Skocz do zawartości

Wiim mini - nowy streamer na rynku, który mocno namieszał.


mateolo2

Recommended Posts

46 minut temu, lpomis napisał:

Audio Pro Link 1

Dosyć ciekawy przykład. Patrząc na stronę internetową, specyfikacje czy nawet noty prasowe nigdzie tam nie ma słowa o bitperfect, nigdzie nie jest napisane też jaka co może wyjść przez wyjście optyczne ( a zakładam stałe 48kHz niezależnie co przesyłasz bo to już dosyć wiekowy sprzęt ). Dodaj do tego gorzej zrealizowaną cyfrową regulację głośności, która potrafi namieszać i już mamy odpowiedź. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Maliik napisał:

Miałem się nie wypowiadać w tym wątku ale zostałem przywołany do tablicy. 

Ja jestem jedną z tych osob, która sprzedaje swój "stary" streamer na rzecz tego krążka. 

Chcesz kupić? 

 

Widzę, że najwięcej do powiedzenia mają osoby, które wiim nawet w rękach nie miały. 

Sprzedajesz używane urządzenie za cenę za jaka można je realnie kupić w sklepie. Zaskakujące, ze w ciągu czterech miesięcy (bo tyle minęło od 27 listopada, wiec nie trzy) używałeś go tylko kilka dni. Zatem albo muzyki nie słuchasz albo streamer to tylko dodatek i bez różnicy czy to cos lepszego czy nachalnie promowana tandeta.
Ale dziękuje. Akurat kupiłem streamer z którego jestem zadowolony, ale jak urealnisz cenę to na pewno znajda się chętni.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marcinZG napisał:

Jak podpiąć do Wiima NAS z sieci lokalnej z mp3 i FLACami? Gdzieś czytałem w jakiejś recenzji, że można to zrobić, ale szczerze nie wiem jak. Ktoś wie i próbował już coś takiego zrobić poza odtwarzaniem plików z serwisów streamingowych?

Jeżeli Twój NAS jest także serwerem DLNA to zasób powinien się pojawić w sekcji "My Music". Obsługa SMB share ma być dopiero dodana w późniejszej aktualizacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dzik napisał:

Zrobiłeś test bit perfect?

Nie robiłem żadnych testów. No zaufaj, różnica była kolosalna! To nie były niuanse. Pierwsza lepsza osoba z łapanki usłyszałaby różnicę.

Drugi przykład. Masz może PS4 wersję FAT z wyjściem optycznym? Sprawdź jak gra w porównaniu do streamera który znasz. Będzie ostro, z sybilantami, mega jasno, z dziwną cyfrową naleciałością. Tu też nie trzeba dużej wprawy żeby usłyszeć, że coś jest nie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lpomis napisał:

Nie robiłem żadnych testów. No zaufaj, różnica była kolosalna! To nie były niuanse. Pierwsza lepsza osoba z łapanki usłyszałaby różnicę.

No ale ja pisałem o urządzeniach bit perfect, gdzie dane na wyjściu zgadzają się z danymi na wejściu. Jest to rzecz podstawowa, od której ustalenia zaczyna się takie dyskusje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maliik napisał:

Miałem się nie wypowiadać w tym wątku ale zostałem przywołany do tablicy. 

Ja jestem jedną z tych osob, która sprzedaje swój "stary" streamer na rzecz tego krążka. 

Chcesz kupić? 

 

Widzę, że najwięcej do powiedzenia mają osoby, które wiim nawet w rękach nie miały. 

Wiem dlaczego wymieniasz :) Z tym że faktycznie powinieneś obniżyć nieco cenę.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lpomis napisał:

Nie robiłem żadnych testów. No zaufaj, różnica była kolosalna! To nie były niuanse. Pierwsza lepsza osoba z łapanki usłyszałaby różnicę.

Drugi przykład. Masz może PS4 wersję FAT z wyjściem optycznym? Sprawdź jak gra w porównaniu do streamera który znasz. Będzie ostro, z sybilantami, mega jasno, z dziwną cyfrową naleciałością. Tu też nie trzeba dużej wprawy żeby usłyszeć, że coś jest nie tak.

Tu się zgodzę z Tobą, teraz mam,znaczy synowie mają PS4,ale wcześniej była 3 i po optyki nie dało się słuchać, dźwięk jak żyletki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lpomis napisał:

Nie robiłem żadnych testów. No zaufaj, różnica była kolosalna! To nie były niuanse. Pierwsza lepsza osoba z łapanki usłyszałaby różnicę.

Drugi przykład. Masz może PS4 wersję FAT z wyjściem optycznym? Sprawdź jak gra w porównaniu do streamera który znasz. Będzie ostro, z sybilantami, mega jasno, z dziwną cyfrową naleciałością. Tu też nie trzeba dużej wprawy żeby usłyszeć, że coś jest nie tak.

