Skocz do zawartości

Ciekawe koncerty i programy w TV dotyczące muzyki i muzyków


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Jak zwykle 1 stycznia-Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

TVP2 od 12.15 do 14.00

Również 1 stycznia -od 19.00 do 20.00 "Bitwa tenorów na róże", w TVP Kultura.

Również w TVP Kultura-od 22.05 do 0.30 film "The Doors" z 1991 roku (reżyseria Olivier Stone, aktorzy-m.in. Val Kilmer).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzisiejszej nocy (środa 31 stycznia/czwartek 1 lutego) od 24.00 do 1.00 bardzo fajny dokument "Przyjaciele na 33 obroty".
Warto obejrzeć i dowiedzieć się o wybitnych polskich grafikach: Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski i zobaczyć najsławniejsze okładki płyt ich autorstwa.

Opis z poniższego linku:
"film Grzegorza Brzozowicza przedstawia dwóch światowej sławy polskich twórców, którzy zasłynęli m.in. z projektowanych przez siebie okładek płyt. Ich dokonania obejmują prace dla takich muzyków, jak Miles Davies, Bob Dylan, Simon & Garfunkel, Elton John, Janis Joplin czy Judas Priest. Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski - dwaj przyjaciele, dwaj wybitni graficy, spotykają się po latach, żeby snuć wspomnienia o burzliwej młodości przypadającej na barwne w polskiej kulturze lata 60., o pracy poza granicami kraju (w Wielkiej Brytanii i w USA), a przede wszystkim o sztuce."

i krótka zajawka ..

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Właśnie wróciłem z koncertu Jakuba Józefa Orlińskiego , akompaniował na fortepianie Michał Biel. Orliński jest na dzień dzisiejszy numerem jeden na świecie jako kontratenor. Przez cały występ miałem taką refleksję , iż nie powinienem chodzić na takie wydarzenia. Z każdym kolejnym utworem bladły wszystkie moje dotychczas słuchane gwiazdy rocka , bluesa , popu. To co pokazał ten facet to mistrzostwo operowania głosem , artykulacji , dykcji. Każde słowo idealnie , wyraźnie słyszalne. Niesamowita gra ciałem , luz , humor, skromność . Orliński jest śpiewakiem operowym , występował na całym świecie i ...... jest również tancerzem breakdance oraz akrobatą. Walnął podwójne salto na scenie i przeszedł do śpiewania Haendla :) Wg. mnie jest przepaść między warsztatem operowym a resztą gatunków muzycznych. Sam nie jestem miłośnikiem opery, ale muszę im oddać , że te lata pracy nad głosem robią potem niesamowite wrażenie. 

Koncert odbył się bez żadnej elektroniki , mikrofonów , kolumn itd. Fajnie jest posłuchać fortepianu takim jaki brzmi naprawdę. Zawsze potem słuchając systemu mam jakiś punkt odniesienia.

 

 

IMG_2005.JPG

IMG_2006.JPG

IMG_2002.JPG

IMG_2010.JPG

IMG_2018.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

 ile metrów do piano miałeś?

Siedziałem idealnie na środeczku w szóstym rzędzie. Na moje oko fortepian był ok. 10- 13 metrów. Zakryty został kanał dla orkiestry i tam ustawiony został instrument. 

Teatr parę lat temu został przebudowany , akustycznie jest super. Zrobili nawet sufit. 

Tutaj użyte technologie

https://muzykaitechnologia.pl/teatr-wielki-w-lodzi-wymagajaca-przestrzen-z-arrayprocessingiem/

Koncert z dwudziestominutową przerwą i pięcioma bisami trwał ok. dwóch godzin.

t1.jpg

t2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na TVP Kultura dokumentalny film "Pomiędzy" o fortepianach historycznych, od 17.25 do 18.00.  Dokument z 2018 roku, różnice między fortepianami historycznymi a współczesnymi, wykorzystano nagrania z I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych w 2018 roku. 

Wypowiada się i gra m.in. Janusz Olejniczak.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Wczoraj po już latach polowań w końcu trafiłem na koncert Requiem Mozarta grany w Oprze Wrocławskiej. I było to prawdziwe dwa w jednym bo sam utwór był dodatkowo został fenomenalnie zinterpretowany baletowo. Imponujące przedstawienie przez ponad godzinę z 30 tancerzami na scenie i chórem sprawiło mi prawdziwy świąteczny prezent. Jeżeli ktoś zainteresowany to jeszcze drugiego kwietnia ma odbyć się jeszcze jeden spektakl. Oczywiście ten rodzaj muzyki grany w Operze ma też swoje ograniczenia i nadal będę polował na jego symfoniczną wersję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Marek Biliński zaprasza:”Moi Drodzy, dzisiaj, już oficjalnie mogę Was zaprosić na premierę filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest moja skromna osoba. Film w reżyserii Grzegorz Brzozowicz powstawał od jakiegoś czasu, również podczas moich koncertów 🎹 Pomysłodawcą filmu jest Marek Horodniczy Producentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury, a koproducentem Telewizja Polska S.A. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim osobom pracującym przy tej produkcji. Było Was tak wiele♥️że nie będę nikogo wymieniał z imienia i nazwiska, aby przypadkiem nikogo nie pominąć🙂 Jeszcze raz bardzo dziękuję

Teraz niespodzianka🎵już 25 kwietnia odbędzie się uroczysta premiera tego filmu w Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Poniżej szczegóły wydarzenia. Wstęp jest wolny, do wyczerpania miejsc. Zapraszam 🙂

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/980637913656175/?acontext={"event_action_history"%3A[]}

IMG_1252.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

IMG_7324.jpeg.9884db4fc88ac2c1be47523d4f9e6838.jpeg

W dniach 28-29.06 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się Jazz Around Festival 2024.

Już pierwszego dnia wystąpi spora gwiazda na firmamencie współczesnego jazzowego nieba: Avishai Cohen Trio.

IMG_7323.jpeg.bbe5942d108825fa9e0f773d453c6002.jpeg

Wiem, że niektórzy lubią. Nawet bardzo  @Grzesiek202;)

Na festiwalu obece będą też polskie akcenty, np. Ania Szarmach czy Wojtek Mazolewski  Quintet.

Bilety w cenach jak na dzisiejsze realia do zniesienia:

IMG_7325.jpeg.382e36a70d9bb3fea2edb4f14ecdeacf.jpeg
 

https://jazzaround.pl

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

Dzięki za informacje. Nigdy go nie słyszałem na żywo. Może się uda.

Latem 2006 roku przegapiłem koncerty Jana Garbarka w Polsce. Ci co byli mówią, że były wybitne. Album „Dresden” dokumentuje tamtą trasę. Z płyty też słucha się tego materiału fantastycznie. Jednak do dzisiaj boleję niesłychanie, że nie widziałem wtedy norweskiego muzyka na żywo.

Kolejna szansa przyszła - a w zasadzie przyjdzie - dopiero po 18 latach! Bo oto 1 października ten nietuzinkowy saksofonista wystąpi w Poznaniu.

Dlatego jak artystę się lubi i ceni to warto na jego koncert pójść, nie zastanawiać się, i nie czekać na lepszą okazję bo może nie nadejść.

Chciałem zobaczyć Tomasza Stańko podczas jego polskiej trasy z NY Quartet w 2018r a zakończył ją już w lutym, po koncercie w Krakowie. Koncerty w bardziej dla mnie dogodnych miejscach zostały odwołane… aby nie dojść do skutku już nigdy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...