Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Tak, masz rację. Na Facebooku utworzyłem tzw grupę o tej samej nazwie co i bloga. W tej grupie jest pewien Gliwiczanin, który w jednym pokoju zgromadził całą masę sprzętów vintage- chyba trzy albo i cztery CD Philipsa, wzmacniacze Sony i  Sansui (najbardziej mi się podobały) i takie tam... Wszystko połączone było byle jakimi kablami i... Grało to zupełnie dobrze na LP, ale o niuansach jakie można wyłuskać z CD to raczej powinno się zapomnieć. Tak czy siak byłem zdziwiony gdy go odwiedziłem. Jednak jak przedstawiałoby się to granie gdyby dołożyć porządne kable, adaptację akustyczną (pokój jej nie miał)? Nigdy chyba się nie dowiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kraft napisał:

Ciekawe czy @Pboczek znowu zakrzyknie "Aha, to wg Ciebie cyfrowy sprzęt brzmi lepiej od analogowego. Teraz jasne.";)

Powinno się zapytać czy wzmacniacze o jakich pisze Wojtek nie są z przed epoki CD. Nie można wymagać od urządzeń z lat 60 i 70 by grały ładnie z cyfrowego źródła. One do tego nie służyły. Można je porównywać np. ze współczesnymi pregramofonowymi, to jest miarodajne.

A jeżeli wzmacniacz jest z późniejszego okresu i reprezentuje poziom, to nie gubi niczego z CD. Tu dopiero można zastanowić się co podoba się bardziej LP, czy CD. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pboczek napisał:

Nie można wymagać od urządzeń z lat 60 i 70 by grały ładnie z cyfrowego źródła.

Proponuję, żebyś zamieścił ten wpis w klubie Sansui na naszym forum.

11 minut temu, wpszoniak napisał:

Ale ja napisałem coś przeciwnego!

To poproszę, żebyś napisał to zdanie jeszcze raz. Tym razem tak, jak miało brzmieć.

"Grało to zupełnie dobrze na LP, ale o niuansach jakie można wyłuskać z CD to raczej powinno się zapomnieć." 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

To poproszę, żebyś napisał to zdanie jeszcze raz. Tym razem tak, jak miało brzmieć.

@Kraft, odczytujesz moje zdania jak Ci wygodnie.... Powtórzę więc:

na treść- "Ciekawe czy @Pboczek znowu zakrzyknie "Aha, to wg Ciebie cyfrowy sprzęt brzmi lepiej od analogowego. Teraz jasne.";)" odpowiedziałem: "Ale ja napisałem coś przeciwnego! @Pboczek zapewne mnie nie skrzyczy..." Bo rzeczywiście u mojego znajomego kochającego vintage longplaye brzmiały lepiej- PRZYJEMNIEJ i MUZYKALNIEJ. Odtwarzacze CD się nie bardzo sprawdzały, bo grały dość ostro bez szczegółów, bez wypełnienia i bez harmonicznych. Mam nadzieję, że teraz moje wrażenia są jaśniej przedstawione. Jeśli czasami piszę niezbyt jasno, to proszę mnie upominać bez ograniczeń... 

2 godziny temu, audiowit napisał:

Ale bzdury piszecie :)

Zechciej @audiowit skonkretyzować.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując wątek testów przeprowadzanych przez kolegów z Półwyspu Iberyjskiego. W poprzednim teście Hiszpanie porównywali sprzęty o stosunku wartości 80:1. Dziś będzie nieco skromniej - tylko 60:1. Taka różnica w cenie charakteryzuje dwa odtwarzacze CD będące przedmiotem niniejszego odsłuchu: Oracle CD 2500 (12 000 Euro) i Pioneer DV 575 (200 Euro).

Tor odsłuchowy: testowane CD > przedwzmacniacz McIntosh C200 > wzmacniacze mocy McIntosh MC1200 (mono 1200w @ 8ohm) > kolumny JMLab Utopía.

Przebieg testu: W rundzie wstępnej, po wyregulowaniu poziomu głośności, słuchacz (jedna osoba) przełączał się za pomocą zdalnego sterowania przedwzmacniacza między dwoma odtwarzaczami (grającymi zsynchronizowane ze sobą płyty). Słuchacz stwierdził, że nie jest w stanie odróżnić jednego źródła od drugiego. Wobec tego zrezygnowano z przeprowadzenia regularnego testu ABX.

