Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Quadral Platinum Plus Seven


Chmarski

Recommended Posts

Metalu prawie nie słucham. Tu może brakować dociążonego dołu, ale wystarczy korekcja basu na +1 we wzmacniaczu by już tego nie brakowało. Chociaż dla mnie Enter Sandman, i cała czarna płyta wystarczająco dobrze brzmią w położeniu neutralnym i nie potrzebuję tej zmiany.

Pink Floyd czy Dire Straits - wszystko jak najbardziej w porządku.

Zdaję sobie jednak sprawę, że niektórym może brakować odrobiny ciepła w tym wzmacniaczu. Sam nie jestem przekonany czy mi go czasami delikatnie nie brakuje. Jednak ten wzmacniacz przedkłada raczej wiarygodne odtworzenie tego co było nagrane i nie dorzuca od siebie niczego. Niestety, efektem tego jest fakt, że słabe realizacje pokazują swoje słabości.

Za to dzięki niemu rozkochałem się w koncertowych King Crimson. Live in Vienna to majstersztyk, który potrafił mnie wcześniej zmęczyć, a teraz czaruje. Podobnie jest z płytą Klanu "Mrowisko", choć ta mnie nigdy nie męczyła, to teraz dostała dodatkowych skrzydeł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

@Piotr Sonido pytałeś w innym wątku o moje przemyślenia o Aurum A8. Przede wszystkim, faktycznie była to ciekawość jak Quadral z Quadralami zagra. Jak pisałem początkowo rozczarowanie, ale po wygrzaniu i miesiącu razem wszedł mi do głowy bardzo mocno. Na poprzedniej stronie i w poście powyżej opisałem swoje wrażenia tamtego okresu. 

Akurat na święta przyjechała córka studiująca w UK. A że to ona najbardziej mi docina, że sobie tam znowu coś kupiłem, to dla świętego spokoju wolę żeby też miała szansę posłuchać. Cały wtorek spędziła w domu słuchając muzyki na Romie, a Bartek z @Na Temat Audio stawał na rzęsach by logistycznie zorganizować mi ponowne wypożyczenie wzmacniacza, którego nie mieli w sklepie. Wróciłem do domu, zmieniłem wzmacniacz, młoda puściła jakąś swoją ulubioną muzykę. Po kilku pierwszych taktach spojrzała na mnie z wielkimi oczami i powiedziała "Kupujesz ten wzmacniacz!".

Bardzo zrównoważony tonalnie, precyzyjnie i neutralnie brzmiący wzmacniacz. Żadne pasmo się nie wybija ponad inne. Nie jest ani ciemny, ani jasny. Szczegółów w każdym paśmie więcej niż w pozostałych wzmacniaczach, które odsłuchiwałem. Podobnie z szerokością i dokładnością sceny. 

Zdecydowanie najbliższy temu brzmieniu, na którym się "wychowywałem" u rodziców.

Decyzja podjęta. W styczniu finalizuję zakup tego Quadrala.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Chmarski napisał:

@Piotr Sonido pytałeś w innym wątku o moje przemyślenia o Aurum A8. Przede wszystkim, faktycznie była to ciekawość jak Quadral z Quadralami zagra. Jak pisałem początkowo rozczarowanie, ale po wygrzaniu i miesiącu razem wszedł mi do głowy bardzo mocno. Na poprzedniej stronie i w poście powyżej opisałem swoje wrażenia tamtego okresu. 

Ok, Dzieki. Tak ja uważam że to jest zgrany duet.

Mało osób je wybiera do innych kolumn.

10 godzin temu, Kubus72 napisał:

Jestem bardzo ciekawy jak taka Roma 54DC + zgra się z APC 8.

Sprawdź

Chmarski ma Quadrale to inne  brzmienie.

Wszystkie te produkty sa z pod EIC więc w NaTematAudio do ogarniecia

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kubus72 napisał:

Jestem bardzo ciekawy jak taka Roma 54DC + zgra się z APC 8.

Moja Roma po naprawie przez Synthesisa we Włoszech gra trochę inaczej niż wcześniej. Do tego na zmianę może wpłynąć fakt, że teraz gra podłączona do UPSa online. Okazało się, że mam w elektryce w domu zamienione przewody liniowy z neutralnym. 

Dźwięk jest teraz bardziej precyzyjny. Niestety, moje ulubione wokalistki już zostają na scenie i nie wchodzą do pokoju. Nie mam już możliwości bezpośredniego porównania do SDA200, ale teraz to granie jest jeszcze bardziej zbliżone niż w sierpniu gdy porównywałem te dwa wzmacniacze u siebie.

