Skocz do zawartości

Hegel H190


lpomis

Recommended Posts

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Moon to bardzo ciekawe urządzenia i ciężko powiedzieć czy mają jakiś określony charakter brzmienia, ponieważ każde urządzenie jest inne. 
Najbardziej muzykalne brzmienie, takie analogowe uzyskamy na modelu 240i. Moon 340i jest bardziej techniczny i lepiej kontroluje bas. Moon 250i brzmieniowo był pomiędzy 240i a 340i. Góry jest na pewno więcej niż w 240i i ma lepszą barwę względem 340i.  W tej chwili najbliżej brzmienia 250i jest model Moon Ace. 

Dziękuję za info, to może pomóc naszemu koledze @lpomis

Czyli jednak 250i nie jest taki zły jak go niektórzy malują 😛

Wytłumaczcie co to ta lepsza barwa, bo przecież nie da spokoju...😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2022 o 15:16, kaczadupa napisał:

Tylko zaraz,  ja z Wojtkiem też się lubimy a nie mamy oporów,  żeby napisać,  gdzie i z jakich powodów nie leży mi granie Wojtkowego Hegla a Wojtkowi granie Regi kaczejdupy...

Umknęło mi, więc tylko napiszę,  nie musisz odpowiadać...

Tak się składa, że i Maciek (kukawka) i Michał @Mikelas76 no i też ja, kiedy bywaliśmy u siebie mówiliśmy sobie wprost czego nam brakuje lub co jest nie tak, a co np jest fajne, czy ekstra, czego nie ma inny.

Nikt nikomu nie włazi jak być może się Tobie wydaje.

Twoje opinie na temat wymienionych Moonów 240, 250 i 340 są jedynie opiniami zaczytanymi z internetów, być może problem w tych opiniach jest taki jak pisałem. Postawione na byle półce,  zasilane byle kablem i spięte byle czym w byle jakiej akustyce. 

Kto nie ignoruje tych aspektów ten wie o czym mówię, od Ciebie nie oczekuje akurat zrozumienia w tych aspektach, bo dobrze wiem jak bardzo jesteś na nie zamknięty. 

 

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,  żeby nie zaogniać nie kontynuowałem.... 

Znam opinię Maćka,  znam opinię Pawła (silver z AS),  znam opinię Q21 (nie tą forumową! ),  znam opinię z innego salonu z Wawy i znam opinię lpomis na temat Moona ACE. Wszystkie te opinie w pewnych! elementach brzmienia się pokrywają. To,  że dla Ciebie coś gra tak i tak nie znaczy, że dla innych również. 

Ty masz być zadowolony i jesteś więc luzik i kończmy te spiny o kawałek marnego żelastwa jakim są wzmacniacze stereo :) No chyba, że koniecznie Moon 250 ma zdetronizować forumowego Marantza,  to ciśniemy temat do końca świata....

Pozdro i piona.  W końcu Ciebie i Maćka odwiedzę,  posłucham i jak będzie pazur i dynamika to przyznam Ci w tym wątku rację.

Ja nie wierzę,  że choćby patrząc na jego (Moon 250) bebechy można mieć wszystko SUPER. Cudów nie ma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomek4446 napisał:

@kaczadupa , @DiBatonio, @Mikelas76 Panowie , ja tylko z taką małą dygresją i znikam. Dawno nie czytałem na Forum tak dojrzałej dyskusji. A więc jednak można. To tyle i aż tyle. 

Dziękuję 😉

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Ja nie wierzę,  że choćby patrząc na jego (Moon 250) bebechy można mieć wszystko SUPER. Cudów nie ma. 

Ja nie wierzyłem, że ten 2x50W wzmacniacz wciągnął nosem końcówkę 2x100W i co?

Chociaż to niesportowe porównanie, bo jednak Atoll AM100 to pułap ok 3tys za wzmacniacz, a nie 10tys.

Adam, mój Moon już nie ma fabrycznych bebechów (okablowanie)😉, terminali głośnikowych też nie,  bo jak dla mnie to była kpina (terminale) we wzmacniaczu za ponad 10tys zł. 

Natomiast trafo (wielkość) i układ zasilacza jest odmienny od tego w 240ce i nie ma zasilacza na jednej płytce z elektroniką wzmacniacza, tak jak ma to miejsce w 240i dla mnie to atut 250ki.

Adam nie traktowałem naszej dyskusji jako spiny między nami, znamy się dość długo już z AS, znasz mój styl pisania i być może dlatego często jest odbierany jako "spina" z mojej strony, ale tak nie jest.

Nie w stosunku do Ciebie chłopie 😜

W zasadzie ja skończyłem poszukiwania elektroniki już dawno, nie stać mnie wyżej( zwlaszcza DAC),  a wyżej nie zawsze oznacza lepiej,  drożej tak, ale lepiej niekoniecznie.

