Skocz do zawartości

Subwoofer (2000-3000 zł) do monitorów i 25 m2


Kraft

Recommended Posts

hmm.... no, z krzesła nie spadłem, ale się zdziwiłem.

A wystarczy tylko przy obu wpiętych kablach RCA i włączonym subie palcem dotykać bolca na przemiennie we wtykach po drugiej stronie kabla i już jest ................. inne buczenie. 

Szkoda, że fon nie potrafi zarejestrować tak niskich dźwięków.

Edit. 

Pomyślałem, że różnica moze wynikać .. że jedno z wejść RCA np. Prawy moze służyć tylko jako mono pod dedykowane sumaryczne wyjście na suba a przy użytych obu gra stereo, ale czytam instrukcje i nic takiego nie ma.

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2023 o 11:59, muzofan napisał:

Nie da się uzyskać bardzo dobrego jakościowo basu z małych monitorów, co niektórzy wiedzą już od dawna. Zawsze kwestia porównania

DEBD5-D45-5364-4877-ABE4-410-CD43460-A1.

Miałem kilka monitorów. Obecnie także dwa komplety i podpisuję pod tym cytatem.



Tu u mnie sytuacja, gdzie wzmak /dsp do suba stoi na audio rack. 
Sub i kolumny „zszyte” przez konstruktora/custom projekt. 
@Kraft jestem mega ciekawy jak Twoje obserwacje po poprawnym „zszyciu”

Forum wstrzymało oddech, Wielu oczekuje na pierwsze wrażenia, a ponieważ jesteś wpływowym userem przygotuj się dobrze.

Gratuluję nabytku i powodzenia.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i podłączyłem. Ustawienie suba i jego regulacja - wszystko według zaleceń z instrukcji firmowej (poza BASS EXTENSION - dałem na C zamiast zalecanego A). LOW-PASS na 40 Hz (pod odsłuch na KEF-ach)

44X1DXFf_o.png

IuBzE6cH_o.jpg

I... gra! Nawet całkiem nieźle. Jeśli po paru utworach można coś powiedzieć, to bas z suba jest znacznie lepszy niż z większości podłogówek, które u siebie miałem. Głęboki, ale mało dudniący. I nie nakrywający kołderką średnicy.  Chyba z tej mąki będzie chleb.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

I... gra! Nawet całkiem nieźle. Jeśli po paru utworach można coś powiedzieć, to bas z suba jest znacznie lepszy niż z większości podłogówek, które u siebie miałem. Głęboki, ale mało dudniący. I nie nakrywający kołderką średnicy.  Chyba z tej mąki będzie chleb.

2725904508_ale_jak_to.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bogusław 66 napisał:

, czyli Low pass - 80Hz

Wtedy musiałby zgrać fazę, a ma tylko 0/180. Dla 40Hz długość fali akustycznej to ok 8m, kolumny stoją blisko SW więc częściowo unika w ten sposób problemów fazowych. 

Ustawiając na 80Hz długość fali to już tylko 4m, połówka 2m, a ćwiartka 1m więc to proszenie się o problemy. Gdyby miał możliwość płynnej regulacji fazy (opóźnienia) to byłoby lepiej. 

Warto mimo to próbować i eksperymentować 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

Możesz nałożyć lekko bas na monitor, czyli Low pass - 80Hz

Jest dobrze i nawet gdyby była  rozjechana faza, to poniżej punktu zszycia subwoofera z monitorami nie ma to praktycznie żadnego wpływu. Ucho raczej nie wychwyci tego. Natomiast proba nałożenia pasm na siebie jest mozliwa tylko w perfekcyjnej fazie z monitorami. To co proponujesz to szukanie na siłę problemu. Jeszcze raz najwazniejsze info. Sub w stereo ma Dopełnić pasmo a nie je Zastępować (z monitorów). 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Gdyby miał możliwość płynnej regulacji fazy (opóźnienia) to byłoby lepiej. 

Można jeszcze próbować zastąpić regulacje wysuwaniem/przesuwaniem w głąb pomieszczenia subwoofera względem słuchacza. Jednak akustyka nie zawsze pomaga w tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj mały eksperyment z subem STX 150S od kina. Porażka. Nie da się wyczynowo słuchać muzy. Zacząłem resircz robić dlaczego. Odpaliłem z płyty "Audio Line Up test tones" dostępnej na Tidalu lub Spotifaju link.  Odpaliłem w pętli kolejno ton testowy 20/30/40Hz itd. Odpaliłem apkę Spectroid na telefonie i wyszło, że w miejscu odsłuchu testowe tony są strasznie zniekształcone THD. Szczególnie 3-cia harmoniczna, która przy 20Hz (60Hz) ma amplitudę większą niż ton testowy 20Hz, a przy 30Hz harmoniczna 90Hz jest prawie jak ton podstawowy. Czyli słuchamy bardziej harmonicznych niż czystych tonów, a to powoduje, że buczy i jest kaszana. 

