Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

4 minuty temu, MobyDick napisał:

Porównywałeś w domu jakieś przypadkowe kolumny o których nic nie wiadomo i na podstawie subiektywnych wrażeń wyciągasz jakieś dziwne wnioski ? O czym to ma świadczyć ? Że Ci nie pasowało jak grały

Odsłuch to już efekt końcowy  po sprawdzeniu wszystkich ustawień i odczytów z pomiarów.

9 minut temu, MobyDick napisał:

Tłumaczyłem Ci już n razy ze przy podobnej budowie głośniki o większej skuteczności będą miały mniejszy liniowy skok membrany, co sprawia że przy mniejszym poziomie głośności będą dawały większe zniekształcenia,

nie wiem z jakimi głośnikami pracujesz, ale odnoszę wrażenie że to nie są wysokiego lotu.

 

10 minut temu, MobyDick napisał:

Do tego momentu skuteczność nie ma nic do rzeczy . No chyba ze masz bardzo słaby wzmacniacz. Wtedy trzeba kolumn o większej skuteczności i trzeba się liczyć z tym że będziemy musieli  słuchać ciszej.

Moby, czy ty możesz odejść od mitów i zacząć czytać fakty i literaturę techniczną, bo tylko w kółko powtarzasz slogany i mity które są przekazywane przez innych.

 

13 minut temu, MobyDick napisał:

Dlatego może więcej nie zabieraj zdania w kwestiach o których nie masz pojęcia i nie chcesz nic zrozumieć.

nie odpowiedziałeś gdzie  przeczy prawom fizyki, proszę o konkrety. 

14 minut temu, MobyDick napisał:

Jeśli kolumny o mniejszej skuteczności są w stanie zagrać głośniej dzięki swojej budowie bez zniekształceń to niby czemu miały by zapewnić mniejszą dynamikę dźwięku

tylko jak głośno muszą zagrać żeby dorównać kolumną o wyższej dynamice. Sięgnij do kilku wzorów fizycznych i może wtedy zmienisz zdanie. Albo żyj w swoim świecie.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu , własnie Ty piszesz o jakichś mitach. Ja piszę wyłącznie o mechanice głośników. O jakich głośnikach wysokich i niskich lotów ? Jeśli weźmiesz  2 głośniki niemal identyczne, które będą różniły się tylko długością nawiniętej cewki na karkasie, ten o krótszym nawinięciu będzie grał głośniej ( przy tej samej mocy, będzie miał większą skuteczność ). Tylko że liniowy skok membrany będzie miał mniejszy. Do puki będą grały  w zakresie liniowym z jednakową głośnością będą grały jednakowo. Ten o mniejszej skuteczności będzie potrzebował więcej mocy do tego. Przy słuchaniu muzyki w warunkach domowych moce na obu będą niewielkie. Jeśli oba będą podłączone do takiego samego wzmacniacza najprawdopodobniej te kolumny o mniejszej skuteczności zagrają lepiej bo wzmacniacz będzie pracował przy mniejszych zniekształceniach. Zrozumiałeś to ? Porównywanie zupełnie różnych konstrukcji traci sens. Zupełnie inne kolumny będą grały inaczej. Są rożne gusta i te które jednemu odpowiadają dla kogoś innego będą zupełnie beznadziejne. Jest wiele aspektów brzmienia. Absurdalnym jest sądzenie że kiedyś to kolumny były robione dobre a teraz to już nie ... Kiedyś były również robione kolumny lepsze i gorsze, podobnie jak dzisiaj. Te gorsze które były robione kiedyś, zwykle dawno wylądowały na śmietnikach.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym numerze Audio-Video (4/2020) ukazał się test czterech monitorów z zakresu cenowego 6000-7000 zł. Sięgnąłem do niego z zainteresowaniem, bo jedne z testowanych kolumn, Gato Audio FM-15, są od pewnego czasu w moim kręgu zainteresowań. Po tym wszystkim czego naczytałem się o nich na forum i nie tylko, spodziewałem się entuzjastycznej recenzji (wiadomo, recenzje raczej uwypuklają zalety niż eksponują wady;). No to się nie potwierdziło. Recenzja jest raczej chłodna. Kolumnom zarzuca  zaokrąglenie, zawoalowanie, miękkość, przyciemnienie i braki w przejrzystości. Niby dla jednych może być to zaleta i zestaw cech pożądanych, ale ogólna ocena Gato w teście jest raczej słaba - uciułały najmniej punkcików z całej stawki. 

Hm... Czyżby zemsta dystrybutorów za to, że Gato pominęło ich przy podziale tortu, udowadniając, że są zbędni? Zlećmy recenzję, która raz na zawsze wyrzuci Gato na out? Jeśli tak, to się udało. Mój zapał do przetestowania FM-15 osłabł. Wygląda na to, że to coś zupełnie innego niż szukam. Szkoda, bo ich kanapkowa konstrukcja obudowy budziła moje spore zainteresowanie, a i obecna cena (po pozbyciu się pośredników w dystrybucji) była przedstawiana jako okazyjna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Mój zapał do przetestowania FM-15 osłabł.

