Skocz do zawartości

Mini zlot u "Dawida7" z forum


Arko55

Recommended Posts

W piątek udało się nam zorganizować zlot w Lublinie u Dawida, ja Stachu Dawid i jego kobieta, przez kilka godzin przesłuchaliśmy kilka zestawów kolumn i 2 wzmacniacze, za źródło robiło combo all online Marantz.

Co do utworów musiał bym się dopytać Kolegów bo oni wybrali kilka przez nich słuchanych kawałków, ja jedynie dobrze kojarzyłem coś z Dire Straits.

1 zestaw to podłogowe Linn Keilidh + HK PM665

Spodobało mi się takie połączenie, może wzmacniacz nie był super wyrafinowany, subtelny a energiczny, nieco techniczny i szybki, za to te kolumny miały bardzo ładną barwę ale i wygar, jednym słowem mówiąc to bardzo żywe z dobrą dynamiką granie, na szczęście barwa nie była zbyt sucha, wyprana z barw, ładna separacja instrumentów i spora scena, pokój był fajnie wypełniony dźwiękiem.

2 zestaw podłogowe Linn Keilidh + NAD 3240PE

W tej konfiguracji doszło więcej subtelności, smaczków, średnica była mocniej nasycona i chyba miała niżej położony ciężar grania, kolumny trochę były wolniejsze i nie podobał mi się w nich bas, jakiś mało zarysowany i nie tak sprężysty, bardziej obfity bez tej kontroli, punktualności, wysokie tony chyba bardziej podbite w niższej części tego pasma gdzie HK miał wyższe partie pasma mocniej zaznaczone.

Delikatnie bardziej wolałem set HK plus Linn Keilidh

3 zestaw Neat Motive sx3 + NAD 3240PE

Monitory co prawda nie dawały już takiego volumenu dźwięku, grały delikatnie na dole i bardziej spokojnie, dużo mniej koncertowo od poprzednich konfiguracji, ale też udało się im znaleźć zalety, wystarczy słuchać spokojnych niezbyt szybkich utworów, nie zalecał bym też by kawałki miały wiele instrumentów bo może się dźwięk zlewać. przy podłogowych kolumnach góra wydawała mi się bardziej matowa, mniej błyszczała i przybrudzona. Dla moich potrzeb trochę brakowało mi w tym secie uniwersalności dlatego te monitorki są dla pewnej grupy odbiorców.

4 zestaw Phonar Veritas m4.2 + HK PM665

Byłem bardzo ciekaw większych monitorów i wyszło że to ciężkie w ocenie kolumny, z jednej strony 1 utwór jaki zapuściliśmy (Koledzy musieli by podać tytuły) zrobiły na mnie dobre wrażenie, wyraźnie większy pełniejszy dźwięk niż z kolumn Neat, dynamika też wydawała się lepsza i ogólnie bardziej poważny dźwięk, im dłużej słuchaliśmy tych kolumn tym coś w dźwięku było nie tak, zazwyczaj brakowało mi lepszego wypełnienia w basie, czułem często lekką pustkę, ten dźwięk mimo sporych monitorków był deczko "tekturowy" wysokie tony nie błyszczały tak jak w podłogowych Linn, kolejny utwór na kolejnej płycie i można było się zanudzić, tam nic się nie działo tylko lekko mdła papka na scenie, w innym kawałku wyraźnie było słychać jak wokalista próbował się przebijać przez instrumenty na scenie co było dość dziwne na tą klasę sprzętu, w tym momencie było czuć lekki chaos i jakieś częstotliwości już raziły w uszy, pewnie do tych kolumn trzeba całkiem inny tor, Stachu mówił że one mogą lepiej grać z zestawem od Naima, dla mnie to co usłyszałem nie zachwyciły, czasem są nudne i nie zwracają na siebie uwagi, czasem czuć pustkę w basie czy lekkie wyostrzenia jak się nakładają dźwięki.

