Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

6 godzin temu, Mariusz Motyka napisał:

współczynnik oporu przepływu powietrza wyrażony w kPas/m2

 

tylko że to akurat bardzo słabo, 3000 Pa*s/m2.... dobra wełna akustyczna do paneli powinna mieć jakieś 25000-40000. Pianka z MegaAku ma 25000-28000, a 3000-5000 to moze miec nawet jakas pianka tapicerska. Chociaż przyznam szczerze że też pierwszy raz widzę podanie tego parametru w karcie produktu, niemniej dziesiątki materiałów, pianek, wełny i innych takich które mierzyliśmy na AGH dają nam pogląd na to ile ma dobra wełna czy pianka i jest to zdecydowanie więcej.

Pomijając parametry, nigdy nie spotkałem się z zastosowaniem wełny konopnej w akustyce, tym bardziej nie wiem jak ona pyli i czy pyli, ale jeśli chodzi o wełnę to właśnie dlatego trzeba kupić panele od kogoś kto umie je robić i dobrze zabezpiecza, a nie strugać samemu, to nie ma problemu z pyleniem. Wszelkie obawy rozumiem, ale nie powinno się tego demonizować bo się z tego ruch antyszczepionkowy zrobi, jak jest zabezpieczona i nie rzuca się tymi panelami to raczej nie ma żadnych szans żeby to pyliło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Bartek za odpowiedź 

 

14 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

tylko że to akurat bardzo słabo, 3000 Pa*s/m2.... dobra wełna akustyczna do paneli powinna mieć jakieś 25000-40000. Pianka z MegaAku ma 25000-28000, a 3000-5000 to moze miec nawet jakas pianka tapicerska. Chociaż przyznam szczerze że też pierwszy raz widzę podanie tego parametru w karcie produktu, niemniej dziesiątki materiałów, pianek, wełny i innych takich które mierzyliśmy na AGH dają nam pogląd na to ile ma dobra wełna czy pianka i jest to zdecydowanie więcej.

Pomijając parametry, nigdy nie spotkałem się z zastosowaniem wełny konopnej w akustyce, tym bardziej nie wiem jak ona pyli i czy pyli, ale jeśli chodzi o wełnę to właśnie dlatego trzeba kupić panele od kogoś kto umie je robić i dobrze zabezpiecza, a nie strugać samemu, to nie ma problemu z pyleniem. Wszelkie obawy rozumiem, ale nie powinno się tego demonizować bo się z tego ruch antyszczepionkowy zrobi, jak jest zabezpieczona i nie rzuca się tymi panelami to raczej nie ma żadnych szans żeby to pyliło

3000 Pa*s/m2 faktycznie jest  słabe dla paneli o grubości 10 cm zawieszonych bezpośrednio na ścianie, mnie interesuje skuteczność przy naprawdę niskim basie i grubości wełny około 50 cm a tutaj jak nie raz uczulałeś parametr o którym piszemy jest bardzo istotny.

Z pewnością widziałeś wątek do którego linka poniżej wklejam, tam właśnie użytkownik G.E. robił ustroje z zastosowaniem wełny konopnej "Thermohanf" a w poście 133 ktoś inny wspomina że ta wełna nie pyli zresztą to stwierdzenie też padło na polskim forum dlatego o tą kwestię zapytałem (u mnie w domu nie ma szans aby panel nie był ruszany może w rogu by miał szanse, więc zostaje mi pianka na boki a w rogi może spróbuję właśnie wełny konopnej). 

https://gearspace.com/board/bass-traps-acoustic-panels-foam-etc/369164-diy-diffusors-max-2.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam pytanko techniczne. Tworzę pokój rozrywki, i sobie wykombinowałem żeby połączyć aspekty wizualne z pożytecznymi. ;) Planuję wszystkie narożniki pokoju "ściąć" piankami akustycznymi a'la piramidki przyklejonymi na stelażach od systemu mocowań K-G. To co na rysunku to są piramidki 8cm grubości, wysokość od podłogi do sufitu, szerokość 70cm (z tyłu pokoju 50cm). Czym wypełnić przestrzeń za nimi w tym pustym trójkącie? Wełną mineralną? Starymi ubraniami? Zbiornikami z wodą? Niczym? Czym? Naczytałem się o tych bass-trapach...

aaa.PNG

bbb.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

najlepiej wełną mineralną, ale w takim układzie te piramidki na wierzchu są zbędne... wystarczy zabezpieczona wełna

Żonę trzymam jak najbardziej z daleka od ingerowania w ten pokój, ale ciężko by było wytłumaczyć jej co te "materace" robią w narożnikach. Pianki piramidki tej wielkości tworzą tutaj pozory poważnego elementu wystroju, i nie muszę opowiadać co jest tam za nimi. Dziękuję bardzo za info, będzie wełna mineralna. Mogę ją mieć w workach czy lepiej luzem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, które poniekąd nawiązuje do powyższej dyskusji.
W rogach pormieszczenia mam dwie szafy zabudowane za głosnikami, czy jeśli wypełniłbym je wełną mineralną to działały by one jako pułapki basowe.