Wiesz jak jest, przerzuciłeś już chyba blisko tonę wzmacniaczy 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 - skoro już jesteście, to Was zaczepię. Mieliście kiedyś w ofercie Hegle. Czy ktoś ze starszych wyjadaczy w salonie pamięta może wysokie tony w starszych modelach jak H90/H160 i wcześniejszych? Czy zawsze brakowało im otwarcia, dźwięczności? Zawsze były takie wygładzone, bezpieczne, uproszczone i mocno zszyte ze średnicą? H95/H120/H190, a nawet H390 są praktycznie takie same pod tym względem.

Przy okazji oznaczę jeszcze @Top Hi-Fi & Video Design. Będę wdzięczny za odpowiedź :)

 

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Czy ktoś ze starszych wyjadaczy w salonie pamięta może wysokie tony w starszych modelach jak H90/H160 i wcześniejszych? Czy zawsze brakowało im otwarcia, dźwięczności? Zawsze były takie wygładzone, bezpieczne, uproszczone i mocno zszyte ze średnicą?

O właśnie, ja H90 pamiętam, że górę miał gładszą i przyjemniejszą dla mojego ucha niż w H190.

Ja np. gładszej góry nie odbieram jako braku dźwięczności, czy objawem uproszczenia góry, bo kiedy system jest rozdzielczy, to i przy gładkiej górze pasma wszystkie smaczki z głębokiego tła słychać, oczywiście we w miarę ogarniętym akustycznie pomieszczeniu.

Chodzi o to, że jaśniejsza góra nie zawsze oznacza otwartości, a raczej rozdzielczości, tak myślę. Wiele razy się przekonałem, że taka prezentacja góry powoduje szybsze wygaszanie np. wibracji blach i innych blaszaych dzwoneczków, czyli jak by mniej rozdzielczo się robi.

 

15 minut temu, J4Z napisał:

Lepsza barwa dla każdego może oznaczać co innego. Co to jest barwa, grzechem jest nie wiedzieć będąc już tyle czasu na forum. 

Może koledze Aldiemu trzeba najprościej Wikipedią zajechać?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Barwa_dźwięku

Lub innych źródeł 

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/barwa-dzwieku;3874755.html

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J4Z napisał:

https://www.hifi.pl/slownik/

A mówiłem Mariuszowi  @MariuszZw jakimś temacie, że przydałoby się gdzieś podpiąć temacik z jakimś słownikiem. To nie odpisał. 😏

O to jest to, ta definicja ze slownika jest bardziej czytelna i zrozumiała...https://www.hifi.pl/slownik/barwa-dzwieku.php

Chyba.

😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłeś  niektóre z cech...

Jest jeszcze coś, być może to to samo, tylko inaczej opisane.

"zależna głównie od składu widmowego danego dźwięku, ale także od jego dynamiki (zmienności w czasie transjentów narastania czy zanikania dźwięku).

Dźwięk zawierający mało tonów harmonicznych brzmi głucho, przewaga niższych harmonicznych powoduje, że dźwięk jest wyrazisty, pełny, zaś przewaga wyższych harmonicznych (3000–6000 Hz) nadaje dźwiękowi brzmienie przenikliwe, metaliczne; na barwę dźwięku wpływa również dynamika dźwięku (np. narastanie i zanikanie dźwięku)."

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/barwa-dzwieku;3874755.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, DiBatonio napisał:

bo kiedy system jest rozdzielczy, to i przy gładkiej górze pasma wszystkie smaczki z głębokiego tła słychać

Nie zgadzam się. Nie udało mi się naprostować góry Hegla żadnymi paczkami. Zawsze jest gładko. Kwestia rozdzielczości nie jest tu ważna. Chodzi mi o sam charakter. No ale może trzeba było iść w bezpieczniki i podstawki antywibracyjne - wtedy by się poprawiło ;)

A na serio - mam wrażenie, że nie wiesz o co mi chodzi, nie zwróciłeś na to uwagi lub po prostu nie słyszałeś w czym leży problem wysokich tonów w tych wzmacniaczach.

/edit
Albo to ja jestem nienormalny :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lpomis napisał:

Chodzi mi o sam charakter. No ale może trzeba było iść w bezpieczniki i podstawki antywibracyjne - wtedy by się poprawiło ;)

Być może to jest kierunek 😉

23 minuty temu, lpomis napisał:

mam wrażenie, że nie wiesz o co mi chodzi, nie zwróciłeś na to uwagi lub po prostu nie słyszałeś w czym leży problem wysokich tonów w tych wzmacniaczach.

U siebie słyszałem tylko H90 i H190.

A ja mam wrażenie, że kazdy z nas inaczej odbiera dźwięczność wysokich tonów, czy też rozdzielczość systemu.

System audio może grać ciepło, lampowo, ale rozdzielczo i nie umknie mu żaden smaczek i przeszkadzajka w tle z zachowaniem przestrzenności sceny.

Ja myślę, że problem leży gdzie indziej...

W akustyce naszych pomieszczeń i wielkości tychże.

