Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

@S4Home, Piotrek, czy Ty na pewno jesteś z branży? Może administracja powinna rozważyć zabranie Ci tego atrybutu;) Przecież upowszechnienie się ślepych testów może oznaczać dla Was poważne kłopoty. Niektóre kategorie wyrobów - i to te o najwyższych marżach - wypadłyby w ogóle z rynku. Pobyt na najdroższe (i wysokomarżowe) sprzęty też by pewnie zmalał, bo zainteresowani nimi byliby tylko najbardziej ekscentryczni klienci. Wielu producentów i handlowców musiałoby zakończyć działalność i zwolnić pracowników. A co z recenzentami, czasopismami i portalami o tematyce audio? Musieliby szukać nowych tematów albo nowego zajęcia. Armagedon! 

Chociaż... Może jednak nie. Może nie ma się czego bać. Może klienci zostawialiby w sklepach porównywalne pieniądze, tylko inaczej je lokowali. To co zaoszczędzili na bezwartościowych gadgetach wydawaliby na kolumny, adaptację akustyczną lub korektory DSP. Zaoszczędzone pieniądze mogłyby też iść na kupno muzyki. Może całościowe obroty branży wcale by nie spadły? Cóż, obawiam się, że nigdy się tego nie dowiemy:( 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit, dziękuję Ci za Twój wpis. Rozumiem, że przyznajesz, iż w powszechnych ślepych testach np. droga elektronika nie wykazałaby swojej wyższości nad tańszą. Tylko bowiem w tej sytuacji S4Home - który, jak piszesz, sprzedaje tańsze wyroby - mógłby coś na upowszechnieniu ślepych testów zyskać.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, audiowit napisał:

W s4home są tylko niezbyt drogie zestawy. Teraz kumasz?

Ha! Błąd! Kiedy byłeś u nas ostatnim razem? To na forum przewijane są niezbyt drogie zestawy. Dostaniesz u nas omc za 30k, epicony za 60k i parę dobrych wzmaków. Wypożyczyliśmy też ostatnio parę kabli głośnikowych za 5k. Pan Bogusław z forum też od nas wypożycza jakiś lepszy kabelek. Więc sory ale nie trafiłeś!:)

@Kraft

Bo ja się nie boje ślepych testów. Koledzy pewnie się z tym nie zgodzą, a ja lubię takie podejście. Nie wariuje na temat sprzętu audio jak niektórzy. OoOO bo wyszedł nowy Denon. Szal!! 

Ja pomału sobie sprawdzam, albo mi się podoba albo nie. Lubię to , bardzo. Ale mam też życie swoje momentami nie związane z audio. 

4 godziny temu, Fafniak napisał:

No i to się da zrobić :)

Weź audiowita. Niech niedowiarek uwierzy!!

4 godziny temu, audiowit napisał:

Nie uda Ci się mnie sprowokować. Wiesz, ze chodzi o coś innego.

Ja nie wiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam w niczym nie pomagacie. Wasza czy innych salonów oferta jest mi zbedna. Radzę sobie sam :).

Ale miło, że sprzedajecie nowe rzeczy. Skądś muszą brać się na rynku wtornym w bardziej odpowiednich cenach.

Czyli jesteście juz konkurencją dla Nautilusa :))). Poziomem wiedzy rownież? Szkoda, ze nie wiedziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Czekaj czekaj, budujemy nową stronę sklepu. Oferta to co masz na stronie a to co masz w salonie odbiega realiami. Wiedział byś to zaglądając to paru :)

Będzie nowa strona będą i drogie rzeczy, bedzie ich przede wszystkim wiecej. Jeśli to ma ci pomóc :)

Teraz nie dodajemy już bo to syzyfowa praca. 

Piotrek

Lipnie ,że nie ma nowej oferty na www , bo wielu potencjalnych klientów wybiera wtedy kogoś innego , być może ze sprzętem , który jednak i s4home posiada.

Oj nie ładnie tak się ukrywać z nowymi "gadżetami" B|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż poradzę. Rak do pracy brakuje wszędzie.

7 godzin temu, audiowit napisał:

Mnie tam w niczym nie pomagacie. Wasza czy innych salonów oferta jest mi zbedna. Radzę sobie sam :).

Ale miło, że sprzedajecie nowe rzeczy. Skądś muszą brać się na rynku wtornym w bardziej odpowiednich cenach.

Czyli jesteście juz konkurencją dla Nautilusa :))). Poziomem wiedzy rownież? Szkoda, ze nie wiedziałem.

No to teraz już wiesz:) i możesz nas polecać ???

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

Czekaj czekaj, budujemy nową stronę sklepu. Oferta to co masz na stronie a to co masz w salonie odbiega realiami. Wiedział byś to zaglądając to paru :)

Będzie nowa strona będą i drogie rzeczy, bedzie ich przede wszystkim wiecej. Jeśli to ma ci pomóc :)

Teraz nie dodajemy już bo to syzyfowa praca. 

Piotrek

S4Home i Audiowit: proponuję pisać na ten temat w innym wątku niż w tym "ślepaku..." :D

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rzadkość. Polski test ABX (choć nie do końca). Co prawda stary, ale jakoś wcześniej na niego nie trafiłem (cóż, trochę wstyd).

Obiekty badane:
Wzmacniacze Rotel RA985BX i NVA 25W (taniochy) porównywane z Accuphase E 308 (cena 14,9 kzł),
oraz odtwarzacz CD Rotel RCD971 (taniocha) porównywane z Accuphase DP 500 (cena 17,9 kzł).