Dokładnie taka sama sytuacja. Zdecydowanie nie jest to bitperfect bo pomijając regulacje dzwięku i same czary, które robi oprogramowanie i kodeki to masz w sumie stały sygnał 44kHz dla PCM i 48kHz dla Bitstream. Sygnał dźwiękowy PCM będzie dekodowany w konsoli i wysyłany dalej w postaci nieskompresowanej. Natomiast Bitstream nie jest dekodowany w konsoli tylko wysyłany skompresowany na urządzenie zewnętrzne.

DenonCP60.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła w takim razie i pora na mnie.

Akurat udało mi się wyciągnąć na inne testy dla kogoś innego całkiem udany system z salonu więc mogłem sprawdzić to urządzenie nie patrząc tudzież nie obarczając winy na coś innego.

Aby test był lepszy dla czytającego powinniśmy zacząć od fotek i opisania historii, ale chyba darujemy sobie to na 17 stronie :P

Testowany sprzęt to WIIM -> Chord Qutest -> Moon 340iX -> Heco Celan GT 702.

1. Obsługa

Tu wystawiam bardzo wysoką ocenę. Spotify connect, radio internetowe oraz Tidal connect zostały przetestowane i nie spotkałem większych problemów. Połączenie jest stabilne, Nie zrywa, mimo że urządzenie leży w miejscu gdzie nie mam dobrego zasięgu WiFi. W opcjach pokazuje mi zasięg 50%. Dla porównania (specjalnie się do tego odnoszę jako zbliżone cenowo) IEast M30 Pro zdarza się przyciąć mimo że ma zewnętrzną antenkę.

Faktycznie w przypadku zmiany utworów światełko na złączu optycznym na chwilę gaśnie, przez co DAC przy nowym utworze włącza się na nowe próbkowanie. Wiem że wcześniej była to dla kogoś ważna kwestia. Nie dzieje się to kiedy album lub playlista leca bez ingerencji w przełączanie ręczne.

Jedyne co zauważyłem to dość często sterując z telefonu Spotify Connect wyskakuje mi komunikat aby potwierdzić że nadal chce słuchać na WIIM. To ciekawe bo nie miałem tego z żadnym innym urządzeniem. CXN, IEAST czy Malina. Dołączam fotkę.

2. Wykonanie

Jest słabiej od IEast, tamten ma metalową obudowę która raz jest miła w dotyku dwa nie rusza się kiedy wycieram kurze przesuwając kable :P

Mam też wrażenie ale może to przez pomięć ludzką że chromecast audio był przyjemniejszy w dotyku (testowany dawno temu). Chodź może to kwestia faktury którą miał Google a gładkiej dotykowej powierzchni w Wiim. Sposobu działania guzików nie sprawdziłem. Zrobie paze w pisaniu i sprawdzę. Ok działa play, nie zagłębiam się dalej bo nie korzystam z tego po prostu. Dioda mruga kiedy się naciska.

3. Dzwięk

Bo chyba po to się tu wszyscy zebraliśmy i o tym dyskusja i także kłótnia jest :)

Tu urządzenie porównałem do Malina + Allo Digione 1.2 , IEAST M30 Pro i laptop na USB do Chorda (osobiście lubię to połączenie).

No i wnioski mam mieszane prawdę mówiąc. Z wcześniej znanych mi źródeł WIIM gra wyraźnie jaśniej. Do tego dochodzi sterylność dzwieku. Ze względu na akustykę pomieszczenia, do której przywykłem także idąc do toalety mam po drodze krótki korytarz. Zawsze dźwięk w nim był mega wzmocniony basowo, do poziomu sporego łupnięcia. Oczywiście mi to nie przeszkadza bo to nie moje miejsce odsłuchu. W każdym razie z WIIM tego nie ma. Nie ma tego wzmocnienia.

Kolejna sprawa to źródła. Radio internetowe (chyba 128) -> Spotify -> Tidal wyraźnie zmieniają charakter wzmacniając górę oraz czystość. Nie do konca do lubianego przezemnie poziomu. Odsłuch wczorajszy Daft Punkt musiałem zakończyć przedwcześnie.

I tu dochodzi ALE. Bo okazało się że wszystkie urządzenia które znam i wziałem na testy do domu NIE SĄ podłączane optykiem (laptop, Project Stream Box, Malina). Uświadomiłem sobie że to w ogóle pierwszy raz kiedy korzystam z optyka w Qutest.

Dlatego załatwiłem IEasta M 30 PRO. I tu efekt był podobny. Także pojaśnienie dźwięku. chodź WIIM zdaje się grac czyściej, precyzyjniej.

