Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

6 godzin temu, mariol napisał:

. Do telewizora wystarczy 500W.  

 

5 godzin temu, elektron6 napisał:

Do telewizora jak i większości elektroniki nie ma sensu stosowania powyższych regulatorów.

Od razu zaznaczę ze nie korzystam z stabilizatora unitry do tv.  W poprzednim moim poście tylko zapodałem "wspominke prl-u" (kineskopowy tv wyswietlajacy czarno/biały obraz i wlasnie stabilizator, by spadki napiecia nie rozdzielały ekranu na "dwa mniejsze")

Bo z wpisu jeszcze ktoś pomyśli że ten "relikt" jest u mnie w użytku 😜

 

5 godzin temu, elektron6 napisał:

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak regulacja za pomocą autotransformatora.

Dowolny, czy jednak jakiś konkretny model? Ewentualnie na co zwrócić uwagę kupując?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Od razu zaznaczę ze nie korzystam z stabilizatora unitry do tv.  W poprzednim moim poście tylko zapodałem "wspominke prl-u" (kineskopowy tv wyswietlajacy czarno/biały obraz i wlasnie stabilizator, by spadki napiecia nie rozdzielały ekranu na "dwa mniejsze")

Bo z wpisu jeszcze ktoś pomyśli że ten "relikt" jest u mnie w użytku 😜

Nie martw się, kto rozumie słowo pisane, tak to właśnie zrozumiał.

W czasach lamp kineskopowych w naszych TV i czasach, gdzie prąd był znienacka wyłączany, takie stabilizatory były nieodzowne.

Chyba każdy je miał, jak TV z przystawką na program 2 TVP😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV lampowe to trochę inny temat. Tutaj warto pilnować znamionowej napięcia zasilania bo lampy odchylania poziomego i pionowego swoje dostawały… jest duża różnica czy z uzwojen trafa wn mamy 1000v czy 1300v (przebicie uzwojeń) a i żarzenie bywało rzędu 8v zamiast 6,3v. Stąd tez często średnio co pół roku telewizorek się uszkadzał. Miałem jeszcze przyjemność ostatnie tv lampowe serwisować za dzieciaka zatem coś tam się pamięta:)

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, elektron6 napisał:

a i żarzenie bywało rzędu 8v zamiast 6,3v.

Ja mam teraz 5,9V żarzenie czyli "niedogrzana" katoda i jakoś z tym żyję. Nie mam za bardzo jak dźwignąć wyżej, wygląda mi na to, że drop stabilizatora nie pozwala podejść wyżej. W tolerancji jest więc...  @elektron6 - mam się stresować tym faktem?

 

P.S.

Off top - używasz 6N23P ?

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok szczególnie jeśli są to lampy z starej produkcji i są to lampy małej mocy. Tolerancja żarzenia +/-10% nie spowoduje czy to zatrucia katody czy też jej przegrzania. Spadek lifetime lampy będzie minimalny a może nawet lekko wydłuży się jej żywotność.

Czasami celowo obniża się żarzenie do takiego poziomu aby obniżyć poziom szumów generowanych przez lampę - zabieg stosowany w preampach lampowych, często spotykany w konstrukcjach vintage z lat 60 tych. Np. W Fisher x100 kilka lamp ECC83 jest fabrycznie żarzona napięciem 5,5V! i nie ma tam sytuacji nadmiernego "padania" lamp.

Lampy z nowej produkcji - tutaj dałbym jednak margines +/-5% dla zachowania przyzwoitej żywotności.

W przypadku lamp mocy żarzenie podciągnięte w górę o te 10% czasami może być problemem - problemem odprowadzenia ciepła i jej szybsze żużycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rpm napisał:

ewentualnie poprawić z boku i już nazad działał. 🙂

A tera to trza nowy kupować gdy działać przestanie bo naprawa nieopłacalna.

Bo kiedyś telewizory były "grubsze" i było w co poprawić z boku,

a teraz takie plaskate te telewizory, że nie ma w co walnąć, i dlatego trzeba wymieniać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...