Skocz do zawartości

Kable diy, których nie słychać ;)


Recommended Posts

@Rafał S , no dobra , najwyżej mnie zlinczujecie . Zrobiłem w życiu mnóstwo kabli , interkonektów na RCA, XLR , coaxiali , gramofonowych. I jak nie neguję tego , że kabel coś może psuć lub nie , to nie rozumiem w jaki sposób kable DIY osiągają takie ceny. Nie wspomnę już o opisywanych właściwościach , tak jak by to ten kabel , miał zmienić całą charakterystykę systemu łącznie z kolumnami. Przecie , nie dość , że będzie wpięty do nie wiadomo czego , to jeszcze najczęściej ma towarzystwo w postaci innych kabli. Sam robiąc kable korzystałem z kabli z metra dostępnych na rynku. Dokłada się cynę , wtyk , opcjonalnie oplot i finish. Czy znacie polskie manufaktury ,dla których huty wytapiają miedź wg. ich specyfikacji ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tu i tak są całkiem przyjemne ceny. Najtańsze za 1 m RCA koło 450 zł, używane po 200. Taniej dostaniesz dobry przewód z metra z oplotem, wtykami i czasem na pospawanie, obrobienie ładnie w koszulki? 

A co do opisów Tomek co Cię ty dziwi Tomku? Siedzisz w handlu, a reklama wiesz czego jest dźwignią. 

Akurat druty od tego Pana jak dla mnie spoko, nie jakieś przegięte ceny po 20-40 tysięcy ot można sobie kupić jak się ma taką fanaberię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, tomek4446 napisał:

@Rafał S , no dobra , najwyżej mnie zlinczujecie .

Tomek, ja nawet nie znam tej firmy. Zapytałeś, to podrzuciłem nazwę marki i tyle. Ale pamiętam, że Witold je chwalił i zachęcał do sprawdzenia. Co do reszty - z grubsza się z Tobą zgadzam, że charakterystyki systemu radykalnie nie zmienią. Natomiast źle dobrane kable potrafią osuszyć lub zamulić brzmienie - tego już zdarzało mi się doświadczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wing0 napisał:

Najtańsze za 1 m RCA koło 450 zł, używane po 200. Taniej dostaniesz dobry przewód z metra z oplotem, wtykami i czasem na pospawanie, obrobienie ładnie w koszulki? 

No dobra , pomińmy cenę , bo faktycznie jak robiłem z np. Neotechów to sama cena kabla jest wysoka nie wspomnę o tych kawałkach metalu zwanych wtykami :) A czy nie uczciwiej by było ,gdyby manufaktury podawały " co" mamy w tym oplocie ? Jaki kabelek tam tkwi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

no dobra , najwyżej mnie zlinczujecie . Zrobiłem w życiu mnóstwo kabli , interkonektów na RCA, XLR , coaxiali , gramofonowych. I jak nie neguję tego , że kabel coś może psuć lub nie , to nie rozumiem w jaki sposób kable DIY osiągają takie ceny.

Tomku, ale wiesz, że jak chce się zrobić z dobrych materiałów, to cena winduje w górę.

Popełniłem jakiś czas temu interkonekt wg mojej koncepcji, żadnych gotowców, ale na wtykach nie oszczędzałem, wiesz ile wyszło materiałowo za same druciki i inne teflony? Ponad 700zł, ktoś by odkupił,? nie sądzę.  Kolega Marek (Dedal75) miał przez jakiś czas ten IC. A kiedyś komuś pokazywałem jak go zrobiłem. Była tam miedź UP OCC i srebro SO dużo teflonu plus wtyki FT111R. 

W tym roku na przeczekanie zrobiłem XLR, który teraz leży, 2 żyły UP OCC Cu, 1 żyła UP OCC Ag, wtyki XLR WW srebrzone, kabelek nie wygląda, ale zagrał bardzo ciekawie. Wiesz ile za potrzebne materiały ? jakieś 800 zł z hakiem. Gdybym miał liczyć mój wklad za robotę, cynę i inne pierdolety musiałbym doliczyć 150zł, kto kupi takie coś za 950zl. Ciężko będzie za 800 sprzedać,  więc niech leży. 

A co kolejne doświadczenie to moje 😉

Teraz popatrz na manufaktury, które muszą opłaci ZUSy, srusy, czasem koszty pracowników, policzyć i dokładają jeszcze raz tyle, co za materiały.  Pomijam te marki, które od lat tworzą legendę wokół swojej marki, a dziś za interkonekt z topowej półki wołają 200tys. złotych. 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Czy znacie polskie manufaktury ,dla których huty wytapiają miedź wg. ich specyfikacji ?

