Skocz do zawartości

Podłoga czy podstawki?


Jacek Placek

Recommended Posts

8 minut temu, Rafał S napisał:

Ciekawe jak zagrałyby u Ciebie Burchardty

Pewnie dobrze , są wielkości wspomnianych JBL 86. Dlatego właśnie nazwa monitor jest myląca , sugeruje małe kolumienki a tak być nie musi. W sumie to moje Alteci to też można podciągnąć pod monitory , wszak są na podstawkach :) 

18 minut temu, DiBatonio napisał:

nie wiem co znaczy kuleje bas.

Aby się dowiedzieć wystarczy posłuchać muzyki filmowej Zimmera na monitorach i podłogówkach w 23m2. Na monitorach jest dobrze , ale na podłogówce dopiero słychać ten rozmach i uderzenie orkiestry. Oczywiście podłogówka podłogówce nie równa :) Adaptacji nie mam żadnej , wspomagam się Dirac Live.

28 minut temu, Kraft napisał:

Mam aktualnie w domu trzy pary podłogówek, a mimo tego słucham sobie w tej chwili (w salonie 25 m2) muzyki na monitorach.

Czekaj , czekaj , już wiem jak ktoś taki się nazywa. Ekscentryk. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kraft napisał:

PS nie patrz na to zejście w Hz, bo popełnisz najgorszy błąd, jaki można zrobić przy wyborze kolumn. 

Pełna zgoda. Właśnie w innym wątku - o naszych systemach - poruszyłem temat Hz-tów.

Moje dotychczasowe Zensory 7 wg specyfikacji schodziły do 40 Hz, nowe Opticony 6 schodzą tylko do 49 Hz, a bas w tych nowych jest nieporównywalnie mocniejszy,cięższy, lepszy niż w poprzednich.  I zastanawiałem się, skąd się to bierze ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

Aby się dowiedzieć wystarczy posłuchać muzyki filmowej Zimmera na monitorach i podłogówkach w 23m2. Na monitorach jest dobrze , ale na podłogówce dopiero słychać ten rozmach i uderzenie orkiestry. Oczywiście podłogówka podłogówce nie równa :) Adaptacji nie mam żadnej , wspomagam się Dirac Live.

Wiesz co, mam muzykę filmową na moich playlistach streamingowych, wiem o czym mówisz.

Jest jebniecie i to spore, u mnie Moon i ProAci  nie będę pisał o reszcie co z czym, bo to nie jest to forum 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DiBatonio napisał:

Jest jebniecie i to spore, u mnie Moon i ProAci  nie będę pisał o reszcie co z czym, bo to nie jest to forum 😁

Ale te monitory schodzą w okolice 30 z tego co kojarzę 😁

Moje wąski słupki jedne i drugie też schodzą w okolice 30 i jakoś mnie to cieszy 😁 ale w 17m używam DSP bo miałbym za dużo basu... Bez korekty potrafi dudnić 

21 minut temu, terracan1929 napisał:

I zastanawiałem się, skąd się to bierze ? 

Zgrały sie z pomieszczeniem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomek4446 napisał:

 

Aby się dowiedzieć wystarczy posłuchać muzyki filmowej Zimmera na monitorach i podłogówkach w 23m2. Na monitorach jest dobrze , ale na podłogówce dopiero słychać ten rozmach i uderzenie orkiestry. Oczywiście podłogówka podłogówce nie równa 

 

I tu się podpisuję obiema ryncami. Monitory jak to monitory, daja przestrzeń,  niezła stereofonię i całkiem przyjemny odbior, ale kiedy potrzeba oddać dynamikę, rozmach i atak orkiestry symfonicznej to raczej podłogówki.  Niezapomniane wrażenia zrobily na mnie Twoje "monitory". Hans Z. brzmiał u Ciebie nieporównywalnie lepiej niż na żywo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, halik napisał:

Tomkowe kolumny w niektórych rodzajach muzyki dosłownie z papci wyrywają. 

