Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

Koszt-efekt rewelacyjny. Jakiś czas temu listwę Acar 504WF za ok. 100 zł kupiłem. Plastik, nierozbieralna, w środku pseudo filtr RFI na trzech kondensatorkach. Dopiero po zakupie sprawdziłem i okazało się, że tam żadnego dławika w filtrze nie ma. 

Myślę, że z takimi tanimi listwami jak Acar i mu podobne tak zmodyfikowany Logilink może swobodnie konkurować. Na plus cena, możliwość personalizacji filtrów, dobra jakość obudowy. Gdyby jeszcze gniazda dali lepszej jakości to byłby killer 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wciąż Tafa PF500 to najlepsza baza do upgrade. Majątku nie kosztuje, można nawet zapolować na używki by było jak w temacie, czyli tania listwa zasilająca. Z tym, że te używki to trochę problem dla estetów - rysują się trochę gniazda zasilające od częstego przepinania i już nie wygląda tak rasowo i audiofilsko. Ale miejsca w niej jest sporo i można bez problemu zastąpić ten 10dB filterek na coś skuteczniejszego. Podobnie można postąpić z tymi cynowanymi przewodami, kupić z metr jakiejś audiofilskiego przewodu OFC, to co tygrysy-audio lubią najbardziej i po jednym wieczorze zabawy mamy fajną listwę, którą można postawić na honorowym miejscu a nie ukrywać za meblami.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie głównie gabaryt i amperaż zastosowanego filtra (1A) stanowią kryterium. 

Część wspomagającego sprzętu audio leży oddalona od zestawu np. router wifi, switch itp. i nie potrzeba tam mega listw tylko małe i dobrze filtrujące "śmietnik" z sieci energetycznej. 

Czasami taką listwą warto "odizolować" od domowej sieci sprzęt generujący zakłócenia tj. zasilacze smps komputerków, konsol do gier, lampek led. 

Można szukać małych, tanich listw wśród Acarów i innych ale nie jest łatwo znaleźć w okolicach stówki. 

Na zdjęciu porównanie gabarytu Tagi i Logilinka.

 

Resizer_16809626516461.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu czytam na tym forum informacje dot. listew i kabli zasilających, ponieważ zamierzam pójść w tym kierunku. Nie mam jednak wypasionego sprzętu i myślę o niedrogiej listwie, ewentualnie potem jej modyfikacji. Może orientujecie się, jakiego przekroju przewody stosowane są wewnątrz chińskich, dostępnych na Aliexpress listew typu Matihur, Aiyima, czy Pawalle i czemu symbol niektórych jest podobny do Furutecha e-TP60, mianowicie Matihur e-TP80? Jak one mają się do listw Taga Harmony... i w końcu, czy jest tu ktoś, kto mógłby pomóc w ewentualnej modyfikacji listwy (zmiana filtra, grubszy kabel etc.). Co do przekrojów - znalazłem jedynie informacje dot. chwalonej, starszej już listwy Bada LB-5600. Jest to 2,5 mm, co wydaje mi się ok. Gdyby w powyższych chińskich kable wewnętrzne byłyby tego samego przekroju (a także w Taga), to chyba byłyby warte uwagi, prawda? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr-1989 napisał:

Co do przekrojów - znalazłem jedynie informacje dot. chwalonej, starszej już listwy Bada LB-5600. Jest to 2,5 mm, co wydaje mi się ok. Gdyby w powyższych chińskich kable wewnętrzne byłyby tego samego przekroju (a także w Taga), to chyba byłyby warte uwagi, prawda?

Cześć. Grubość żył przewodów w listwach i nie tylko określają normy. 

Dla przykładu tani rozgałęziacz Acar F5 ma przewód 3 x 0,75mm2 co pozwala podłączyć obciążenie do 10A. Mocowo wyjdzie ok 2kW.

Standardem w domowych listwach jest 3 x 1,5mm2 czyli do ok. 16A ciągłego obciążenia. Tak jest na przykład w listwie Intellinet pozwalając obciążyć ją do 3500 W. 

W listwach audiofilskich jest często grubszy drut więc nie ma czym się przejmować zbytnio. 

Tabelkaz jakiejś normy poniżej. 

 

Screenshot_20230417_180937_com.google.android.apps.docs_edit_805084589312046.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2023 o 18:25, MariuszZ napisał:

Cześć. Grubość żył przewodów w listwach i nie tylko określają normy. 

Dla przykładu tani rozgałęziacz Acar F5 ma przewód 3 x 0,75mm2 co pozwala podłączyć obciążenie do 10A. Mocowo wyjdzie ok 2kW.

Standardem w domowych listwach jest 3 x 1,5mm2 czyli do ok. 16A ciągłego obciążenia. Tak jest na przykład w listwie Intellinet pozwalając obciążyć ją do 3500 W. 

W listwach audiofilskich jest często grubszy drut więc nie ma czym się przejmować zbytnio. 

Tabelkaz jakiejś normy poniżej. 