Huty może nie.

Ale np. Albedo z Bydgoszy ma swoje piece, ciągraki, walcarki i inne tego typu maszyny.

Do tego zanim wypuszcza w rynek, to p.Grzegorz dba o to by były osłuchane i wtedy, albo do poprawy, albo w rynek.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Tomek, ja nawet nie znam tej firmy. Zapytałeś, to podrzuciłem nazwę marki i tyle. Ale pamiętam, że Witold je chwalił i zachęcał do sprawdzenia. Co do reszty - z grubsza się z Tobą zgadzam, że charakterystyki systemu radykalnie nie zmienią. Natomiast źle dobrane kable potrafią osuszyć lub zamulić brzmienie - tego już zdarzało mi się doświadczyć.

Tak, byl taki okres kiedy przetestowalem furę kabli od P Marka. Do tej pory mam xlr dimond, coax jakis srebrny. A mialem jeszcze glosnikowe hybrid i rca hybrid. Jak na owczesne ceny był to wlasciwy stosunek. Wiem jakich drutow Pan Marek uzywal i cena byla adekwatna do produktu, a co najwazniejsze brzmienia. 

Potem ceny troche wzrosły, a ja znalazlem dla mnie najlepsze okablowanie sygnalowe i glosnikowe i dawno nie mialem kontaktu z MB. 

Kiedyś dzwonił do mnie Pan Marek zebym sprawdził nowe Black Pearl. To był chyba prototyp lub jeden z pierwszych egzemplarzy. Nie wziolem, bo bylem na etapie zycia, ze slucham juz tylko muzyki :). A poźniej znow powrociła audiofilia nervosa ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Tomek, ja nawet nie znam tej firmy.

Rafał to jest szczerze mocno znana firma jakieś 6-7 lat temu głośno i niej było i działa sobie do dziś. Ceny uważam że dalej dość przyzwoite o ile można o płaceniu za kable takie coś napisać (ale to już kolega wyżej wyjaśnił). Jedna z nielicznych firm warta uwagi nie kosząca milionów za druty. A co do opisów każdy słyszy to co słyszy albo czasem to co chce usłyszeć wolnoć Tomku w ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Wing0 napisał:

co do opisów każdy słyszy to co słyszy albo czasem to co chce usłyszeć wolnoć Tomku w ;)

Z tym każdy usłyszy, to co chce usłyszeć to tak nie do końca. 

Wpinam sobie jakieś Albedo załóżmy i później wpada mi w ręce jakiś Xangsane (do zrobienia), albo inny MB cable i chciałbym bardzo usłyszeć to co słyszałem za pomocą Albedo, a tu ni chu chu.

Ale, żeby nie było, że sugeruje się ceną Albedo, bo przecież nie wyglądem robiłem, właściwie naprawiałem kiedyś Neotecha Nemoi 1220 na wtykach ETI z czystego srebra, wpinam zamiast Monolitha i pierwsze wrażenie wow, no nie wiem, czy roznice są aż tak znaczące. Uwzględniając cenę kabla i wtyków do Nemoi bardzo blisko Albedo. Ale po dłuższym czasie wracam do Albedo i dopiero wyłazi, co je różniło. 

Z tym chceniem i myśleniem życzeniowym w przypadku kabli, niestety nie zawsze tak jest, jak byśmy chcieli.

Co do tej firmy MB uważam, że kable wycenione dość rozsądnie 😉 jak są zrobione tego nie wiem, różne rzeczy miałem i czasem za łeb się chwytałem.  Tutaj wierzę, że jest dobrze 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Dałoby się przenieść te wpisy o kablach w jakieś adekwatne do tego miejsce , wątek ? Nie chcę zaburzać ciągłości " Waszych Systemów ". A , moderacja zauważyła , że dyskusja o kablach jest merytoryczna i na poziomie ?

Fajny pomysł, może byśmy wrzucili kilka zdjęć naszych niewyglądów kabelkowych, albo jak kto sobie radzi z budowaniem i lutowaniem. Może trochę o filozofii producentów co do tego z której strony ekran łączyć, albo czemu tak, a nie inaczej.

Bo ja mam kilka sugestii. Ale ....

Pzdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DiBatonio napisał:

Fajny pomysł, może byśmy wrzucili kilka zdjęć naszych niewyglądów kabelkowych, albo jak kto sobie radzi z budowaniem i lutowaniem.

Mam nadzieje , że przeniesienie niebawem nastąpi. Podzielam Twoje zdanie. Można stworzyć kompendium wiedzy np. jakie wtyki sprawiają kłopoty , a jakie nie przy lutowaniu. To samo z kablami . 