5 zestaw Guru Junior + HK PM665

Świetny muzykalny, szybki dźwięk, znacznie bardziej przyjemne niż Phonary, często potrafią nadać muzyce ładnego rytmu, jest dużo muzykalności i wigoru. dynamika nie była tak duża jak w podłogowych ale znowu monitorki zachwycały swą uniwersalnością, każdy utwór jaki słuchaliśmy nie było żadnego znudzenia, po prostu kolumny zwracają na siebie uwagę otwartością przekazu, na sile może bym się lekko przyczepił do niezbyt doświetlonej błyszczącej góry pasma, ich wielką zaletą jest ta tendencja że przestajemy słuchać sprzętu bo tam zaczynasz odczuwać jak muzyka po prostu płynie... aż ciężko się czepiać bo nawet nie dało się im zarzucić by się pogubiły w złożonej cięższej muzyce, mimo że to malutkie paczki to potrafią wiele, nie jedne dużo większe kolumny nie umieją tak odseparować instrumentów na scenie żeby narzekać na chaos.

Niskie tony w Guru nie były duże ale w niewielkich pokojach spokojnie mogą pozytywnie zaskoczyć, dało się też zauważyć niższe partie basu które kolumny potrafiły wytworzyć, na obu wzmacniaczach Guru bardzo przyjemnie grało, wszystko kwestia kto czego oczekuje, być może z HK nieco lepiej kolumny zagrają ciężką, szybką muzykę a na Nadzie coś subtelnego.

6 zestaw Gale 3040 + NAD 3240PE

Słychać całkiem dobrze że to nieco niższa liga względem opisywanych kolumn, ale jak na ich cenę nie ma co oczekiwać nie wiadomo jak subtelnego wyrafinowanego dźwięku, Gale grały nieco za jasno, jaśniej niż inne kolumny i były też najbardziej techniczne, rysowały wyraźnie kontury, ich zalety to szybki bas, zero zamulania w muzyce, to chyba uniwersalne kolumny które odegrają w miarę poprawnie wiele gatunków, nie zachwycały tak błyszczącą wyrafinowaną górą jak ceramiczny tweeter z Linn, pewnie zmiana źródła z Marantza na coś bardziej barwnego by dobrze zrobiło tym  kolumnom, generalnie całkiem przyjemne, żywe, bez mulenia w dźwięku dla mniej wymagających.

Pod koniec wieczoru porównaliśmy na szybko 2 najlepsze pary kolumn i Guru okazały się wyraźnie szybsze od Linn, z drugiej strony podłogowe błyszczały na górze pasma, ciężko mówić które bardziej przyjemne, chociaż mi się najbardziej spodobały podłogowe za ich świetny bas, nisko położony środek ciężkości, czysta doświetlona góra i sporo więcej zalet sonicznych.

Który wzmacniacz lepiej grał z wszystkimi kolumnami? Jednak postawił bym na NADa, jest bardziej subtelny, wypełniony, mniej techniczny, nie tak konturowy, szybki ale gdzieś w barwie ma urok, i wyłącznie z testowanymi kolumnami nieco lepiej wypadał.

Gdy byśmy mieli same zmulone, wolne mało dynamiczne kolumny wtedy pewnie HK by był tym lepszy, więc i tak zależy co z czym będziemy łączyć.

Dziękuje bardzo za gościnę u Dawida oraz gratuluje Stachowi zakupu bardzo fajnych kolumn Linn i widzimy się na AVS!

Clipboard01.thumb.jpg.7ee4b6a19a9e66240215d4e7313e9f01.jpgIMG_20220930_191425.thumb.jpg.67ca4349e24078790a4c1f301e8a850c.jpgIMG_20220930_191443.thumb.jpg.3d2747386e280b1335d971ca43fb4815.jpgIMG_20220930_202834.thumb.jpg.17c1712b191bea1672286b7f4c5cc1fb.jpgIMG_20220930_204310.thumb.jpg.2249c3fefcedfb27fba293b9f8c4cff2.jpgIMG_20220930_220018.thumb.jpg.4a32a3e1ee0f211344402b6626063ec7.jpg

