Skocz do zawartości

Stereo do 20m2


kasaks

Recommended Posts

Cześć. To mój pierwszy post, ale forum czytam od jakiegoś czasu. I sporo już się dowiedziałem. Temat jakich kilka się przewinęło, ale może coś podpowiecie. Próbuję złożyć sobie zestaw stereo do pomieszczenia ok. 20m2. Plan i zdjęcie poniżej. 

Całościowy budżet to 10000 zł (za wzmacniacz, kolumny podłogowe, cd, odtwarzacz sieciowy i kable). Wzmacniacz będzie podpięty do telewizora kablem optycznym. Jako transport cd mam zamiar użyć odtwarzacza blu-ray (pewnie Panasonic DP-UB450), podłączonego do wzmacniacza kablem koaksjalnym. To uszczupla budżet o 870 zł. Jako streamer malina 3B+ z HiFiBerry Digi+ Pro, na co przeznaczam ok. 650 zł. Na wzmacniacz i kolumny zostaje ok 8500zł. Ze względu na niedostatek miejsca obok szafki rtv i powierzchnię pokoju, kolumny nie mogą być za duże. Jakiś czas temu, kiedy tylko pojawiła się u mnie myśl o stereo, to nastawiłem się na amplituner stereo z HDMI arc. Wiadomo - wygoda, funkcjonalność itd. Myślałem o Onkyo 8390. No ale czas mijał 😊 W międzyczasie pojawiły się problemy z dostępnością. I okazało się, że w moim budżecie ciężko będzie o dobrze brzmiący system z HDMI arc. Z tego względu takie sprzęty jak Cyrus One Cast czy nad c700 odpadły. Onkyo 8270 czy Denon dra800 podrożały tak, że chyba nie warto. Zacząłem więc szukać gdzie indziej. W ten sposób doszedłem do Magnata MR780 i Cambridge AXR100. A ponieważ piszecie, że trochę różnią się charakterystyką, to postanowiłem zacząć słuchać :) Dodam, że zawsze wydawało mi się, że lubię ciepłe, pełne, muzykalne granie, więc teoretycznie Magnat powinien się sprawdzić lepiej.

Jestem właśnie po pierwszej wizycie w salonie audio. Słuchałem plików flac z pendrive'a wpiętego w odtwarzacz,, który z kolei był podłączony przez RCA do wzmacniacza. Na początek zestaw, po którym obiecywałem sobie bardzo dużo, tzn.:

- Magnat MR780 + Fyne Audio 501. No i... dramat :) Nie jestem audiofilem, nie jestem osłuchany w sprzętach audio i nie potrafię opisywać dźwięku tak sugestywnie jak niektórzy z forumowiczów, ale dla mnie to było naprawdę złe. Było trochę basu, ale średnica i góra jakieś sztuczne, jakby przytłumione. Plastikowe. Jakbym słuchał tanich głośników komputerowych. Zdecydowane nie. Dalej wjechał więc:

- Magnat MR780 + Focal Chora 826. No. Od razu lepiej :) Dźwięk zdecydowanie bardziej zrównoważony. Żadnego pasma nie brakowało, chociaż bas był jakby delikatniejszy. A może lepiej kontrolowany? Nie wiem, nie znam się, ale ten zestaw brzmiał zdecydowanie lepiej. Wszystko było jakby pełniejsze, głębsze. Minus tych kolumn - rozmiar. Dalej chciałem posłuchać jakichś tańszych kolumn - żeby przekonać się, czy będę potrafił wychwycić różnicę. A więc podłączyliśmy:

- Magnat MR780 + Heco Aurora 700. No i tak, słychać różnicę. Nie było bardzo źle, ale dźwięk był bardziej zlany - trudniej było usłyszeć pojedyncze instrumenty. Trochę taka papka bez wyrazu. Zestaw zagrał też jakby ciszej. Nadal jednak chyba lepiej niż Fyne 501 :) Panowie w sklepie stwierdzili, że skoro Focale mi się podobają, to proponują spróbować:

- Magnat MR780 + Polk Audio Reserve R500. Miało zagrać trochę inaczej, ale na podobnym poziomie jakościowym. I było ok, ale tylko tyle. Chyba trochę mniej rozdzielczo niż Focale. Całe pasmo wydawało mi się na podobnym, dobrym ale trochę nudnym poziomie. Drugie miejsce za Focal Chora 826. Ponieważ w salonie nie było Cambridge AXR100, to panowie zaproponowali CXA81 (CXA61 też nie było), żeby przynajmniej był jakiś punkt odniesienia. Od razu wjechał zestaw z kolumnami, które wcześniej podobały mi się najbardziej, tzn.