Fronty szaf są wykonane z MDFu, ok 3-4cm grubości.

Inną alternatywa byłoby postawienie pułapek basowych w rogach pomieszczenia, przed szafami, ale gorzej będzie to wyglądać i szafy przestaną być użytkowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba mówiłem już o tym kilka razy :P  taki układ tj wełna + płyta (np. w formie szafy) MOŻE zadziałać jak pułapka basowa, ale wcale NIE MUSI. Układ będzie nieszczelny, brak możliwości jakiegokolwiek przewidzenia co to daje i jaką ma częstotliwość rezonansową, w dodatku płyty frontowe są utwierdzone punktowo tylko na jednej krawędzi (zawiasy) co też zmienia ich częstotliwości rezonansowe w zakresie tych pierwszych, czyli tych które nas interesują. Postawienie pułapek basowych przed szafą - to z kolei ma już stosunkowo mało sensu. Najlepsze rozwiązanie to brak szafy i normalna pułapka basowa, niestety...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 a tak, też myślałem żeby tu napisać, ale to jeszcze początki pomysłu, muszę pogadać ze studentami o tym :P cała treść wiadomości gdyby ktoś nie szukał po fb:

 

"

[MOJE KWIATKI TO SUPER ROZPRASZACZE] - nie, to nie żart. Zapraszam osoby z Krakowa i okolic do udziału w eksperymencie badawczym

Zdjęcie poniżej nie jest dla uwagi, tylko będzie rzeczywistym sprzętem wykorzystanym w niniejszej pracy.

Bardzo często, w tym na łamach tej grupy i wielu innych słyszymy, jak to nasze sprzęty domowego użytku mocno wpływają na akustykę wnętrza i jak to dobrze ktoś ukształtował akustykę książkami, półkami, szafami itd. Z racji tego, że akurat mamy w laboratorium trochę wolnego, nie ma dydaktyki i laboratoria stoją wolne, zaproponowałem studentom na praktykach a teraz też Wam serię pomiarów najzwyklejszych gratów użytku domowego. Przeprowadzimy badania pod kątem pochłaniania, jak i rozpraszania dźwięku, nam się to przyda do modeli akustycznych, a całemu światu... no w sumie trochę wiedzy przekażemy, taką bazę danych materiałów

Zapraszam więc do zabawy osoby z Krakowa i okolic. Poszukujemy wszelkiego rodzaju "akustycznych" szafek, kwiatków, domorosłych struktur i tego, co uważacie że najlepiej robi akustykę w Waszym pokoju. Potrzebujemy transportu danych gratów na ul. Reymonta 7a w Krakowie, w zamian oferujemy kawę z naukowcami-akustykami, wyniki pomiarów, jak i wycieczkę po jednym z najlepszych laboratoriów wibroakustycznych w tym kraju. Termin badań to sierpień 2021. Chętnych zapraszam do kontaktu najlepiej mailowo - bchojnacki@agh.edu.pl"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2021 o 21:45, Bartek Chojnacki napisał:

 a tak, też myślałem żeby tu napisać, ale to jeszcze początki pomysłu, muszę pogadać ze studentami o tym :P cała treść wiadomości gdyby ktoś nie szukał po fb:

 

"

[MOJE KWIATKI TO SUPER ROZPRASZACZE] - nie, to nie żart. Zapraszam osoby z Krakowa i okolic do udziału w eksperymencie badawczym

Zdjęcie poniżej nie jest dla uwagi, tylko będzie rzeczywistym sprzętem wykorzystanym w niniejszej pracy.

Bardzo często, w tym na łamach tej grupy i wielu innych słyszymy, jak to nasze sprzęty domowego użytku mocno wpływają na akustykę wnętrza i jak to dobrze ktoś ukształtował akustykę książkami, półkami, szafami itd. Z racji tego, że akurat mamy w laboratorium trochę wolnego, nie ma dydaktyki i laboratoria stoją wolne, zaproponowałem studentom na praktykach a teraz też Wam serię pomiarów najzwyklejszych gratów użytku domowego. Przeprowadzimy badania pod kątem pochłaniania, jak i rozpraszania dźwięku, nam się to przyda do modeli akustycznych, a całemu światu... no w sumie trochę wiedzy przekażemy, taką bazę danych materiałów

