Skocz do zawartości

Usher Compass BE-718 - Kraftest Vintage


Kraft

Recommended Posts

Dnia 14.02.2021 o 15:49, Kraft napisał:

Dla ciekawych: aranżacja ściany przedniej i tylnej. Wszystkie punkty pierwszych odbić poza sufitem są ogarnięte.

982661325.png.98223361a401c9ae5ed3518440421341.png

 

Czy usytuowanie paneli względem kolumn jest ściśle określone ?  Pytam, ponieważ sądziłem, ze należy ustawiać centralnie za głośnikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 200
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nie było jeszcze o głośnikach zastosowanych w Usherach. No to jedziemy. Na początek woofer. W BE 718 zastosowana głośnik własnej konstrukcji Ushera o oznaczeniu 8948A. Z tą "własną" konstrukcją to trochę przesadziłem. Głośnik jest kolejną odmianą usherowej kopi słynnego "węglowego" Scan-Speaka 8545 zaprojektowanego w latach 90-tych ubiegłego wieku. W tej wariacji na temat klasyka zastosowano membranę z papieru i włókna węglowego bez charakterystycznych purchli (powstających na skutek wolnego suszenia pulpy). Purchle ostały się jedynie na nakładce przeciwpyłowej. 7-calowy głośnik jest bardzo solidny (2,6 kg). Ma odlewany kosz i duży, 12-centymetrowy magnes, który sam waży 1 kg. W porównaniu do nowocześniejszych konstrukcji brakuje jednak dopracowania aerodynamicznego ramion kosza i prześwitu pod dolnym zawieszeniem.  Ogólnie głośniki Ushera z tej serii (8948A, 8945A, 8945P) uchodzą za doskonale wykonane i charakteryzujące się małymi zniekształceniami. 8948A znajdziemy także w następcy BE-718, czyli modelu Dancer Mini-X DMD (14 660 zł).

u05.png.dabd31dd7860a145c292e8fcf236cb44.png

image.jpg.a2b0bafd86caa60ec9bff1b32da45058.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze rysunek techniczny "węglowego" Scan-Speaka i jego tajwańskiej kopii. Nie mam pewności, ale ta kopia mogła się wcale tak bardzo od oryginału nie różnić, przynajmniej w swojej najbardziej spektakularnej części - membranie. Wiadomo że Scan-Speak stożki to swoich wysokiej klasy głośników kupuje w niemieckiej firmie Dr. Kurt Müller. Firma ta dostarcza części także dla wielu innych producentów głośników. Czy na tej liście jest także Usher, to nie wiem. Wykluczone to nie jest. Patrząc na podobieństwo membran Scan-Speaka i Ushera wydaje mi się to nawet prawdopodobne. 

u06.png.967a6df4da5daf32bfc4d970da8a3e73.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test Usherów budził, jak zauważyłem, dodatkowe zainteresowanie ze względu na zastosowany w nich berylowy tweeter o oznaczeniu 9980 Be.

u07.png.a36dcd8da496047ba81ae8d97c1fb57a.png

pobrane.jpg.e9bdb961f35b24e9edb39317642b5a9e.jpg

 

Skoro to clou programu, to postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej. No i pojawił się problem. Berylowy wysokotonowiec Ushera jest bowiem konstrukcją mocno kontrowersyjną. Kilkanaście lat temu wybuchła nawet afera, czy Usher nie oszukuje określając swój głośnik mianem berylowego. Raz, że zbadano strukturę membrany i okazało się, że składa się ona w głównej mierze z tytanu (88,47%). Berylu było w niej zaledwie 6075 części na milion. Do tego dla zmylenia przeciwnika była ponoć malowana na "berylowy" kolor. Dwa, że przeprowadzono pomiary porównawcze tweetera Ushera z podobnie wyglądającym głośnikiem Dayton RS28 (z anodyzowaną membraną aluminiową) i były one podejrzanie zbliżone do siebie. Swoją drogą ten Dayton jest znacznie tańszy od głośnika 9980 Be - obecnie kosztuje 350 zł.

rs28a-4_photo_1.jpg.df625b2711d0b17e68e810def836e011.jpg

 

Nie drążyłem tematu do końca. Usher tłumaczył się, że został oszukany przez poddostawcę berylowej folii, która nie trzymała parametrów. Miał po tych sygnałach ponoć rozwiązać problem. Nasz problem jest za to taki, że nie wiemy, czy w testowanym egzemplarzu mamy tweeter z okresu przed wybuchem afery, czy ten już ponoć poprawiony.

Sprawa zakończyła się tak, że Usher uciekł do przodu, zamieniając w kolejnych konstrukcjach tweetery berylowe na diamentowe (swoją drogą też nie takie diamentowe, jakby sugerowała nazwa, ale to już zostawmy na inną okazję;).

