Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

27 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

@dorsz oczywiscie można cieszyć sie muzyką w "żywym akustycznie" pomieszczeniu, jesli te ma odpowiednią geometrię.

Generalnie, mamy trzy typy pomieszczeń: 

1. Betonowe stropy i ściany z cegły. 

2. Drewniane stropy i ściany z cegły. 

3. Drewniane stropy i ściany z płyt gk + wełna + siding/cegła. 

I teraz: 

Ad 1. Tłumienie jest absolutnie niezbędne. 

Ad 2. Dead end aby bas nie dudnił. 

Ad 3. Dywan i standardowe umeblowanie. 

Oczywiście ustroje akustyczne są niezbędne w tzw. nowoczesnych wnętrzach - z gołymi ścianami i płytkami na podłodze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Z niczym innym się tak nie zgadzam. Sporo moich znajomych chcąc pozbyć się tak naprawdę dudnienia na basie (DSP przecież bleeee) na wsadzało różnych cudów do pomieszczeń. Teraz dalej dudni, a muzyka bez życia... 

Bo pewnie nie zatrudnili @Bartek Chojnacki 😎

Daj Im cynk do "Naszego Speca" z forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dorsz napisał:

Generalnie, mamy trzy typy pomieszczeń: 

1. Betonowe stropy i ściany z cegły. 

2. Drewniane stropy i ściany z cegły. 

3. Drewniane stropy i ściany z płyt gk + wełna + siding/cegła. 

I teraz: 

Ad 1. Tłumienie jest absolutnie niezbędne. 

Ad 2. Dead end aby bas nie dudnił. 

Ad 3. Dywan i standardowe umeblowanie. 

Oczywiście ustroje akustyczne są niezbędne w tzw. nowoczesnych wnętrzach - z gołymi ścianami i płytkami na podłodze. 

generalnie, to nie jest dobre podejście bo nie uwzględnia choćby adaptacji w zakresie pierwszych odbić... a w średnich i wysokich częstotliwościach to nie ma znaczenia czy ściana jest drewniana, ceglana czy betonowa bo praktyczne różnice między tymi powierzchniami są marginalne. Wszystkie bardzo mocno odbijają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja mam inny problem: pomieszczenie odsłuchowe (pokój dzienny) o wymiarach 4x5m. Kolumny na krótszej ścianie odsunięte od tylnej ściany około 70 cm podobnie jak od bocznych. Sprzęt jak w mojej sygnaturce.

Problemem wydaje się być podłoga. Dom z lat 50-tych z podłogami osadzonymi na drewnianych legarach i do nich przybite deski. Tak więc pod podłogą znajduje się podobna skrzynia rezonansowa jak w gitarze (szlaka-pusta przestrzeń-dechy- panele). Z tym, że podłoga nie powoduje dudnienia jakby się mogło wydawać. Ona "pożera" dźwięki, przede wszystkim zaburza kreowanie przestrzeni. W przyszłości chcę wylać posadzkę i mam nadzieję, że problem zniknie, nie mniej jednak wydaje mi się mój przypadek być dość osobliwym.

Kilka rotacji sprzętu tylko utwierdza mnie w przekonaniu że podłoga zabiera przestrzeń grania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni, już za miesiąc mamy Audio Video Show w Warszawie, w związku z tym chciałbym zaprezentować mały podgląd tego co zaplanowałem w tym roku, być może skonsultować parę rzeczy ;) w tym roku również poprowadzę wykłady w sali Wilanów 3, tematy:

Jak zaplanować budżet adaptacji akustycznej - Co, jak i za ile? - bardzo ważny temat, który pozwoli lepiej mierzyć siły na zamiary ;) i oczekiwane efekty


Domowe pomiary akustyczne – teoria i praktyka - to chyba jasna sprawa, powiem jak zacząć i przede wszystkim, jak nie nadinterpretować pomiaru


Dyfuzory akustyczne - Dobre, złe i brzydkie… ale czy na pewno? - cały wykład tylko o dyfuzorach, w tym jakie powinny być, a jakie nie i dlaczego

 

Oprócz tego mam jeszcze niezły pomysł na przeprowadzenie testów odsłuchowych. W sali Magnat I i II, gdzie będe razem z 4Hifi i Mega-Acoustic, ustawimy 4 stanowiska słuchawkowe do testów odsłuchowych. Zaplanowałem dwa główne tematy:

1. Percepcja pierwszych odbić w pomieszczeniu - pochłanianie czy rozpraszanie? Test wyboru AB, pozwoli ustalić, czy audiofile wolą jednak rozpraszać czy pochłaniać pierwsze odbicia a jeśli tak, to kiedy

2. Percepcja pogłosu w pomieszczeniu - czy da się ustalić optymalny pogłos dla danej osoby i czy jest to trend wspólny dla wszystkich, czy jednak każdy będzie wolał inaczej 

 

Dajcie znać co myślicie bo jeszcze mam czas na korekty ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Zaplanowałem dwa główne tematy:

1. Percepcja pierwszych odbić w pomieszczeniu - pochłanianie czy rozpraszanie? Test wyboru AB, pozwoli ustalić, czy audiofile wolą jednak rozpraszać czy pochłaniać pierwsze odbicia a jeśli tak, to kiedy

2. Percepcja pogłosu w pomieszczeniu - czy da się ustalić optymalny pogłos dla danej osoby i czy jest to trend wspólny dla wszystkich, czy jednak każdy będzie wolał inaczej 

Zapowiada sie ciekawie. 

Czy wyniki będą np. Tu na forum w tym temacie?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie wyniki będą pewnie w publikacji naukowej, którą po tym napiszemy :P więc trzeba będzie chwilę poczekać

na te testy odsłuchowe mam dość obszerny plan, który potem powinien być przekuty np. w jakis test dostępny online żeby potem każdy mógł sobie w domu zrobić, zwłaszcza że te testy na AVS będą musiały być szybkie, tak ze 20 minut max. Potem, w domu, kazdy może sobie robić godzinny test czy coś i można więcej rzeczy sprawdzic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2022 o 14:05, Bartek Chojnacki napisał:

1. Percepcja pierwszych odbić w pomieszczeniu - pochłanianie czy rozpraszanie? Test wyboru AB, pozwoli ustalić, czy audiofile wolą jednak rozpraszać czy pochłaniać pierwsze odbicia a jeśli tak, to kiedy

Dobry pomysł na sprawdzenie doświadczalnie ale opinii pewnie będzie tyle u uczestników doświadczenia ilu ich samych. Ciekawe jakie wrażenia byłyby gdyby zostawić pierwsze odbicia o jakiejś rozsądnej powierzchni, a wytlumic absorberami całą resztę. Czy z punktu widzenia zjawisk fizycznych miałoby to jakikolwiek sens? 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2022 o 14:05, Bartek Chojnacki napisał:

Dyfuzory akustyczne - Dobre, złe i brzydkie… ale czy na pewno? - cały wykład tylko o dyfuzorach, w tym jakie powinny być, a jakie nie i dlaczego

Bardzo fajnie ze podjęty będzie taki temat. Przy okazji dowiem. sie co sądzić o moim dyfuzorze 😁

Ale właśnie Bartku mam do Ciebie pytanie w tym temacie. 

Kolega zainspirowany moim dyfuzorem chce sobie wlasnie sam sprawić podobny do mojego. Dyfuzor ma być 2d typu skyline.

Pomieszczenia mamy troche podobne około 25m², są otwarte na korytarz bez drzwi i mają na scianie drzwi tarasowe. Moj dyfuzor ma głebokosc studni 14cm, a ja siedzę w odległości 2, 1m do najdłuższego słupka. 

Kolega chcial zrobić identyczny dyfuzor jak moj, ale przemyślał sprawę i zdecydował. sie zrobić go inaczej, a mianowicie głebokosc studni ma być 20cm. Troszke te słupki już będą odstawać od sciany🤭, ale nie to mnie zastanawia tylko odległość jego miejsca odsluchowego. Jego sofa będzie odsuniete 100cm od litej sciany co daje 80cm od najdłuższego słupka. Na początku pochwaliłem taka zmiane, ale później mi się przypomniało że gdzieś ktoś (nie wiem w jakim kościele te dzwony biją 🤭) podnosił na forum sens tak bliskiego usytuowania dyfuzorow. 

Czy w taki razie:

1. lepiej zdecydowanie odsunac miejsce odsłuchowe od tego dyfuzora który będzie miał te 20cm głębokości? 

2. lepiej zmniejszyć głebokosc studni bo i tak nie zostaną one wykorzystanie jeśli nie będzie można odsunac miejsca odsluchowego? 

Troche czuje się odpowiedzialny za zaistniałą sytuację i nie chce żeby się chłopak narobił nie osiągając zamierzonego efektu. 