Zapraszam więc do zabawy osoby z Krakowa i okolic. Poszukujemy wszelkiego rodzaju "akustycznych" szafek, kwiatków, domorosłych struktur i tego, co uważacie że najlepiej robi akustykę w Waszym pokoju. Potrzebujemy transportu danych gratów na ul. Reymonta 7a w Krakowie, w zamian oferujemy kawę z naukowcami-akustykami, wyniki pomiarów, jak i wycieczkę po jednym z najlepszych laboratoriów wibroakustycznych w tym kraju. Termin badań to sierpień 2021. Chętnych zapraszam do kontaktu najlepiej mailowo - bchojnacki@agh.edu.pl"

Domorolse panele z welny mineralnej pewnie sie nie lapia? Kanapy niestety nie dam rady dotachac... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z domowymi panelami z wełny lub homemade dyfuzorami qrd raczej będzie problem, że raz nie ma za bardzo sensu tego mierzyć dwa, trochę nie wypada w laboratorium które z tego żyje ;) tj tutaj nie dowiemy się nic nowego ponad to, że ktoś dostanie potwierdzenie czy wykonał poprawnie panel bo ich właściwości są znane, a chodzi raczej o sprawdzenie właściwości rzeczy o których nie wiemy jak działają

jakieś a la kanapowe rzeczy lub mocno tapicerowane siedziska się znajdą na katedrze wiec coś zmierzymy. Dywany też

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

@Bartek Chojnacki po zmiękczeniu żony uzyskałem zgodę na wprowadzenie ustroi akustycznych do pokoju. Mowa o zniwelowaniu pierwszych odbić za kolumnami . To były dobre wiadomości / przynajmniej dla mnie/ , zła jest taka że ze wszystkich ustroi jakie pokazałem żonie akceptację uzyskał jedynie skyline. I tu moje pytanie , czy stosuje się tego typu rozpraszacz za kolumnami , a jak tak jaką powinien mieć powierzchnię , by to miało sens. Z tego co się zorientowałem skayline sprzedawany jest gównie jako panel ok. 50x50 cm. I ostatnie , ten dyfuzor wykonywany jest zarówno z drewna jak i z płyty meblowej , styropianu , jaki materiał wybrać  ?

Tak to u mnie wygląda , skorzystałem z kalkulatora Mega Acoustic 

panele - odbicia.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 o ile pamiętam z rozmowy z Bartkiem (przy okazji rozmowy o ustrojach sufitowych) to dyfuzory działają głównie na dźwięki o średnich i wysokich częstotliwościach, a więc kierunkowych i zastosowanie ich z tyłu za kolumnami będzie miało charakter raczej kosmetyczny i ozdobny. Za kolumnami stosuje się absorbery,  czasem hybrydy, działające głównie na niskie częstotliwości, które nie są kierunkowe. No, chyba że coś źle zrozumiałem.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek są piękne absorbery z motywami artystycznymi. Moje to ,,pikuś,, Są obrazy z wewnętrzną warstwą pochłaniającą. A te piękne skyline to raczej na ściany za miejscem odsłuchowym. Tam spełnią swoje zadanie w 100% a za kolumnami to może w 15%. No, ale TAM JE WIDAĆ bo kto fotografuje fotel lub kanapę na której siedzi.

A swoją drogą jakich użyłeś argumentów do ,,zmiękczania,,???😉

Zobacz takie lub podobne

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwiZoILB7vfyAhVdBaIDHTWdBG4YABANGgJsZQ&ae=2&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2ABlsh74pxfA9CCpr2xcjtyZJsw1hJvHIbSM-dgLRHrgTySKCS_HRgcg3p4Nmw2xqX3VhiLWoMVplmUruMc8&sig=AOD64_1YwVMwT6QhgBCPeueQl8GW9sTFSw&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwiCmPvA7vfyAhVutIsKHSw_BHUQ9aACegUIARCEAQ&adurl=

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rega napisał:

Tomek są piękne absorbery z motywami artystycznymi.

Nie przejdzie , mamy w domu oleje na ścianach i taka drukowana płaszczyzna raczej nie pasowałaby do reszty. Kombinuje by znaleźć panel który da się pomalować tą samą farbą co ścianę :) Zrobi się trójwymiarowo , ale wtopi się w tło i tak bardziej niż grafika. 

19 minut temu, Rega napisał:

A swoją drogą jakich użyłeś argumentów do ,,zmiękczania,,???

Jak to co ? Likieru od Ciebie :) 

20 minut temu, Amarok napisał:

Ach te nasze żony. Ciekawe jakie ma problemy audiofil który nie ma żony?

A widziałeś kiedyś Yeti ? To mniej więcej takie samo prawdopodobieństwo :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...