Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

Hans w tym filmiku na kanale YT jest bliżej wyjaśnienia ale obaj trochę błądzą. Każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie. Czasami utrata jakości może wynikać z pętli masowych, a nie jittera czy innej przypadłości kształtu cyfry. Ktoś stwierdzi, że CAT 6 jest lepszy bo ekranowany więc połączę "lepszym" klocki, a ekran czasami jest przyczyną pętli masy. Dołóż do tego zasilacz impulsowy w routerze i problem zakłóceń i większego szumu w systemie gotowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, buendia napisał:

Problemem w cyfrowym źródle nie są dane tylko noise, jitter i timing... 

Filmik przywolywany regularnie gdy temat sie pojawia, chocby nawet sensu to nie mialo z uwagi na temat dyskusji. Chciales nim do czegos konkretnego nawiazac?

45 minut temu, MariuszZ napisał:

Hans w tym filmiku na kanale YT jest bliżej wyjaśnienia ale obaj trochę błądzą. Każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie. Czasami utrata jakości może wynikać z pętli masowych, a nie jittera czy innej przypadłości kształtu cyfry. Ktoś stwierdzi, że CAT 6 jest lepszy bo ekranowany więc połączę "lepszym" klocki, a ekran czasami jest przyczyną pętli masy. Dołóż do tego zasilacz impulsowy w routerze i problem zakłóceń i większego szumu w systemie gotowy. 

Z cat6 nic nie wynika w kwestii ekranowania. UTP cat6 nie jest ekranowana bo U = unshielded.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Mi wystarcza fakt że system jest w stanie przesłać sygnał bitperfect w zakresie 16/44.1 do bodajże 32/192.

Reszta to kwestia zakłóceń 

Jest albo nie jest, szczegolnie gdy mowa o 32 bitach. Jak to miala byc odpowiedz na pytanie, to niewiele sie domyslasz, bardzo niewiele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

cat6 nic nie wynika w kwestii ekranowania. UTP cat6 nie jest ekranowana bo U = unshielded

Za to Cat 6A S/FTP jest ekranowany więc może wynikać. Cat 5E też może mieć ekran. Chciałem zwrócić uwagę, że czasami droższe, grubsze, ekranowane nie znaczy lepsze. 

Jeżeli chodzi o kategorie to chyba nie ma to żadnego znaczenia dopóki poruszamy się w obrębie kilku metrów przy systemie audio. Nie jestem specjalistą od transmisji sygnałów cyfrowych więc już mnie nie cytuj. Zapewne masz rację 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Za to Cat 6A S/FTP jest ekranowany więc może wynikać. Cat 5E też może mieć ekran. Chciałem zwrócić uwagę, że czasami droższe, grubsze, ekranowane nie znaczy lepsze. 

Jeżeli chodzi o kategorie to chyba nie ma to żadnego znaczenia dopóki poruszamy się w obrębie kilku metrów przy systemie audio. Nie jestem specjalistą od transmisji sygnałów cyfrowych więc już mnie nie cytuj. Zapewne masz rację 😉

Niepotrzebnie ironizujesz na koniec, przynajmniej tak to odbieram. Specjalista tez nie jestem.

Rzadko kiedy koncowki audio pracuja z 1Gb/s, wiec cat5 do 100Mb/s z reguly wystarcza. A ekranowane warianty skretki wnosza przy malych dlugosciach i przy obecnosci komponentow konsumenckich wiecej problemow niz korzysci, o czym wspomniales, i zapewne masz racje, bos specjalista od elektroniki (tak, wet za wet).

 

Wracajac do sedna Twoich wypowiedzi - robiles pomiary szumu na wyjsciu DACa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Kopacki Cześć. Wyglądasz mi na inżyniera z powołania więc zapytam się Ciebie jak Ty to widzisz/słyszysz. 

Jest sens wydawać okrutnie duże pieniądze na transport taki jak Lumin U2 mini czy tańszy transport taki jak Primare NP5 Prisma mk2 będzie oferował taką samą jakość jak chwalony przez audiofilów Lumin? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kaczadupa napisał:

@Mariusz Kopacki Cześć. Wyglądasz mi na inżyniera z powołania więc zapytam się Ciebie jak Ty to widzisz/słyszysz. 

Jest sens wydawać okrutnie duże pieniądze na transport taki jak Lumin U2 mini czy tańszy transport taki jak Primare NP5 Prisma mk2 będzie oferował taką samą jakość jak chwalony przez audiofilów Lumin? 

 

Politechniki nie ukonczylem, wiec powolanie zawiodlo.

Widze to prosto, sa streamery zdolne do transferu bitperfect. I sa zdolne do tego DACe. Polaczeniu obu wraz z minimalizacja przecieku zaklocen miedzy nimi daje kombinacje prefekcyjna, i wydawanie wiekszych pieniedzy sytuacji tu nie poprawi. Zakladam ze i Lumin i Primare mieszcza sie w w kategorii streamerow wspomnianych. Prisma to czysta cyfra z tego co pamietam. Gdybym mial rozwazyc kupno Lumina to jedynie z powodow innych niz przytoczony przez Ciebie, w przeciwnym razie to marnowanie pieniedzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Filmik przywolywany regularnie gdy temat sie pojawia, chocby nawet sensu to nie mialo z uwagi na temat dyskusji. Chciales nim do czegos konkretnego nawiazac?