Przypuszczam, że za taki stan rzeczy odpowiada marnej jakości wzmacniacz w subie, który dla tych niskich częstotliwości ma straszne zniekształcenia. dopiero przy 40Hz jest jako tako ale przecież zależy nam mieć extra bas poniżej częstotliwości portu BR.

@Kraft byłbyś tak uczynny i w wolnym czasie sprawdził i opublikował jak radzi sobie Twój SW na tych niskich częstotliwościach? Oczywiście sygnał tylko na sub podany tzn. wzmacniacz odłączony w taki sposób by kolumny L i P nie grały przy pomiarze.

Pozdrawiam.

YHTbI0ex_o.jpg

 

276C3cma_o.jpg

tXtoL19n_o.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ ten sub ma 91dB SPLa i realnie ~100W wzmaka ? Nic dziwnego ,że szału nie było ;) 

@Butler za 3000zł można kupić svs sb1000pro , który w ~20m^2 daje radę , oczywiście budżet 6-9tysi dałby wg mnie top doznania na takim metrażu ,ale od czegoś trzeba zacząć by się przekonać czy to ma sens.
Mnie bardziej ciekawi czy ten B&W z 20cm głośnikiem będzie wystarczający

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wtedy musiałby zgrać fazę, a ma tylko 0/180. Dla 40Hz długość fali akustycznej to ok 8m, kolumny stoją blisko SW więc częściowo unika w ten sposób problemów fazowych. 

Ustawiając na 80Hz długość fali to już tylko 4m, połówka 2m, a ćwiartka 1m więc to proszenie się o problemy. Gdyby miał możliwość płynnej regulacji fazy (opóźnienia) to byłoby lepiej. 

Warto mimo to próbować i eksperymentować 👍

Dzięki za wyjaśnienie, tego nie wiedziałem, bo mi na ucho jakoś tak .....lepiej z lekka nakładką a swoja drogą to kolejny minus/problem do zestrojenia monitor - subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kubakk napisał:

za 3000zł można kupić svs sb1000pro , który w ~20m^2 daje radę

Zgadza się. Od czegoś trzeba zacząć. Nie zmienia to jednak faktu że poruszamy się w rejonach najtańszych dostępnych konfiguracji względnie nadających się do stereo. 3000zł to bardzo małe pole do manewru, nawet w używkach. Może odwołam że się nie da, ale dużo łatwiej o rozczarowanie niż oczarowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jest dobrze i nawet gdyby była  rozjechana faza, to poniżej punktu zszycia subwoofera z monitorami nie ma to praktycznie żadnego wpływu. Ucho raczej nie wychwyci tego. Natomiast proba nałożenia pasm na siebie jest mozliwa tylko w perfekcyjnej fazie z monitorami. To co proponujesz to szukanie na siłę problemu. Jeszcze raz najwazniejsze info. Sub w stereo ma Dopełnić pasmo a nie je Zastępować (z monitorów). 

O ile monitorki od Denona to małoważny problem to z Heco jest problem, bo min suba, czyli 25Hz nadal za dużo i nakłada się na pasmo kolumn 18Hz.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Odpaliłem apkę Spectroid na telefonie i wyszło, że w miejscu odsłuchu testowe tony są strasznie zniekształcone THD.

Ale wziąłeś poprawka ze apka ogólnodostępna a mikrofon we fonie to ... zagadka.

-----------------------------------

No nic ... trza suba sprzedać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kubakk napisał:

ten sub ma 91dB SPLa i realnie ~100W wzmaka ? Nic dziwnego ,że szału nie było ;) 

Tylko, że ja nie narzekałem na brak mocy, a na zniekształcenia THD. To słychać bo są ogromne. Gdybym nie zrobił tego eksperymentu to nawet bym nie miał świadomości jakie w zakresie subbasu ma to znaczenie. Mam na myśli jakość wzmacniacza w subie i oczywiście zniekształcenia samego przetwornika, który dla sporych mocy może strasznie na subbasie zniekształcać. Musi być dobrej jakości bo inaczej zamiast tonu 30Hz usłyszymy dwuton lub multiton jakiś co zniekształca muzykę strasznie. Buczy normalnie w stereo.

