Skocz do zawartości

Audiolab 6000A - opinie i luźne przemyślenia


Tomasz S.

Recommended Posts

Cześć,

Pomyślałem,że założę temat o tym wzmacniaczu, który mam od kilku tygodni. Nie planowałem go tu zakładać bo w sumie ani to nie jest nowy sprzęt ani opinii o nim nie brak, ale im dłużej jest ze mną tym bardziej mam mieszane uczucia i to wędruje jak sinusoida. Nie będzie to test, bo chyba tych jest już bardzo dużo.  Może ktoś dorzuci coś od siebie bo to bardzo popularny sprzęt i kiedyś ktoś jak będzie szukał info to może trafić tutaj.

Na początek specyfikacja i wygląd.

181125.audiolab-6000A.1.jpg

 

Specyfikacja Techniczna:

Sekcja przedwzmacniacza:

Czułość wejściowa 720 mV

Impedancja wejściowa 10K (linia) 47K // 100pF (Phono MM)

Całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD) < 0,0004% (linia, 1 kHz przy 2 V, objętość = 0 dB)

Pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,1 dB)

Napięcie wyjściowe 2,3 V max. (Objętość = 0 dB)

Impedancja wyjściowa 120 Ohm

Stosunek sygnału do szumu (S/N)> 110 dB (liniowy, ważony A) > 76dB (Phono MM, A-ważony)

Sekcja cyfrowa:

Konwerter D/A ES9018K2M

Całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD) < 0,0006% (1KHz przy 0dBFS)

Poziom wyjściowy (0dBFS, 1KHz) 2,05V

Max. Częstotliwość próbkowania 192KHz

Stosunek sygnału do szumu (S/N) >112 dB (ważony A)

Sekcja wzmacniacza mocy:Moc wyjściowa

2 x 50 W (8 Ohm, THD < 1%)

2 x 75 W (4 Ohm, THD < 1%)

Pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,3 dB)

Czułość wejściowa 720mV

Całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD) < 0,003% (1 kHz przy 40 W / 8 Ohm)

Stosunek sygnału do szumu (S/N) >110 dB (ważony A)

Max. Prąd wyjściowy 9A

Sekcja wzmacniacza słuchawkowego:

Całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD) < 0,01% (1 kHz, 50 mW)

Impedancja wyjściowa 2,35 Ohm

Obciążalność impedancji 20-600 Ohm

Ogólne:

Pobór mocy w trybie czuwania < 0,5W

Wymiary (szer x wys x gł): 445 x 65.5 x 300 mm

Waga netto: 7.8 kg

 

Dlaczego ja go kupiłem:

- WSZECHSTRONNOŚĆ - ma bardzo dużo cech, których szukam :

            - Audiolab może pracować jako Integra, końcówka mocy albo przedwzmacniacz

            - ma dużo wejść, kilka analogowych, po 2 optyki, 2 coaxiale

            - Jest PRE do garmofonu ( MM ) 

            - można łatwo dołożyć subwoofer

            - można wykorzystać dodatkową końcówkę do bi-ampingu

            - ma duży pilot, który dobrze działa ( chociaż jest za duży i mniej wygodny niż myślałem

            - trigger ( chcę sobie zrobić budzik )

- Ciekawość - jest to bardzo popularny i często polecany

- Wygląd - podoba mi się, a zwłaszcza w czarnym kolorze

- Cena - można go często kupić w cenie promocyjnej albo z rynku wtórnego w niezłej cenie

 

Co mnie zaskoczyło na plus:

- synergia z Wharfedale Evo 4.2 , może przez to ,że to ta sama grupa to ten zestaw gra świetnie

- tryb autostandby, wzmacniacz sam się wygasi i można ustawić po jakim czasie

- w niektóre gatunki muzyki z wokalami - miodzio

- ten ekranik jest praktyczny bardziej niż mi się wydawało

- wykonanie i materiały są bardzo dobre i po prostu przyjemnie się z nim obcuje.

 

Co mnie zaskoczyło na minus:

- nie jest zupełnie uniwersalny, np do ELACów wydaje mi się za mało dynamiczny

- przy wykorzystaniu go w trybie PRE kiedy wzmacniacz jest wyłączony ale końcówka włączona to z kolumn słychać buczenie ( nie wiem czy to wina PRE , jako końcówkę wykorzystuję SMSL A300

- kiedy A300 wykorzystuję jako końcówkę to brzmi dużo bardziej dynamicznie z ELAC UB52 niż kiedy gram tylko z Audiolaba

 

Inne i co bym zmienił:

- porty HDMI i USB

- auto włączanie po wykryciu sygnału a nie tylko z triggera

- więcej mocy

- zapamiętywanie głośności dla źródła lub presety. W tanim SMSL mogę ustawić np prest na różne źródła

- brak ustawień niskich i wysokich tonów

 

gniazda słuchawkowego czy PRE do gramofonu nie testowałem

Kilka słów tak ogólnie:

To bardzo fajny wzmacniacz, serio z dobrze dobranymi kolumnami można go polubić. Jest bardzo funkcjonalny i mogę go śmiało polecać a  w cenie promocyjnej to już okazja. Dla wielu nie dotkniętych audiofilską chorobą, może nawet wzmacniacz na długie lata.

