Skocz do zawartości

Tidal nie jest lossless! Podyskutujmy o tym.


Recommended Posts

Hej,

Chciałbym stworzyć dyskusje dotycząca jakości plików tidal, na podstawie poniższego, bardzo ciekawego filmu - wiec jakby ktoś chciał wziąć udział w dyskusji to polecam go najpierw obejrzeć:

W skrócie: Okazuje się, ze jeśli ktoś chciałby mieć jakość lossles w tidal to albo musi mieć tylko abonament hifi (czyli jakość cd), albo hifi plus i wyłączoną opcje plików MQA ( a i tak wszystki nadal lossless nie będzie!). Czemu? Ponieważ MQA w tidal nie jest lossless, a jest to sztuczne zwiększenie próbkowania (upsampling) z jakości CD. Już nie działa to w tidal jak kiedyś czyli w momencie kiedy uruchamiamy plik ze znaczkiem master, nie mając hifi plus to odtwarza on jakości cd… tylko plik po kompresji z master, który jest upsamplingiem z cd!. Ja osobiście z tego  powodu nigdy nie używałem master bo chce mieć po prostu jakość cd i tyle. No właśnie - co on wtedy odtwarza gdy klikamy plik ze znaczkiem Master? Tu pojawia się zagadka, która pomogą rozwiązać osoby z roon, albo takie, które maja daca z wyświetlaniem próbkowania. 
 

Ja od zawsze to podejrzewałem, ponieważ mam irdaca, który nie ma wyświetlacza, ze podejrzeć próbkowanie, ale za każdym razem, gdy ono się zmienia wydaje specyficzne „klik”. I słuchając swoich playlist zauważyłem, ze jak przeskakuje utwór bez znaczka MASTER i na odwrót to zmieni się próbkowanie na jakieś inne. A zawsze się zastanawiałem czemu?! Przecież mam wykupiony tylko pakiet hifi bez master - wszystko powinno być w tym samym probkowaniu (CD LOSSLESS), a nie się zmieniać na coś innego. 
 

No i teraz pytanie. Co odtwarza nam tidal kiedy mamy plan tylko hifi, lub ustawiona opcje hifi w opcjach z wyłączonym master? Pomożecie to sprawdzić? Okazuje się bowiem, ze ten tidal wcale taki „audiofilski” jak myślimy nie jest. 
 

Chyba, ze coś zle zrozumiałem i mi wyjaśnicie :)

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mateolo2 changed the title to Tidal nie jest lossless! Podyskutujmy o tym.

A masz jaka subskrypcje plus, czy zwykły hifi? Czyli mówisz, ze na hifi tylko tez odtwarza master? To ciekawe, bo wtedy pytanie po co byłaby subskrypcja hifi plus. A próbkowania nie jestem w stanie sprawdzić bo mój dac go niestety nie wyswietla. Ale ciekawe co mówisz z tym 88.2 - pewnie wtedy właśnie jest to na tych plikach master i dlatego dac mi klika… miałoby to sens.

to jest niby plik master ale jak go klikam to już się wyświetla hifi, ale dac klika i zmienia próbkowania z utworu, który nie miał dopisku master

03AB9E4E-FD85-49BE-8EE0-4FBA2A674411.png

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo Ty słuchasz przez aplikacje Blueos. A mogę spytać czemu? Nie wolisz aplikacji Tidala i opcji tidal Connect? Dla mnie jest dużo przejrzystsza niż na Blueos tidal. Gdzieś tez kiedyś czytałem u nas na forum, ze „podobno” po tidal Connect jest lepsza jakość niż po aplikacji bluesoundzie.

p.s. Widzę po opisie, ze zmieniłeś wzmaka z in200 na Unisona! Graty! Zajebisty sprzet

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 6.02.2023 o 14:56, J4Z napisał:

Jak miałem zewn. dac to normalnie mi pokazywało raz 44.1, raz 88.2. Nie zwróciłem uwagi jakie utwory. 

Na hifi odtwarza mi master czasem jako master, a czasem jako cd. Nie zwróciłeś na to uwagi?

Dodam że flac również może mieć 88.2. 

 

Mi na DACu też pokazuje 44, 88 lub 96. Nigdy nie miałem więcej niż 96 bo to chyba max DACa. Mam HiFi plus. Do niedawna w ogóle wszystkie kawałki słuchałem na 44 bo nie wiedziałem że trzeba w apce Wiim dać MQA na Renderer only. Kolega z forum mnie pokierował i mam 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Nie wiem... wszystko to jakieś dziwne i zagmatwane... ale od początku...

Jakiś czas temu miałem Lumina D1 i po wejściu "hiresów" na Tidal zaczęło pokazywać FLAC max 24/96. Lumina sprzedałem, później miałem streamer, który nie obsługiwał promowanego wszem o wobec MQA i jakoś za tym nie tęskniłem i się nie interesowałem. Od ponad 2 lat mam Auralica Altair G1 i tutaj również nie ma obsługi MQA jako takiej, bo Auralic w to nie wchodził twierdząc słusznie, że "nie tędy droga" i "Auralic ma swój sposób na odtwarzanie MQA..." No fajnie, ALE... w aplikacji sterującej płyty są opisane jako MQA... przy opcji HIFI Plus gra to cały czas max 24/48 jako FLAC. Często albumy opisane jako MQA grają 16/44.1. Cały czas nie rozumiem jaki to magiczny sposób jest na odtwarzanie MQA bez MQA... i dlaczego gra max flac 24/48...

Kolejna sprawa... Tidal przechodzi na flac, ale niby zostawia mqa "dla tych co będzie im lepiej brzmiało"... W aplikacji Tidala czy na Auralicu nie ma opcji wymuszenia flac. Niby flac ma mieć priorytet... Na Auralicu jeszcze widać co i jak gra, ale w aplikacji już nie... Co oznacza "MAX"...? Maksymalną ściemę...?
Przechodzimy na flac, ale skąd teraz cała biblioteka hi res we flac...? Budujemy wszystko od nowa...? Czy może konwertujemy z powrotem na flac z MQA...?

Może ktoś ma wiedzę o co chodzi i dlaczego jest tak a nie inaczej...

Tidala lubię przede wszystkim za porządek w mojej bibliotece - osobno artyści, albumy, utwory, playlisty. Auralic też to fajnie pokazuje. Niestety, ale od jakiegoś czasu rekomendacje i nowe polecane i polecane dla mnie albumy są "z czapy". Lądują tu jakieś albumy raperów i polska muzyka typu Sanah (przepraszam, ale fanem nie jestem i nigdy tego czegoś nie odważyłem się włączyć). Nie mówiąc już o polecaniu płyt świątecznych we wrześniu! Takich cyrków nigdy nie było. Mój odtwarzany repertuar nie zmienił się. Niby to wszystko szczegóły, ale jest ich już zbyt wiele!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj najprawdopodobniej będzie wina Auralica, który namieszał chyba jeszcze bardziej niż Tidal... coś tu jest nie tak... Aplikacja Tidala pokazuje flac 24/192, za pomocą Tidal Connect leci NIBY MQA, którego Auralic NIBY nie obsługuje a za pomocą aplikacji sterującej Auraliciem DS Lightning flac 24/48... Ja już naprawdę tego nie pojmuję... Flac podobno miał mieć priorytet...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...