Skocz do zawartości

Gramofon i Edifier R1600III?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 godzin temu, Dzik napisał:

Wzmacniacz jest potrzebny do głośników pasywnych, natomiast głośniki aktywne mają wzmacniacz wbudowany. Gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem można więc podłączyć bezpośrednio do głośników aktywnych.

Tak, zgadza się. Mi chodziło tylko o to, czy potrzebuję czegoś jeszcze jeśli mam głośniki aktywne i kupię któryś z tych gramofonów z wbudowanym preampem czy od razu tylko na zasadzie Plug and Play, podpinam i wszystko działa jak należy? :) Chcę się wkręcić w ten temat, ale nie chcę póki co na start wydawać fortuny, ale ogólnie na sprzęt audio nie szczędzę grosza. Ostatnio zakupiłem FiiO M11 do Beyerdynamic DT 1990 Pro DT 880 również jeszcze w użytku. Tylko zastanawiam się jak będzie brzmieć muzyka o typowo ciężkich brzmieniach jak Bullet For My Valentine, Architects czy Bury Tomorrow. Jak się orientuję to przykładowo te kolorowe  vinyle będą już odpowiednio więcej kosztować, ale za to są piękne! :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podepniesz przez RCA.

18 minut temu, kubikolos napisał:

Tylko zastanawiam się jak będzie brzmieć muzyka o typowo ciężkich brzmieniach jak Bullet For My Valentine, Architects czy Bury Tomorrow.

Będzie brzmieć do kitu. Płyty winylowe to archaiczny format, który wymaga specjalnego masteringu dźwięku w studiu (innego niż płyty CD), co w połączeniu z sygnaturą dźwięku samego nośnika (który nie jest cichy jak płyta CD, bo wprowadza szum własny i zniekształcenia) daje tę specyficzną „magię” przy odsłuchu. Żeby jednak wydobyć z płyty winylowej dobry dźwięk potrzeba solidnego sprzętu, czyli porządnego gramofonu z dobrą wkładką, porządnego przedwzmacniacza, wzmacniacza i dobrych głośników. Gramofon musi być też kompetentnie skalibrowany.

Żeby tego było mało, nie każde wydania winylowe są godne uwagi, bo nowe re-edycje to najczęściej już cyfrowo przetworzony chłam, a stare wydania w dobrym stanie kosztują często niemało. Należy też pamiętać, że z winylem trzeba się odpowiednio obchodzić, czyli starannie go czyścić i przechowywać w odpowiedniej pozycji (szczotki, płyny, myjki, stojaki to oczywiście dodatkowe koszty). Odtwarzając go na byle jakim sprzęcie szybko go zużyjesz.

Krótko mówiąc, zabawa w winyl to bardziej zaawansowana sprawa i zabieranie się za to na tanim gramofonie i głośnikach komputerowych mija się z sensem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, to bez sensu jeździć Dacią, bo przecież komfort marny w czasach gdy są Mercedesy i Lexusy.

A może nie bez sensu? :)

@kubikolos chcesz sprawić sobie gramofon taki tani na początek, to kup. Trzeba mieć tylko z tyłu głowy, że to takie wprowadzenie, wprawka, zabawa. Jak widzę orientujesz już się, że pewien poziom dźwięku kosztuje i szukając jakości trzeba niestety pokombinować, sięgnąć głębiej do kieszeni.

Inna sprawa, że wskazane przez ciebie propozycje to sprzęt już markowy ale podstawowe modele, więc dramatu nie będzie, jednak myślę, że szybko dojdziesz do wniosku, że chcesz czegoś lepszego. Rozważ ewentualnie rynek wtórny, tak by przy odsprzedaży niewiele stracić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chili napisał:

Też tak uważam, to bez sensu jeździć Dacią, bo przecież komfort marny w czasach gdy są Mercedesy i Lexusy.

IMO to nieadekwatne porównanie, bo w tym wypadku, żeby pojeździć Dacią, a nie jej imitacją, trzeba sypnąć groszem. Zresztą autorowi tematu chyba nie tyle chodzi o jeżdżenie Dacią, ile o satysfakcjonującą jakość.

Winyl, po latach rzekomej śmierci, nagle stał się trendy, stąd wysyp budżetowych gramofonów i pojedynki z hipsterami na aukcjach. Jakość tych gramofonów w przystępnej cenie jest jednak wątpliwa i pytanie, po co szlifować sobie nimi drogie płyty. Lepiej darować sobie sprzęt "dla początkujących" i od razu kupić coś porządnego.

Na marginesie, nie polecam kolorowanych winyli, bo na czarnych wszystko lepiej widać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby to nawet śmieszne, gdyby nie było denerwujące, bo teraz człowiek zbierający płyty winylowe jest utożsamiany z takimi ludźmi. „Łał, zbierasz winyle, jesteś taki retro, taki oryginalny!”