Zatem muszę dokonać kolejnych testów na innym DACu. chyba wtedy by to miało sens?

4. Konkluzja na teraz

Wiem bo zdarzyło mi się to już wcześniej, że kiedy odebrałem dźwięk w taki sposób ASR oceniało go bardzo dobrze :P. Więc tu strzelam że parametrycznie będzie bardzo dobrze. 

Obsługa bardzo dobra. To że w tej cenie ma Tidal Connect bajka! Świetna współpraca z producentami co pisaliście na poprzednich stronach! W standardowej cenie 500 zł dostajemy coś za coś. Tidal Connect ale osobiście wolę dźwięk Malinki. IEast jest w podobnym budzecie, mamy lepsze wykonanie, podobny dźwięk, ale gorszą funkcjonalność. Menu jest także bardzo podobne.

Urządzenie kupiłem za 180 zł i w tej cenie jest to kozak. Zastowie go aby obserwować jego rozwój.

Jeśli o mnie chodzi do póki jest w takich cenach mogę absolutnie go polecić. Powyżej Malina stwarza poważne zagrożenie.

Ale jak mówię może to kwestia DACa? Sposobu przesyłu danych?

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Screenshot_2022-03-25-14-22-51-294_com.spotify.music.jpg

1648216349162.jpg

35 minut temu, Maliik napisał:

"Wiem dlaczego wymieniasz" - mógłbyś rozwinąć? 

Zapewne obsługa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4HomeDzięki za recenzję. Mamy podobne odczucia. Jest trochę jednak ostrzej, tak cierpko, brzmienie nie jest fajnie dociążone tylko rozjaśnione, spłaszczone. Najważniejsze pytanie, podłączyłeś Wiim do ładowarki?

Pisałem to już we wtorek bodajże, te moje wrażenia. I to, że dla mnie ten sprzęt nie namiesza na rynku streamerów. Ale nie piszę tego wszystkiego by się powtarzać i psuć humory posiadaczom. Dzisiaj przyszła mi przejściówka i podłączyłem WIIM do zasilacza liniowego. Chyba pierwszy jestem, nie widziałem do tej pory żadnego postu gdzie ktoś opisywał czy jest różnica, poprawa czy nic się nie zmieniło. Otóż moje obserwowacje z odsłuchów są takie, że WIIM należy do urządzeń wyraźnie wrażliwych na jakość zasilania. Te wszystkie moje zdegustowane opisy, że jest płasko, tanio i tandetnie dotyczyły pracy z ładowarką. Z zasilaczem liniowym jest wyraźny progres. Spada ten kocyk, ta płaskość, ten brak aury, czarowania. Jest wyraźnie lepiej. Żeby była jasność, nie aż tak że wygryzie mi DigiOne z systemu, wciąż DigiOne gra lepiej ale urządzenia trochę się do siebie zbliżyły, nie jak wcześniej różnica półki w każdym aspekcie. Z zasilaczem liniowym Wiim nabiera statusu urządzenia aspirującego. Brzmienie jest bardziej dociążone, bas barwniejszy, scena trochę bardziej wgłąb, no przyjemniej się słucha, mniej tak a'la mp3. Jak się pojawi jakiś Wiim Maxi to ten rzeczywiście może dopiero zacząć mieszać. Wiim Mini zostaje ze mną,mam na niego pomysł. Jako grajek do mniej wymagającego, drugiego systemu w domu może być. Jako ten główny nawet z zasilaczem liniowym trochę mu jeszcze brakuje. I nawet te zapowiadane upgrade gdzie piszą o "better sound" raczej nie uratują sprawy.

Tak więc kto ma możliwość to polecam spróbować z zasilaczem liniowym. Zrobić taki zasilacz to u mnie mniej niż stówa za trafo Indel 6A oraz 6 dych płytka zasilacza, włącznik, kabel od zepsutej suszarki , obudowa i jest. Swój zasilacz trochę zupgrade'owany mam, zwiększone pojemności wyjsciowe na 4x4700uF Nichicon i jest fajnie. Mój DAC też wyraźnie słychać że inaczej gra z impulsowym i liniowym. Tak więc są urządzenia wrażliwe i choćby dla spokojnej głowy warto mieć zasilacz. 

No i niestety drażnią te chwilowe przycinki na pół sekundy. Człowiek błogo sobie słucha a tu nagle cisza, po chwili znowu gra. 2 razy w ciągu godziny mi się trafiło dzisiaj. Czekam na upgrade softu który poprawi to cholerstwo. 

2 godziny temu, Maliik napisał:

Powód jest prozaiczny. 1000zł różnicy w cenie, brak różnic w dźwięku.