 

Screenshot_20230417_180937_com.google.android.apps.docs_edit_805084589312046.jpg

Dziękuję za odpowiedź, choć nie do końca jest taka, jakiej się spodziewałem. Standardy w sieciach domowych to jedno, a standardy audiofilskie (a o takich dowiaduję się na podobnych forach) to drugie. Sam doświadczyłem, że nie są to czary-mary podpinając pod streamer tzw. audiofilski kabel zasilający, zamiast fabrycznego. A skoro w takim kablu jest większy przekrój miedzi, to fajnie byłoby, gdyby słabsza listwa tego efektu nie popsuła. Cóż, czekam, może ktoś napisze, jakie przekroje są w Taga Harmony, Tomanku, czy tych chińskich z Aliexpress. A może wewnętrzne przekroje drutów w listwie nie są tak istotne, skoro przedmówcy, do listw Acar, czy Brennenstuhl, wymieniali jedynie przewód doprowadzający na grubszy i filtr standardowy na filtercon... Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr-1989 napisał:

A może wewnętrzne przekroje drutów w listwie nie są tak istotne, 

1 godzinę temu, Piotr-1989 napisał:

wymieniali jedynie przewód doprowadzający na grubszy 

 

🤔

 

Czy mógłbyś rozwinąć poniższą myśl...

 

1 godzinę temu, Piotr-1989 napisał:

Standardy w sieciach domowych to jedno, a standardy audiofilskie (a o takich dowiaduję się na podobnych forach) to drugie.

🤔 pytam z "czystej" ciekawości.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr-1989 napisał:

A może wewnętrzne przekroje drutów w listwie nie są tak istotne, skoro przedmówcy, do listw Acar, czy Brennenstuhl, wymieniali jedynie przewód doprowadzający na grubszy i filtr standardowy na filtercon...

Nie mam pojęcia jakie są przekroje w innych listwach , ale z moich doświadczeń wynika , iż listwach przeze mnie robionych przekrój nie miał znaczenia. Mówię o słyszalnej . przeze mnie  różnicy między 2,5 mm2 , a 1,5 mm2 . Zresztą też nie usłyszałem żadnej różnicy między wewnętrznym okablowaniem z Supry , Neotecha czy kabelkiem z hurtowni elektrycznej Spec Kable :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chyba nawet w tym wątku byłą o tym mowa... Mówiąc oględnie, gdyby te standardy były takie same, to nie byłoby takich różnic w cenach i producentów specjalizujących się w budowie listew do audio, nie mówiąc o racji bytu podobnych dyskusji.

Natomiast dziękuję tomek4446 za ważną dla mnie informację o braku różnicy w odsłuchu. Potwierdza to opinię pewnego Niemca mającego jakiś poważny system (natknąłem się na nią chyba na Amazonie), że między listwą Sun Leiste (gdzie jest kabelek doprowadzający 3x2,5mm), a parokrotnie tańszą listwą Ehmanna (3x1,5 mm) nie usłyszał żadnej różnicy 😉

Osobiście zastanawiałem się nad najtańszą audiofilską listwą Taga Harmony, ale może za Waszym wzorem zaopatrzę się po prostu w Brennenstuhla, Ehmanna, czy Acar (1,5 mm), albo w listwę ogrodową (w której przewody mają przekrój 2,5 mm). Niektóre z nich zaopatrzone są także w filtry i predystynowane do urządzeń hi-fi. Pytanie, czy np. taki wbudowany filtr (Ehmann Vario Linea) warto wyciągać i wymieniać na filtercona?

I jest jeszcze pytanie, które mnie frapuje (wybaczcie proszę, jeśli ta odpowiedź już padła wcześniej w tym wątku). Czy do takiej listwy sensowne będzie wpinać audiofilski kabel zasilający (cd, lub streamer) o przekroju żyl np. 4 mm? I czy różnica będzie tak samo słyszalna, jak wpinając taki kabel bezpośrednio do gniazdka w ścianie? Dodam, że z gniazdkiem już sprawdzałem i różnica była.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr-1989 napisał:

Czy do takiej listwy sensowne będzie wpinać audiofilski kabel zasilający (cd, lub streamer) o przekroju żyl np. 4 mm? I czy różnica będzie tak samo słyszalna, jak wpinając taki kabel bezpośrednio do gniazdka w ścianie? Dodam, że z gniazdkiem już sprawdzałem i różnica była.

Nie przejmuj się tym co wypada, co ma sens, a co nie. Najważniejsze żebyś był zadowolony. Jeżeli usłyszysz różnicę na plus lub chociażby poprawisz sobie samopoczucie to po prostu to zrób tzn. podłącz, sprawdź i zdecyduj czy warto.

Nikt Ci nie odpowie czy kabelek 4mm2 vs 1.5mm2 zagra lepiej. Lepszość jest wypadkową tysiąca innych składowych. 