- Cambridge Audio CXA81 + Focal Chora 826. Zagrało bardzo fajnie zarówno Kind of Blue jak i Number of the Beast. W porównaniu z Magnatem - bardziej dynamicznie, wyraziście, z charakterem. Nie wiem czy to ma sens, ale też pełniej. Przy tym w ogóle nie brakowało basu. Wniosek na szybko. Różnice w cenie mają chyba jednak odzwierciedlenie w jakości dźwięku 😊 Ale czy warto dopłacić? Jeszcze nie wiem. Po tym zestawie do Cambridge'a podłączyliśmy Polki R500 i Fyne 501. W obu przypadkach zagrały lepiej niż z Magnatem.

Na tę chwilę nr 1 to cxa81 z Focal 826 a później Magnat 780 z Focalami 826. W pierwszym przypadku wycena nieco przekroczyła budżet. Czy warto dopłacić? Jeszcze nie wiem. Na pewno będę chciał jeszcze czegoś posłuchać w salonach, a dopiero później coś wypożyczyć. W salonie, w którym słuchałem, wypożyczenia są darmowe pod warunkiem, że coś później u nich kupię. A ponieważ wybór był ograniczony, to się wstrzymuję. A teraz pytania.

  1. Co jeszcze warto przesłuchać? Przypominam - wzmacniacz z kolumnami za 8500. Muszą być co najmniej 3 wejścia cyfrowe (telewizor, malina jako streamer i blu-ray jako transport cd). Raczej już bez dodatkowych pudełek z dac czy przedwzmacniaczy. 
  2. Z tego co widzę, to warunki mogłyby spełnić Marantz PM6007, Audiolab 6000A lub Nad 368 (może z modłułem hdmi). Jakie kolumny mogłyby (oczywiście teoretycznie) się z nimi zgrać?
  3. A może próbować zestawić Cyrus One Cast albo NAD c700 z jakimiś tańszymi kolumnami? Wtedy nie byłoby konieczności zastosowania malinki, więc budżet koło 9000. Telewizor byłby wpięty przez HDMI. Czy to ma sens?
  4. Idealnie nw budżecie wyceniono mi cxa61 z Focalami. Czy brzmienie cxa61 bardzo różni się od cxa81?
  5. Jak duży wpływ na brzmienie mógł mieć odtwarzacz podłączony analogowo?
  6. Czy Focal Chora 826 nie są teoretycznie za duże biorąc pod uwagę powierzchnię pokoju i niewielką ilość miejsca na kolumny.

001.jpg

plan.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy mialem salonik z aneksem (19m2) swietnie brzmialy BMNy dwudrozne. Teraz mam inny pokoj i sa mi troszke za male. Sprzedaje w bardzo dobrej cenie. Nawet jesli nie chcialbys moich to polecam sie zainteresowac BMNami. To co oferuja te kolumny za tak niska cene nie ma konkurencji. 

Zamien polozenie kolumn z meblami z tej drugiej sciany. Teraz to nie ma szans dobrze zagrac

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lepiej zrobisz jak wybierzesz CXR100 ale za to Focale Aria. One grają wyraźnie lepiej.

Możesz jeszcze pomyśleć o Cyrus ONE HD. Ona ma wejścia cyfrowe.

Ewentualnie NAD 368.

A jako kolumny to oprócz Arii, koniecznie je sprawdź to posłuchaj jeszcze, QAcustic 3050i, Monitor Audio Silver 300.

20 godzin temu, kasaks napisał:

Jak duży wpływ na brzmienie mógł mieć odtwarzacz podłączony analogowo?

Spory.

20 godzin temu, kasaks napisał:

Czy Focal Chora 826 nie są teoretycznie za duże biorąc pod uwagę powierzchnię pokoju i niewielką ilość miejsca na kolumny.

Są OK, ale dobrze by było gdybyś finalnie wypożyczył sprzęt do domu na odsluch.

My dajemy taką opcję.

Zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No to lepiej zrobisz jak wybierzesz CXR100 ale za to Focale Aria. One grają wyraźnie lepiej.

Pewnie lepiej, ale i poza budżetem (który wynosi 8500 zł, bo jeszcze blu-ray, malina i kable).

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Możesz jeszcze pomyśleć o Cyrus ONE HD. Ona ma wejścia cyfrowe.

Za mało. Ma jedno optyczne i jedno koaksjalne. A mi potrzebne są co najmniej 3 (tv, malina, blu-ray).

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ewentualnie NAD 368.

