Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Quadral Platinum Plus Seven


Chmarski

Recommended Posts

Z testowanych przeze mnie wzmacniaczy tylko Advance Paris miał wskaźniki. Niestety, natychmiast wyszło, że nie kontrolował basu, który zaczął się wylewać w z kolumn. Szkoda, bo to był dla mnie najfajniejszy pod względem funkcjonalności typ przed osłuchem. Wskaźniki tylko dodatkowo mnie w nim kusiły, ale nawet się im nie przyjrzałem jak pracują.

OK, to jak to jest z tym wysterowaniem kolumn? Przy okazji podrzuconej propozycji Naima XS2 poszukałem sobie o nim informacji i znalazłem test, w którym redaktor obawiał się, czy da on sobie radę z jego kolumnami, bo to jest praktyczny problem z jego Bowersami. Tutaj  

Czy to kwestia wydajności zasilania wzmacniacza w takim razie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wysterowaniem jest tak, jak wspomniano - zapotrzebowanie pradowe dla dostarczonego przez wzmacniacz napiecia przy okreslonej krzywej impedancji glosnikow. W rzeczywistosci, jako ze nie mamy tu do czynienia z pradem stalym, pojawia sie jeszcze kat fazowy, majacy wplyw na roznice miedzy tym, czemu sprostac pradowo musi wzmacniacz, a tym, co w istocie dostarcza glosnikom.

 

https://www.audioholics.com/loudspeaker-design/understanding-impedance-electrical-phase/page-2

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.

 

"Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną). Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną, proporcjonalnie i liniowo."

 

"Głośnik składa się z magnesu, w którego polu magnetycznym umieszczona jest cewka składająca się z uzwojenia nawiniętego na sztywnym karkasie. Prąd zmienny przepływający przez cewkę wytwarza zmienne pole magnetyczne, które oddziałuje ze stałym polem magnetycznym magnesu powodując ruch cewki – do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od kierunku przepływu prądu."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dedal75 napisał:

Majówka jest 🙆😎

 

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

To skończyć te pierdolenie już 😎

Majókwę spędzam tak jak prawdziwy Polak spędza urlop. Przemeblowanie w domu. Przenoszę się z biurem do salonu by móc się cieszyć sprzętem w trakcie home office. Na forum zaglądam tylko w przerwach od remontu 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Dzisiaj w domu zawitały Wiim Pro oraz Marantz CD-67 mk II.

Pierwsze testy za mną. Przede wszystkim skupiłem się na tym co, z czym i jak podłączyć, żeby było najlepiej i najwygodniej.

Brak pilota do WiiMa pewne rzeczy jednak dość szybko uporządkował. TV zostaje nadal podłączony po optyku do DACa we wzmacniaczu. Różnicy w dźwięku nie wychwyciłem pomiędzy tym DACami we wzmacniaczu i WIIMie. Przełączanie pomiędzy źródłami we wzmacniaczu, a w aplikacji WiiMa jednak zdecydowanie na plus wzmacniacza, Może jak opanuję bardziej apkę to wtedy coś jeszcze z tym będę rzeźbił, ale na razie nie widzę sensu. 

Przy okazji - nie zauważyłem żadnych opóźnień po optyku w WiiM przy odtwarzaniu np. Netflixa. Gdy aktorzy coś mówią dźwięk jest zsynchronizowany. Tu podobno mógł być problem, ale u siebie nie stwierdziłem.

Wstępnie nie wyczuwam też różnicy w dźwięku z Tidala pomiędzy notebookiem podpiętym po USB do DACa we wzmacniaczu, a streamie po WiFi po użyciu WiiMa. Może tu się pokuszę jeszcze o jakieś testy w późniejszym terminie, ale jest to bardzo zbliżone na tyle, że mogę śmiało notebooka oderwać od zadań audio. Tym bardziej, że inna sprawa zaprzątnęła moją głowę bardziej.

Zdecydowanie ciekawiej się robi gdy przychodzi do podłączenia CD. Traktować go jako odtwarzacz i korzystać z wbudowanego DACa, czy może jednak tylko jako transport i łączyć po optyku do wzmacniacza albo WiiMa? Wzmacniacz odpada ze względu na wykorzystanie optyka na potrzeby TV, ale próbę podjąłem. Skończyła się identycznie jak próba połączenia po optyku do WiiMa.