 

Nie mam pojęcia jak to wypadnie z APC 8.   

 

Moja Roma chyba trafi na sprzedaż, ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
7 godzin temu, Chmarski napisał:

Za kolumnami mają wylądować regały z książkami. Będę też zmieniał fotel i kanapę.

Dywan/y też się w końcu pojawią.

Nie obawiasz się, że inaczej/więcej/czyściej a może nawet „lepiej” usłyszysz ulubione kawałki?

Sam się o to prosisz😉 i żeby nie było, ostrzegałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, AudioTube napisał:

Nie obawiasz się, że inaczej/więcej/czyściej a może nawet „lepiej” usłyszysz ulubione kawałki?

Sam się o to prosisz😉 i żeby nie było, ostrzegałem.

Nie obawiam się. W młodości, u rodziców było zrobione wszystko tak bardzo "po bożemu", że sporo z tych kawałków już słyszałem w odpowiedniej jakości. To było trochę lat temu. Pamięć i słuch już nie te, ale przyznam, że z Aurum A8 to było już chyba dość blisko. Już to pisałem wcześniej, ale myślę, że zwykle największy problem czyli basy, to już w kolumnach producent rozwiązał.

 

13 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Już same +seven mają porządne zejście basu, z tym subem pewnie drżenie czuć w klatce ( piersiowej jak i schodowej ;) )

Studenci w czasie imprezy noworocznej szukali ukrytego suba w salonie :) 

Z subem nie przeginam. Chodziło mi bardziej o zejście jeszcze niżej niż kolumny potrafią. Ustawiłem tak by dopełniał pasmo, a nie walił jak głupi. Jak się jednak volume podniesie, to w klatę nie wali, ale podobno czuć podłogę na piętrze :) 

 

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No to brzmi jak plan.

Poza dywanami wszystko już jest. Tylko muszę to przewieźć, postawić, i pozbyć się tego co aktualnie jest w salonie. Trochę to zajmie czasu bo już nie mam gdzie tych staroci z salonu upchnąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chmarski napisał:

Z subem nie przeginam. Chodziło mi bardziej o zejście jeszcze niżej niż kolumny potrafią. Ustawiłem tak by dopełniał pasmo, a nie walił jak głupi

Żadnego dudnienia ani trochę? 
A jak z dynamiką brzmienia? Jak z wygaszaniem, przyśpieszeniem, drivem, punchem/uderzeniem tego brzmienia?

Jaką masz szerokość pokoju? Od ściany za głową do tej na której stał sub.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
32 minuty temu, AudioTube napisał:

Żadnego dudnienia ani trochę? 
A jak z dynamiką brzmienia? Jak z wygaszaniem, przyśpieszeniem, drivem, punchem/uderzeniem tego brzmienia?

Przy subwooferze delikatnie w kuchni się pojawiło w jednym miejscu. Właśnie wkładałem do zmywarki i zauważyłem :) 

W miejscu odsłuchu na dynamikę, wygaszania itd. nie narzekam. Trochę musiałem pokręcić gałami żeby było tak jak chcę i myślę, że się udało. Próbowałem go trochę wysunąć do przodu ale było gorzej.

 

32 minuty temu, AudioTube napisał:

Jaką masz szerokość pokoju? Od ściany za głową do tej na której stał sub.

To u mnie długość raczej - 7,20 metrów. Uszy mam w odległości 4m od ściany gdzie subwoofer stoi.

Tak to mniej więcej wygląda poglądowo. Kolumny wysunięte bardziej do przodu i węziej. Kanapa też troszkę bliżej do kolumn.

2022-11-1018_45_10-Scan_parteru.pdf-FoxitPDFReader.png.99d1ac9c508dee1d3980d3cc3228f5de.png

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tymi balkonowymi/szyba za plecami to Ci się do niskich udało. Gratki.
Z kuchnią/dudnienie u mnie także. Gdy z piecyka wyciągam ciasto, to aż nie mogę się nasłuchać tego dudnienia i wdzięczność mnie od razu do pionu stawia. Niektórym to się udaje w …audio. 
 

Dawaj znać Chłopie jakbyś potrzebował wielkiego suba, w takim salonie aż się prosi. Dsp i na sofie krystalicznie czysty basik będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

No z tymi balkonowymi/szyba za plecami to Ci się do niskich udało. Gratki.