Jeszcze kilka dni temu widziałem najtaniej (oczywiście wyjściowo) po 3800, teraz już 4300 i bardzo mała dostępność. Najłatwiej w zestawie NAD C368 + Tesi 661 lub NAD C368 + Kef Q750 lub Q950. Czy te połączenia mają sens?

 

Na pewno będę chciał posłuchać AXR100. Znalazłem w dobrej cenie z Monitor Audio Monitor 300 i tego na pewno będę chciał posłuchać. Dodatkowo z Dynaudio Emit 30, kef Q750 lub 950 lub na przykład z Q Acoustics 3050i. A co powiecie o NAD c700 + Tesi 661 lub Mission LX-6 MkII? Wiem, że tam jest sporo wodotrysków kosztem dźwięku, ale może warto spróbować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kasaks napisał:

Znalazłem w dobrej cenie z Monitor Audio Monitor 300 i tego na pewno będę chciał posłuchać. Dodatkowo z Dynaudio Emit 30, kef Q750 lub 950 lub na przykład z Q Acoustics 3050i. 

Monitor 300 bym odpuścił. Nie, że złe, ale w Twoim budżecie można lepiej. Podobnie Q750 (o Q950 zapomnij - o wiele za duże).

Ja bym w Twoje sytuacji posłuchał paru monitorów. W tym metrażu i ustawieniu powinny lepiej się sprawdzić niż podłogówki. Np. coś takiego.

H14.thumb.png.93af34cf3bc11d9a19709feb2ae35548.png

Zamiast Heco (które polecam), możesz popróbować też: KEF LS50 Meta, Sf Lumina II, Dynaudio Emit 10/20, Bowersów 707 czy Focal 906 W budżecie do ok. 5000 zł jest wiele monitorów naprawdę już dobrej klasy. Jak kupisz podłogówki, to będzie fajny (jak trafisz), ale jednak entry level.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kraft napisał:

możesz popróbować też: KEF LS50 Meta, Sf Lumina II, Dynaudio Emit 10/20, Bowersów 707 czy Focal 906 

Dzięki za propozycje. Jak będę miał okazję, to na pewno spróbuję.

 

1 minutę temu, Tomasz S. napisał:

ja bym dorzucił trochę do dywanu :)

A stąd już niebezpiecznie blisko sporów kompetencyjnych. Ja nie zajmuję się dywanami, a żona sprzętem ;) Ale może wynegocjuję obrócenie dywanu o 90 stopni, żeby bardzie wypełnić przestrzeń przed kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2022 o 10:28, kasaks napisał:
  • Co jeszcze warto przesłuchać? Przypominam - wzmacniacz z kolumnami za 8500. Muszą być co najmniej 3 wejścia cyfrowe (telewizor, malina jako streamer i blu-ray jako transport cd). Raczej już bez dodatkowych pudełek z dac czy przedwzmacniaczy.

Przykładowe zestawy do odsłuchu:

Denon PMA-800NE + Q Acoustics 3050i lub Polk Audio RTi A5

Rotel A12 + Mission QX-4 lub Elac Debut Reference F5

Ceny warto negocjować, a w zestawie wyjdzie pewnie trochę taniej, niż poszczególne elementy osobno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Z opisu wynika, że szukasz brzmienia dynamicznego i precyzyjnego z krystalicznie czystą górą. W takim przypadku wzmacniacze takie jak NAD 356, Vincent SV500 czy Audiolab 6000a odpadają, ponieważ zapewnią spokojniejsze brzmienie. 
Jeśli spodobało Ci się brzmienie Focali Chora 826 to polecałbym koniecznie posłuchać ich z Quad Vena II Play, który brzmieniowo będzie bliżej Cambridge Audio CXA81. Z kolumn polecałbym jeszcze rozważyć Monitor Audio Bronze 200. 
Nie przekreślałbym także monitorów w takim metrażu, Focal Aria 906 czy Monitor Audio Silver 100 

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2022 o 10:28, kasaks napisał:

Co jeszcze warto przesłuchać? Przypominam - wzmacniacz z kolumnami za 8500. Muszą być co najmniej 3 wejścia cyfrowe (telewizor, malina jako streamer i blu-ray jako transport cd). Raczej już bez dodatkowych pudełek z dac czy przedwzmacniaczy. 