Ja gram w 20m zaadoptowanych akustycznie, praktycznie każda powierzchnia i narożniki plus umeblowanie, a gram na monitorach.

Głośniki znikają, wcześniej pierdziawki Eposy M15.2 też znikały, TDLe RTL3 również,  to jeśli chodzi o budowanie sceny i przestrzenność.

Kiedy jeszcze zamulacze piramidki stały, a były u mnie YB Audio M1, te grały szybszym brzmieniem z jaśniejszą i dzwieczniejszą górą niż w ProAcach z tamtym ustawieniem Akustyki, a zmienną były tylko głośniki.

Dało się odczuć, drive, kontur, inną dynamikę, szybkość,  dźwięczność góry itp. -to w kontekście, że paczki nie zmienią ospałego systemu, czy akustyki zbyt przetłumionej.

A jednak .

Zatem uważam, że to szerszy problem i kilka aspektów ma znaczenie.... od akustyki po być może bezpieczniki, kable zasilające i inne podstawki😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, lpomis napisał:

Albo to ja jestem nienormalny :)

Aha.

Czyli sugerujesz, że któryś z nas jest nienormalny, tylko pytanie teraz, kto?

Ja, czy Ty? 😂😂😂

Ładne jaja, a tak serio....  jesteś normalny, ja być może też 😁  tylko inaczej odbieramy te same aspekty brzmienia lub przez lata każdy z nas wyrobił sobie inne upodobania brzmieniowe i wymagania z tym związane.

Może się mylę, nie wiem. 😉

Pomijam różnice wynikające z akustyki i wielkości naszych pomieszczeń. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

tylko inaczej odbieramy te same aspekty brzmienia lub przez lata każdy z nas wyrobił sobie inne upodobania brzmieniowe i wymagania z tym związane.

To racja. obserwuje to zjawisko za każdym razem jak jestem u kogoś na odsłuchach lub ktoś u mnie. 

Akurat od wczoraj działam u siebie w tym temacie tj. wysokich. Zrobiłem pomiary i przekazałem do analizy Mariuszowi @MariuszZ. Zapadł wyrok " masz podbitą górę" . I się zaczęło :) Z DL wycisnąłem już chyba wszystko , zrobiłem trzy pakiety pomiarów by uniknąć błędu , wszystkie wyszły identycznie. Alteci mają gałkę do dostrajania wysokich , czyli ich wytłumiania. Zacząłem się tym bawić i odkryłem , że doszła mi jeszcze jedna zmienna tj. realizacja utworu oraz źródło. Celine Dion ze Spotify brzmi ok. po dostrojeniu , z CD nadal wysokie wychodzą przed szereg. Niektóre płyty są wg. mnie bez zarzutu , na niektórych sztucznie występuje podbicie / Barbara Streisand z Barry Gibbem/ . A że realizator potrafi skopać to przekonałem się na tegorocznym Pikniku Country. To co zrobił z dźwiękiem fortepianu podczas koncertu poświęconemu Hankowi Williamsowi to wołało o pomstę do nieba. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adi777 napisał:

Jak może być lepsza?

Poprzez ilość/zawartość harmonicznych

Poprzez większe/prawidłowe zróżnicowanie niuansów. Wchodząc w przykład obrazu widzianego (przejaskrawiam specjalnie)

Patrzysz na zachód słońca. Słońce niknie za horyzontem. Obszary bezchmurne są głęboko niebieskie a chmury dostają światło  fal długich i są pomarańczowo czerwone. Przykład banalny, prawda? To teraz wyobraź sobie krótkowidza bez okularów. Zobaczy plamy niebieskie i czerwono pomarańczowe. Ktoś z lepszym wzrokiem zobaczy że części bezchmurne mają gradację barwy/jasności a także i to że na chmurach występują "detale" plam barwnych/kształtów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomek4446 napisał:

Zacząłem się tym bawić i odkryłem , że doszła mi jeszcze jedna zmienna tj. realizacja utworu oraz źródło. Celine Dion ze Spotify brzmi ok. po dostrojeniu , z CD nadal wysokie wychodzą przed szereg

To racja, natomiast ja się ostatnio przekonałem, że rip płyty CD też brzmi lepiej niż ta sama płyta z Tidala.

Deezer, czy Qobuz już jest lepiej, chociaż też nie wszystkie realizacje, ale te serwisy brzmią jakoś równiej bez podbić i equalizacji.

A słabe realizacje, czy też płyty omijałem zawsze szerokim łukiem.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Przerażające

Koleżanka w pracy puszcza mi kawałki które uważa za fajne  / i czasem takie są / ze smartfona. Sorry , ale nie da się , po prostu nie da się tego słuchać. Osobiście też mam parę płytek, których po pierwszej próbie odsłuchania już nie włączę. Przeważnie są to płyty z autografami kupione na koncertach. Jakość jest tragiczna i wolę pozostawić dobre wrażenie w pamięci niż słuchać jazgotu z płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...