Wychodzi na zachód więc i tak praktycznie cały czas zasłonięte bo się w TV cholernie odbija ;) 

 

3 godziny temu, AudioTube napisał:

Dawaj znać Chłopie jakbyś potrzebował wielkiego suba, w takim salonie aż się prosi. Dsp i na sofie krystalicznie czysty basik będzie.

Właśnie zdziwiony jestem jak te Quadrale sobie dobrze w tym salonie radzą. Subwoofer to późniejszy temat będzie. Na razie pożyczyłem, ze by zobaczyć ile wniesie taki potężniejszy. No i wnosi, ale nie jest to coś co mi bedzie sen z powiek spędzało.

Priorytetem dla mnie teraz jest Aurum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po dwóch tygodniach przyjemności oddałem dzisiaj JL Audio e112 do salonu @Na Temat Audio.

Bartku, Grzegorzu, ślicznie dziękuję.

 

Moim celem było uzupełnienie brzmienia kolumn o najniższe tony. Kolumny mają basu pod dostatkiem, ale do tych 20Hz trochę im brakuje. Próbowałem wcześniej JL Audio d108, który sobie nie poradził, stąd chęć sprawdzenia możliwości "większego" brata. 

Subwoofer najlepiej mi zagrał gdy crossover ustawiłem na 40Hz. Wyrównałem głośność z kolumnami (na ucho jakby ktoś chciał być bardzo dociekliwy). W końcu to ma być ewentualne uzupełnienie, nie dominacja.

E112 spisał się świetnie. Jest szybki i precyzyjny. Mimo to dodał do brzmienia bardzo delikatną szczyptę ciepła i miękkości. Niewielką, ale słyszalną. Akurat tak jak lubię. 

W miejscu odsłuchu nie zdarzyły mi się żadne dudnienia. Znalazłem jedna 3 miejsca gdzie bas się kumulował. Poniżej na rysunku zaznaczone czerwonymi kropami (jedna niepełna w lewym dolnym rogu - kotłownia obok łazienki). Niebieskie kółka to kolumny, a niebieski kwadrat to subwoofer.

Pojawienie się tych miejsc wzbudzania basu utwierdza mnie w przekonaniu, że konstrukcja moich kolumn jest przyjazna dla trudniejszych akustycznie pomieszczeń. Prze rok nie znalazłem żadnego punktu, w którym bas z samych kolumn by się wzbudzał. To oczywiście nie jest żaden dowód, ale uznaję za bardzo twardą poszlakę.

 

Co ciekawe, po powrocie dzisiaj do domu i odsłuchach na samych kolumnach absolutnie na brak basu nie narzekam. Szczęśliwie zakup subwoofera w tej chwili nie będzie mi spędzał snu z powiek.

Wzmacniacz Aurum A8, na który aktualnie zbieram, trochę mniej dociąża niskie tony w stosunku do Synthesisa. Wygląda na to, że e112 byłby tu dobrym rozwiązaniem dla mnie.

Nie wiem jak zagrałby Aurum A9. Może tu będzie mniejsza różnica w stosunku do Synthesisa. Nie mogę się doczekać, aż @Tomasz Kluczynski wróci do zdrowia, wygrzeje swoją A9 i wpadnie do mnie z nim na testy. 

 

To na razie tyle z placu boju u mnie :) 

 

image.png.57b9be034ed55c9abcc9fa6b01ce5885.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja się tam znam, ale uważam Twoje pomieszczenie za bardzo przyjazne akustycznie. 
Dużo otworów, szyby, zakręty itp

Prawie jak na powietrzu/dwór/pole

Mam okazję regularnie słuchać muzyki na zewnątrz. Bardzo, ale to bardzo duże przeżycie dla mnie. Zima za plecami, czas na kiełbasę z grila i piwo. Czas na heieneken open air i dużo muzyki z nisko schodzącym krystalicznie czystym basem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Chmarski napisał:

Subwoofer najlepiej mi zagrał gdy crossover ustawiłem na 40Hz. Wyrównałem głośność z kolumnami (na ucho jakby ktoś chciał być bardzo dociekliwy). W końcu to ma być ewentualne uzupełnienie, nie dominacja.

E112 spisał się świetnie. Jest szybki i precyzyjny. Mimo to dodał do brzmienia bardzo delikatną szczyptę ciepła i miękkości. Niewielką, ale słyszalną. Akurat tak jak lubię.

Zdrowe podejscie do tematu subwooferów. Aż miło sie to czyta. Wielu powinno brać przykład jak powinien pracować sub. Jak czytam że ustawiany zasieg do 80hz czy wyżej, to "rence opadajo" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...