 

DAC w Marantzu.... no to jest dopiero ŁOBUZ!

Zupełnie inaczej niż DACi w Romie i WiiMie. Wychodzi ze sceną do przodu. Dodaje reverbu. Energii ma jakby chciał się zaraz z kimś na gołe klaty zmierzyć. Nieważne z kim, ważne że JUŻ bo inaczej go od wewnątrz rozerwie... W "Galows Tree" z No Quarter przełączając mam wrażenie, że z WiiMa grają wolniej, dokładniej, bardziej tak "rzemieślniczo". Z Marantza normalnie burza z piorunami. 

Czy jest super? No niestety nie. Fajnie by było coś pośredniego wyłapać.

W Marantzu instrumenty zaczynają się za bardzo zlewać. Brak takiego wyraźnego podziału jaki dają DACi Romy i WiiMa. Reverb Marantza na płytach koncertowych (wspomniane już No Quarter oraz Friday Night in San Francisco) momentami brzmią jakby były nagrane w jakiejś katedrze. No za dużo tego cholera.

Sting w Fields Of Gold czy Shape of My Heart wydaje się gdzieś spieszyć, 

 

Dark Side z hybrydowej SACD z okazji 30 rocznicy wydania.

Clare Torry w The Great Gig in The Sky w bardziej dynamicznych momentach zaczyna się za bardzo zlewać z instrumentami i nie do końca te emocje przekazuje, do których się przyzwyczaiłem.

W US and Them znowu ten reverb powoduje, że zaczynam odczuwać brak takiej pewnej "sterylności" w tym utworze, choć trochę dziwne to określenie dla tego utworu, ale on dla mnie jest genialny pod tym względem, że tyle się tam dzieje, a jednocześnie odbieram go jako jeden z "najczystszych w formie" utworów jakie znam. W następnym utworze na płycie - Any Color You Like, znowu za dużo się dzieje.

Porównałem sobie jeszcze wersję z Pulse, i tu znowu Sam Brown gdzieś mi znika wśród instrumentów. 

Co ciekawe David Gilmour w kilku momentach Us and Them bardziej pasował z DACa Marantza.

 

Myślę, że powyższe problemy to wina tego reverbu. Po prostu dźwięki chyba wybrzmiewają ciut dłużej niż powinny i to daje taki efekt. Dodatkowo DAC w Marantzu jest wyraźniej w charakterystyce V w porównaniu do bardziej zrównoważonych i spokojniejszych DACów Romy i WiiMa.

Wolę jak grają DACi wzmacniacza i streamera. Scena wycofana ciut za linię kolumn,. W sumie tak jak lubię bo błyskawicznie się czuję jakbym był na prawdziwym koncercie. Scena Maratnza wychodzi trochę przed kolumny i sprawia wrażenie szerszej, ale to tylko wrażenie wynikające z tego wysunięcia dźwięku do przodu. Szerokość faktyczna pozostaje taka sama, tylko te instrumenty są trudniejsze do umiejscowienia na niej i potęgują to wrażenie.

 

Muszę skoczyć do rodziców po jakieś inne płyty do testów z jakąś większą separacją instrumentów żeby się temu jeszcze przyjrzeć. To co akurat mam u siebie niestety zostało zajechane przez wiele lat grania w samochodach i stary Marantz, który leżał od kilku lat u kumpla w garażu nie ze wszystkimi sobie daje radę. 

Spróbuję z jakimiś składami jazzowymi, ale już chyba teraz wiem, że fajnie by było trochę tej energii dorzucić. Tylko z umiarem.

I teraz mam pytanie. Aktualnie mam normalnego Tidala. Czy przejście na HiFi Plus (pewnie i tak przejdę) jest w stanie z tą dynamiką pomóc? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRO nie słuchałem ale z Mini nie byłem zadowolony po analogu, chociaż w temacie o Wiim zdarzyło się kilka odwrotnych opinii.

Z kolei w roli transportu tez grał jaśniej od innych transportów jakie korzystałem.

Może to kwestia gniazda w DACu, ale sprawdziłem też inne.

