Skocz do zawartości

Coś o nas


Recommended Posts

23 minuty temu, Grzesiek202 napisał:

Problem dużego nasłonecznienia latem mam rozwiązany odpowiednią długością pergoli - zacienienia.

Rozumiem , klient bogatszy :)

I jeszcze taka ciekawostka o której raczej nie usłyszycie od sprzedawców okien. Są systemy aluminiowe wąskoprofilowe.Był duży nacisk architektów by je wprowadzić , bo klienci naoglądali się programów zagramanicznych, gdzie widać samo szkło, a ramy jakby nie ma.

Wygląda super , nawet sprzedałem takich kilka. Ale , za każdym razem uświadamiam klienta ,z czym może się zderzyć. Te systemy powstały i takie było ich zastosowanie w regionach ciepłych , z ciepłymi zimami. Floryda , Włochy , Hiszpania , Australia. Pomijam fakt , że HS wąskoprofilowy jest o 300 % droższy niż normalny i potrzebuje oddzielnego liniowego odwodnienia , skupmy się na problemie , który do tej pory nie został rozwiązany. Mianowicie chodzi o skraplanie się wody na słupku środkowym , który możemy przyjąć ma 26 mm. Ta mała ilość aluminium powoduje , że przy dużej różnicy temperatur między wnętrzem domu , a stroną zewnętrzną powstaje punkt rosy. I leje nam się woda na naszą śliczniutką podłogę. Sprzedawcy / a z tym się autentycznie spotkałem / nie mówią klientowi , że ta konstrukcja ma spore wymagania co do podłoża , o projekcie odwodnienia liniowego już wspomniałem ,ale też zalecany jest nadmuch, czyli kurtyna powietrzna. Koszt takiego średniego HS-a to ok. 80 k. , jak ktoś chce z silniczkiem , na pilota , aplikację ,to należy dorzucić ok. 25 k do tej kwoty. I jak tu powiedzieć klientowi o tej wodzie ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Dopiero od paru lat zawędrowała do nas moda na duże przeszklenia , ściany szkła.

Może wynika to z faktu, że nigdy nie byliśmy zbyt bogatym narodem ale obserwuję, że wyznajemy w Polsce zasadę, że (jak to ładnie mówią developerzy) wystawa okien powinna być głównie południowa bo to oszczędności na rachunkach. Hmmm… a klimatyzacja to urządzenie pracujące bez kosztów?

Swego czasu zgłębiałem ten temat bo byłem nim bezpośrednio zainteresowany i oto moje obserwacje poczynione w miejscach gdzie było mi to dane: ani w Danii, Szwecji, czy nawet Norwegii i Finlandii - a więc w krajach od Polski zimniejszych - nikt nie przykłada specjalnej wagi do tego czy salon „wychodzi” na południe i czy jest dobrze nasłoneczniony.

Spotkałem w odpowiednim momencie mądrego człowieka na swojej drodze, który mi dokładnie opowiedział jak w swoim domu „walczy” ze słońcem (tak to nazwał) i ile go to już kosztowało. Posłuchałem go wtedy bo mogłem się przekonać na własnej skórze latem jak to u niego jest.

Po wielu latach stwierdzam, że to był strzał w dziesiątkę. Dom, nawet z „przylepionym” doń garażem na jednej ze ścian, i tak pozostałe trzy ma zaszklone. Więc nawet przy braku wystawy salonu na południe w całej przestrzeni dziennej, będącej przecież jednym dużym pomieszczeniem otwartym, jest niesamowicie jasno.

Nie musieć się męczyć latem i kombinować jak tu uciec od promieni słonecznych to wielki komfort. Większy niż 50zł na rachunku więcej zimą… Czy może ja czegoś nie rozumiem?:)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sonique napisał:

Spotkałem w odpowiednim momencie mądrego człowieka na swojej drodze, który mi dokładnie opowiedział jak w swoim domu „walczy” ze słońcem (tak to nazwał) i ile go to już kosztowało.

Wiesz ile tzw. ogrodów zimowych już likwidowałem ? Pięknie wyglądają na wizualizacjach. Roślinność , foteliki , Pani domu z książeczką , Pan domu z drinkiem ...... A w realu latem 55 st. , ptaki zabijające się o szyby na wysokości 6 metrów , syf na szklanym dachu po dwóch latach itd. :)

18 minut temu, Grzesiek202 napisał:

taaaa, dokładnie.... No chyba, że o umiejętność posługiwania się piłą i wkrętarką.