Był fajny wątek kolegi Piotra @nowy78 o kablach DIY , nie pamiętam tytułu , można by go kontynuować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesłyszących wpływu kabli uprasza się o nie zajmowanie stanowiska i nie pisanie w tym wątku, to nie jest wątek o krucjatach i zawracaniu głowy swoimi wpisami. 

🤭

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Podzielam Twoje zdanie. Można stworzyć kompendium wiedzy np. jakie wtyki sprawiają kłopoty , a jakie nie przy lutowaniu

Powiem przekornie,  że warto też o tym które wtyki mogą "zepsuć" brzmienie, a które mogą poprawić.

Albo inaczej, które wtyki jakie cechy soniczne mogą wnieść do takiego kabla. 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

Powiem przekornie,  że warto też o tym które wtyki mogą "zepsuć" brzmienie, a które mogą poprawić.

A to już wyższe wtajemniczenie. Jeszcze do tego etapu nie dotarłem. Fajnie będzie poczytać.

Zacznę od klasyki gatunku , czyli Amphenol :

https://muzyczny.pl/122736_Amphenol-ACPRBLK-wtyk-RCA-na-kabel-czarny.html

https://muzyczny.pl/148561_Amphenol-ACPRRED-wtyk-RCA-na-kabel-czerwony.html

Z premedytacją wstawiłem linki tego akurat sklepu , bo obsługa świetna i cena dobra. Wielokrotnie sprawdzone.

 Wtyk idealny dla początkujących w sztuce lutowania. Nie wiem z czego zrobili tą blaszkę, ale lutuje się świetnie. Dodatkowym ułatwieniem jest otwór w blaszce na żyłę gorącą. Wystarczy włożyć odizolowany przewód i podgrzewając blaszkę zalać cyną otworek, 

Wtyk skręcany jest co prawda od dołu/ osobiście preferuje te od góry/  , czyli najpierw zakładamy na kabel korpus , a następnie przystępujemy do lutowania. Oczywiście musimy dobrać wtyk do kabla pod względem średnicy otworu korpusu. Sporo sklepów podaje tą wartość , ale i tak przed lutowaniem sprawdźmy na sucho. Zresztą przed lutowaniem zawsze sprawdzamy, czy odizolowaliśmy odpowiedniej długości odcinki. Jak są ok. to dopiero je cynuje. Wracając do Amphenola. Na wejściu na kabel mamy gumkę oporową. Fajny patent , ale musimy zwrócić uwagę , że wówczas wejdzie nam kabel max. 6-7 mm. Po wywaleniu tej gumy wpakujemy 8,5 mm. Jest jeszcze jeden szczegół , blaszka połączeniowa zakończona jest zaciskiem. Możemy go jednak do końca zacisnąć na zewnętrznej izolacji kabla o średnicy max. 6 mm. Tutaj musimy pokombinować , jak mamy grubszy kabel. Ja osobiście tym się nie przejmuje , co najwyżej zakładam koszulkę termokurczliwą / należy nasunąć na kabel przed korpusem/.

Zamieszkam kabelki na tych wtykach. Nie wiem jak sonicznie , ale trwałość połączeń wtyk - kabel jest świetna. Te kable robiłem wieki temu , przepinane wielokrotnie i niezawodne.

jestem otwarty na wszelką krytykę , zawsze się można czegoś nauczyć :) 

IMG_2618.JPG

IMG_2617.JPG

IMG_2613.JPG

IMG_2619.JPG

IMG_2621.JPG

IMG_2623.JPG

IMG_2624.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A to już wyższe wtajemniczenie. Jeszcze do tego etapu nie dotarłem. Fajnie będzie poczytać.

Tomku, a ja tak w kilku przypadkach.

Jeden, to wtedy, gdy dla jednej osoby robiłem kilka interkonektow z tego samego przewodu, ale na różnych wtykach, podobnie z zasilającymi.

Drugi, to na własnym "podwórku o wspominanym już IC wg własnej koncepcji, gdzie sygnaturkę tego kabelka w głównej mierze wnosiły wtyki FT111R. 

Kiedy wpadłem na pomysł, żeby je sprawdzić na coaxialu Furutecha FX alfa Ag, nagle kabelek zaczął nabierać cechy tego co słyszałem z mojego interkonektu, kiedy na nim były zapięte FT111R. 

Nigdy wcześniej nie dałbym sobie wmówić, że wtyczka RCA, może wnosić jakieś cechy brzmienia.