Ale jest ok w obsłudze.

5 godzin temu, Chmarski napisał:

I teraz mam pytanie. Aktualnie mam normalnego Tidala. Czy przejście na HiFi Plus (pewnie i tak przejdę) jest w stanie z tą dynamiką pomóc? 

Nie sądzę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.06.2023 o 01:50, Chmarski napisał:

I teraz mam pytanie. Aktualnie mam normalnego Tidala. Czy przejście na HiFi Plus (pewnie i tak przejdę) jest w stanie z tą dynamiką pomóc? 

Spróbuj może z innym serwisem hires np. Amazon Music (jest trial) - Wiim podobno ma to teraz dopracowane łącznie z castem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej, zaczęło mnie znowu nosić...

WiiM Pro mnie trochę wnerwia. Przede wszystkim brakuje mi pilota do niego, a kupić się aktualnie nie da. Do tej pory nie nauczyłem się ustawiać presetów. Albo instrukcja kłamie, albo potrzebny jest do tego pilot, albo ja jestem kompletnym nieogarem, choć zazwyczaj w tego typu sytuacjach nie mam obiekcji przed RTFM (Read This Friendly Manual). Kolejna sprawa to po upgrade FW do najnowszej wersji musiałem go zresetować do ustawień fabrycznych, bo przestał reagować. Na szczęście wrócił do żywych. 

Kolejna sprawa to trochę brakuje mi jednego wejścia cyfrowego w moim systemie. DAC w CD Marantza dźwiękowo mi nie pasuje więc jest optykiem podłączony do wzmacniacza. Do WiiMa wbija optykiem TV, a WiiM do wzmacniacza idzie analogowo.

Niby ogarnięte, ale wzmacniacz jest bardzo radosny i nie żałuje mocy. Jeśli nie stłumię głośności na WiiMie to odkręcając VOL wzmacniacza powyżej godziny 10 robi się mocno głośno. Niby nie problem, ale przełączenie na CD podpiętego bezpośrednio pod wzmacniacz potrafi zdecydowanie zaskoczyć.

No to zacząłem szukać rozwiązania by wszystko podpiąć pod jedno urządzenie i z niego sterować głośnością, albo ustawić ją na stałe tak by korekcja VOL na wzmacniaczu była bardziej rozciągnięta.

Inny CD, w którym znalazłoby się wejście optyczne? Są takie, ale tanio nie jest - coś około 5k PLN. 

Zastąpić WiiMa czymś co pozwoli na podpięcie w tym samym czasie TV i CD? Minimum to chyba Omnia WR-2. TV po HDMI a CD po optyku. Finansowo może i ok, ale jak patrzę na zdjęcia w sklepie @Q21 to nie wiem kto tam osadzał elektronikę w środku i wycinał otwory na gniazda. Nie wiem jak działa, ale wykonanie mnie odstrasza.

To może DAC od Atolla. Super! 3 wejścia cyfrowe i można również cyfrowo z niego wyjść do wzmacniacza. Tylko nie znalazłem informacji o pilocie. No i koszty wejścia w posiadanie znowu trochę odjechane jeśli traktować go jako rozgałęziacz.

 

No trochę kicha jest. Można sobie z tym moim problemem żyć, ale nie lubię jak mnie coś irytuje. Zaczyna mnie nosić.

Wymiana CD? Wymiana odtwarzacza sieciowego? Dokupienie DAC?

 

A może... Yamaha RX-V6A? Cena jak za DACa Atolla, kilk astówek więcej niż Omnia WR-2, zdecydowanie taniej niż odtwarzacze CD. Jest pilot i sprawdzony MusicCast. TV podłączę po HDMI, CD po optycznym. Dochodzi tuner, którego w tej chwili nie mam.

Kolejna sprawa, to widzę, że sprzętu wykorzystuję bardzo dużo również do filmów i seriali. Chyba nawet więcej niż do muzyki. Z dźwięku jestem zadowolony. Nad subwooferem nie myślę bo kolumny spokojnie ogarniają bas. Dialogi też są bezproblemowo czytelne, więc centralnego mi nie brakuje. Oczywiście jeśli będą chciał się przesiąść na dźwięk bardziej przestrzenny to głośniki dodatkowe będą potrzebne. A zacząć można nawet od wirelessowych MusicCast 20 dla surroundu.

