Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Moja DIY po obecnych cenach materiałów wyjdzie ok. 2,5 k. :) 

A jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe to kupiłeś  gotową płytkę z wlutowanym już warystorem i iskrownikiem, czy wszystko osobno i dopiero to do kupy montujesz ?

Bo szukam, szukam i nie mogę takie gotowego zestawu namierzyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, terracan1929 napisał:

to kupiłeś  gotową płytkę z wlutowanym już warystorem i iskrownikiem, czy wszystko osobno i dopiero to do kupy montujesz ?

Dłubałem sam :) 

IMG_0341.JPG

Listwa wicca.jpg

Listwa wicca2.jpg

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Dłubałem sam

odszczekuje to "sam " . Powinno być : pod bacznym okiem kolegi Piotra / @nowy78 / :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, terracan1929 napisał:

A właśnie, dlaczego użyłeś dwóch filtrów ?

Ot , taki kaprys :) Na trzy gniazda jest jeden. 

46 minut temu, terracan1929 napisał:

Poza filtrami i warystorami masz tam coś jeszcze ? Jakiś bezpiecznik ?

Oczywiście.

https://www.modushop.pl/schurter-gniazdo-zasilajace-ac-c14-z-wylacznikiem-2x-bezpiecznik-4304-6090.html

Zostawiłem dwa gniazda bez filtrów. Tak , by mieć jakieś porównanie.

Wicca3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, tomek4446 napisał:

Zostawiłem dwa gniazda bez filtrów. Tak , by mieć jakieś porównanie.

No i co z tego porównania wyszło, chyba nie do końca tak jest, że te dwa będą zupełnie „odcięte” od wpływu tych filtrowanych.

Wiem jak to zabrzmi, ale:

Mam Tomanka z filtrami Shaffnera i mam ją pod TV i dekoder, ale jest wpięta w jednym obwodzie z gniazdem do którego jest wpięte audio w kondycjoner. No i kiedy Tomanek wpięty w gniazdo obok, to słychać jego wpływ.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio 

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

chyba nie do końca tak jest, że te dwa będą zupełnie „odcięte” od wpływu tych filtrowanych.

Za gniazdem IEC są listwy zaciskowe , rozdzielające przewody na te do gniazd bez filtracji i poprowadzone do filtrów.

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

No i kiedy Tomanek wpięty w gniazdo obok, to słychać jego wpływ.

Tak samo jak wpływ będzie miała pralka , lodówka , ekspres do kawy. Mieszkam w bloku, więc pewnie  suszarka sąsiadki, czy zmywarka sąsiadów na trzecim piętrze. Też jest na tym samym, wspólnym obwodzie. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Za gniazdem IEC są listwy zaciskowe , rozdzielające przewody na te do gniazd bez filtracji i poprowadzone do filtrów.

Tak, ale punktem wspólnym jest gniazdo IEC.

 

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak samo jak wpływ będzie miała pralka , lodówka , ekspres do kawy.

Tak samo, jak wpięty obok w pokoju do listwy Isotek isoplug, pisaliśmy o tym z MariuszemZ.

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Mieszkam w bloku

Też mieszkam w bloku.

Kiedys na spokojnie jak będziesz sam w domu, wyłącz wszystkie urządzenia z gniazd sieciowych, łącznie z lodówką i posłuchaj znanych kawałków, zwróć uwagę na bas, na blachy jak wybrzmiewają.

Później wepnij z powrotem wszystkie urządzenia AGD i co tam masz do gniazdek i znów przysiądź do tego samego kawałka i słuchaj.

;)

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zamówiłem sobie ostatnio na Aliexpress tanią listwę, tak aby sobie ją wypatroszyć i coś się z nią pobawić.

Niestety listwa nie doszła, oddali kasę i.....listwy do zabaw nadal nie miałem, więc pomyślałem - kupię coś u nas.

Wybór padł na niedrogą, w miarę podstawową Tagę Harmony 500 model 2022. (290 zł)

Listwa przyszła, ładnie zapakowana, elegancki karton z Hirkiem Wroną, wewnątrz pianki, materiałowy futerał/worek na listwę , normalnie jakbym sprzęt za naście tysi odpakowywał.

Rozkręciłem, nie wygląda źle. Pomyślałem wymienię filtry, usunę gniazdo wtykowe aby wejść bezpośrednio przewodem.

Zacząłem trochę grzebać....i SZOK !😲 Ta audiofilska listwa, jest wewnątrz zrobiona tak po taniości, że nawet przewody nie są miedziane ! Taga reklamuje się, że do tej listwy poleca przewód audiofilski za 180 zł, podczas gdy przewody wewnątrz są....no właśnie nie wiem...stalowe ?? Na aluminium mi to nie wygląda. 

Trochę fotek.