Clipboard0111.thumb.jpg.71d6d77cb161a2f3e85a35c89125dc13.jpgIMG_20220930_214729.thumb.jpg.b253b138f67462ad3d37963c7b88ed22.jpg

IMG_20221001_101031.thumb.jpg.574193311d274c83801b96d322c84c09.jpg

IMG_20221001_101052.thumb.jpg.5d2e9a748e2b7cb069ba1e86d9651e8f.jpg

IMG_20221001_101221.jpg

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze serdeczne dzięki raz jeszcze dla @Dawid7 i Agaty za gościnne przyjęcie nas w swoim M.
Bardzo się cieszę, że pretekst w postaci zakupu kolumn pozwolił się spotkać i miło spędzić czas.

@Arko55 dla Ciebie podwójne podziękowania - za towarzystwo oraz za relację na forum, bo ja jestem z tych co raczej tylko czytają :D

Linny polubiły się z moim kombajnem, także misja Lublin zakończona pełnym sukcesem!

Do zobaczenia na AVS...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 miło się czyta o brzmieniu wzmacniaczy ,które wychodzą po za sztampę budżetowych współczesnych klocków. Powiem szczerze , że mam już trochę przesyt tych samych pytań o nowe sprzęty i tych samych odpowiedzi , kręcenia się w kółko wokół czterech marek. Odnoszę coraz bardziej wrażenie , że większość osób wybiera cenę, a nie dźwięk. A przecież przy niskim budżecie ,można znaleźć fajne klocki nie z bieżącej produkcji.

Jeszcze raz brawo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z jest tego tak dużo, że nie da się wszystkich wymienić. Jednak z samych wzmacniaczy, które ja u siebie słuchałem w przeciągu ostatniego roku, to warto wspomnieć o: Onkyo A927 (gram na nim aktualnie), Pioneer SX950 i SX550, Marantz PM14 (ten może troszkę przekraczać budżet),  Luxman L530. A to przecież tylko maciupki wycinek z tego co warto posłuchać :) 

 

@Arko55 brawo! Super inicjatywa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Rega napisał:

Mnie też obiecuje odwiedziny. Od roku. Na obietnicach się kończy. Tak więc, nie wierzyłbym do końca w obietnice Seby😄. A o tym, żeby czasem napisał to już zupełnie trzeba zapomnieć. Ja pamiętliwy nie jestem, ale ZAPAMIĘTAM.

Fakt, jak byliśmy w Lublinie to "lokalsi" zapowiadali wypad na północ Polski i wizytę u Ciebie...Tak więc jak Seba pisze "co się odwlecze....."😃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, J4Z napisał:

@Audio Autonomydzięki, zanotuje sobie. Klika słów o brzmieniu dasz radę napisać? 

Jasne :)

Onkyo A927 to piec z niezłym powerem i wykopem. Stawia akcent raczej na górę niż na dół i może stąd takie właśnie wrażenie. Ja swojego troszkę poprzerabiałem, więc gra tak jak mi się podoba najbardziej ;) 

Pioneer SX550 i 950 to amplitunery z lat siedemdziesiątych, więc przy ewentualnym zakupie trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami na serwis. Brzmienie obu wzmacniaczy jest podobne, przy czym oczywiście wyższy model gra zdecydowanie lepiej (pełniej, z lepszą stereofonią, z większą swobodą). Brzmienie trochę "nieaudiofilskie" - podkreślony dół i góra.

Marantz PM14 to już raczej granie średnicą. Dźwięk dociążony i zdecydowanie niemęczący (nie nastawiony na analizowanie muzyki i rozkładanie jej na czynniki pierwsze). Przy odpowiednio dobranych kolumnach można uzyskać bardzo fajny efekt.

Luxman... w zasadzie trochę podobnie do Marantza. Czaruje przyjemnym i ciepłym dźwiękiem. Generalnie nie jestem wielkim fanem wzmacniaczy Luxmana, bo jakoś brzmią one dla mnie za ciemno (maskują samą górę pasma), ale tego Luxmana miło wspominam.

Sorki za off topic ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...