 

Główne pytania jakie mnie nurtują w tej chwili to:

- jaka jest jakość DACa w RX-V6A?

- czy nie będzie problemem gdy w tej chwili będzie wykorzystywany tyle Pre-Out i żadnych innych głośników raczej w tej chwili nie podłączę?   

 

A może macie jakiś inny pomysł na rozwiązanie mojego problemu dotyczącego tych cholernych połączeń?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat na razie ogarnięty.

Kupilem switch z czterema wejściami i jednym wyjściem optycznym.

TV i CD podłączone do wejść. Przełączanie badziewnym (ale zawsze jakimś) pilotem. Wyjście podłączone do WiiMa, a ten dalej po optyku do DACa we wzmacniaczu. 

Poziomy głośności wyrównane, a na WiiMie ustawiona głośność na wyjściu taka jak mi pasuje, by resztę już ogarniać na wzmacniaczu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha 6A to amplituner kina domowego. Po to został stworzony.

Dnia 22.07.2023 o 14:04, Chmarski napisał:

Czy ta Yamaha RX-V6A nie byłaby takim streamerem, DAC'iem, tunerem i dodatkowo opcją na ewentualne docelowe kino w przyszłości. 

Jesli będziesz budował kino domowe to ok. ale jesli nie to jest to kompletnie bez sensowny zakup. Wiec ewentualnie robi tu dużą różnice.

Wtedy faktycznie lepiej jest wybrac Arcama IrDAC albo poluj na Cambridge CXN nawet w pierwszej edycji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2023 o 22:28, Chmarski napisał:

Hej, zaczęło mnie znowu nosić...

WiiM Pro mnie trochę wnerwia. Przede wszystkim brakuje mi pilota do niego, a kupić się aktualnie nie da. Do tej pory nie nauczyłem się ustawiać presetów. Albo instrukcja kłamie, albo potrzebny jest do tego pilot, albo ja jestem kompletnym nieogarem, choć zazwyczaj w tego typu sytuacjach nie mam obiekcji przed RTFM (Read This Friendly Manual). Kolejna sprawa to po upgrade FW do najnowszej wersji musiałem go zresetować do ustawień fabrycznych, bo przestał reagować. Na szczęście wrócił do żywych. 

Kolejna sprawa to trochę brakuje mi jednego wejścia cyfrowego w moim systemie. DAC w CD Marantza dźwiękowo mi nie pasuje więc jest optykiem podłączony do wzmacniacza. Do WiiMa wbija optykiem TV, a WiiM do wzmacniacza idzie analogowo.

Niby ogarnięte, ale wzmacniacz jest bardzo radosny i nie żałuje mocy. Jeśli nie stłumię głośności na WiiMie to odkręcając VOL wzmacniacza powyżej godziny 10 robi się mocno głośno. Niby nie problem, ale przełączenie na CD podpiętego bezpośrednio pod wzmacniacz potrafi zdecydowanie zaskoczyć.

No to zacząłem szukać rozwiązania by wszystko podpiąć pod jedno urządzenie i z niego sterować głośnością, albo ustawić ją na stałe tak by korekcja VOL na wzmacniaczu była bardziej rozciągnięta.

Inny CD, w którym znalazłoby się wejście optyczne? Są takie, ale tanio nie jest - coś około 5k PLN. 

Zastąpić WiiMa czymś co pozwoli na podpięcie w tym samym czasie TV i CD? Minimum to chyba Omnia WR-2. TV po HDMI a CD po optyku. Finansowo może i ok, ale jak patrzę na zdjęcia w sklepie @Q21 to nie wiem kto tam osadzał elektronikę w środku i wycinał otwory na gniazda. Nie wiem jak działa, ale wykonanie mnie odstrasza.

To może DAC od Atolla. Super! 3 wejścia cyfrowe i można również cyfrowo z niego wyjść do wzmacniacza. Tylko nie znalazłem informacji o pilocie. No i koszty wejścia w posiadanie znowu trochę odjechane jeśli traktować go jako rozgałęziacz.