Nie chcę jednak, żeby to źle zabrzmiało, że ja autora tematu próbuję odstraszyć, żeby nie pchał się do jakiegoś wykwintnego grona wybrańców. Po prostu winylowe hobby kosztuje i trzeba mieć tego świadomość. Zamiast na hurra kupować jakiś tani gramofon i podłączać go pod komputerowe głośniki, lepiej trochę poczytać, pooglądać, posłuchać i ułożyć sobie plan, odkładać pieniądze i metodycznie dokupować komponenty systemu.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kompletnie nie o to chodzi.. Ja wiem, że aby grało tak jak powinno to musi kosztować. Jednak nie ogarniam kompletnie tego tematu. Co innego cyfra. Za samego DAP'a dałem 3,5k, słuchawki ponad 2k. Gra to naprawdę niesamowicie jednak chcę się wbić w te winyle. Kumpel miał combo Unitra + Technics, ale modeli nie pamiętam i grało to naprawdę pięknie. Tylko po co na start wywalać 5k na zestaw? Chcę zobaczyć z czym to się ma i jak mi się spodoba na tyle, że w ogóle poleci cyfra do lamusa to wtedy kupię coś o kilkanaście oczek wyżej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kubikolos napisał:

Tylko po co na start wywalać 5k na zestaw? Chcę zobaczyć z czym to się ma i jak mi się spodoba na tyle, że w ogóle poleci cyfra do lamusa to wtedy kupię coś o kilkanaście oczek wyżej :)

A po co zaczynać np. naukę obróbki dźwięku od programu dla początkujących? Wyuczenie interfejsu i zakodowanie obsługi w pamięci mięśniowej zajmuje sporo czasu, a do tego każdy program ma swoją specyfikę. Lepiej zacząć od poważnego oprogramowania i najpierw nauczyć się prostych rzeczy, a potem przejść do bardziej skomplikowanych.

W przypadku kiepskiego gramofonu jakość będzie niesatysfakcjonująca, a przy tym zużyjesz sobie płyty. Są więc duże szanse, że albo się zniechęcisz, albo szybko będziesz chciał czegoś lepszego i będzie ci szkoda wydanych wcześniej pieniędzy. Lepiej więc trochę poczekać, odłożyć ze 4k i kupić dobry gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem i wyjściem bypass (dzięki czemu w przyszłości będziesz mógł dokupić lepszy przedwzmacniacz i ominąć wbudowany). Jeżeli ci się nie spodoba, to zawsze przecież dostajesz czas na zwrot sprzętu.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2021 o 14:41, Dzik napisał:

Będzie brzmieć do kitu. Płyty winylowe to archaiczny format

nie zgodzę się z Tobą, wręcz odwrotnie CD i inne formaty z internetu są poddawane kompresji.

Dnia 25.06.2021 o 14:03, kubikolos napisał:

czy potrzebuję czegoś jeszcze jeśli mam głośniki aktywne

wystarczy jak w gramofonie masz wbudowany przedwzmacniacz i wtedy podłączysz gramiak do każdego wzmacniacza.

Warto wejść w  vinyle, ale na pewno czeka Ciebie wymiana sprzętu.

Jak kupisz i posłuchasz kilku płyt, napisz swoją opinię

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Karol64208 napisał:

nie zgodzę się z Tobą, wręcz odwrotnie CD i inne formaty z internetu są poddawane kompresji.

Swego czasu założyłem wątek o kompresji.

Sam zbieram winyle, co nie zmienia faktu, że jest to archaiczny format. W tym stwierdzeniu nie ma nic z czym możnaby polemizować.

 

 

 

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 1Ender napisał:

Ile masz do wydania na drapaka?

Nie mam ograniczonego budżetu. Kwestia tego czy jest sens kiedy w ogóle nie ogarniam tematu. Jak mi się nie spodoba brzmienie to kupię odpowiednie combo. Z drugiej strony jak się znajdzie coś ciekawego, markowego do 1500 zł razem z preampem to się będę zastanawiał. Co powiesz o AT-LP3 i do tego jakiś wzmacniacz? Tylko pytanie co jest absolutnie potrzebne do tego aby ten sprzęt zagrał? 

Edytowano przez kubikolos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, shureido napisał:

@Dzik celnie opisał sprawę patefonową 

99% procent gramofoniarzy to lansiarze kupujących vinyle w biedrze

Tylko czekać aż ktoś dla beki wylansuje pocztówki dźwiękowe i temat poniesie się równie lotnie co naleśnik 😇

Nie kupisz tej muzyki na vinylu której słucham 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, shureido napisał:

@Dzik celnie opisał sprawę patefonową 

99% procent gramofoniarzy to lansiarze kupujących vinyle w biedrze

Tylko czekać aż ktoś dla beki wylansuje pocztówki dźwiękowe i temat poniesie się równie lotnie co naleśnik 😇

Tylko nadal nie rozumiem co w tym złego. My jesteśmy zajefajni bo mamy oldschoolowe gramofony i super płyty a reszta to badziewiarze, bo kupują w Biedrze. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że każdy może kupić to na co ma ochotę i nie widzę tu powodu do stygmatyzowania kogokolwiek.

