Skocz do zawartości

Kolumny do NAD C368


Hfstjast

Recommended Posts

Witam Wszystkich!

Temat wielokrotnie poruszany na forum, przejrzałem mnóstwo wpisów w powyższym temacie i ciągle mam wątpliwości.

Planuję zakup nowego sprzętu. Na 99% padnie na NAD-a C368 + MDC  BluOS 2i. Do tego poszukuję kolumn. Niestety, możliwości odsłuchu w mojej okolicy są skromne, a wypożyczanie na odsłuchy 3 czy 4 par kolumn jest kłopotliwe. Na wyjazdach posłuchałem wybranego wzmacniacza z KEF Q750 i nie przypadły mi do gustu. Jak dla mnie dźwięk za bardzo stłoczony, masa basu, w szybszych kawałkach niskie dźwięki jakby zachodziły na siebie.  Drugie odsłuchane kolumny to PSB X1T. Jeśli chodzi o dół to zdecydowanie bardziej mi odpowiadał, jednak wysokie tonu były bardzo metaliczne i ostre. Stwierdziłem, że jeśli po 30 minutach mi to przeszkadza to na dłuższą metę będzie dla mnie nieakceptowalne.

Słuchałem również Polk Audio RTiA 7, ale z innym wzmacniaczem - Cambridge Audio CXA80. Ze względu na funkcjonalność odrzuciłem taki zestaw, ale zastanawiam się czy te kolumny z C368 to dobry zestaw.

Muzyka której słucham bardzo różna, ale najwięcej muzyki rockowej, ale również jazz, blues, ale także pop czy metal.

Ciekawy jestem opinii bardziej doświadczonych i osłuchanych kolegów. Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z odsłuchów NADa to dobre byłyby dla niego kolumny raczej detaliczne, jasne.

Mogą się sprawdzić  Monitor Audio Bronze 500 lub Monitor Audio Silver 200 7G.

Gdyby budżet można było zwiększyć to polecam też do sprawdzenia bardzo uniwersalne Audio Physic Classic 8.

11 godzin temu, Hfstjast napisał:

a wypożyczanie na odsłuchy 3 czy 4 par kolumn jest kłopotliwe

Jeszcze uwaga. Przy tak dużym pomieszczeniu odsłuchy w domu są "obowiązkowe". To co usłuszysz w salonie a finalny efekt w domu to moga być antypody. Branża wypożycza kolumny do odsłuchu i warto z tej opcji skorzystać, aby zaoszczędzić i kasę i rozczarowań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, slaw0001 napisał:

Z tego co pamiętam z odsłuchów NADa to dobre byłyby dla niego kolumny raczej detaliczne, jasne.

Oprócz monitor audio dorzuciłbym bowersy 603s2 

 

8 godzin temu, Hfstjast napisał:

zastanawiałem się też nad Heco Aurora 700

Aurory 700 spoko często polecane, ale połączenie z c368 słabe jak dla mnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Hfstjast napisał:

Pokój ok 40 m2, budżet w sumie do 10 tys.

S4Home - zastanawiałem się też nad Heco Aurora 700, bardzo dużo pozytywnych opinii, ale jak poczytałem więcej obawiam się, że bas może być podobny do KEF-a.

Heco Aurora 700 u mnie grają na 65-70 m.kw :) I grają (bardzo) dobrze. Na 40 metrach nie powinny mieć więc problemów. Jak bardzo lubisz bass, to lepiej iść w Aurory 1000, nie są dużo droższe. Choć słyszałem opinie że zamiast Auror 1000 lepiej iść w Celan-y z serii "700".

Budżet 10k, to możesz pójść w coś jeszcze (sporo) lepszego. Może KEF R500 lub srebrne MA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
40m2 to spore pomieszczenie dlatego też warto wybrać kolumny o potężniejszym dźwięku. Heco Aurora 1000 to bardzo dobry stosunek jakości do ceny, brzmienie muzykalne z naturalnym środkiem oraz głębokim basem. Jeśli chciałbyś postawić na precyzję i szczegółowość to polecam posłuchać Monitor Audio Silver 500. 
Kefy to także ciekawe rozwiązanie pod NADa C368 ale w takim metrażu nie schodziłbym poniżej R7 aby nie było niedostatków basu. 

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Hfstjast napisał:

Pokój ok 40 m2, budżet w sumie do 10 tys.

S4Home - zastanawiałem się też nad Heco Aurora 700, bardzo dużo pozytywnych opinii, ale jak poczytałem więcej obawiam się, że bas może być podobny do KEF-a.

Niestety, na odsłuch do Ciebie mam trochę daleko...

No Aurora nie skoro KEF nie lezał.

Bowersy? Monitor audio? Panowie ale czytaliście co kolega napisał wcześniej?

PSB miały za ostre brzmienie. Bowersy i Monitor audio moim zdaniem odpadają.

Stawiam na Fyne. Ale im więcej odsłuchu tym lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2021 o 21:36, Hfstjast napisał:

Słuchałem również Polk Audio RTiA 7

"Kolumny Polk RTiA7 będą idealnie pasować do pomieszczenia o tym metrażu. Dużą zaletą tych kolumn jest ich łatwość w ustawieniu, dobrze znoszą w miarę bliskie ustawienie względem ścian, ale wiadomo jak to z akustyką, zawsze trzeba samemu poeksperymentować w celu znalezienia optymalnego ustawienia. Polki grają dosyć równo, nie ma podbicia skrajów pasm, niskich i wysokich tonów, więc wpasują się w szeroki repertuar. Dostaniesz dosyć naturalne brzmienia, bez nastawienia na jak największą detalicznoś. Unikniesz męczącej na dłuższą metę ostrości, jak to miałeś w PSB X1T.