 

No trochę kicha jest. Można sobie z tym moim problemem żyć, ale nie lubię jak mnie coś irytuje. Zaczyna mnie nosić.

Wymiana CD? Wymiana odtwarzacza sieciowego? Dokupienie DAC?

 

A może... Yamaha RX-V6A? Cena jak za DACa Atolla, kilk astówek więcej niż Omnia WR-2, zdecydowanie taniej niż odtwarzacze CD. Jest pilot i sprawdzony MusicCast. TV podłączę po HDMI, CD po optycznym. Dochodzi tuner, którego w tej chwili nie mam.

Kolejna sprawa, to widzę, że sprzętu wykorzystuję bardzo dużo również do filmów i seriali. Chyba nawet więcej niż do muzyki. Z dźwięku jestem zadowolony. Nad subwooferem nie myślę bo kolumny spokojnie ogarniają bas. Dialogi też są bezproblemowo czytelne, więc centralnego mi nie brakuje. Oczywiście jeśli będą chciał się przesiąść na dźwięk bardziej przestrzenny to głośniki dodatkowe będą potrzebne. A zacząć można nawet od wirelessowych MusicCast 20 dla surroundu.

 

Główne pytania jakie mnie nurtują w tej chwili to:

- jaka jest jakość DACa w RX-V6A?

- czy nie będzie problemem gdy w tej chwili będzie wykorzystywany tyle Pre-Out i żadnych innych głośników raczej w tej chwili nie podłączę?   

 

A może macie jakiś inny pomysł na rozwiązanie mojego problemu dotyczącego tych cholernych połączeń?

Texas Instruments  BB PCM5102A DAC 384 kHz / 32-bit, ale czy coś Ci to powie ? Nie za bardzo bo sama kość to nie wszystko. Bardzo często te same układy stosowane są zarówno w urządzeniach tanich jak i tych z wyższej półki. Przykładowo ten sam DAC stosowany jest w LUXMANie D-380 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jesli będziesz budował kino domowe to ok. ale jesli nie to jest to kompletnie bez sensowny zakup. Wiec ewentualnie robi tu dużą różnice.

 

No taki ewentualnie pomysł mi przyświecał patrząc na ceny, że to będzie najbardziej rozwojowe w przyszłości, zastąpi WiiMa, rozwiąże irytujące mnie problemy. Kino z czasem będzie. Widzę, że sprzęt jest mocno w tej chwili użytkowany na potrzeby dźwięku do filmów.

 

54 minuty temu, S4Home napisał:

Texas Instruments  BB PCM5102A DAC 384 kHz / 32-bit, ale czy coś Ci to powie ? Nie za bardzo bo sama kość to nie wszystko. Bardzo często te same układy stosowane są zarówno w urządzeniach tanich jak i tych z wyższej półki. Przykładowo ten sam DAC stosowany jest w LUXMANie D-380 :)

Dziękuję. Bardziej mi chodziło o samą "muzykalność". Będę musiał przetestować przed ewentualnym zakupem, żeby nie okazało się, że mi nie pasuje tak jak nie pasuje mi ten w CD Marantza. Właśnie od tego nieprzyjemnego dla mnie DACa Marantza zacząłem kombinować jak go ominąć.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Chmarski napisał:

No taki ewentualnie pomysł mi przyświecał patrząc na ceny, że to będzie najbardziej rozwojowe w przyszłości, zastąpi WiiMa, rozwiąże irytujące mnie problemy. Kino z czasem będzie. Widzę, że sprzęt jest mocno w tej chwili użytkowany na potrzeby dźwięku do filmów.

To w takim razie to "z czasem" to kiedy?

Jesli ten rok albo przyszły no to w takim razie ok.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

To w takim razie to "z czasem" to kiedy?

Jesli ten rok albo przyszły no to w takim razie ok.

Znając mnie to wcześniej niż później. W tym roku raczej nie, ale przyszły jest dość prawdopodobny.

Wstępnie rozmawiałem z @Top Hi-Fi & Video Design i w przyszłym tygodniu planuję odsłuch u nich w salonie. Będę chciał porównać V6A z A4A. Może warto będzie dołożyć drugie tyle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...