Z Magnatem MR780 polecam sprawdzenia Triangle Borea BR08, wychodzi z tego przyjemne połączenia, ze spokojniejszą górą pasma w stosunku do Focala, nie męczącą na dłuższą metę, ale i bez utraty detali. Średnica z Magnatem jest delikatnie ocieplona, dół dobrze kontrolowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

szukasz brzmienia dynamicznego i precyzyjnego z krystalicznie czystą górą

Zacząłem się nad tym zastanawiać zaraz po pierwszym odsłuchu, bo wydawało mi się wcześniej, że lubię raczej ciepłe granie. No i zrobiłem bardzo prosty eksperyment :) Ściągnąłem presety do winampa, żeby wyłapać różnice w graniu poszczególnych pasm. I jeżeli jakikolwiek preset się dla mnie sprawdził (bo najlepiej grało bez zmian), to chyba jedynie taki w kształcie delikatnego, niezbyt stromego V. A to chyba zgadza się z charakterystyką Focal Chorus 826.

Ale to oczywiście nie koniec moich poszukiwań. Wysłałem kilka maili do salonów w okolicy z pytaniami o dostępność do odsłuchu polecanych przez Was sprzętów.

A co myślicie o Nad 368 lub c700 z Tesi 661 lub Kef Q750? Będzie słabo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kasaks napisał:

Najłatwiej w zestawie NAD C368 + Tesi 661 lub NAD C368 + Kef Q750 lub Q950. Czy te połączenia mają sens?

Nie bardzo. To gotowe połączenia Przez dystrybutora. Z KEF jest jeszcze ok.

Ale nie o to chodzi. Ty klumny już wybrane masz tak?

Moim zdaniem i EMIT i Tesi to nie jest brzmienie które Ci się pdooba. Ale QA już bardziej.

Musisz chyba iśc na kolejne odsłuchy

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Ty klumny już wybrane masz tak?

Nie, no skąd. Na razie Focal Chora 826 z CXA81 podobały mi się najbardziej (z Magnatem 780 też było ok), ale absolutnie nie zamykam się na inne opcje. Umawiam się na kolejne odsłuchy. I posłucham też głośników podstawkowych.

Edytowano przez kasaks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, maxredaktor napisał:

Spróbuj posłuchać wzmacniacza Quad Vena Play

Problem w tym, że chyba tylko Q21 go ma, a ja przed wypożyczeniem do domu chciałbym posłuchać różnych sprzętów w salonie.

 

32 minuty temu, maxredaktor napisał:

Kurcze, masz rewelacyjną szafkę pod TV, nie mogę się na nią napatrzeć.

A dziękuję. Chcesz namiary na priv? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kasaks napisał:

Problem w tym, że chyba tylko Q21 go ma, a ja przed wypożyczeniem do domu chciałbym posłuchać różnych sprzętów w salonie.

W chwili obecnej rozszerzamy dealerów w Polsce. Jeśli miałbyś ochotę go przetestować u siebie to wiesz gdzie mnie szukać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kolejnym odsłuchu. Słuchałem głośników Focal Aria 906, Monitor Audio Silver 100, AudioSolutions Overture O302B, Q Acoustics 3050i i jeszcze jednych, któtych nazwy nie zapisałem. Łączyłem je z Cambridge AXR100, Cambridge CXA81 i Magnat MR780. Wnioski są na tę chwilę następujące. Jeżeli chodzi o wzmacniacz to AXR100 nie był najgorszy, ale jednak w porównaniu z CXA81 wydał mi się wyraźnie mniej dynamiczny, szczegółowy i rozdzielczy. Scena jest też węższa. Różnica w cenie jak najbardziej uzasadniona. Przy czym absolutnie nie mogę napisać, że AXR100 jest słaby. Też dał radę. Magnat z kolei to chyba nie moja bajka. A nie ukrywam, że po lekturze forum to na niego najbardziej liczyłem.

Jeżeli chodzi o głośniki, to Aria 906 miała bardzo fajną średnicę i górę, ale brakowało dołu. Monitor Audio Silver 100 z kolei odwrotnie. Potężny bas, który po chwili stawał się rozlany, męczący. Bardzo fajnie zagrały za to AudioSolutions Overture O302B. Wszystko na swoim miejscu. Z podstawek wypadły najlepiej.

Ale jednak dla mnie zdecydowanie wygrały Q Acoustics 3050i  z CXA81. Dynamika, precyzja, szczegółowość ale i melodyjność, fajny dół. Cały zakres na równym, wysokim poziomie. Podobało mi się bardziej niż połączenie CXA81 z Focal Chora 826. No i atrakcyjniej cenowo. A do tego są mniejsze i bardziej pasują do wystroju, co nie jest bez znaczenia. Naprawdę fajne kolumny. Na tę chwilę połączenie CXA i Q Acoustics 3050i to mój faworyt. Zastanawiam się tylko czy warto naciągać budżet do CXA81 wzgędem CXA61. Czy będzie duża różnica? Niestety w kolejnym miejscu nie było możliwości przesłuchania 61.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...