Ja też do tego tak podchodzę. Moja chałupa nie widziała fachowca od 25 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed dwoma laty w Malborku pociłem się w zamku. Było 33 stopnie a wewnątrz niewiele chłodniej. Ktoś mądry pootwierał wszystkie okna i cały chłodek grubych ścian .... strzelił.

Odnośnie instalacji wentylacyjnej z rekuperacjią, przytoczonej przez Adi777 - pracuję w budynku gdzie jest ona zastosowana. Pomaga tyle co umarłemu kadzidło. Moim zdaniem szkoda kasy. No, chyba że z dodatkowym elementem chłodzącym. Sama rekuperacja pomaga tak jak wcześniej napisałem, a w sporadycznych przypadkach wręcz szkodzi, szczególnie latem , kiedy na zewnątrz następuje szybki wzrost temperatury. 

 

IMG_20220126_145325.jpg

IMG_20220126_145231.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sonique napisał:

Może wynika to z faktu, że nigdy nie byliśmy zbyt bogatym narodem ale obserwuję, że wyznajemy w Polsce zasadę, że (jak to ładnie mówią developerzy) wystawa okien powinna być głównie południowa bo to oszczędności na rachunkach. Hmmm… a klimatyzacja to urządzenie pracujące bez kosztów?

To odbicie się po latach szarości to jest rzeczywiście polska domena. Ale... usytuowania salonu ma moim zdaniem duże znaczenie. A duże przeszklenia mądrze pomyślane mają zdecydowanie więcej plusów niż stwarzają problemów. Ja osobiście nie lubię tych wszystkich rolet zewnętrznych, które są u nas tak uwielbiane. Fajne domy wyglądające jak bunkry czekające na apokalipsę. Lubię za to ten szwedzki manifest braku ukrywania czegokolwiek poprzez puste okna, jeśli wiesz o czym mówię.

1 godzinę temu, sonique napisał:

w Danii, Szwecji, czy nawet Norwegii i Finlandii - a więc w krajach od Polski zimniejszych - nikt nie przykłada specjalnej wagi do tego czy salon „wychodzi” na południe i czy jest dobrze nasłoneczniony

Ale niektóre regiony tych krajów, cała Dania, południe Szwecji, mają łagodniejszy klimat niż na przykład woj. świętokrzyskie. Poza tym, jeśli znasz Szwecję, to wiesz, jeszcze 2 lata temu koszt energii elektrycznej bywał mniejszy lub porównywalny jak u nas. I naprawdę typowy Szwed nie miał (teraz już ma) bólu głowy ile zapłaci za ogrzewanie. Tylko takie przeszklenia trzeba robić z głową. Na przykład pomyśleć o tym aby przez odpowiednio długi okap, pergolę, czy inny daszek kontrolować ilość wpuszczanego do środka nasłonecznienia w zależności od pory roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

A u mnie nie ma klimatyzacji i latem w jaskini jest maksymalnie 21 stopni, nawet w czasie największych upałów.

Też bym tak miał, ale przez dom przechodzą dwie miejskie rury ciepłownicze fi80mm na odcinku 6m. Przez to piwnica jest najcieplejszą częścią domu. Suszarnia.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że mój dom został zbudowany w 1993 roku, ale ciepła piwnica ma chyba więcej plusów niż zimna. Moja jest poprostu stała. Róznica temperatury siega tu max 4-5 stopni pomiedzy najcieplejszym latem, a najzimniejszą zimą. W tej chwili jest tam na ogół ok 18-19 stopni, a to dla mnie za zimno na dłuższe sesje odsłuchowe.😉

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże nieosłonięte przeszklenia - absolutnie tak. Słońce w dużej ilości - już niekoniecznie i według gustu. Szwed ma ból głowy tak czy siak bo tam wszystko na prąd: mało słońca kosztuje (ogrzewanie), dużo też (klima). A na dodatek wieloletnie rządy jednej frakcji zdewastowały ten kraj na wielu płaszczyznach doprowadzając nawet do likwidacji elektrowni atomowych bo nie są eko. Teraz Szwecja prąd kupuje… i nie pyta skąd on i czy czasem nie z węgla. A Szwed płaci. 