No to ja nie wiem jak gra ten Bluesound, ciężko mi sobie wyobrazić, że tak słabo w tak skandalicznej cenie. 

2 godziny temu, lpomis napisał:

Ok, faktycznie. Przeoczyłem to zdanie :)

Podobało mi się to Twoje zdanie gdzieś wcześniej "zaufaj mi". Dzik nie zaufa że jest różnica. Bo to nie jest kwestia wiary tylko po prostu trzeba posłuchać na żywo a nie "słuchać" internetu. Psychoakustyką można każdy temat obśmiać i w każdym wątku się wcinać i wyjaśniać słyszącym, praktykującym. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dzik napisał:

Wystarczy zguglować, procedura jest opisana, pliki testowe udostępnione. Jaki ma wpływ? Taki, że daje odpowiedź, czy jest jakaś ingerencja w dane między źródłem a DAC.

Jeżeli nie posiadasz DACa pokroju RME ADI-2 lub amplitunera z dekoderem ac3 to chyba nici z testowania bit perfect... Chyba, że znasz inną procedurę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dorzucić swoje spostrzeżenia. Porównanie: Spotify z laptopa przez USB(ulepszacze wyłączane) do MR780 vs Wiim po optyku też do Mr780 (tryb Direct on w obu przypadkach). Zauważam wyraźną różnicę na korzyść USB. Bas bardziej rozciągnięty i spora różnica w ilości szczegółów daje się od razu wyłapać przy odsłuchu na tym samym testowym kawałku. Czyli w wiimie trochę jednak kocyk. I jeszcze uwaga, przez USB mam 24/192 i tak pokazuje MR780. Przez wiim ustawione 24/192 a MR780 pokazuje 41 kHz. Kolumny MA B5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łowczy napisał:

Pozwolę sobie dorzucić swoje spostrzeżenia. Porównanie: Spotify z laptopa przez USB(ulepszacze wyłączane) do MR780 vs Wiim po optyku też do Mr780 (tryb Direct on w obu przypadkach). Zauważam wyraźną różnicę na korzyść USB. Bas bardziej rozciągnięty i spora różnica w ilości szczegółów daje się od razu wyłapać przy odsłuchu na tym samym testowym kawałku. Czyli w wiimie trochę jednak kocyk. I jeszcze uwaga, przez USB mam 24/192 i tak pokazuje MR780. Przez wiim ustawione 24/192 a MR780 pokazuje 41 kHz. Kolumny MA B5.

Wiim Ci dobrze pokazuje. Spotify nadaje  w standardzie 16/44.1. Ustawienie w Wiim 24/192 oznacza maksymalne parametry, nie zaś resampling.

W systemie zapewne masz ustawione próbkowanie na 24/192, a że aplikacja Spotify nie ma trybu exclusive mode jak np. Tidal, to wszystko jest resamplowane do ustawień systemowych DACa.

Oprócz zakładki z ulepszeniami jest jeszcze "Spatial sound" gdzie domyślnie jest włączone "Windows Sonic for Headphones”

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiim puszcza mastera z tidala w wersji do unfoldowania w zewnetrznym dacu? Jak tak to chętnie sprawdzę vs bluesound node 2i  + mytek liberty na liniowym od tomanka  który robi unfold. Skoro jestem "słyszącym" to i tego chętnie posłucham, te audiofilozofowanie coraz fajniejsze jest, jeszcze trochę i będzie równie fajne jak samo słuchanie muzyki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to urządzonko ujęło prostotą obsługi : podłączyłem, zainstalowałem na zasadzie dalej,dalej,dalej, zalogowałem się na wszystkich moich serwisach (Qobuz,Tidal,Deezer,Spotify) i hulaj dusza. Szkoda ,że doba ma tylko 24 h, to jedyny problem.

Po dwóch latach z Maliną PI4+Allo Boss DAC, mogę śmiało powiedzieć  i bez wstydu (bo wydaje mi się ,że sporo tu ludzi niepotrzebnie napompowanych audiofilsko),że przeszedłem na ten transport bez rezygnowania z czegokolwiek, a z pewnością nie z jakości dzwięku.Jako PRAWIE Audiofil mogę dalej spać spokojnie.

Qobuz na moim DAC SMSLDO200 brzmi pełnym nasyconym dzwiękiem. Są realizacje ,gdzie dzwięk swobodnie odrywa się od kolumn i przyjemnie otacza. DAC informuje każdorazowo próbkowanie od 16/44,1 do 24/192 w zależności od nagrania i samego serwisu.

Prosto, przyjemnie, bezproblemowo.

Od lat najlepiej dla mnie wydane parę złotych na audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...