Dzięki za miłą opinię , już dzień jest lepszy :) 

13 minut temu, S4Home napisał:

weź kolumny podstawkowe i podłogowe do domu i sprawdzisz u siebie.

byłem pierwszy z tym pomysłem :) 

Ale słusznie zwróciłeś uwagę na budżet. Przy takich zasobach szedł bym w używane podłogówki. Zawsze to poziom wyżej niż nówki. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomek4446 napisał:

byłem pierwszy z tym pomysłem :) 

I nie ma się czym chwalić;).

Zapominacie, że podstawową formą odsłuchu ma być słuchanie przy biurku. Kolumny podłogowe słabo się do tego nadają. Są zbyt niskie. Kolega będzie miał tweetery 20-30 cm poniżej uszu. O zgraniu fazy głośników nawet nie wspomnę.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o KEF LS50 i ich pasmo przenoszenia, to jeśli popatrzysz w testy gazety Audio możesz się przekonać że schodzą równie nisko co spore kolumny podłogowe z dwoma lub trzema głoskami basowymi o większym ich rozmiarze. Wielu producentów w tej dziedzinie podaje szczególnie dolne pasmo przenoszenia zupełnie oderwane od rzeczywistości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Zapominacie, że podstawową formą odsłuchu ma być słuchanie przy biurku. Kolumny podłogowe słabo się do tego nadają. Są zbyt niskie. Kolega będzie miał tweetery 20-30 cm poniżej uszu.

Zgadza się, że większość czasu muzyka będzie leciała podczas pracy przy biurku, ale priorytetem jeśli chodzi o jakość dźwięku będzie takie "normalne" słuchanie muzyki nie przy pracy, jak pracuję to raczej się nie skupiam na jakichś super detalach

 

2 godziny temu, S4Home napisał:

Masz ograniczony budżet więc weź kolumny podstawkowe i podłogowe do domu i sprawdzisz u siebie. 

Z jednej strony brzmi sensownie, z drugiej zwiększając pulę potencjalnych kandydatów do odsłuchu znacznie utrudniam sobie wybór ;) No ale nikt nie mówi, że będzie łatwo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jacek Placek napisał:

pozostaje po prostu umówić się na odsłuch. 

To jeszcze jedna uwaga. Jeśli zdecydujesz się na kolumny podstawkowe, to ważne, żeby nie stawiać ich bezpośrednio na blacie biurka. Jeśli ustawisz je na odpowiednio wysokich podstawkach (jeszcze raz wklejam foto), to zagrają o klasę lepiej. Serio. Jakieś absorbery mogą też znacznie polepszyć jakość odbioru. Powodzenia! 

ko2.png.e0edc77e6e45dd5c2d28029fa109f865.png

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

To jeszcze jedna uwaga. Jeśli zdecydujesz się na kolumny podstawkowe, to ważne, żeby nie stawiać ich bezpośrednio na blacie biurka. Jeśli ustawisz je na odpowiednio wysokich podstawkach (jeszcze raz wklejam foto), to zagrają o klasę lepiej. Serio. Jakieś absorbery mogą też znacznie polepszyć jakość odbioru. Powodzenia! 

Taki mam plan i chyba o tym pisałem w pierwszym poście, że wysokość kolumn nie ma znaczenia, bo podstawkowe i tak będą stały na standach. Nawet teraz to co mam stoi na szafkach po obu stronach biurka (coś tak jak ta drukarka na zdjęciu).

O absorberach pomyślę jak już będę coś miał kupionego, dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kraft napisał:

Zapominacie, że podstawową formą odsłuchu ma być słuchanie przy biurku. Kolumny podłogowe słabo się do tego nadają. Są zbyt niskie. Kolega będzie miał tweetery 20-30 cm poniżej uszu. O zgraniu fazy głośników nawet nie wspomnę.  

Klasyczne monitory też się nie nadają do słuchania przy biurku. To że Ty tak robisz nie znaczy że jest dobrze.

Wtedy monitory aktywne bliskiego pola. To kolumny które są projektowane do takiego odsłuchu.

LS50 to fajne kolumny. Mi też się podobają.

Wypożycz sprawdź.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...