Konkluzja: Słuchacz nie był w stanie usłyszeć różnic między dźwiękiem z taniego odtwarzacza CD a ekstremalnie drogiego.

Link do testu: http://matrixhifi.com/contenedor_pcm.htm

pcm_cd_oracle.JPG

pcm_cd_pio_575.JPG

pcm_portada.JPG

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Czas na coś bardziej perwersyjnego. Co powiecie na 600:1? Taka różnica w cenie charakteryzuje dwa odtwarzacze CD będące przedmiotem niniejszego odsłuchu: Oracle CD 2500 (12 000 Euro) i Pioneer DV 575 (200 Euro).

Konkluzja: Słuchacz nie był w stanie usłyszeć różnic między dźwiękiem z taniego odtwarzacza CD a ekstremalnie drogiego.

Nie był w stanie, bo stosunek był znacznie mniejszy- 60:1

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji testu panów Hiszpanów,

którzy mają dostęp do sprzętu i owszem, ale audiofilami nie są, bo żaden szanujący się "maniak sprzętowy" nie poukłada poszczególnych "klocków" (drogich lub tanich) w taki sposób jak na zdjęciu. Nie o stosunku 600:1 lub 60:1 warto pisać lecz raczej właśnie o tym, że choćby  z uwagi na wpływ drgań położenie np odtwarzacza na przedwzmacniaczu degraduje dźwięk. To jeden z takich szczegółów, których trzeba się wystrzegać!

pcm_equipo.JPG.fddea1007ad65edd7ba86e9d5340ed3b.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Czepiasz się :) . Wielu ludzi trudno przekonać do tego że nie można stawiać CD na wzmacniaczu :D .

Pewno, że się czepiam, bo jeśli Hiszpanie nie słyszą różnic między odtwarzaczami to jakaś przyczyna musi być. No nie?!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wpszoniak napisał:

choćby  z uwagi na wpływ drgań położenie np odtwarzacza na przedwzmacniaczu degraduje dźwięk. To jeden z takich szczegółów, których trzeba się wystrzegać!

Może i tak, ale z tego co widać na zdjęciu, testowane odtwarzacze stoją sobie spokojnie na specjalnych platformach. Na przedwzmacniaczu wprawdzie coś stoi, ale nie było raczej włączone podczas tego testu, więc chyba nie wpłynęło.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

 Na przedwzmacniaczu wprawdzie coś stoi, ale nie było raczej włączone podczas tego testu, więc chyba nie wpłynęło.  

To proszę Ciebie @Kraft zrób eksperyment i postaw np radio na odtwarzaczu u siebie, w swoim (Twoim) sytemie... Sprawdź i wtedy napisz, bez dywagacji... To naprawdę żaden problem.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, to ja Ciebie zapewniam, bo próbowałem w wielu systemach- kompletnie inne brzmienie system przyjmuje. Oczywiście Ci co nie "słyszą" np kabli to niech nie próbują bo i tak guzik usłyszą. Ostatnia uwaga jest do tych, którzy może czytają, ale niczego tu nie piszą (bo dla nich już nadziei żadnej nie widzę)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trać nadziei. Może być tak, że raz się słyszy, a raz nie słyszy. To, że ktoś czegoś nie usłyszał nie znaczy, że nie usłyszy w innym przypadku. Specjalnie dla Ciebie w następnym ślepym teście który opiszę różnice da się usłyszeć.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

Nie trać nadziei. Może być tak, że raz się słyszy, a raz nie słyszy. To, że ktoś czegoś nie usłyszał, nie znaczy, że nie usłyszy w innym przypadku. 

Nie pisałem powyższego do końca poważnie, to tylko prowokacja...

Jest jeszcze tak (o czym pisałem nie raz) że są i tacy wśród nas, że mimo szczerej chęci nie są w stanie zapamiętać tego co 5 minut wcześniej słyszeli. W mojej rodzinie są dwie takie osoby.... I co Ty na to Krafcie drogi?  To osoby z najbliższego otoczenia, a więc na 6 osób 2 nie mają wyćwiczonej pamięci muzycznej, przy czym muzykę bardzo lubią, chodzą na koncerty itd... Jeśli to norma to te wszystkie testy wieloosobowe można traktować ostrożnie co najmniej ...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...