Nie jest to wzmacniacz , który miażdży, zwala z nóg czy coś podobnego. U mnie miłości nie było ale ma na tyle fajny i funkcjonalny,że zostanie ze mną na trochę. Chciałbym sprawdzić go jeszcze w kilku konfiguracjach.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odebrałem go u siebie jako ciepło grający piecyk. Spokojne, ciepłe, trochę takie matowe i duszne granie. Pod siebie widziałbym go z paczkami grającymi żywo, może coś od Triangle. Smutno wypadło połączenie z monitorami AP C3, matowo, nosowo, duszno, bez życia.

Na żywo ocznie bardzo fajnie wygląda. Prosta, proporcjonalna bryła, ładnie się prezentuje. 

Duuużo używek w fajnych cenach na OLX więc już czas na następcę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kaczadupa napisał:

Duuużo używek w fajnych cenach na OLX więc już czas na następcę. 

to moim zdaniem też plus. Można dorwać ten wzmacniacz, często mało używany na olx spokojnie poniżej 2500.

Następca już w drodze i zapowiada się doskonale, jednak cena powyżej 6 tys więc będzie mniej dostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Może ktoś dorzuci coś od siebie

Pisałem trochę na temat tego wzmaka przy okazji porównania moich kolumn pod tym linkiem. W skrócie to bardzo uniwersalny wzmacniacz o ocieplonym brzmieniu porównując np. do starej klasy D. W kilku słowach można zawrzeć jego charakter jako soft, laid back, analogowe granie. Myślę, że gdyby nie brzęczące trafo, które przy cichym słuchaniu trochę rozpraszało, miałbym go do dzisiaj ciesząc się każdą nutką wyplutą przez tą integrę. 

Audiolab wypuścił nawet dedykowany DC bloker do okiełznania tego brzęczącego trafa ale za późno. Nie skorzystałem. Sprzedałem go za 1999 pln na aukcji w 2021. Ta przypadłość nie jest powszechna i zależy od lokalnych zakłóceń sieciowych. Tam gdzie jest ich więcej wraz z AC w gniazdku pojawia się składowa DC napięcia, która nasyca rdzeń toroida i ten zaczyna pracować w ekstremalnych warunkach efektem czego jest "jęk" trafa. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Marantzu widać spore pierścieniowe filtry przeciwzakłóceniowe.  Nie widzę ich natomiast w Audiolabie.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Szkoda tego trafa, bo tak z zewnątrz, jaki i w środku wzmacniacz wygląda świetnie. Nowoczesna klasyka

Te brytolskie wyroby jakoś do mnie nie trafiają. Może dlatego, że kiedyś sam miałem NADa i nigdy nie zapomnę tego tandetnego plastiku i skrzypiących przycisków. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Nie jest to wzmacniacz , który miażdży, zwala z nóg czy coś podobnego. U mnie miłości nie było ale ma na tyle fajny i funkcjonalny,że zostanie ze mną na trochę. Chciałbym sprawdzić go jeszcze w kilku konfiguracjach.

Wojtek ( @lpomis ) pisał, że rewelacyjnie zgrywa się z monitorkami JMR Lucia. Ponoć niewiarygodnie dobre granie, jak za te pieniądze. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafał S napisał:

Wojtek ( @lpomis ) pisał, że rewelacyjnie zgrywa się z monitorkami JMR Lucia.

O ! No i to jest oryginalny i ciekawy pomysł. Lucia, z tego co pamiętam to na prawdę fajny dźwięk. Kiedyś przez krótki okres rzeczywiście były na ustach wszystkich. Ostatnio jakoś cicho o JMR 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdy by nie miały tak dużego spadku basu malutkie JMR to by było głośniej na forum, inaczej mogą być zbyt specyficzne, mało uniwersalne

Nie macie wrażenia że jest masa wzmacniaczy w miarę poprawnie grających, co mają sporo dodatków ale nie wybijają się nie wiadomo czym na tle konkurencji 

Ot takie poprawne w swojej cenie brzmienie, sorki nie słyszałem audiolaba 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...