Wzmak w tym subie to A-138 na TDA7294(?) o maksymalnej katalogowej mocy 70W. W realu zanim zacznie zniekształcać powyżej 1% THD moc może być max 50W? Nie chce mi się nawet o tym myśleć. W necie na stronie producenta moc jest znacznie zawyżona (200W). Może w międzyczasie zmienili scalaka we wzmaku? ;) 

Lj8cgkKd_o.jpg

źródło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne rzeczy dzieją się w przypadku ASW610. Choć, na szczęście, zależy to od ustawień. W teście Audio-Video napisali tak:

"Ale nie wszystko jest tak piękne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Pierwszą sesję przeprowadziłem w domyślnym ustawieniu „A” (Bass Extension) – bo w końcu kto przy zdrowych zmysłach chce ograniczać pasmo subwoofera? „20 Hz” brzmi znacznie lepiej niż „30 Hz”, nieprawdaż? Obawiam się, że większość audiofilów nawet nie zada sobie trudu, by sprawdzić ustawienie „C”. A to wielki błąd, bo to ono powinno być ustawieniem wyjściowym. W opcji „A” subwoofer gra prawie dwa razy głośniej (+5 dB) w pasmie poniżej 60 Hz. Podbiciu temu towarzyszy coś jeszcze: bardzo duży poziom drugiej harmonicznej, która przy niektórych częstotliwościach staje się równie głośna co ton podstawowy. Konsekwencją tak dużych zniekształceń (THD osiąga nawet wartości kilkudziesięciu procent!) jest to, że… bas staje się głośniejszy. Tymczasem w ustawieniu „C” – nawet gdy wyrównamy poziomy głośności – poziom zniekształceń znacząco maleje, co zresztą słychać. Poniżej 30 Hz, ASW610 zaczyna grać ewidentnie czyściej, w przedziale 35–60 Hz zniekształcenia wciąż są spore, jednak już nie tak dramatyczne jak wyjściowo – są typowe dla małych subwooferów zbliżonej klasy.

Zaciekawiony odkryciem, już na koniec postanowiłem raz jeszcze posłuchać ASW610 – tym razem w ustawieniu „C”. Wybrzmienia basu stały się odczuwalnie czystsze, specyficzny efekt zagęszczenia i ocieplenia niskich tonów stał się znacznie słabiej uchwytny. Zyskała precyzja i barwy. Super!

Jedynym słusznym ustawieniem jest „C” i od niego dobrze radzę zacząć całą zabawę. Na podłączeniu ASW610 zyskają i monitory, i całkiem rosłe podłogówki.

https://www.avtest.pl/subwoofery/item/852-b-w-asw610

Dlatego ja od razu przełączyłem na "C";)

@MariuszZ, może w STX-e też masz taki pstyczek?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MariuszZ napisał:

Wzmak w tym subie to A-138 na TDA7294(?) o maksymalnej katalogowej mocy 70W. W realu zanim zacznie zniekształcać powyżej 1% THD moc może być max 50W? Nie chce mi się nawet o tym myśleć. W necie na stronie producenta moc jest znacznie zawyżona (200W). Może w międzyczasie zmienili scalaka we wzmaku? ;)

Mały SPL , mała moc , peak-i wymagające dużej mocy i masz zniekształcenia , które nie są tak fajne jak w lampach :D hmm sub zasilany lampą ... ktoś widział ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kraft napisał:

Jeśli po paru utworach można coś powiedzieć, to bas z suba jest znacznie lepszy niż z większości podłogówek, które u siebie miałem. Głęboki, ale mało dudniący. I nie nakrywający kołderką średnicy. 

Generalnie w życiu nie będę negować, że z suba w obudowie zamkniętej bas jest lepszy niż z podłogówki z BR, jednak tu rodzi mi się pewna nieścisłość, bo chyba w takim przypadku i zestawieniu jak u Ciebie nie da się bezpośrednio tego porównać. Podłogówki głównie grają do tych 40 Hz, a Ty suba przy 40 Hz już odcinasz, więc w zasadzie generuje on głównie najniższe rejestry przy których większość kolumn już ma raczej pewne problemy.
Moim zdaniem by to dokładnie ocenić powinien test odbyć się przy ustawieniu suba na tych 100 - 120 Hz i takim samym odcięciu też kolumn głównych filtrem dolnoprzepustowym. Wtedy byłby zdecydowanie większy zakres niskich tonów i tego jak je reprodukuje subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Bogusław 66 napisał:

Ale wziąłeś poprawka ze apka ogólnodostępna a mikrofon we fonie to ... zagadka.

