Skocz do zawartości

Fafniakowe lampowe przeboje


Recommended Posts

Mam kefy 103/3 i 107. Tak kefy 103/3 sprawdzałem z lampą. Ale nie bardzo. To kolumny do tranzystora i to nie slabowitego. Tam jest rozbudowana zwrotnica, raczej nie maja też łatwego przebiegu impedancji.

20200518_172940.jpg

20160808_185706.jpg

Ale Tobie pewnie chodzi o 104AB i to zmienia wszystko. Bardzo fajne kolumny. Tylko, ze to kolumna zamknieta. Stara szkoła. Koherentne, może nie mają tak jak obecne kolumny tej klasy takiej precyzji ale mozna je polubić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, audiowit napisał:

Ale Tobie pewnie chodzi o 104AB i to zmienia wszystko. Bardzo fajne kolumny. Tylko, ze to kolumna zamknieta. Stara szkoła. Koherentne, może nie mają tak jak obecne kolumny tej klasy takiej precyzji ale mozna je polubić.

Przejrzałem zdjęcia - nie to nie taka kolumna - mam wrażenie że ta pasywna niskotonowa była umieszczona pionowo

 

Ale to chyba zbyt duze ryzyko bawienia sie w takie kolumny. Tym bardziej ze nie mam znajomych którzy takie rzeczy potrafią naprawić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9ad8cb2e46e0aa5dd0cf79767144

Na dole jest owalny głośnik :) . Kolumny są trzy-drożne. Z reguły był umieszczany poziomo. Znacznie później gdy budowano kolumny wąskie KEF stosował niskotonowe głośniki o podobnym kształcie w układzie pionowym.

9ad8cb2e46e0aa5dd0cf79767144

Na dole jest owalny głośnik :) . Kolumny są trzy-drożne. Z reguły był umieszczany poziomo. Znacznie później gdy budowano kolumny wąskie KEF stosował niskotonowe głośniki o podobnym kształcie w układzie pionowym. Jak w KEF Q75 

10210-KEF_Q75_wm.jpg

W KEF CALINDA SP1053 był jednak umieszczony pionowo:

98ccfe62896beb97.jpg

79_1243857043.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kubakk napisał:

Na audiostereo McGyver często powtarza iż napędza 86dB kolumny jakimś 2-3W wzmacniaczem lampowym i nie ma problemu ;)

 

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Nie trzema. Cytuję: "...A ja sześcioma watami napędzam kolumny o efektywności 86dB. I to wcale nie jest plumkanie."

Też mi wyczyn ... ;) 

Panowie, podziwiam optymizm. Nigdy nie slyszalem dobrze grajacej lampy na kolumnach " do tranzystora". Szczegolnie z tymi 2-3W Brzmienie dalekie było od ideału. Chyba nie chodzi o to żeby było dużo tylko smacznie. Nieprawdaż?

O warunkach kolumn lampowych było juz wiele razy. Nie jest to tylko efektywność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kef 104 ab słuchałem w zeszłym tygodniu , nie wiem jak z lampą , bo grały z tranzystorem / mam pecha , bo zawsze starych konstrukcji słucham z tranem a nigdy z lampą :) /. Nie rzuciły mnie w pełni na kolana , ale z pewnością było o niebo lepiej niż z nówek Tannoy Revolution XT 8F , które chwile po nich zagrały na tej samej elektronice.

16 minut temu, audiowit napisał:

Tomek niedlugo opowie o swoich odczuciach na temat kolumn bezkompromisowych.

Witek , nie odkrywa się kart przed zakończeniem negocjacji :) A mam za sobą dopiero pierwszy , co prawda najważniejszy etap, czyli żonę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak bez obrazy , ale czy te całe nasze opisy , testy kolumn, wzmacniaczy , doradzanie , to nie nasze subiektywne wyobrażenia ? Audio to hobby , a my jesteśmy tylko ludźmi , każdy się może dzielić odczuciami, ale nie każdy musi je przyjmować jako dogmat. Jak odrzucimy tą otoczkę opisów brzmienia . subiektywną jak cholera , bo robioną w naszych warunkach, to jedyne co nam zostanie ,to pisać jaką wtyczkę należy wetknąć do jakiego gniazda by było prawidłowo . I to będzie jedyny pewnik :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o to iż np. Fafniakowi może się coś podobać o 180st innym brzmieniu niż komuś innemu kto doradza dane coś. Każdy może słuchać innego rodzaju muzyki a będzie doradzać przez pryzmat przez siebie słuchanej gdzie zupełnie inne sprzęty są potrzebne = nie ma co kierować się forumowymi doradzankami :D  Bardziej traktować to jako element audio-folkloru co też np. Ja czynię :P 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim są bardzo różne wzmacniacze lampowe i będą one wymagały różnych kolumn w zależności od pomieszczenia, rodzaju muzyki i gustu tego kto będzie je używał. Wiele wzmacniaczy lampowych ma całkiem sporą moc i również wśród nich zdążają się np. takie w klasie AB które zachowują się ze zniekształceniami dość podobnie do wzmacniaczy tranzystorowych. Wtedy wysoka skuteczność może być mało istotna. Jest za to masa kolumn które w ogóle nie nadają się do wzmacniaczy lampowych. To głównie te które potrzebują wzmacniaczy o bardzo wysokim współczynniku tłumienia i często bardzo mocnych. Duża zmienność impedancji zwykle również nie pomaga, no chyba że wprowadzi zmiany w brzmieniu kolumn jakich chcemy. Zwykle wzmacniacze lampowe potrzebują kolumn z dość wyraźnie podkreśloną górą pasma, bo ta w nich zwykle odchodzi na plan dalszy. W jednych ten efekt jest duży a w innych niewielki. No chyba ze ktoś akurat chce złagodzona górę pasma. Wtedy i tego nie potrzeba. Mała ilość elementów zwrotnicy jest częstym mitem. Wiele kolumn z rozbudowanymi zwrotnicami ma bardzo nieliniowe charakterystyki impedancji, ale i wśród takich zwrotnic bywają takie które mają je bardzo liniowe. Szczególnie gdy są rozbudowane o elementy linearyzujące jej przebieg.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kubakk napisał:

apewne chodzi o to iż np. Fafniakowi może się coś podobać o 180st innym brzmieniu niż komuś innemu kto doradza dane coś.

dokładnie

Wystarczy przejść się i porozmawiać z ludźmi na ałdioszoł - jak różny jest odbiór TEGO SAMEGO SYSTEMU w TYM SAMYM POMIESZCZENIU i TYM SAMYM CZASIE/UTWORACH.

I błagam, nie piszmy tu o mitycznym "prawdziwym"/właściwym/ dźwięku. Ten dźwięk ma sie podobać jednemu konkretnemu człowiekowi

Ja dlatego wszystkie urządzenia przesłuchuję u siebie. 2 kupiłem w ciemno(używane) i nie do końca było to dobre rozwiązanie/trafienia

Rady typu kup kolumny takie/śmakie ale wiesz... wzmacniacz też będziesz musiał wymienić na inny (w dążeniu do czyjegoś innego wzorca dobrego dźwięku), także powinny być mocno przemyślane. Nie każdy ma audiofilum nervosa ;) i co miesiąc zmienia klocuszki

Tym bardziej że kolejne rady wchodzą najczęściej na kolejne stopnie finansów.

17 godzin temu, MobyDick napisał:

KEF CALINDA SP1053

ooo to chyba te ?

Nie.. CANTATA.... !

@audiowit - czy te podłączałeś do lampy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...