Ktoś z forumowiczów ma te Gato , napisz jakiś apel ,to może się odezwie. Ja słucham tych kolumn zawsze na AVS i ZAWSZE  robią na mnie pozytywne wrażenie , o wiele większe niż podłogówki Gato FM-30 HG . To co ja słyszałem /podpięta elektronika Gato/ , to w kiepskim akustycznie pomieszczeniu , świetną średnicę, detale, a do tego co rzadko się zdarza wśród nowych konstrukcji muzykalność . Przez muzykalność rozumiem wypełnienie przestrzeni dźwiękiem , bez zbytniej przewagi jakiegoś pasma. Oczywiście należy pamiętać , że są to monitory i trzeba dobrać do nich pomieszczenie o odpowiedniej kubaturze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek4446 napisał:

w kiepskim akustycznie pomieszczeniu

Może tutaj jest pies pogrzebany. Mam teorię (no może bardziej przeczucie), że spokojniej grające kolumny, z mniej detaliczną, stonowaną górą wypadają lepiej w kiepskich akustycznie pomieszczeniach. W tych lepiej zaaranżowanych przegrywają jednak z kolumnami grającymi "ostrzej". I tu uwaga na temat wspomnianego testu w AV. Autor dopisał, że odsłuchy odbywały się w 19,5 m2, w pomieszczeniu zaadaptowanym akustycznie (ustroje pochłaniające i rozpraszające), o krótkim czasie pogłosu. Swoją drogą, tak powinno być w każdej recenzji. Autor powinien podać, w jaki dokładnie pomieszczeniu dokonywał odsłuchów, a nie tylko z jaką elektroniką, kablami czy jakich podkładek pod kolce platformy antywibracyjnej pod listwą zasilającą użył. W AV stosowna informacja jest na pierwszym miejscu listy. Brawo! Czekam kiedy @Redakcja AUDIOpójdzie tą drogą w swoim miesięczniku. Bez tej niezwykle istotnej informacji recenzje bowiem ogromnie tracą na użyteczności.

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

No tak. hfc.com przestałem czytać już dawno. Od kiedy zrezygnowali z wydań papierowych, sukcesywnie schodzą na psy. Moim zdaniem nie znajdziemy u nich żadnych prawdziwych recenzji, a jedynie, udające takowe, materiały prasowe dystrybutorów. Do tego poziom literacki sporej części tekstów jest nie do zaakceptowania. Bez ładu i składu, bez logiki i pomysłu na to, jak ciekawie zaprezentować produkt (bo to są w istocie prezentacje, a nie recenzje). Za to z nachalnym powtarzaniem w kółko kilku wydumanych pochlebstw. Dla kogoś rozpuszczonego lekturą mądrych, dowcipnych i elokwentnych tekstów w Audio, czytanie HFC jest zbyt dużym wyzwaniem;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę a raczej jestem przekonany że tutaj jest odpowiedź dlaczego FM-15 nie.

FREQUENCY RESPONSE 40 Hz – 35kHz

SENSITIVITY (2,83V) 86dB

RECOMMENDED POWER AMPLIFIER 50 to 200Watts

Z resztą żadne kolumny średniej klasy 2 drożne:$ nie sprawdzą się w stereo.

Cytat

It can go from good Hi-Fi to true High End in the blink of an eye.

nie wiem jak tego chcą dokonać:/.

 

31 minut temu, Kraft napisał:

I tu uwaga na temat wspomnianego testu w AV. Autor dopisał, że odsłuchy odbywały się w 19,5 m2, w pomieszczeniu zaadaptowanym akustycznie (ustroje pochłaniające i rozpraszające), o krótkim czasie pogłosu. Swoją drogą, tak powinno być w każdej recenzji.

 i tu się zgadzam:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, znowu nie rozumiem, co chcesz powiedzieć (wpadnę chyba w kompleksy z powodu małej bystrości). Czy chcesz powiedzieć, że do stereo nadają się tylko kolumny podłogowe, a monitory mogą się sprawdzić w stereo tylko jeśli są wspierane subem? Dobrze zrozumiałem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, fajnie że coś się dzieje, ale nie w takim kierunku to powinno iść.

Pytanko do @Kraft to już kolejny Twój wątek który tak zaczyna wyglądać, nie przeszkadza Ci to ?

Jeśli nie to nie było rozmowy 😉. Pzdr

Dobra idę sobie kupić monitory gato i wspomogę się subem coś polecicie 😁.? 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja drogą wiele kolumn których bas nie sięga zbyt nisko dobrze sprawdza się w połączeniu z subwooferem. Są i takie które bez subwoofera w ogóle nie są w stanie funkcjonować. Cabasse Baltic których kule pochodzą z topowych Atlantis nalezą do nich :

baltic4-0045.jpg

To kolumny zaliczane do klasy hi-end i nie  są stereo :( ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kraft napisał:

że do stereo nadają się tylko kolumny podłogowe, a monitory mogą się sprawdzić

to żadna różnica kolumny podłogowe czy stojakowe jak są  robione jako zestaw do np. KD ich skuteczność, pasmo, i pozostałe parametry są obliczone dla całego zestawu, dlatego są w poszczególnych są wodospad /opada nagle pasmo/, czy kaniony V. Dlatego tez maja niższą dynamikę i pasmo bo w sumie powinno wyjść na 0 w całym zestawie.

Do systemu stereo nie są wyciągane z zestawu 2.1 czy KD, to jest inna linia produkcji /np.  zwrotnica jest inaczej liczona/ przede wszystkim są 3 drożne.

9 minut temu, MobyDick napisał:

o kolumny zaliczane do klasy hi-end i nie  są stereo

hi-end to jak wiesz dowolność /bez norm/ co komu się podoba tak jak audiofilom :15_yum:

Chciałbym usłyszeć ten plastik:/

32 minuty temu, Kraft napisał:

wpadnę chyba w kompleksy z powodu małej bystrości

nie wpadaj, wystarczy trochę rozsądnie podejść do tematu:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...