34300591_RotelRA985BX.jpg.54013242312913203279e8bbe33c9937.jpg

Accuphase-E-308.jpg.4526b5d5287fc5203abe6fdc4347805b.jpg

667579784_RotelRCD971.jpg.bc0505e6352ae1ddcdb9ec1886e76733.jpg

916423507_AccuphaseDP500.jpg.89d67ae2717a03cf3022d64c0d1dfec1.jpg

 

Wynik: no przecież wiadomo.

Link do opisu testu: http://xyzpawel.blogspot.com/2011/01/wielkopolski-test-abx.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Fafniak napisał:

No właśnie dlatego testy ślepe są złe! Bo nie słychać różnic! ;)

Tego właśnie nie mogę zrozumieć. Jeśli najważniejsza jest muzyka, to informacja o tym, że możemy jej słuchać w wysokiej jakości, bez rujnowania się i bez tego całego Sturm und Drangu, powinna raczej budzić powszechną radość, a nie niechęć. To raz. Dwa, że nie do końca wiem, jaki niniejszy wątek ma wpływ na czytelników. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale stał on się najpopularniejszym tematem działu "Audiofile dyskutują" pod względem ilości wpisów. Ma ich 1266. Drugi w kolejności temat, bezkonkurencyjny na każdym forum wątek "Wasze systemy..." ma ich 1218. W ilości wyświetleń też jest nieźle. Wprawdzie "Wasze systemy..." mają 405 976 wyświetleń, a "Czy słychać..." 113 971, ale pierwszy temat zbierał je w ciągu 11 lat, a drugi ledwo w rok. Popularny temat audiofilski, czyli "Jak to jest z prądem płynącym w kablach." uzbierał przez trzy lata 79 711 wyświetleń i 388 postów. Przypuszczam, że najpopularniejszym tematem działu byłby dziś wątek "The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio", ale został zamknięty i nie było mu to dane (i tak ma 1013 odpowiedzi i 83 279 wyświetleń, z czego ponad 40 000 wyświetleń już po jego zamknięciu!!!). Zainteresowanie podejściem nieaudiofilskim jak widać jest. Wystarczy porównać powyższe dane z ilością dyskutantów i klikalnością w tematach, które niby powinny audiofilów zajmować bardziej. Tylko czy coś z tego wynika? Czy popularność wątków alteraudiofilskich przekłada się na działania forumowiczów w realu? Niestety, przy braku informacji zwrotnej nic nie można o tym powiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki spokojny świat? Mało jest postów na forum w których ludziska piszą, że nie mogą spać po nocach, bo są już tak skołowani myśleniem co zagra lepiej. Albo przykład jednego z forumowiczów. Uważa, że ma świetny system. Potem, po uwagach znajomego, wymienia połowę gratów na nowe. Znowu uważa, że ma świetny system. Po czym szykuje się do kolejnych zmian. Gdzie tu miejsce na spokój?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ chodzi o spokojny świat poszukiwań :)

To jest dla nich hobby - zmiana sprzętu jest jego że tak powiem "clou" :)

To nic nowego ani zdrożnego. A ty burzysz podstawy tego hobby ;)

a tak w ogóle - mój spokój też burzysz ;)

bo szykuje się do wymiany wzmacniacza :) - tyle ze ja nie mam problemu aby rozmawiać o wszelkich sugestiach i autosugestiach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da się tego pogodzić? Przyjąć, że pewne elementy systemu kupujemy, bo mają wpływ na dźwięk, a pozostałe z innych powodów, bo są solidne, estetyczne, prestiżowe, unikatowe czy co tam jeszcze. Można przecież kupić stół z tych powodów (bo solidny, estetyczny, prestiżowy, bo nam się stary znudził) nie uważając wcale, że zrobi on różnicę kotletowi. Czemu w audio się tak nie da? Czemu musimy "usłyszeć" wpływ, by uzasadnić zakup?

36 minut temu, Fafniak napisał:

a tak w ogóle - mój spokój też burzysz ;)

bo szykuje się do wymiany wzmacniacza :) - tyle ze ja nie mam problemu aby rozmawiać o wszelkich sugestiach i autosugestiach

Tak, zauważyłem, że jesteś rozdarty. Cóż Ci mogę polecić w tej sytuacji? Chyba tylko to, żebyś ów wymarzony wzmacniacz wytypował w ślepym teście;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kraft napisał:

A nie da się tego pogodzić? Przyjąć, że pewne elementy systemu kupujemy, bo mają wpływ na dźwięk, a pozostałe z innych powodów, bo są solidne, estetyczne, prestiżowe, unikatowe czy co tam jeszcze. Można przecież kupić stół z tych powodów (bo solidny, estetyczny, prestiżowy, bo nam się stary znudził) nie uważając wcale, że zrobi on różnicę kotletowi. Czemu w audio się tak nie da? Czemu musimy "usłyszeć" wpływ, by uzasadnić zakup?

Bo z tyłu głowy jest jednak ludek który podpowiada że wydatek musi mieć sensowne uzasadnienie? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w/w dla wielu wymiana , dokupywanie różności to swoiste hobby ,choć przyznaje iż parę patentów działa , i dzięki takim sporom sam się o tym przekonałem.

Nie będę dawać swoich przykładów ,ale też wielu producentów pisząc wprost chce "dymać" audiofili , dając tzw. audiofilski narzut.

Niekiedy cena urządzenia kreowana jest też prestiżem , a nie koniecznie zastosowanymi elementami czy wartościami brzmieniowymi ;) 

W innym temacie było ciekawe spostrzeżenie o standach pod monitory i drganiach , u siebie podkleiłem kolumny by łatwiej nimi śmigać po pokoju , efekt dźwięk stał się jakiś taki miałki , tak jakby było mniej wykopu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...