Może nie każdy rozumie angielski na tyle, żeby zrozumieć o czym mówi McGowan. W skrócie - ogromna poprawa jakości dźwięku następuje po rozprawieniu się z szumem i jitterem - i nie jest to prosta ani niestety tania sprawa. Np. różnicę w cenie między SOtM 200 a 200 Ultra robi bardziej zaawansowany zegar. Też byłem bardzo sceptyczny, żeby tyle dopłacać, ale efektem był skokowo największy upgrade mojego systemu. Większy niż dobranie kabla zasilającego do końcówki mocy czy też kabla USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, buendia napisał:

Może nie każdy rozumie angielski na tyle, żeby zrozumieć o czym mówi McGowan. W skrócie - ogromna poprawa jakości dźwięku następuje po rozprawieniu się z szumem i jitterem - i nie jest to prosta ani niestety tania sprawa. Np. różnicę w cenie między SOtM 200 a 200 Ultra robi bardziej zaawansowany zegar. Też byłem bardzo sceptyczny, żeby tyle dopłacać, ale efektem był skokowo największy upgrade mojego systemu. Większy niż dobranie kabla zasilającego do końcówki mocy czy też kabla USB.

Wiekszosc roboty zwiazanej z jitterem robi DAC. W usb audio zegar streamera nie ma znaczenia bo taktowanie i tak wyznacza DAC. Przy spdif ma znaczenie w teorii, a w praktyce z reguly rowniez niezbyt duze, jesli DAC jest zdolny do skutecznej korekcji jittera czy wrecz reclockingu na wewnetrzny zegar.

Prosty pomiar z FFT i sytuacja jest jasna:

 

image.png.b3a0daa1de5375f708820389c747ae80.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Jest albo nie jest, szczegolnie gdy mowa o 32 bitach. Jak to miala byc odpowiedz na pytanie, to niewiele sie domyslasz, bardzo niewiele.

Udział w budowie  jednej z sieci to trochę mało, zagiąłeś mnie wiedzą z ASR, więc potrzebuje jak widać  douczenia z zer i jedynek 😉 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Udział w budowie  jednej z sieci to trochę mało, spece rodem z ASR mnie zagieli, więc potrzebuje jak widać  douczenia z zer i jedynek 😉 

Nie wiem w czym brales udzial, a w czym nie, ale glebszego zrozumienia kwestii, ktora sam poruszyles, poki co nie okazujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Nie wiem w czym brales udzial, a w czym nie, ale glebszego zrozumienia kwestii, ktora sam poruszyles, poki co nie okazujesz.

Ty z Twoim zrozumieniem tematu byś mógł robić kursy dla takich McGowanów, żeby się nie wygłupiali z tymi swoimi Hi-endowymi transportami....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Nie wiem w czym brales udzial, a w czym nie, ale glebszego zrozumienia kwestii, ktora sam poruszyles, poki co nie okazujesz.

A co napisałeś tu istotnego? I jaki masz problem z testem bitperfect Rme

Napisz proszę na czym ten test polega, w końcu mi zarzucasz ze ja nie wiem

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, buendia napisał:

Może nie każdy rozumie angielski na tyle, żeby zrozumieć o czym mówi McGowan. W skrócie - ogromna poprawa jakości dźwięku następuje po rozprawieniu się z szumem i jitterem - i nie jest to prosta ani niestety tania sprawa. Np. różnicę w cenie między SOtM 200 a 200 Ultra robi bardziej zaawansowany zegar. Też byłem bardzo sceptyczny, żeby tyle dopłacać, ale efektem był skokowo największy upgrade mojego systemu. Większy niż dobranie kabla zasilającego do końcówki mocy czy też kabla USB.

 Z jitterem jest odwrotnie niż z Yeti, którego nikt nie widział, ale każdy o nim słyszał... Skokowy upgrade - ale pewnie nie do zmierzenia, grunt, że Ty słyszysz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

A co napisałeś tu istotnego? I jaki masz problem z testem bitperfect Rme

Nie mam zadnego z nim problemu, moze dlatego ze mniej wiecej wiem, jak dziala.  Ty sie podobno gdzies jakos "domyslasz"...

4 minuty temu, buendia napisał:

Ty z Twoim zrozumieniem tematu byś mógł robić kursy dla takich McGowanów, żeby się nie wygłupiali z tymi swoimi Hi-endowymi transportami....

No jestem pod wrazeniem, brawo.

5 minut temu, klimkr napisał:

 Z jitterem jest odwrotnie niż z Yeti, którego nikt nie widział, ale każdy o nim słyszał... Skokowy upgrade - ale pewnie nie do zmierzenia, grunt, że Ty słyszysz :)

Czasem do zmierzenie i do zwizualizowania.

WiiM mini z DACem bez reclockingu i zaawansowanej korekcji jittera, sine 12k:

image.png.6695d196a5f64c12451378d9b46daccc.png

I WiiM Pro z tym samym DACem:

image.png.75726e654d06234c01e48360b13fe859.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy niektórym z Was w tym wątku to najbardziej zależy na tym, żeby złośliwie "przypiec" adwersarzowi w sposób niby delikatny (by od razu nie dostać punktów karnych), ale z jasnym przesłaniem?

To na razie jest prośba ...

Pozdrawiam
PS. Fajnie, że jest dyskusja - ale proszę o więcej szacunku dla innych jej uczestników!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, buendia napisał:

Może nie każdy rozumie angielski na tyle, żeby zrozumieć o czym mówi McGowan.

Myślę,że nie ma problemem nie jest język angielski czy tłumaczenie go ale raczej co Paul przekazuje i co tworzy jego firma PS Audio. Pierwszy przykład z brzegu to kondycjoner AC Power Plant P12 za 5400 USD. Po prostu on ani nie jest autorytetem, ani często nie jest nawet szczery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Napisz proszę na czym ten test polega, w końcu mi zarzucasz ze ja nie wiem

Sam to przeciez przyznales.

3 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Proszę bardzo napisz w takim razie skoro wiesz

Z calym szacunkiem ale nie robie pro bono za edukatora dla osob, ktore usiluja ze mnie ironizowac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...