Jak się zje chleb z niejednego pieca, to potem człowiek dochodzi do wniosku, że jest szczęściarzem, że żyje w Polsce:)

20 minut temu, Rega napisał:

Z tym, że mój dom został zbudowany w 1993 roku

Jaka by Twoja piwnica nie była, jej główną zaletą jest to, że… jest! Zazdroszczę. Dzisiaj się już tak raczej nie buduje…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sonique napisał:

A na dodatek wieloletnie rządy jednej frakcji zdewastowały ten kraj na wielu płaszczyznach

Ale to od Hanssona usłyszysz tylko jak walnie kilka głębszych 😉.

10 minut temu, sonique napisał:

Jak się zje chleb z niejednego pieca, to potem człowiek dochodzi do wniosku, że jest szczęściarzem, że żyje w Polsce:)

Do tego zdania ja mam jednak ambiwalentne podejście. Czasami się zastanawiam jakby to było jednak mieszkać gdzie indziej.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sonique napisał:

Dzisiaj się już tak raczej nie buduje…

No i dlatego później ma sie dylematy typu za gorąco lub za zimno lub gdzie się podziać ze sprzetem audio. Bo jak nie salonokuchnioprzedpokój, to znowu dookoła samo szkło.

6 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Czasami się zastanawiam jakby to było jednak mieszkać gdzie indziej.

Zawsze mozna spróbować.  Po kilkudziesięciu latach mieszkania za granica podzielam zdanie @sonique. A jako, ze to forum audio podeprę się pewnym utworem

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Grzesiek202 napisał:

Czasami się zastanawiam jakby to było jednak mieszkać gdzie indziej.

Jakby to było? Tak samo tylko inaczej;)

Pytanie czy to „tak samo” nie doprowadziłoby Cię do wniosku „zamienił stryjek…” a to „inaczej” do „wszędzie dobrze ale w domu…”;)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

Odnośnie instalacji wentylacyjnej z rekuperacjią, przytoczonej przez Adi777 - pracuję w budynku gdzie jest ona zastosowana. Pomaga tyle co umarłemu kadzidło.

Ale ja nie instaluję reku z uwagi na chłodniejsze powietrze, bo wiem, że klimatyzacji nie zastąpi. Chodzi o czystsze, zdrowsze powietrze, skuteczniejszą wentylację, być może też trochę mniej kurzu.

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

Lubię za to ten szwedzki manifest braku ukrywania czegokolwiek poprzez puste okna, jeśli wiesz o czym mówię.

W Holandii podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rekuperacji powietrze oczyszczaję filtry filcowe, które nalezy wymieniać po komunikacie na wyświetlaczu. Najczęściej jest to co kilka miesięcy. Ja osobiście nie odczuwam żadnej różnicy pomiędzy powietrzem w pracy i w domu , gdzie nie mam rekuperacji. Myślę, że jeśli budynek jest umiejscowiony poza obszarami o szczególnym zanieczyszczeniu powietrza to instalacja reku bezpodstawna. No, ale co nie jest zabronione to jest dozwolone i nic mi do tego co kto zamontuje w swoim domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Adi777 napisał:

Netherlands zaprasza 😁

Czasem wystarczy zmienić województwo. Dalsza rodzina z Kielc jak nas odwiedza nad Bałtykiem to mówią, że tu jest wszystko inaczej…;)

Kiedyś widziałem w amerykańskim Newsweek-u reklamę lokalnego biura podróży, która „szła” jakoś tak: „Nie podoba Ci się dzisiejsza pogoda za oknem? Masz 250 możliwości aby to zmienić”;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Adi777 napisał:

Netherlands zaprasza 😁

A byłem nawet dwa razy. Krótko w Amsterdamie i mieścinie o nazwie Elburg.
Swego czasu mocno zastanawiałem się nad Szwecją, w której i tak bywam kilka lub kilkanaście razy w roku. Zresztą cała Skandynawia (a byłem też w Danii, Norwegii i Finlandii) jakoś mi się zawsze podobała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem już 32 lata, dwie córki(9 i 6 lat) i zaawansowaną budowę domu😉

Miałem też odpowiedzi z 11 banków w sprawie kredytu na dokończenie budowy. Wszystkie takie same - ...przykro nam, nie macie państwo zdolności kredytowej... . No i juz wiesz dlaczego byłem zmuszony do wyjazdu i pracy za granicą. Dzień mojego wyjazdu moja sześcioletnia córka nazwała najgorszym dniem w jej sześcioletnim życiu. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...