Zestawiłbym je z NuPrime A300. Oprócz bardzo wysokiej mocy 150W przy 8Ohm, na pokładzie masz WiFi, BT 5.0 aptX HD, obsługę wielu serwisów streamingowych sterowanych aplikacją od Nuprima, wejścia cyfrowe SPDIF koaksjalne i optyczne do wbudowanego DACa. Także takie all-in-one. Duża moc trzyma pod bardzo dobrą kontrolą granie kolumn, przy tym charakter grania Omnii w moim odczuciu leży po delikatnie ocieplonej stronie, także bardzo dobrze zgrywa się z RTiA i tworzą dobry duet.

Gdybyś zdecydował się na takie rozwiązanie, to zapraszam do kontaktu z naszym sklepem w celu wyceny zestawu w cenie dla forumowiczów"

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przypasują, gdzieś tutaj była mowa, że KEFy słabo wypadły. Ale może inny model?? Bo wysokie, nieco starsze KEF R900 są teraz po 10k (zamiast ok. 17k):

https://nautilus2.pl/podlogowe/15918-kef-r900-czarny.html

Może warto się nimi zainteresować? (kompletnie nie wiem jak grają, natrafiłem przypadkiem na ich wyprzedaż).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Hfstjast napisał:

Tweeter2016 - 10k za kolumny zdecydowanie przekracza mój budżet.\

OK, wydawało mi się, że budżet jest tego rzędu.

 

40 minut temu, Hfstjast napisał:

S4Home - jeżeli Fyne to który model byś polecił dla mnie?

Odpowiem za S4Home, bo ten będzie tu zapewne jutro rano :)Dużego wyboru nie ma - F501 i większe F502 (możesz też rozważyć ich odpowiedniki od Tannoy - XT6F i XT8F).

Jeszcze dodam, że jakbyś się szybciej zdecydował, to w promocji w MM są F501 za 4160 zł, zamiast około 5500 - Link do MM.  Rzuciłem okiem na ceny i Avans / Electro też mają promocje na nie.

Gdybym miał większy metraż już byłyby moje :)

 

 

Edytowano przez Tweeter2016
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Gdybym miał większy metraż już byłyby moje

A jaki masz metraż?

Tam są głośniki 6", to już w 15 m² będzie dobrze.

Poza tym: 

"Do małych pokoi sugerowałbym duże kolumny. Do dużych – monitory podstawkowe. To może się wydawać zaskakujące, ale proszę zauważyć, że małe głośniki wymagają zazwyczaj dostarczenia wysokiej mocy. Tylko wtedy grają pełnym potencjałem. Słuchane cicho, ze wzmacniaczem o niewielkiej mocy, brzmią mało dynamicznie i brakuje im basu. Kiedy jednak odkręcimy potencjometr, ożywają i dostarczają dźwięk, na który czekaliśmy.

Kolumny podłogowe zachowują się inaczej. Zazwyczaj są wyposażone w głośniki niskotonowe o dużej średnicy, które nawet przy stosunkowo niewielkim poziomie wysterowania zapewniają odpowiednie nasycenie i zejście basu. Można słuchać cicho i uzyskać pełnozakresowy dźwięk. Z małymi monitorami zwykle się to nie udaje. Dopiero w ogromnych pomieszczeniach potrzebujemy zarówno dużych kolumn, jak i mocnych wzmacniaczy." -- Koji Okazaki (Yamaha)

Edytowano przez dorsz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny cytat! Fajnie, że go tutaj przytoczyłeś, bardzo mi się podoba ! :) Może pójdę kiedyś drogą zalecaną przez Pana Koji Okazaki.

Kiedyś grałem trochę Heco Aurora 700 w moim pokoju i wydawały mi się wyraźnie za duże i za mocne na to pomieszczenie, ale też były głupio ustawione (na długim boku pokoju - nie ustawiałem ich optymalniej, bo tylko chwilowo tam stały).

Może gość z Yamahy ma rację ?! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hfstjast napisał:

Tweeter2016 - 10k za kolumny zdecydowanie przekracza mój budżet.

S4Home - jeżeli Fyne to który model byś polecił dla mnie?

Do 40 metrów jednak F502.

6 godzin temu, dorsz napisał:

O, takie Revolution DC6T mogłyby u Ciebie dobrze zagrać.

Nie, one są zdecydowanie za małe. Miałem te kolumny prywatnie w pomieszczeniu 30-35 wtedy chyba i nie dawały rady pod kątem basu. Środek i góra pasma rewelacja.

Z Tannoya XT8F.

Zapraszam po wycenę.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tweeter2016 napisał:

Gdybym miał większy metraż już byłyby moje :)

 

 

7 godzin temu, S4Home napisał:

Nie, one są zdecydowanie za małe. Miałem te kolumny prywatnie w pomieszczeniu 30-35 wtedy chyba i nie dawały rady pod kątem basu. Środek i góra pasma rewelacja.

Tweeter, jaki masz metraż?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...