Działa dobrze i do domowych eksperymentów naprawdę lepiej nie potrzeba. Z ciekawości zobaczyłem jak moje Bifrosty czyli monitorki z jednym midbasem Seasa W18NX001 sobie radzi z 30Hz, gdzie BR strojony jest na 41Hz. Spektogram na zdjęciu. Widac ton podstawowy i piątą harmoniczną tylko ale jej nie słychać. Gdybym miał wybierać więcej basu z subem czy mniej ale czysto to wybieram to drugie ;) 

4 minuty temu, Kraft napisał:

może w STX-e też masz taki pstyczek?

Nie ma. Jest tylko faza 0/180, auto ON, pokrętła od gain i wartość odcięcia filtra LF. Może gdybym pokręcił odcięciem wyżej analogicznie do tych przełączników A/C wspomnianych to by się polepszyło. Jutro sprawdzę ale faktycznie pierwsza myśl to odcinam nisko bo chcę uzupełnić pasmo poniżej 40Hz, a tu zonk bo THD wywalone w kosmos ;) 

MKa9WYs7_o.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zolt napisał:

Generalnie w życiu nie będę negować, że z suba w obudowie zamkniętej bas jest lepszy niż z podłogówki z BR, jednak tu rodzi mi się pewna nieścisłość, bo chyba w takim przypadku i zestawieniu jak u Ciebie nie da się bezpośrednio tego porównać. Podłogówki głównie grają do tych 40 Hz, a Ty suba przy 40 Hz już odcinasz, więc w zasadzie generuje on głównie najniższe rejestry przy których większość kolumn już ma raczej pewne problemy.
Moim zdaniem by to dokładnie ocenić powinien test odbyć się przy ustawieniu suba na tych 100 - 120 Hz i takim samym odcięciu też kolumn głównych filtrem dolnoprzepustowym. Wtedy byłby zdecydowanie większy zakres niskich tonów i tego jak je reprodukuje subwoofer.

Nie do końca tak jest. A właściwie nie jest tak,  jak piszesz. Wspomniane 40 Hz jest mierzone w tzw. otwartej przestrzeni. Realnie, w pomieszczeniu kolumny schodzą dużo niżej. 

Poza tym liczy się to, co słychać. Jeśli z subem jest lepiej, to nie ma sensu zastanawiać się, czy porównanie było "uczciwe";)

Zresztą to słynne "zejście" -3 lub -6 dB to pic na wodę. Kolumny z gorszym zmierzonym zejściem (zakładając porównywalne pomiary) mogą w realu schodzić słyszalnie niżej.  To właściwie wydumany parametr. który niewiele mówi. Dopiero jak się spojrzy na wykres pasma, to nabiera on jakiegoś sensu i coś więcej można o "zejściu" i przewidywanym zachowaniu basu powiedzieć.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

Nie do końca tak jest. A właściwie nie jest tak,  jak piszesz. Wspomniane 40 Hz jest mierzone w tzw. otwartej przestrzeni. Realnie, w pomieszczeniu kolumny schodzą dużo niżej. 

Poza tym liczy się to, co słychać. Jeśli z subem jest lepiej, to nie ma sensu zastanawiać się, czy porównanie było "uczciwe";)

Zresztą to słynne "zejście" -3 lub -6 dB to pic na wodę. Kolumny z gorszym zmierzonym zejściem (zakładając porównywalne pomiary) mogą w realu schodzić słyszalnie niżej.  To właściwie wydumany parametr. który niewiele mówi. Dopiero jak się spojrzy na wykres pasma, to nabiera on jakiegoś sensu i coś więcej można o "zejściu" i przewidywanym zachowaniu basu powiedzieć.

Ja Cię rozumiem i wiem, że pomieszczenie swoje wnosi i w rzeczywistości zejście kolumn potrafi być niższe niż nam się wydaje.
Mi natomiast tutaj chodzi o pełne spektrum basu. Czyli tego, że ocena tu dotyczy tylko najniższych częstotliwości. A dla pełnego obrazu byłoby dobrze, gdyby ocena dotyczyła chociażby pracy subwoofera do tych 100 - 120 Hz przy odcięciu przy tej samej wartości kolumn głównych filtrem górnoprzepustowym. :)
I wtedy porównać basisko z suba z odcięciem kolumn, a potem same kolumny bez suba. To byłoby ciekawe porównanie, bo pokazałoby to na ile brzmienie niskich tonów jest lepsze/gorsze w dużo szerszym zakresie
.
Ale rozumiem, że technicznie może być problematyczne, bo pewnie nie masz możliwości odciąć kolumn filtrem na te chociażby 100 Hz?
Ja przy tej wartości (100Hz) tnę u siebie APC3 i SVSa, więc ten zakres u mnie pokrywa tylko subwoofer. :)

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...