Kto chce poczytać o aferze więcej, może zrobić to tutaj:

http://techtalk.parts-express.com/forum/tech-talk-forum/30362-the-whole-truth-about-beryllium-diaphragms

lub pobrać PDF-a z opracowaniem na ten temat.

 

PS sorry @nowy78

the_truth_about_beryllium_diaphragms.pdf

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem jeszcze, że niektórzy stosują membranę głośnika Dayton RS28, jako część zapasową do 9980 Be. Jak ktoś wgniecie berylowca, to jest opcja taniej naprawy. 

1579_1_.jpg.2e0a7b378f0b601994dbbab82ffac12c.jpgUsher-Audio-Dancer-Mini-X-Diamond-hangfal-tweeter-exploded_big.jpg.1cbaf56d1d6418b02884672e139db757.jpg

275-130_ALT_0.thumb.jpg.ada3506df76084711a06418f9d497c80.jpg

pobrane.jpg.58c667ab089e41925ff2bab677c961b4.jpg

W ogóle te tweetery Ushera i Dayton wyglądają prawie tak samo. Jak już pisałem, wypadają też właściwie identycznie w pomiarach. Jeśli to faktycznie ta sama konstrukcja, to w BE-718 nie pracuje jakiś szczególnie awangardowy drogi głośnik o niezwykłych właściwościach, a "tylko" po prostu bardzo udany głośnik. 

http://www.zaphaudio.com/tidbits/

 

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam te Berrylowe monitory z których jestem zadowolony,  jeśli chodzi o ten tweeter jest dobry nawet jeśli to nie czysty berryl, tylko że te Be-718 szły na rynek w usa z lepszymi zwrotnicami początek produkcji i do recenzji a na Europę już z gorszymi niejaki Danny Richi z Gr Research pakował tam części Sonicaps rezystory millsa ponoć po tym te monitorki wskakują do kat. A potencjał tych przetworników jest prawdopodobnie znacznie większy

IMG_20210223_150839.thumb.jpg.b45d878b7b54f68e416c0d6be84a2186.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

@Kraft, a to widziałeś 😂?

Oczywiście, że widziałem. Spaliłeś mi kolejną ciekawostkę do poruszenia;)

 

7 godzin temu, nowy78 napisał:

Testowany egzemplarz jest nieco podrasowany ;) 

No ładnie. Podmienione elementy są o tych samych parametrach, czy kolumna została inaczej zestrojona?

 

"Węgłówka", beryl, Sonus faber, zwrotnice... Nic nie jest w przypadku tych Usherów takie, na jakie wygląda. Normalnie Matrix.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Felix1 napisał:

Tak sobie czytam i stwierdzam, że osobiście chyba jednak będę omijać Ushera szerokim łukiem. 

Może to pochopna konkluzja. Podejście Ushera do prowadzenia biznesu nie do końca mi się podoba. Dlatego postanowiłem o tym napisać. Jednak sprawa nie jest taka czarno-biała. Po pierwsze nie znamy kulisów skopiowania przetwornika Scan-Speaka. Może to była jakaś cicha licencja. To były też trochę inne czasy. Japończycy czy Koreańczycy też zaczynali od kopiowania, a teraz to oni liderują wielu branżom. Chińczycy poszli tą samą drogą. Trzeba to widzieć w szerszym kontekście. Wszelkie podmianki to też w audio powszechny model działania. Robią tak i firmy ze starej Europy (a nawet one obecnie przede wszystkim). Te wszystkie biznesowo-marketingowe zawirowania nie powinny nam przesłaniać faktu, że Usher robi po prostu bardzo dobre i solidne kolumny. Nawet jeśli dla potrzeb reklamy pewne kwestie koloryzuje. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zwrotnice które były gorsze i tak są dość dobrej klasy zwłaszcza na tle niekiedy znacznie droższej konkurencji która potrafi wkładać w drogich kolumnach tanie elementy,  trzeba pamiętać że te be-718 były dość tanie nie wiem ile kosztowały jako nowe ok 6-7kzł w pl 10 lat temu to tak naprawdę średnio/ wyższej klasy monitor nie żaden hi-end 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chciałem wypożyczyć uszatki sd500 ale tak czytam o tych "autorskich" super tweeterach i wałkach ze zwrotkami, że chyba faktycznie jak Usher to tylko S520, chociaż i tu podobno obecne rewizje nie grają już tak fajnie jak pierwsza. Do tego dystrybutor nie chciał nawet S520 za kaucją wysłać  a co dopiero sd500, wszystko co związane  z Usherem jest dziwne... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...