@kubikolos wyraźnie akcentuje swoje potrzeby i można odnosić się do nich, nakierować a niekoniecznie zniechęcać.

Na końcu to i tak tylko jego decyzja.

...i trochę OT robimy w wątku Kolegi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Chili napisał:

Tylko nadal nie rozumiem co w tym złego. My jesteśmy zajefajni bo mamy oldschoolowe gramofony i super płyty a reszta to badziewiarze, bo kupują w Biedrze. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że każdy może kupić to na co ma ochotę i nie widzę tu powodu do stygmatyzowania kogokolwiek.

Jeśli mowa też o mnie, to wyraźnie napisałem:

Dnia 25.06.2021 o 22:40, Dzik napisał:

Nie chcę jednak, żeby to źle zabrzmiało, że ja autora tematu próbuję odstraszyć, żeby nie pchał się do jakiegoś wykwintnego grona wybrańców.

A że denerwują mnie ludzie, którzy bezmyślnie podążąją za trendami - zawsze mnie denerwowali i moda na gramofony po prostu nie jest wyjątkiem. Nie oznacza to jednak, że ich stygmatyzuję. Old-schoolowego gramofonu nie posiadam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chili napisał:

Tylko nadal nie rozumiem co w tym złego. My jesteśmy zajefajni bo mamy oldschoolowe gramofony i super płyty a reszta to badziewiarze, bo kupują w Biedrze. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że każdy może kupić to na co ma ochotę i nie widzę tu powodu do stygmatyzowania kogokolwiek.

Nie mam drapaka i tym bardziej zgadzam się w 1000% z poniższym stwierdzeniem @Dzika

ludzie, którzy bezmyślnie podążąją za trendami... ...i moda na gramofony po prostu nie jest wyjątkiem

dodam, że stado lanserów winylowych tym bardziej wygląda żałośnie, im bardziej ich wiedza dotycząca obszarów audio jest mniejsza albo żadna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, shureido napisał:

Nie mam drapaka i tym bardziej zgadzam się w 1000% z poniższym stwierdzeniem

Sorry , ale jak nie masz drapaka, to niby z czym i na jakiej podstawie się zgadzasz ?

@Chili ma rację , od czegoś trzeba zacząć i negacja posiadania gramofonu , bo wpisuje się w czyjąś teorię o " lansowaniu" jest bzdurą.

21 godzin temu, shureido napisał:

99% procent gramofoniarzy to lansiarze kupujących vinyle w biedrze

Rozumiem , że robiłeś badania na ten temat i możesz przedstawić wiarygodne wyniki , bo jak nie to jest to raczej płytkie pieprzenie by zabłysnąć.

@kubikolos czarny krążek może Ci pasować lub nie , ale najlepiej będzie jak się o tym przekonasz sam nawet kupując płyty z "Biedry".

Co do drapaka zwróć uwagę na stare Technicsy , są nie do zajechania , np.

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-b303-wkladka-shure-sprawny-9302390429

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1500-philips-412-direct-drive-9302391194

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-qd33-po-renowacji-dodatki-10600431336

do tego proste pre phono i grasz.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, tomek4446 napisał:

Sorry , ale jak nie masz drapaka, to niby z czym i na jakiej podstawie się zgadzasz ?

@Chili ma rację , od czegoś trzeba zacząć i negacja posiadania gramofonu , bo wpisuje się w czyjąś teorię o " lansowaniu" jest bzdurą.

Rozumiem , że robiłeś badania na ten temat i możesz przedstawić wiarygodne wyniki , bo jak nie to jest to raczej płytkie pieprzenie by zabłysnąć.

@kubikolos czarny krążek może Ci pasować lub nie , ale najlepiej będzie jak się o tym przekonasz sam nawet kupując płyty z "Biedry".

Co do drapaka zwróć uwagę na stare Technicsy , są nie do zajechania , np.

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-b303-wkladka-shure-sprawny-9302390429

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1500-philips-412-direct-drive-9302391194

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-qd33-po-renowacji-dodatki-10600431336

do tego proste pre phono i grasz.

 

 

Gramofoniarz, awokat pro bono lansiarzy

Zanim zaczniesz nadstawiać głowy przeczytaj chociażby wpis założyciela wątku, pomyśl i ewentualnie rób z siebie obrońcę grupy o której mowa

Twoje pieszenie jest "błyskotliwe"

Czy chcąc wypić mleko kupujesz krowę ? To a'propos robienia badań, jako naleśnikarz jesteś nieobiektywny, koniec lansu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...