 

IMG_3612.JPG

IMG_3613.JPG

IMG_3614.JPG

IMG_3629.JPG

IMG_3628.JPG

IMG_3630.JPG

IMG_3621.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, terracan1929 napisał:

Rozkręciłem, nie wygląda źle. Pomyślałem wymienię filtry

Zrobiłem to samo z PF-1000v2. W Twojej chociaż dławik jest taki jak powinien czyli do tłumienia zakłóceń wspólnych. U mnie był do różnicowych. Nie rozumiem logiki projektanta. Niby ta sama linia produktów, a filtry zupełnie inne. Na zdjęciu dławik z mojej Tagi. Zwróć uwagę na kierunek nawijania drutu ;) 

 

 

dławik (Medium).jpg

PF 500 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ostatnio rozglądałem się za małą tanią listwą z filtrem i gniazdami schuko do zasilacza routera wifi. Nie bardzo jest w czym wybierać bo albo gabaryt, cena lub jakość odstraszają. 

Kupiłem w końcu dwie na próbę Ligilink i Intellinet ale bez filtrów. Koszt ok 60-80 zł. Są to nieduże listwy z gniazdami schuko okablowane 3x1,5mm2 16A 3,5kW i całkiem dobrej jakości. Obudowa aluminium, moduły gniazd i zaślepek z możliwością rozkładania. Jest potencjał do modyfikacji. 

Tą mniejszą rozkręciłem i w zaślepce bocznej wydziergałem dziurę na gniazdo sieciowe z filtrem RFI. Wszystko ładnie się mieści w obudowie. Gdyby ktoś robił taką przeróbkę to do routera, streamera, daka czy małego pre warto brać filtr o prądzie 1A. 240W powinno wystarczyć do zasilania takich drobnych zasilaczyków.

Dlaczego 1A? Cieńszy drut na cewkach to więcej zwoi na dławiku, a tym samym większa induktancja czyli większe tłumienie od mniejszych częstotliwości. Taki filtr 1A ma induktancję ok. 12mH w takiej małej obudowie, 3A już tylko 2,5mH, a 6A ok. 0,78mH. Jakie tłumienie idą za induktancją przedstawiają grafiki z karty produktu

Kilka zdjęć poglądowych listwy po upgradzie. 

Pozdrawiam.

 

1 (Medium).jpg

3 (Medium).jpg

6 (Medium).jpg

charka (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak Mariusz napisał. Listwa jest do szaf rackowych. Jest "mała". Nawiązując do jej przeróbki. Trzeba troche się "nagimnastykować" składając i uważać na wystające elementy szyny zasilającej. Po przestawieniu kolejności zaślepek szyna L lub N trochę wystaje za obrys gniazd i jeżeli się jej nie odizoluje może dotykać obudowy. Zwracam na to uwagę żeby ktoś się nie zdziwił ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wito76 napisał:

pytanie kogo kopnie pierwszego.

Jak to kogo? Oby nie tego, który jest ubezpieczony na miliony. Wtedy to może podejść paragrafami pod zaplanowana zbrodnię, a nie tylko niefortunny wypadek ;) 

Żarty na bok. Takie robótki to tylko dla świadomych użytkowników są. Nie zachęcam żadnych osób nie mających pojęcia o prądzie, zasadach bezpieczeństwa itp. Przeróbki, upgrady elementów audio pod napięciem niosą ryzyko porażenia prądem i trzeba mieć tego świadomość. Nawet proste przeróbki kabli zasilających obarczone są takim ryzykiem. Wystarczy, że kilka nitek uwolnionego ekranu (PE) uzyska dostęp do L plus zbieg niekorzystnych okoliczności np. metalowa obudowa połączona z PE, brak różnicówki.

Czy powinno być majsterkowanie zabronione? Uważam, że nie ale zanim cokolwiek zmajstrujemy zachęcam do zapoznania się dogłębnie z tematem uwzględniając warunki bezpieczeństwa. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

Jaki amperaż filtrów wybrałeś?

Może masz jakiś patent na powiększenie otworu pod gniazdo?

Ja pilnikiem do metalu na kolanie "jechałem". Nie zachęcam bo można odcisków się dorobić. 

2 i 4, te filtry maja spora indukcyjnosc nawet wtedy. Patentu nie mam, w ogole wywalilem te boczna zaslepke bo filtry zajmuja prawie cala scianke. Albo zastapie plastikiem, albo pomysle nad szeroka koszulka termokurczliwa zeby niewielkie szpary zakryc.

Tak to to wyglada:

 

IMG_20230406_181814.jpg.394089ebb61e256e59a03a42c5a10805.jpg

A jedna z zaslepek na gorze rozcialem, zeby miec czym dystans na koncu zrobic, bo ta wystajaca szyna...

Uprzejmie prosze o powstrzymanie drwin, jako ze majsterkowicz czy elektryk ze mnie zaden. Tak ciasno w srodku, ze tylko dla PE konketor udalo mi sie zmiescic.

 

IMG_20230406_182627.jpg.2f514caec381cdbb0374729409ccfa6e.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...