Jeżeli myślisz o listwie zasilającej z filtrem to warto wybrać taką, która ma filtr o dobrym tłumieniu. Te dwustopniowe filtry są bardziej efektywne w zakresie tłumienia. Ostatecznie można wybrać listwę bez filtra i podłączyć ją do gniazda z filtrem. Filtercon robi porządne filtry. 

Do tego listwa Intellinet (aluminium, schuko) i sprawa zakłóceń załatwiona 😉

 

Screenshot_20230422_135143.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr-1989 napisał:

Mówiąc oględnie, gdyby te standardy były takie same, to nie byłoby takich różnic w cenach i producentów specjalizujących się w budowie listew do audio, nie mówiąc o racji bytu podobnych dyskusji.

A to czemu? Skoro sa ludzie sklonni placic za swoje fantazje = popyt, to i podaz sie pojawia. Ceny beda na poziomie akceptowalnym przez nabywcow, nawet jesli beda sie przekladaly jedynie na samopoczucie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wrażenia są takie. Produkty typu interkonekty, kable głosnikowe, listwy audio im droższe tym mają bardziej skandaliczny stosunek przyrostu jakości do ceny. Żeby była jasność, absolutnie nie neguję faktu że te gadżety "grają" i są słyszalne. Usłyszałem kilkakrotnie różnice i wielokrotnie na tym forum darłem koty z różnymi malkontentami na temat kabli, nie chce mi się już tego robić. Niemniej jednak im drożej tym wcale nie jest proporcjonalnie lepiej. Listwa za 1k nie "zagra" 4 razy gorzej od tej za 4k lub odwrotnie patrząc ta sporo droższa nie wzniesie sprzętu Kowalskiego na hajendowe wyżyny.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, wynik rozważań czy pieniądz gra, czy nie gra, zależy od tego, kto te rozważania prowadzi.

Idealnie oddaje to chyba mój przypadek. A dokładniej mówiąc to co usłyszałem kupując nowe kolumny.

Chciałem zmienić Zensory na Opticony. Zatelefonowałem do sklepu, pytam o szczegóły zakupu Opticonów - cenę ,warunki dostawy, o ewentualny zwrot (zakup byłby internetowy - więc 14 dni teoretycznie miałem).

Sprzedawca, słusznie zresztą, zwraca uwagę na to, aby zakup był przemyślany, bo wysyłka kolumn w tę i z powrotem wiążę się z ryzykiem ich uszkodzenia. A co za tym idzie z problemami.

Rozmowa zeszła na temat "wyższości i lepszości" Opticonów nad Zensorami. Sprzedawca stwierdził, że jest bezsprzeczna i bezdyskusyjna. Ale wypowiedział też znamienne słowa. " Ale nie wiem, czy dla pana (czyli dla mnie), warte dopłaty tych 6 tysięcy zł."

Tadam ! I to jest klucz tych wszystkich rozważań i kalkulacji.

Dla mnie warte były dopłaty 6 tysięcy, bo granie jest lepsze, a kwota dopłaty nie doprowadził mnie do ruiny.

Ale dla kogoś innego dopłata taka nie wchodziłaby w rachubę. Stwierdził by, że różnica w graniu jest niewielka jak na wysokość wymaganej dopłaty, i dla niego super i over grają Zensory.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bebop napisał:

Mi natomiast grają w uszach same (kosmiczne) nazwy kabelków + ich ceny.

1 godzinę temu, terracan1929 napisał:

Dla mnie warte były dopłaty 6 tysięcy, bo granie jest lepsze, a kwota dopłaty nie doprowadził mnie do ruiny.

Co do kolumn to tu jest wyraźniejszy, odczuwalny przyrost jakości do ceny. Czasem nie trzeba dołożyć 6k a sporo mniej, by odczuć wyraźny progres. Natomiast kable, listwy i ogólnie towarzysząca elektrotechnika to przecież takie dopieszczanie systemu, poprawa niuansów a nie poprawa z grubej rury jak zmiana kolumn czy wzmacniacza. I tutaj pieniądz, sorry, ale nie gra tak wyraźnie i odczuwalnie. Interkonekt za 2k vs 3k zrobi mega różnicę? Na pewno nie w naszych sprzętach klasy HiFi. W klasie HiEnd pewnie więcej usłyszymy, ale i wobec kosztów takiego sprzętu cała towarzysząca reszta to nie są Klotze itp. Stąd moje stwierdzenie, że stosunek jakości do ceny w przypadku okablowania jest tak zły. Mając mini wzmacniacz w klasie D typu SMSL Q5 czy podobny, streamer Wiim i jakieś monitory za 2k nie zrobisz przecież progresu kupując drogą listwę czy kable,  nie ten kierunek. Oczywiście taki przejaskrawiony przykład podałem, ale każdy intuicyjnie chyba czuje, że dostając 2k od babci "dołóż sobie do tego swojego sprzętu" to nie zrobimy różnicy wydając 2k na listwę tylko na lepszy wzmacniacz czy źródło.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...