 

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Zacznę od klasyki gatunku , czyli Amphenol :

https://muzyczny.pl/122736_Amphenol-ACPRBLK-wtyk-RCA-na-kabel-czarny.html

https://muzyczny.pl/148561_Amphenol-ACPRRED-wtyk-RCA-na-kabel-czerwony.html

Wtyk idealny dla początkujących w sztuce lutowania. Nie wiem z czego zrobili tą blaszkę, ale lutuje się świetnie.

Tak jak napisałeś wtyk dobry na początek lub do bardzo budżetowych systemów,  ja unikam tego typu wtyków z taką blaszką, robiącą za styk masowy i jednocześnie element mocujący szkielet wtyku na przewodzie. 

Amphenole w swojej cenie są bdb, solidne, korpus metalowy etc.

Kiedyś kupiłem 2szt, żeby pozyskać gumki, były mi potrzebne do przeróbki i recablingu słuchawek 🤭

Stare dzieje.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Zresztą przed lutowaniem zawsze sprawdzamy, czy odizolowaliśmy odpowiedniej długości odcinki

To jest oczywiste i właściwie powinno być pod linijkę, żeby po zrobieniu dwóch przewodów nie wyszło, że jeden jest krótszy 😉

Warto też, odizolować jak najmniej zewnętrznej izolacji kabla, żeby później korpus było naczym zacisnąć, albo nie ratować przed zwarciem jakimiś tasiemkami.

Pokaże Wam taki kwiatek jaki dostałem do naprawienia, a kabelek drogi, nawet bardzo.

Tutaj w tej twórczości wyszedł kompletny brak doświadczenia. 

 

IMG20221031162909_20221101202952.jpg

IMG20221031161851_20221101202952.jpg

A wystarczyło troszkę pomyśleć, zrobić solidniej i bardziej pro 😉

 

IMG20221031193526_20221101202954.jpg

IMG20221031184924_20221101202953.jpg

IMG20221031201545_20221101202955.jpg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio widzę , że stawiasz na estetykę. To się ceni. Ja to raczej pomijam , ma się przede wszystkim nie rozlecieć i nie zrobić zwarcia :) 

Wstawiłeś zdjęcia Neotecha. To bardzo dobrze ekranowany kabel , mam NEI-3001 MKIII , NEMOI-3220 , NEI-3004 ,NEI-3002III UP-OCC + Ag , NEI-3003 MK3 ,KHS-CA-201.

Zgadzam się , ze przy tego typu kabelku z dużą ilością włókien bawełnianych , oplotu miedzianego , folii , grubej izolacji cienkich pojedynczych żył trzeba skupienia uwagi. Do NEI-3002III UP-OCC + Ag zastosowałem wtyki .....Neotecha. 

https://blackdotaudio.eu/wtyk-rca-neotech-dg-201---miedz-pozlacana-24k---4-szt,74,10543.html

Sam kabelek do cienkich i wiotkich nie należy. Robiąc go trzeba sobie dobrze wymierzyć jaka jest odległość między urządzeniami i trochę dodać , bo promień załamania to jakieś 10 cm. Wtyki Neotecha pasują idealnie , kabel ma średnice 10,5 mm. Niestety wtyki są trudne do lutowania. Trzeba bardzo dobrze na wysokiej temperaturze go nagrzać w miejscu styku, by cyna dobrze załapała. Ja zwykle w takich przypadkach najpierw smaruje miejsce lutowania pastą lutowniczą , czekam z trzy minutki i dopiero nagrzewam. Wtyki są ciężki , kabel sztywny i polecam naprawdę się przyłożyć, inaczej ciężki wtyk przerwie cienkie żyły . Wtyk ma śrubkę blokującą , ale zapomnijmy , że wkręcimy ją w izolację zewnętrzną. Wejście wewnętrzne ze śrubką ma mniejszą średnicę. Ja zakładam albo koszulkę termokurczliwą , albo zwykłą taśmę izolacyjną , by zabezpieczyć przed zwarciem przez tą śrubkę, a jednocześnie stworzyć dobrą blokadę.

Na NEI-3001 MKIII UP-OCC mam XLR-y.

Zastosowałem wtyki KaCsa MC-945G

Pasują idealnie , lutuje się idealnie. Są ciężkie , metalowe korpusy , trzeba dobrze odizolować kabel i je złożyć tak by plastik zaciskowy trwale zapobiegł przed cofaniem się części ze stykami względem korpusu wtyku.

IMG_2625.JPG

IMG_2626.JPG

IMG_2628.JPG

IMG_2631.JPG

IMG_2632.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...