tej platformy. Nie mam zaufania do  plików nieznanego pochodzenia, źródła i ich obróbki. Już wolę Bandcamp albo inne (jeśli muszę). 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sonique napisał:

@Highlander_now, nigdy tych koncertów nie słuchałem. Już zaznaczyłem w TIDALu na kolejną sesję. Jak się spodobają to zakupię nośnik. Płyty CD się pojawiają choć interesujące mnie wydania niezbyt liczne. Ciekaw jestem ogromnie co też ten Keith wówczas zagrał… jakby nie było to jedynie dwa lata przed The Köln Concert więc teoretycznie styl powinien być w pewnych aspektach podobny… A Ty jak oceniasz to wydawnictwo?

PS. Zazdroszczę Ci tego analoga…;)

Nagranie jest starsze niż to z Koloni, ale mnie się równie podoba, choć to bardzo subiektywna ocena. Jest w tym samym stylu.

Ja na Tidalu nie dostrzegam tego albumu. Jest na Deezer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...