Dodam że ten dyfuzor ma mieć wymiar tak około 160x100cm, wykonany ma być z drewna zdaje sie swierkowego (podobnie jak moj) no i umieszczonie na tylnej scianie.

Bede wdzięczny za odpowiedź, która napewno uspokoi moje sumienie 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 cm to odległość graniczna dla dyfuzora o głębokość ok 15 cm, tak więc zwiększanie głębokość w tym wypadku nie ma żadnego sensu bo w najlepszym wypadku ten dyfuzor 20 cm będzie działał tak samo jak ten 15 cm, a zapewne trochę gorzej. Żeby wykorzystać te 20 cm głębokości trzeba by siedzieć jakieś 1.4m od dyfuzora

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

100 cm to odległość graniczna dla dyfuzora o głębokość ok 15 cm, tak więc zwiększanie głębokość w tym wypadku nie ma żadnego sensu bo w najlepszym wypadku ten dyfuzor 20 cm będzie działał tak samo jak ten 15 cm, a zapewne trochę gorzej. Żeby wykorzystać te 20 cm głębokości trzeba by siedzieć jakieś 1.4m od dyfuzora

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Też mi się tak mocno wydawalo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To jak już zagadałem to nasunęło mi się pytanie. Mam w pokoju "grający kaloryfer". Taki tradycyjny stalowy "Armatura Krakowska". Wiadomo, zlokalizowany pod oknem, a ściana z oknem prostopadle do kolumn. I pechowo trochę to wygląda, bo punkt pierwszych odbić jest właśnie w grzejniku. Gdy słucham głośniej i zrobię "pauza" to przez krótką chwilę słyszę echo tego grzejnika. Powkładalem jakieś gąbki za grzejnik, by go trochę wytłumić, ale słabo to zdaje egzamin. Może Bartek, a może ktoś inny ma jakiś pomysł co tam powtykać za grzejnik, tak żeby żona tego nie widziała i żeby wytłumiło mi go?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.10.2022 o 06:32, Mikelas76 napisał:

Pomieszczenia mamy troche podobne około 25m², są otwarte na korytarz bez drzwi i mają na scianie drzwi tarasowe. Moj dyfuzor ma głebokosc studni 14cm, a ja siedzę w odległości 2, 1m do najdłuższego słupka. 

Czyli spokojnie w Twoim przypadku w/g tego co pisał Bartek mógłbyś mieć 20cm studzienki.

😉

Ja tu widzę jeszcze jedną zależność, to pomieszczenie ma reagować na zakres rozpraszania, a nie to czy ja słyszę za plecami wpływ dyfuzora. 

Głębsza studzienka, to niższy dolny zakres rozpraszania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wito76 napisał:

To jak już zagadałem to nasunęło mi się pytanie. Mam w pokoju "grający kaloryfer". Taki tradycyjny stalowy "Armatura Krakowska". Wiadomo, zlokalizowany pod oknem, a ściana z oknem prostopadle do kolumn. I pechowo trochę to wygląda, bo punkt pierwszych odbić jest właśnie w grzejniku. Gdy słucham głośniej i zrobię "pauza" to przez krótką chwilę słyszę echo tego grzejnika. Powkładalem jakieś gąbki za grzejnik, by go trochę wytłumić, ale słabo to zdaje egzamin. Może Bartek, a może ktoś inny ma jakiś pomysł co tam powtykać za grzejnik, tak żeby żona tego nie widziała i żeby wytłumiło mi go?

Mam identyczną sytuację i punkt pierwszego odbicia mam niestety na grzejnik/okno. Nie dało się tego rozwiązać inaczej niż postawić dyfuzor Bartka. Poprawa kolosalna. Jest to rozwiązanie bezkompromisowe muzycznie, użytkowo i dekoracyjnie trochę dyskusyjne 😉. Odbicia boczne naprawdę dużo psują w odsłuchu, szczególnie gdy lubi się słuchać głośno muzyki. Powodzenia w walce z grzejnikiem. Chyba ciężko będzie zrobić progres żeby żona nie zauważyła 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają u mnie odbicia boczne. Ten dyfuzor przy oknie stoi sobie na drewnianych nogach ale głównie to jest przymocowany do ściany między grzejnikiem a parapetem. Ciężki jest więc podwójne ma zabezpieczenie ;) 

To jest przykład aranżacji wnętrza gdzie muzyka to priorytet :D i mało która kobieta się na to zgodzi.

20221018_155426.jpg

20221018_155453.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...